Piękne, pachnące, doskonale komponują się z aranżacjami i wystrojem mieszkań. Kwiaty w domu, biurze i w wielu innych pomieszczeniach stanowią wspaniałą dekorację i podnoszą atrakcyjność wnętrz. Z estetycznego punktu widzenia wydają się być niezastąpione. Jednak czy kwiaty w domu to wyłącznie ładna dekoracja? Czy oprócz właściwości aranżacyjnych, kwiaty cięte lub doniczkowe mają inne atuty? Owszem i to całkiem sporo. Lista argumentów, przemawiających za tym, by postawić na kwiaty w mieszkaniu jest bardzo długa. My w naszym tekście skupimy się wyłącznie na najważniejszych aspektach posiadania kwiatów w pomieszczeniach. Nie tylko idealnie komponują się z aranżacją wnętrz, ale mają również sporo właściwości zdrowotnych.
Kupujemy je w doniczkach, dostajemy w bukietach, uprawiamy we własnych ogrodach i na rabatach. Kwiaty towarzyszą ludziom od zawsze. Ich liczne właściwości już dawno zostały docenione i z całą pewnością nie chodzi tu wyłącznie o atrakcyjny wygląd czy intensywny zapach. Kwiaty w domu to także wymierne korzyści dla naszego zdrowia, dlatego warto zadbać, by w naszym domu nigdy ich nie zabrakło. Wiedzą o tym kobiety, które uwielbiają otrzymywać kwiaty nie tylko przy ważnej okazji, ale także na co dzień. Nic dziwnego, że pachnący, świeży bukiet może poprawić humor, podobnie zresztą jak kwiatek w doniczce. Poznajcie wspaniałe właściwości kwiatów w domu i ich wpływ na nasze zdrowie.
Zalety kwiatów w domu
Kwiaty w domu – walory estetyczne
Oczywiście, na początek skupimy się na tym, co wydaje się bardziej powszechne, czyli na estetycznych właściwościach kwiatów. Ich piękny zapach – bez względu na to, czy mówimy o kwiatach doniczkowych czy ciętych – wypełnia cały dom i stanowi doskonały sposób na odświeżenie wnętrz. W domu, gdzie pachną kwiaty, po prostu chce się żyć! Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni…
Kwiaty to nie tylko zapach. To także piękne kolory nierzadko będące kolorową feerią barw. Odpowiednio dobrane kwiaty stanowią idealne uzupełnienie aranżacji mieszkania. Kolorystyka kwiatów może nawiązywać do kolorów ścian, mebli, czy dekoracji wnętrza. Wielką frajdą może być tez wybór odpowiedniej doniczki lub wazonu na bukiet. Kwiaty na oknie, na stole lub komodzie – wszędzie dodadzą uroku naszym pomieszczeniom.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że głównym powodem, dla którego kwiaty wyglądają i pachną tak pięknie, wcale nie jest chęć zaspokojenia ludzkich zmysłów. Zarówno zapach, jak i barwa kwiatów, mają przyciągnąć owady, zwiększając tym samym szansę zapylenia. Poszczególne odmiany roślin „konkurują” więc ze sobą na piękniejsze kwiatostany i bardziej pociągający zapach.
Kwiaty w domu – walory zdrowotne
O kwestiach estetycznych i aranżacyjnych, z jakimi wiążą się kwiaty w domu, można rozmawiać godzinami. Jednak nie mniejsze znaczenie mają walory zdrowotne kwiatów. O nich też warto powiedzieć kilka słów. Wszystko dlatego, że wpływ kwiatów na nasze zdrowie jest ogromny, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Do najistotniejszych zalet kwiatów w domu, należy zaliczyć fakt, że jak wszystkie rośliny zielone, również kwiaty podlegają zjawisku fotosyntezy. Jej efektem jest wydzielanie tlenu, dzięki czemu powietrze w naszych wnętrzach jest zdrowsze. Jednak to nie wszystko. Fotosynteza jest zjawiskiem, które wymaga dwutlenku węgla. Rośliny pobierają szkodliwy CO2 z powietrza, dostarczając w to miejsce tlen. Sprawia to, że nasze powietrze jest nie tylko zdrowsze, ale i czystsze.
Liczba szkodliwych substancji, które pochłaniają rośliny, jest znacznie większa i nie ogranicza się bynajmniej do dwutlenku węgla. Kwiaty w domu neutralizują także wiele innych szkodliwych związków chemicznych, obecnych w naszych mieszkaniach. Farba na ścianie, podłoga, meble, plastik, lakiery – wiele elementów otaczającej nas rzeczywistości zawiera związki chemiczne, często groźne dla naszego zdrowia. Niektóre rośliny pochłaniają z powietrza uwalniające się substancje, dzięki czemu jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na kontakt ze szkodliwymi związkami. Dzięki roślinom, wdychamy czystsze i wolne od trujących substancji powietrze.
Zalety kwiatów w domu c.d.
Kolejną zaletą, oferowaną przez kwiaty w domu, jest zwiększenie wilgotności powietrza. Właściwości te mają szczególne znaczenie w miejscach, gdzie powietrze jest suche, np. intensywnie ogrzewanych. Rośliny doniczkowe wytwarzają tym więcej wilgoci (pary widnej) im bardziej suche jest powietrze w domu. Nie trzeba dodawać, że suche powietrze zwiększa ryzyko licznych chorób m.in. układu oddechowego. Warto więc otaczać się kwiatami doniczkowymi, jeśli zmagamy się z suchością powietrza w naszym otoczeniu.
Kwiaty w mieszkaniu mają wpływ nie tylko na naszą sprawność fizyczną, ale także na psychikę. Naukowcy potwierdzają, że przebywanie w miejscach, gdzie znajdują się rośliny, pomaga się zrelaksować i odprężyć. Przykładem takiej rośliny jest chociażby bugenwilla. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób prowadzących stresujący tryb życia i funkcjonujących na tzw. „wysokich obrotach”. Czyli – mówiąc wprost – dla większości z nas.
Nie bez znaczenia jest także odpowiedni zapach kwiatów. Niektóre kwiatowe aromaty mogą wykazywać właściwości relaksujące i terapeutyczne. Doskonałym przykładem może być jaśmin lekarski, pelargonia czy gardenia. Ich zapach neutralizuje stres, nastraja optymistycznie do życia i pomaga się zrelaksować. Z kolei zapach wydobywający się z cytrusów – przede wszystkim drzewek pomarańczowych i cytrynowych – działa uspokajająco, lecz nie powoduje otępienia. Ich dodatkową zaletą jest także poprawa krążenia krwi i pracy płuc. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej pochłanianie i rozkładanie szkodliwych związków chemicznych, największą skuteczność mają: paproć Nefrolepis, bluszcz oraz Epipremnum złociste. Szczególnie ta ostatnia roślina wykazuje doskonałą skuteczność w usuwaniu z powietrza formaldehydu.
[…] domu. Przykładem może być epiphylium – należąca do kaktusów popularna i mało wymagająca roślina doniczkowa. Latem bez obaw możemy uprawiać ją na dworze, zimą najlepiej radzi sobie w temperaturze ok. […]
Zdecydowanie w każdym domu powinny znajdować się kwiaty. Nawet jeżeli nie te prawdziwe, to chociaż sztuczne, bo pięknie dekorują każde mieszkanie.
[…] Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) jest przy tym bardzo ozdobną i długo kwitnącą rośliną doniczkową. Idealnie pasuje do wiszących lub wysokich donic […]