Rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota

Rate this post

Wielu ludzi posiada jakieś milusińskie zwierzątka, w tym m.in. koty. Pamiętajmy jednak, że lubią one czasem podgryzać różne przedmioty czy rośliny. Jest to zupełnie normalne zachowanie w przypadku gryzienia roślin, ponieważ służy oczyszczaniu przewodu pokarmowego z połkniętej sierści i zalegających resztek pokarmowych. Koty i psy oczyszczają się też w ten sposób, gdy coś im zaszkodzi. Normalnie zwierzaki pasą się w tym celu na zewnątrz na trawie. Jednak jeśli nie wychodzą z domu, mogą wtedy korzystać z kwiatów doniczkowych. Jeśli masz kota, konieczne przeczytaj wszystko na temat rośliny trujące dla kotów. Jeszcze dziś sprawdź, rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota.

Każdy właściciel kota musi mieć świadomość, że zwierzaki te mają zwyczaj wskakiwania na parapety okienne i stojaki z roślinami doniczkowymi, gdzie mogą je czasem podgryzać. Coś takiego może jednak skończyć się dla kota tragicznie – zatruciem lub nawet śmiercią! Normalnie koty żyjąc na zewnątrz podgryzają czasem trawę lub niektóre inne rośliny (np. liście niezapominajki), w celu oczyszczenia sobie przewodu pokarmowego, lub dla leczenia zatruć pokarmowych. Trawa jest bogata w substancję zwaną kumaryną, która może tym zwierzętom pomagać na różne dolegliwości przewodu pokarmowego.

Jednak koty żyjące wyłącznie w domach i mieszkaniach, niewychodzące w związku z tym na zewnątrz, są siła rzeczy zmuszone naruszać w tym celu nasze rośliny doniczkowe, z których większość stanowią zwykle trujące egzotyki. Zobacz, jakie rośliny trujące dla kotów najczęściej posiadamy w swoich domach i mieszkaniach? Jeszcze dziś sprawdź, jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne dla kota? Jakich z nich trzeba w związku z tym unikać? Jakie są objawy zatruć roślinami oraz co robić, gdy kot się ich naje?

rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota domowego

Toksyczne rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota

Trujące substancje mogące szkodzić zwierzętom i nam ludziom znajdziemy nie tylko w środkach do czyszczenia czy innych chemikaliach, ale także w popularnych roślinach doniczkowych. Wiele z nich zawiera bardziej lub mniej szkodliwe substancje także dla kotów – np. glikozydy, saponiny, szczawiany wapnia, czy żywice. W przypadku spożycia przez kota choćby kawałka takiej rośliny, może to wywołać u biedaka różne objawy chorobowe. A w krytycznych przypadkach powoduje nawet śmierć.

Czytaj również  Skrzydłokwiat pielęgnacja, podlewanie i cena

Każdy posiadacz kota obowiązkowo powinien więc wiedzieć – jakie rośliny doniczkowe są dla kotów trujące. Na wszelki wypadek należy je najlepiej w ogóle usunąć z domu. Bezpieczeństwo zwierzaków zależy w tym względzie wyłącznie od nas samych! Dlatego jeśli planujemy kupić nowe rośliny doniczkowe do domu, a jednocześnie mamy w nim kota, to koniecznie sprawdźmy, czy nie są one trujące dla zwierząt. Toksyczność roślin dla zwierząt w tym kotów jest powodowana zawartymi w nich szczególnymi substancjami chemicznymi. Zawiera je bardzo wiele roślin. W naturze są one dla nich formą skutecznej obrony przed zjedzeniem przez różne owady, ssaki roślinożerne itp. Substancje te często nadają roślinom nieprzyjemny gorzki smak i zapach. Stanowi to ostrzeżenie, by ich lepiej nie jeść. Niestety wiele kotów mimo wszystko decyduje się czasem je podjadać i wtedy może łatwo dość do nieszczęścia.

Roślinne glikozydy

Glikozydy to substancje roślinne bardzo silnie trujące dla kotów. Rośliny w nie bogate to m.in. aloes, cyklamen, kliwia, oleandry. Ich spożycie (choćby tylko kawałka tych roślin) może powodować silne wymioty, biegunkę, uszkodzenia błon śluzowych w przewodzie pokarmowym, a w ostateczności nawet śmierć kota.

rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota aloes
roślina doniczkowa niebezpieczna dla kota – aloes

Roślinne saponiny

Saponiny to również silnie trujące substancje, podobne o glikozydów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają silne właściwości pieniące. Rośliny w nie bogate to m.in. anturium i bulwy cyklamenów. Ich spożycie może wywoływać wymioty, silną biegunkę, drgawki, zaburzenia rytmu serca, śpiączkę.

Roślinne szczawiany wapnia

Szczawiany wapnia mają postać nierozpuszczalnych kryształków pływających w roślinnych sokach. Rośliny w nie bogate to m.in. anturium, dieffenbachia, skrzydłokwiat, monstery, szeflery. Substancje te nie są toksyczne, obciążają jednak układ moczowy, sprzyjają uszkodzeniom nerek i powodują za to sile reakcje alergiczne.

rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota azalia
roślina doniczkowa niebezpieczna dla kota – azalia

Żywice roślinne

Wiele gatunków roślin, szczególnie te drewniejące, produkują też żywice – m.in. azalie, fikusy, krotony, ponisencje. Substancje te działają drażniąco na skórę i układ pokarmowy u kotów. Już samo tylko otarcie się kota o łodygę lub liście tych roślin kończy się silną reakcją skórną.

Czytaj również  Trzykrotka

Rośliny trujące dla kotów – gatunki o małej i wysokiej toksyczności

Toksyczność poszczególnych gatunków roślin doniczkowych trujących dla kotów ma różną skalę – od małej do bardzo silnej. Rośliny mające małą toksyczność są niebezpieczne z reguły raczej tylko dla kotów osłabionych, chorych oraz wrażliwych i ze skłonnościami alergicznymi, także dla ciężarnych kotek. Z kolei gatunki roślin mających silną toksyczność będą już groźne dla wszystkich kotów. W tym wypadku zwierzaki absolutnie nie powinny mieć możliwości żadnego kontaktu z takimi roślinami. Za rośliny doniczkowe szczególnie niebezpieczne dla kotów (rośliny trujące dla kotów) uchodzą m.in. azalie, oleandry, czy kliwie. Dlatego wszyscy właściciele kotów nie mogą mieć i kupować tych roślin do swoich mieszkań i domów. Zjedzenie już choćby małego kawałeczka takiej rośliny (szczególnie azalii), może być tragiczne (śmierć). W razie takich wypadków, czyli gdy nasz kot zje kawałek jakiejś rośliny doniczkowej, należy natychmiast (niezwłocznie, jak najszybciej) skontaktować się z lekarzem weterynarii.

rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota cykas palma
roślina doniczkowa niebezpieczna dla kota – cykas

Gatunki roślin trujących i typowe skutki zatrucia nimi u kotów – rośliny doniczkowe o małej toksyczności:

Cibora – skutki zatrucia to wymioty i biegunka;

Cykas – skutki zatrucia to uszkodzenia centralnego układu nerwowego;

Poinsecja – skutki zatrucia to podrażnienie błon śluzowych, ślinotok, wymioty, rzadziej biegunka, możliwe też podrażnienia skóry w razie kontaktu z sokiem mlecznym rośliny;

Szeflera – skutki zatrucia to wymioty i podrażnienie skóry.

 

Gatunki roślin trujących i typowe skutki zatrucia nimi u kotów – rośliny doniczkowe o umiarkowanej toksyczności:

Aglaonema – skutki zatrucia to podrażnienie pyszczka i gardła, ślinotok, podrażnienie żołądka, wymioty;

Anturium – skutki zatrucia to podrażnienie błon śluzowych w przewodzie pokarmowym i pyszczku, biegunka;

Diffenbachia – skutki zatrucia to ból w jamie ustnej, ślinotok, wymioty, brak apetytu;

Dracena – skutki zatrucia to ślinotok, wymioty (przy silnym zatruciu są wymioty krwawe), rozszerzone źrenice;

Czytaj również  Woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji

Epipremnum – skutki zatrucia to podrażnienie pyszczka i gardła, ślinotok, podrażnienie żołądka;

Kalanchoe – skutki zatrucia to trudności w oddychaniu, konwulsje, paraliż;

Kroton – skutki zatrucia to pieczenie jamy ustnej i oczu, łzawienie, wysypka na skrze i w jamie ustnej, biegunka.

rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota Epipremnum
roślina doniczkowa niebezpieczna dla kota – Epipremnum

Gatunki roślin trujących i typowe skutki zatrucia nimi u kotów – rośliny doniczkowe o silnej toksyczności:

Alocasia – skutki zatrucia to ślinotok, podrażnienie jamy ustnej, trudności w przełykaniu, niedrożność dróg oddechowych;

Aloes – skutki zatrucia to podrażnienie jelit, silne wymioty, senność, drżenie ciała, trudności w poruszaniu się i oddychaniu, a także: drgawki w przypadku spożycia większych ilości tej rośliny;

Cyklamen – skutki zatrucia to ślinotok, wymioty, biegunka, a także: problemy z sercem, drgawki i śmierć w przypadku spożycia większych ilości tej rośliny;

Ficusy – skutki zatrucia to brak apetytu, ślinotok, wymioty, biegunka, zaczerwienienie i stan zapalny skóry;

Monstera i inne filodendrony – skutki zatrucia to trudności z oddychaniem, problemy z połykaniem, ślinotok, skurcze, wymioty, a także: niewydolność nerek, drgawki, śpiączka i śmierć w przypadku spożycia większych ilości tej rośliny;

Skrzydłokwiat – skutki zatrucia to pieczenie pyszczka oraz podrażnienie języka i warg (kot stale pociera wtedy pysk łapami), silny ślinotok i piana z pyska, trudności w połykaniu, wymioty.

rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota monstera
roślina doniczkowa niebezpieczna dla kota – monstera

Gatunki roślin trujących i typowe skutki zatrucia nimi u kotów – rośliny doniczkowe o bardzo silnej toksyczności:

Azalia – skutki zatrucia to ślinotok, wymioty, biegunka, brak koordynacji ruchowej, paraliż kończyn, osłabienie, śpiączka ,drgawki, zaburzenia rytmu serca, śmierć;

Kliwia – skutki zatrucia to wymioty, biegunka, uszkodzenia błon śluzowych jelit, krwawienie z układu pokarmowego, uszkodzenie nerek i wątroby, śmierć;

Oleander – skutki zatrucia to podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca, śmierć.

COMMENTS

Leave a Comment