Patyczak zwisający (kwiat)

Rate this post

Zobacz i poznaj zielone rośliny doniczkowe o nazwie patyczaki (Rhipsalis). To sukulenty rodem z Ameryki Północnej i Wysp Kanaryjskich. Posiadają bardzo ciekawe zwisające pędy, wyglądające jak owady zwane patyczakami. Do najbardziej znanych i powszechnie uprawianych w domu należą gatunki Rhipsalis cassutha oraz Rhipsalis cereuscula. Szukasz efektownych i oryginalnych roślin doniczkowych doskonale pasujących do nowoczesnych wnętrz? Konieczne przeczytaj i poznaj roślinę o nazwie patyczak zwisający (kwiat).

Patyczak – co to za rośliny?

Patyczaki (rodzaj Rhipsalis) to roślinne sukulenty zaliczane do rodziny kaktusowatych (łac. Cactaceae). Rośliny te w przeważającej liczbie gatunków należą również do ekologicznej grupy epifitów (rodzina kaktusów epifitycznych). Rośliny patyczaki rosną w naturze w lasach Ameryki Południowej, Środkowej, Północnej oraz na Wyspach Kanaryjskich. Został wsiedlony i można go spotkać niejednokrotnie też w różnych odizolowanych częściach Afryki i Azji. W naszym klimacie to wyłącznie egzotyczna roślina doniczkowa.

Sklasyfikowano dotychczas ponad 35 różnych gatunków tych roślin, mających różne kształty i rozmiary. Naukowa nazwa Rhipsalis wywodzi się przy tym ze starożytnego greckiego słowa oznaczającego „wiklinę”. Rhipsalis nawiązuje więc swą nazwą do całej ogólnej formy tej rośliny. Jej pędy są bowiem długimi prostymi i rozgałęziającymi się balaskami.

Do najbardziej znanych i powszechnie uprawianych w pomieszczeniach należą obecnie gatunki Rhipsalis cassutha oraz Rhipsalis cereuscula. Szukasz efektownych i oryginalnych roślin doniczkowych doskonale pasujących do nowoczesnych wnętrz? Konieczne przeczytaj i poznaj roślinę o nazwie patyczak zwisający (kwiat).

Sukulent patyczak kwiat doniczkowy – jak te rośliny wyglądają?

Patyczaki Rhipsalis szybko się rozrastają. Wytwarzają przy tym specyficzne zielone i nagie pędy o wałeczkowatym, podłużnym kształcie. Ich średnica wynosi ok. 3-5 mm. Mogą one rosnąć pionowo w górę, ale maja też tendencję do zwisania, szczególnie u gatunku Rhipsalis cassutha. U różnych gatunków z rodzaju Rhipsalis często wyrastają z tych wałeczkowatych łodyg cienkie korzenie powietrzne i gdzieniegdzie małe listeczki.

patyczak zwisajacy

Niektóre rośliny z tego rodzaju mogą też wytwarzać ciernie, choć najczęściej posiadają tylko charakterystyczne, małe wyrostki. Zdarza się również, że niektóre osobniki zakwitają w domowych warunkach, jeśli są odpowiednio zadbane i mają dobre stanowisko. Wytwarzają wtedy drobne kwiaty o gwiazdkowatym kształcie i kremowym kolorze. Owocami patyczaków są natomiast małe biało-kremowe jagody, bardzo przypominające swym kształtem i barwą owoce jemioły.

Patyczak zwisający (kwiat) – stanowisko i oświetlenie.

Rośliny te rosną w naturze w podszycie drzew. Preferują więc jasne, lecz pośrednie światło, które dociera przez liście drzew z góry. Tolerują też bezpośrednie światło słoneczne, ale tylko rano i wieczorem. Są to jednak tolerancyjne rośliny odnośnie stanowiska. Poradzą więc sobie również w pełnym słońcu, jak i sporym zacienieniu. Rosną wtedy jednak dużo słabiej. Na dużym słońcu mogą też ulegać oparzeniom.

Czytaj również  Storczyk Oncydium

Pojawiają się wtedy zmiany koloru pędów, a nawet ich obsychanie i zamieranie. Najbardziej lubią natomiast dużą ilość światła rozproszonego. Rosną wtedy najlepiej. Najlepszym stanowiskiem dla nich będzie zatem wschodni lub zachodni parapet okienny (szczególnie dla młodych osobników). Jeśli pomieszczenie jest bardziej doświetlone, idealnie jest postawić je nieco dalej od okna. Patyczak może też długo przetrwać przy minimalnym oświetleniu, zwłaszcza nawożony, a nawet przy samym świetle fluorescencyjnym.

Młode sadzonki można też sadzić w modnych obecnie szklanych kulach dla roślin. Starsze okazy dorastają już jednak nawet do bardzo dużych rozmiarów. Gatunki o pędach płożących preferują wiszące kosze, wysokie kwietniki itp. Wielką zaletą patyczaków jest przy tym fakt, że są to rośliny bardzo uniwersalne. Pasują bowiem zarówno wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Należy też co jakiś czas obracać je w doniczce, aby rosły bardziej równomiernie odnośnie kwestii dostępu do światła.

Patyczak roślina doniczkowa – podłoże.

Polecane jest podłoże specjalne, dobrze przepuszczalne dla sukulentów i kaktusów. Może też być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych. Trzeba ją jednak wymieszać z piaskiem w proporcji 3:1. Pojemnik musi mieć na dnie otwór odpływowy. Na dnie pojemnika konieczna jest też zawsze kilkucentymetrowa warstwa drenażu z perlitu czy keramzytu.

Patyczak zwisający (kwiat) – nawożenie.

Wymagane jest tylko sporadyczne nawożenie. Można więc robić to nawet jedynie raz na sezon. Uwaga też, ponieważ rośliny te nie mają większych wymagań szczególnie w okresie zimowym. Trzeba więc wtedy zastopować ich nawożenie, a podlewanie ograniczyć do minimum.

rhipsalis patyczak dorosła roślina

Rhipsalis Patyczak zwisający (kwiat) – podlewanie i nawilżanie.

Patyczaki należą do grupy roślin sukulentów. Oznacza to, że mogą przetrwać dłuższą suszę. Lubią też jednak zraszanie. Dzięki temu mogą wytworzyć więcej potrzebnych im korzeni powietrznych. Zawsze trzeba jednak pamiętać, aby dobrze oceniać potrzeby podlewania patyczaka uprawianego w domu. Przed podaniem wody, najlepiej najpierw sprawdzić poziom wilgoci w glebie w doniczce. Pozwoli to upewnić się, że podłoże nie jest wilgotne tuż pod powierzchnią.

Czytaj również  Storczyk Cymbidium

Należy też rozważyć napowietrzenie gleby swojego patyczaka, jeśli stała się zbyt ubita, zasklepiona. Może to wydajnie pomóc glebie oddychać oraz umożliwi uwolnienie i lepszy przesącz wilgoci. Pomimo tego, że roślinne patyczaki pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych, Rhipsalis jest rodzajem kaktusa-sukulenta. Jako taki jest więc dość wrażliwy na nadmierne podlewanie.

Zaleca się zatem podlewanie patyczaków tylko raz w tygodniu. Można tez podlewać je zawsze wtedy, gdy ich gleba okaże się wysychająca. Rośliny te preferują lekko wilgotną, ale nie mokrą glebę. Powinno się więc zapewniać im potem wystarczająco dużo czasu na jej wyschnięcie. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się w glebie wody, która może wywołać groźne gnicie korzeni.

Patyczak Rhipsalis zawsze poinformuje nas, kiedy będzie już spragniony. Jego pałeczkowate gałązki zaczną się wtedy marszczyć, tracąc sztywność. Jeśli jednak stają się brązowe, sztywne i chrupiące, oznacza to, że zwlekaliśmy zbyt długo z podlaniem od ostatniego razu. Nie należy jednak rozpaczać. Sukulenty Rhipsalis są bowiem bardzo wybaczającymi roślinami i zwykle odżyją.

Patyczak Rhipsalis cassutha
Patyczak Rhipsalis cassutha

Patyczak roślina – polecane gatunki:

Rhipsalis cereuscula – mają średnio płożące pędy;

Rhipsalis casutha – w porównaniu z Rhipsalis cereuscula, mają bardziej płożące, patyczakowate pędy, zebrane w długie i zwisające kiście;

Rhipsalis teres – ma gęsty pokrój z dużą ilością jasnych owoców rosnących wzdłuż patyczakowatych pędów;

Rhipsalis pilocarpa – potocznie nazywany też patyczakiem włochatym, ponieważ posiada mocno owłosione patyczakowate pędy;

Rhipsalis baccifera – ma bardziej kompaktowy pokrój, niż inne gatunki.

Patyczak zwisający (kwiat) – często zadawane pytania:

kawałki Rhipsalisa odpadają, co zrobić? – prawdopodobnie patyczak nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Spróbuj przenieść go w jaśniejsze miejsce i obserwuj, jak to zadziała. Może to być też efekt gnicia korzeni, wywołany nadmiernym podlewaniem;

jak długo mogą trwać wąsy u tych roślin? – Wielkość pędów tych roślin może osiągnąć długość nawet ponad 6 m na wolności. Jest to więc idealna roślina kaskadowa. Rośnie jednak powoli, więc trzeba być cierpliwym. Efekt jest jednak potem wspaniały;

Czytaj również  Czy bluszcz w domu jest szkodliwy?

jak często powinno się je nawozić? – będą dobrze się rozwijać nawożone wiosną i jesienią. Nawozić trzeba je raz w miesiącu, używając półrozcieńczonego nawozu dla kaktusów. Robimy to zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu. Dobrze, jeśli to będzie organiczna mieszanka doniczkowa z nawozem o powolnym uwalnianiu w glebie. Kupiony z kwiaciarni patyczak nie będzie jednak potrzebować nawozu w ciągu pierwszych 6 miesięcy;

jak często trzeba je przesadzać – w przypadku mniejszych roślin sugeruje się przesadzanie raz na 12-18 miesięcy. Wybieramy wtedy pojemnik o nieco tylko większej średnicy. Nie wybieramy natomiast doniczki znacznie większej, niż poprzednia. Może to bowiem utopić korzenie rośliny, która będzie przez to wybujała. Jeśli natomiast wolimy zachować obecny rozmiar swej rośliny, to przesadźmy ją do tego samego naczynia. Dodajmy tylko nową glebę oraz poprzycinajmy niektóre korzenie i łodygi. Wiosna lub lato to idealny czas na przesadzanie, ponieważ patyczak jest wtedy najsilniejszy.

sukulent rhipsalis młoda sadzonka
młoda sadzonka rhipsalis paradoxa patyczak

Patyczak zwisający (kwiat) – czy patyczaki są trujące?

Niestety nadal nie jest dostatecznie jasne, czy Rhipsalis jest rośliną trującą. Jednak zdaniem ekspertów, nie powinna zawierać żadnych toksyn i nie stanowi zagrożenia dla psów czy kotów. Ich rzekoma toksyczność wynika natomiast z faktu, że patyczaki są często utożsamiane z roślinami zawierającymi trujący mleczny sok. Oskarżany o to jest szczególnie gatunek Rhipsalis cassutha.

Jednak patyczaki nie są zaliczane do tej rodziny roślin i nie zawierają białego, trującego soku. Na pewno nie są to jednak rośliny jadalne. Na wszelki wypadek nie zaleca się więc zostawiać porozrzucanych części tych roślin w obecności dzieci i zwierząt. Powinniśmy też umieszczać te sukulenty w doniczkach poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Patyczak Rhipsalis cena

Cena waha się od 9,90 złotych (małe sadzonki doniczka 5 cm) do 499 złotych (zwis ma długość 60 cm)

Leave a Comment