Trzykrotka

Rate this post

Rośliny doniczkowe mają swój niepowyparzany urok. Wprowadzając do naszych wnętrz spokój, ocieplają je i czynią bardziej przyjaznymi. Również uprawa i pielęgnacja wielu roślin doniczkowych nie jest kłopotliwa, dzięki czemu znajdują one swoje miejsce w domach i mieszkaniach wszystkich tych, którzy niekoniecznie są specjalistami w dziedzinie uprawy kwiatów.

Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie mało wymagających roślin doniczkowych jest trzykrotka – piękna, łatwa w uprawie, zapewniająca długi okres kwitnienia. Niezależnie od wybranej odmiany, trzykrotka oczaruje nas pięknymi kwiatostanami oraz bogatymi i efektownymi liśćmi.

Dowiedz się wszystkiego o popularnej roślinie jaką jest trzykrotka. Jak rozmnażać i pielęgnować trzykrotkę? Dlaczego trzykrotka usycha? Odpowiadamy na te i bardzo wiele innych pytań.

Trzykrotka

Sympatia i zamiłowanie do trzykrotki nie jest dziełem przypadku. Podstawową zaletą tej rośliny jest jej efektowny wygląd, możliwy do zyskania przy niewielkim wysiłku. Jedną z najchętniej uprawianych odmian trzykrotki jest trzykrotka biała – posiadająca podłużne, zielone pędy i owalne liście oraz białe, efektowne kwiaty. Często spotykana jest także trzykrotka Blossfelda, mogąca dorastać do 20 cm wysokości, posiadająca podłużne liście o barwie ciemnozielonej, a niekiedy brązowej. Kwiatostany w tej odmianie mają barwę białoróżową. Spotyka się również trzykrotkę wężykowatą, o wyglądzie podobnym jak trzykrotka biała, z tą różnicą, że jej liście mają krótkie ogonki i kolor niebieskawozielony.

trzykrotka roślina doniczkowa

Bez względu na wybór odmiany, możemy mieć pewność, że trzykrotka nie będzie sprawiała większych trudności w uprawie i pielęgnacji. Mimo mało wymagającego charakteru, niezbędne jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad jeśli chodzi o właściwą uprawę tej rośliny.

Wybór stanowiska dla trzykrotki

Wybór stanowiska jest jednym z najbardziej istotnych czynników, mających wpływ na efektowny wygląd. Jeśli wybierzemy odmianę o zielonych liściach, stanowisko nie będzie odgrywało większego znaczenia, gdyż trzykrotka doskonale poradzi sobie w każdych warunkach, niezależnie od stopnia nasłonecznienia. Jeśli jednak podobają nam się trzykrotki o liściach pstrokatych, musimy zapewnić im odpowiednie nasłonecznienie i stały dostęp do światła. Dobrym rozwiązaniem będzie więc parapet okna od południowej strony budynku, lub miejsce na podłodze, gdzie światło słoneczne wpada bez większych ograniczeń. Należy jednak uważać, by słońce bezpośrednio nie oświetlało rośliny, gdyż zbyt mocne mogłoby przypalać liście. Wielką zaletą trzykrotki jest fakt, że roślina ta może rosnąć zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Czytaj również  Syningia okazała

Posadzenie jej w donicy na tarasie lub przed wejście do domu, będzie więc doskonałym pomysłem. Jednak na tym nie kończą się możliwości związane z uprawą tej rośliny, gdyż bardzo dobrze radzą sobie ona także sadzona do gruntu. Ich mięsiste, płożące się pędy, w doskonały sposób udekorują ogrodzenie, pergolę i inne elementy. Pięknie wyglądają również trzykrotki posadzone w wiszących donicach. Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne lub inny zbiornik, warto zasadzić trzykrotkę właśnie w jego najbliższej okolicy.

roślina trzykrotka

Należy ona bowiem do roślin, które preferują wilgotniejsze powietrze. Jednocześnie, uprawiana w domu, dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej, jednak warto zapewnić jej odpowiednią wentylację. Zimą, radzi sobie w temperaturze do 10 stopni. Doniczki z trzykrotką raczej nie powinniśmy stawiać w okolicy grzejnika lub klimatyzatora, gdyż roślina ta źle znosi suchość powietrza.

Trzykrotka – jak pielęgnować

Jeśli chodzi o podlewanie, trzykrotka powinna być umiarkowanie nawadniana. Należy przez cały czas zachowywać wilgotne podłoże, dlatego warunkiem niezbędnym jest regularne sprawdzanie ziemi w doniczce. W okresie wiosenno-letnim, gdy wilgotność powietrza jest mniejsza należy podlewać trzykrotkę częściej, zaś na jesień i zimę zmniejszamy intensywność podlewania. W ten sposób zapewnimy roślinie optymalne warunki wegetacji. Z kolei nawożenie trzykrotki, ogranicza się do podawania jej roztworu nawozu mineralnego do kwiatów doniczkowych. Zasilanie nawozem powinniśmy wykonywać co 2 tygodnie, począwszy od marca, aż do końca sierpnia.

Okres wegetacyjny trzykrotki jest dość długi i rozpoczyna się już na początku wiosny. Wypuszcza ona długie, zielone liście o trawiastym kształcie, przez co z wyglądu może przypominać trawę ozdobną. Kwiaty pojawiają się w czerwcu, a ich charakterystyczną cechą jest to, ze żyją zaledwie jeden dzień. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ kwiatostany są tak obfite, że ozdabiają roślinę przez wiele długich miesięcy.

Czytaj również  Filokaktus (Phyllocactus)

Przycinanie trzykrotki

Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji trzykrotki jest jej przycinanie, które w stosunku do większości roślin, dokonywane jest dość nietypowo. Trzykrotkę przycina się bowiem latem, po pierwszym przekwitnięciu. Skracamy wówczas pędy oraz liście, w celu zwiększenia wydajności rośliny i zapewnienia lepszego kwitnienia. Trzykrotka szybko odrośnie, a dodatkową zaletą przycinania jest fakt, że nie będzie ona rozsiewać się tak obficie po ogrodzie.

Trzykrotka – jak rozmnażać:

Rozmnażanie trzykrotki nie jest trudne, a najłatwiejszą metodą jest pozyskiwanie sadzonej z podciętych pędów. Te możemy ukorzeniać w wodzie lub w ziemi, a czas na rozmnażanie trzykrotki jest przez cały rok. Optymalnym czasem na przesadzanie rośliny jest wiosna. Trzykrotka jest rośliną, która może być narażona na ataki mszyc, dlatego nie należy jej stawiać w miejscach, gdzie stale panuje duży przeciąg. Również zbytnie nasłonecznienie może spowodować, że na liściach pojawią się mszyce.

Leave a Comment