Rośliny, które odrastają

Rate this post

Wiele odmian naszych ulubionych warzyw i owoców, możemy pozyskiwać z resztek, które nie nadają się do jedzenia. Odrastanie roślin jest doskonałym sposobem na pozyskiwanie wielu rozmaitych gatunków. Jeśli chcesz żyć w zgodzie z naturą, nie masz gdzie pozbywać się resztek roślinnych i chcesz w szybki i łatwy sposób pozyskiwać zdrowe i smaczne warzywa, ten poradnik jest dla ciebie. Poznaj rośliny, które odrastają. Dowiedz się, jakie są sposoby na odrastanie roślin i jak pozyskiwać rośliny z resztek.

Problem, co zrobić z resztkami roślinnymi to jeden z głównych dylematów każdej pani domu. Jeśli mamy własny kompostownik, najczęściej pozbywamy się odpadów, wyrzucając je na kompost. Działanie takie pozwala w bezpieczny i całkowicie ekologiczny sposób utylizować resztki i odpady roślinne na kompost możemy przeznaczyć zarówno korzenie, liście, jak i obierki, ale także pestki i nasiona czyli de facto – wszystkie rodzaje resztek warzywnych i owocowych, jakie zazwyczaj znajdują się w naszym domu. Alternatywą dla kompostowania resztek i odpadów jest oczywiście wyrzucanie ich do śmieci, jednak z wielu powodów może być to uciążliwe. Zwłaszcza w upalne dni, resztki roślinne generują przykry zapach, mogą także być siedliskiem bakterii i owadów.

Rośliny, które odrastają – przykłady i sposób uprawy

Tymczasem, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak wiele odpadów roślinnych możemy wykorzystać do ponownego ukorzenienia i pozyskania z nich nowych roślin. Dzięki temu nawet na własnym parapecie możemy stworzyć unikatowy, prawdziwie wiosenny miniogródek, także w środku zimy. Bez względu na to, czy kupujemy owoce lub warzywa w sklepie, czy posiadamy je z własnej uprawy, rośliny, które odrastają z resztek, mają, duża szansę na przyjecie się. Co więcej, ich ukorzenianie w większości przypadków jest naprawdę proste, czego dowiecie się z dalszej części artykułu.

rośliny które odrastają z resztek

Zasadniczą zaletą uprawy roślin z resztek i ścinków, jest fakt, że nie musimy używać do niej pestycydów oraz chemicznych środków. Dzięki temu nasze owoce i warzywa będą całkowicie naturalne – jak z przydomowej uprawy. Rośliny, które odrastają z resztek, mają tę zaletę, że uprawiane w doniczkach, mogą być dostępne przez cały rok, w odróżnieniu od produktów sklepowych czy z własnego ogrodu.

Czytaj również  Ćwiczenia na smukłe uda

rośliny które odrastają

Poniżej znajdziecie przykłady roślin, które można wyhodować, korzystając z nagromadzonych resztek i odpadów:

Ananas

– jeden z najpopularniejszych przykładów roślin, które odrastają z resztek owoców. Na dodatek, ananas zaliczany jest do najzdrowszych owoców, ze względu na duża ilość witamin, mikroelementów i niezbędnych do prawidłowego rozwoju pierwiastków. Jeśli dodamy to tego zestawu zalet fakt, że uprawa ananasa nie jest szczególnie wymagająca, chyba nie trzeba szukać dodatkowych powodów do jego wyhodowania. Po odcięciu owocu pozostałą część dokładnie oczyszczamy, wbijając wykałaczki w miejsce, gdzie wyrastają liście. Następnie, całość zanurzamy w naczyniu z wodą tak, by oparła się o ścianki naczynia na wykałaczkach. Korzonki powinny pojawić się już po kilku dniach, a kiedy osiągną odpowiednią wielkość, przesadzamy ananasa do doniczki z ziemią. Podlewamy średnio 2 razy na tydzień, następnie przesadzamy do gruntu. W trakcie uprawy ananasowi mogą opadać liście, jednak nie należy się tym przejmować, gdyż na ich miejsce wyrosną nowe. Uprawa ananasa nie jest wymagająca, lecz przyda się cierpliwość. Pierwsze owoce roślina wyda po ok. 2 latach.

Imbir

– kolejny przykład na to, że rośliny, które odrastają, mogą być świetnym pomysłem na naturalną uprawę. Imbir jest powszechnie ceniony w wielu kuchniach świata, zarówno jako cenna i droga przyprawa, jak i dodatek do rozmaitych posiłków. Wszyscy znamy zdrowotne właściwości imbiru, tym bardziej warto spróbować uprawiać go samodzielnie. Aby to zrobić, należy fragment korzenia umieścić w doniczce z ziemią i regularnie podlewać. Imbir powinien być gotowy do spożycia po upływie ok. 1,5 miesiąca od posadzenia.

rośliny które odrastają z resztek imbir

Seler

– inaczej niż imbir, seler naciowy, rozmnaża się poprzez zanurzenie części korzenia w wodzie. Kupując seler w sklepie, należy wybrać nieoczyszczony, gdyż oczyszczone zostają pozbawione korzeni. Korzeń odkroić należy ok. 3-4 cm od dołu i zanurzyć w wodzie, a kiedy się ukorzeni, przesadzić do doniczki z ziemią. Po kilku dniach roślina zacznie również wypuszczać pierwsze liście.

Czytaj również  Pielęgnacja cery tłustej

Szczypiorek i cebula

– niezwykle pospolite jedne z najczęściej uprawianych w domach i mieszkaniach roślin. Szczypiorek odrośnie już po kilku dniach od zanurzenia w wodzie obciętej zielonej cebulki. Możemy również część korzeniową cebuli wsadzić bezpośrednio do ziemi. Trzeba przyznać, że zwłaszcza zimą, świeży szczypiorek, jako dodatek do twarogu smakuje wybornie, a co więcej – nie trzeba udawać się do sklepu, by mieć go zawsze przy sobie.

Sałata rzymska

– jedna z popularnych odmian sałaty, która może być uprawiana w domu. Wystarczy, że końcówkę sałaty z głąbem zanurzymy w wodzie, do czasu, aż wypuści korzenie. Następnie, umieszczamy ją w doniczce z ziemią, a regularnie podlewana, z pewnością odwdzięczy się nam chrupiącymi, zdrowym i smacznymi liśćmi.

rośliny które odrastają z resztek czosnek

Czosnek

– jeśli mielibyśmy wymienić warzywa, bez których trudno obyć się w kuchni, to zdecydowanie czosnek znalazłby na takiej liście. Jednak z ząbka czosnku nie wyhodujemy główki, a czosnkowy szczypiorek, który jest niezwykle smaczny i może być alternatywą dla tradycyjnego szczypioru. Mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zanurzenie ząbka czosnku w wodzie, drugą — wsadzenie go bezpośrednio do ziemi.

Bazylia

– kolejny przykład na to, że rośliny, które odrastają, nie muszą być trudne w uprawie. Bazylia wyrośnie z kilkucentymetrowej łodyżki z listkami, którą umieszcza się w wodzie. Warto ukorzeni kilka łodyżek razem, by cieszyć się większą liczbą listków. Po wypuszczeniu korzeni, przesadzamy naszą bazylię do ziemi, regularnie ją podlewając.

Leave a Comment