Kiedy grecka poetka Safona nazywała różę „Królową kwiatów”, nie mogła wiedzieć, że kilka tysięcy lat później, określenie to będzie aktualne. A mimo to róże, od czasów najdawniejszych, aż do dziś, mają status kwiatów niezwykłych. Od wieków stanowią wyraz męskiego uwielbienia dla płci pięknej. Róże są kwiatami, które wręcza się na specjalne okazje, by za ich pomocą wyrazić to, co najważniejsze. Doskonale wiemy, co symbolizują poszczególne kolory różanych kwiatów, znamy ich znaczenie i staramy się go przestrzegać. Trudno także znaleźć przykład kwiatów, które mogą poszczycić się podobną ilością barw. Wielką zaletą róż jest to, że nie mają skomplikowanych wymagań glebowych i przetrwają nawet silny mróz. Właśnie dlatego, róże ogrodowe cieszą się tak ogromną popularnością. Z naszego artykułu dowiecie się jak dbać o róże ogrodowe, kiedy je sadzić i przycinać oraz jakie zagrożenia czekają w naszym ogrodzie na ten piękny gatunek kwiatów.
Róże ogrodowe – jak dbać
Róże ogrodowe najczęściej mają kształt dużych, rozłożystych krzewów, które charakteryzują się wielobarwnymi kwiatami. Wielokwiatowe krzewy róż ogrodowych prezentują się doskonale, stanowią przepiękną ozdobę każdego ogrodu. Ze względu na wspaniałe, wielobarwne kwiaty i popularność róż, na całym świecie występuje ponad 20 000 gatunków i odmian róż. Przeważająca część z nich to tzw. róże szlachetne, ale wyróżnia się także ok. 200 gatunków dzikich róż. W zależności od wielkości, charakteru i usytuowania naszego ogrodu, a także możliwości glebowych, możemy zdecydować się na uprawę różnych gatunków.
Do najpopularniejszych róż zaliczają się:
• róże wielkokwiatowe – piękne i niezwykle popularne róże, występujące najczęściej w postaci pojedynczych, dużych kwiatów na długiej łodydze. To właśnie róże wielkokwiatowe znajdziemy w kwiaciarniach, w wiązankach i bukietach. Niestety, biorąc pod uwagę dość wysokie wymagania glebowe, odmiana ta nie przyjmie się wszędzie;
• róże rabatowe – idealna odmiana róż, dla wszystkich tych, którzy mają sporą ilość miejsca w ogrodzie. Róże rabatowe są bardzo rozłożyste, a na jednym pędzie znajdować się może od kilku do nawet kilkudziesięciu kwiatów;
• róże pnące – równie często spotykane w ogrodach. Charakteryzują się długimi, miękkimi pędami, które pną się po podporach, pergolach czy ogrodzeniach. Róże pnące tworzą niezwykle piękne, gęste żywopłoty, a nawet mogą zdobić ściany domów i innych obiektów. Niestety, ich delikatna struktura sprawia, że w czasie mroźnych zim, często przemarzają.
To, jak dbać o róże ogrodowe, zależy od tego, jaką odmianę zasadzimy w naszym ogrodzie. Właściwa pielęgnacja róż ogrodowych powinna uwzględniać etapy takie jak: sadzenie, nawożenie, przycinanie i ochrona przed chorobami. Niestety, róże, pomimo pięknego wyglądy i stosunkowo niskich wymagań glebowych, podatne są na choroby. Jak wcześniej wspomnieliśmy, róże ogrodowe, w przeciwieństwie do wielu innych kwiatów, poradzą sobie także w piaszczystych i gliniastych glebach.
Kiedy sadzić róże ogrodowe?
Najwłaściwsze pory na sadzenie róż to jesień i wiosna. Sezon na przeprowadzenie sadzenia róż ogrodowych rozpoczyna się w połowie października i może trwać aż do pierwszych mrozów. Jeśli sadzimy róże na wiosnę, możemy robić to od początku do końca kwietnia. Jeśli sadzimy róże na jesień należy je dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem. Robi się to przez usypanie kopczyka z ziemi, o wysokości ok. 25 cm. Przygotowanie stanowiska pod róże ogrodowe, ogranicza się w zasadzie do zapewnienie im odpowiedniego nasłonecznienia. Róże nie lubią upałów, jednak potrzebują sporo światła i słońca, dlatego warto wybierać te miejsca w ogrodzie, które są dobrze nasłonecznione.
Kiedy przycinać róże ogrodowe?
Warto wiedzieć, kiedy przycinać róże ogrodowe, aby zapewnić im optymalny kształt i zdrowy wzrost. Najlepsza pora na przycinanie pędów róż ogrodowych to kwiecień. Zazwyczaj, w tym miesiącu następuje ocieplenie temperatur i nie ma już ryzyka pojawienia się mrozów. Po usunięciu osłon i kopczyków, możemy rozpocząć podcinanie róż. Jeśli uprawiamy róże rabatowe lub pienne, powinniśmy usunąć główne przemarznięte lub chore pędy, jeśli zaś wielkokwiatowe – tniemy wszystkie pędy. Dlaczego odpowiednie podcinanie pędów róż ogrodowych jest tak istotne? Przede wszystkim, służy ono odpowiedniemu uformowaniu korony krzewu. Równie istotną rzeczą, jest to, by rże kwitły regularnie, każdego roku. Właściwa pielęgnacja róż ogrodowych, obejmuje także nawożenie kwiatów.
Kiedy jest najlepsza pora na to by zastosować nawóz? Każdy, kto sadzi w swoim ogrodzie róże, chce z pewnością, aby kwitły one pięknie i obficie. Warunkiem niezbędnym, by ten cel uzyskać, jest stosowanie odpowiednich nawozów, bogatych przede wszystkim w potas, azot. W sklepach znajdziemy szeroki wybór nawozów do róż. Nawożenie azotem nie powinno trwać dłużej niż do połowy sierpnia. Po tym okresie, dostarczanie azotu może hamować rozwój pędów i zwiększać ryzyko przemarzania róż ogrodowych zimą. Należy mieć na uwadze fakt, że nie zawsze róże ogrodowe możemy posadzić na dobrej jakości podłożu. Właśnie dlatego, dostarczenie im odpowiedniej ilości składników odżywczych jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu.
Róże ogrodowe – choroby
Róże – mimo iż piękne i niewymagające specjalistycznych warunków, są niestety podatne na różnego rodzaju dolegliwości. Róże ogrodowe choroby mogą nabawić się na dwa zasadnicze sposoby – na skutek infekcji, lub niewłaściwej pielęgnacji. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, należy regularnie usuwać rosnące wokół róży chwasty oraz regularnie je nawozić. Istotne jest także, aby podlewać ziemię bezpośrednio pod krzewem, nie mocząc przy tym liści i pędów. Jedną z najpopularniejszych chorób róż ogrodowych jest czernienie pędów.
Wspomniane wcześniej kopczyki z ziemi lub inne zabezpieczenia (słoma, geowłóknina), pozwalają zminimalizować występowanie czernienia pędów. Jeśli na różach (głównie młode liście), pojawi się biały nalot, może to oznaczać, że zostały zaatakowane przez mączniaka prawdziwego. Zainfekowane liście zwijają się na brzegach, a nalot po pewnym czasie staje się szary. Pędy i płatki kwiatów mogą posiadać plamy.