Skrzydłokwiat pielęgnacja, podlewanie i cena

Rate this post

Szukasz wytrzymałych, łatwych w pielęgnacji i mogących rosnąć w cieniu, a przy tym atrakcyjnie kwitnących kwiatów pokojowych? W takim razie na pewno musisz zainteresować się Spathiphyllum czyli skrzydłokwiatem. Konieczne przeczytaj wszystko na temat skrzydłokwiat pielęgnacja i skrzydłokwiat podlewanie. Jeszcze dziś sprawdź, w jakiej cenie można kupić te kwiaty (skrzydłokwiat cena).

Skrzydłokwiat czyli inaczej skrzydłolist lub lilia pokojowa,

należy do roślin zielnych z rodzaju Spathiphyllum, zaliczanego do rodziny obrazkowatych (łac. Araceae), rzędu żabieńcowców (łac. Alismatales). W rodzaju Spathiphyllum jest obecnie ok. 50 gat. Wszystkie rosną w naturze w różnych rejonach Ameryki Środkowej i Płd. (w pasie od Meksyku, do Brazylii i Peru), Azji Płd.-Wsch. (w pasie od Filipin i Celebesu, do Nowej Gwinei) oraz zachodniej Oceanii. Dzięki wdzięcznej pospolitej nazwie „lilia pokojowa” i „skrzydłokwiat”, Spathiphyllum jest łatwo rozpoznawalną i popularną rośliną pokojową.

Skrzydłokwiat jest ponadto ładnym wizualnie, więc chętnie uprawianym na całym świecie w warunkach domowych kwiatem doniczkowym. Przyciąga uwagę miłośników roślin, głównie dzięki swoim białym kwiatom o dziwnym liściastym kształcie, podobnym też do owadzich lub ptasich skrzydeł. Kształt i kolor liści nasuwa też na myśl białe flagi kapitulacji i pokojowego nastawienia. Dlatego właśnie roślina ta jest też często nazywana potocznie lilią pokojową lub białym żaglem. Skrzydłokwiaty są ponadto łatwe w pielęgnacji oraz doskonale rosną i kwitną w warunkach słabego oświetlenia, zacienienia. Nadają się zatem idealnie do mieszkań, domów, biur czy sklepów, jako kwitnąca, żywa ozdoba wnętrz.

Rośliny te są dla nas również bardzo pożyteczne, bo usuwają wiele toksyn z powietrza w pomieszczeniach, w których stoją (m.in. trujący formaldehyd i amoniak, benzynę i tlenek węgla). Obecnie po latach intensywnej hodowli hybrydowej skrzydłokwiatów, wytworzono wiele nowych odmian, by pasowały dosłownie do każdych warunków w pomieszczeniach. Każdy może więc dobrać hybrydę idealną dla siebie. Koniecznie należy poznać Spathiphyllum czyli lilię pokojową. Przeczytaj więc wszystko na temat skrzydłokwiat pielęgnacja i skrzydłokwiat podlewanie. Jeszcze dziś sprawdź, w jakiej cenie można kupić te kwiaty (skrzydłokwiat cena).

Skrzydłokwiat roślina doniczkowa

Skrzydłokwiat pielęgnacja – temperatura otoczenia.

Lilia pokojowa czyli skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) jest jedną z najbardziej znanych ozdobnych roślin doniczkowych. Kwiaty te mają błyszczące zielone liście i niesamowite białe kwiaty, które kwitną zwykle od wiosny przez całe lato. Wymagają regularne temperatury w domu, preferując te cieplejsze, z racji swego tropikalnego pochodzenia. Temperatura otoczenia w ich wypadku powinna wynosić minimum 15°C. Należy też unikać przeciągów gorących lub zimnych.

Czytaj również  Syningia okazała

Skrzydłokwiat pielęgnacja – natężenie oświetlenia w otoczeniu.

Liście skrzydłokwiatów są zielone przez cały rok, a kwiaty kwitną praktycznie przez cały okres wegetacyjny. Ich oryginalne kwiaty w rzeczywistości wcale nie są jednak de facto kwiatami. Stanowią natomiast specyficzne białe podsadki, będące tak naprawdę innego rodzaju liśćmi, z których wyrasta żółta kolba kwiatostanu. U wielu gatunków i odmian kolba ta wydziela niekiedy nawet intensywny zapach.

Skrzydłokwiat jest prosty w uprawie i lubi rosnąć w półcieniu, dlatego świetnie nadaje się do łazienek, przedpokojów, korytarzy itp. Rośliny te świetnie tolerują nawet bardzo słabe światło. Mogą rosnąć więc w miejscach bez dobiegającej pełnej jasności z okna lub lampy. Potrafią nawet wtedy normalnie kwitnąć. Mogą tolerować każde warunki oświetlenia, prócz bezpośredniego światła słonecznego, które im szkodzi.

Ekspozycja na bezpośrednie światło może bowiem powodować poparzenie i żółknięcie liści. Im bardziej jednak kwitną, tym więcej światła potrzebują. Lilie pokojowe (Spathiphyllum) preferują bowiem jasne, naturalne światło dobrze przefiltrowane, czyli stanowiące półcień. W czasie kwitnienia można jednak ilość tego światła nieco zwiększyć. Ogólnie jednak preferencja niskich poziomów światła czyni skrzydło kwiaty doskonałą rośliną doniczkową do zwykle dość ciemnych pomieszczeń.

Skrzydłokwiat podlewanie i zraszanie.

Skrzydłokwiat podlewanie powinien mieć tylko umiarkowane, choć jako roślina egzotyczna tropikalna, preferuje równomiernie wilgotne środowisko. Najlepiej, aby gleba była równomiernie wilgotna, lecz nigdy nie mokra! W przeciwnym razie korzenie zaczną gnić i wdadzą się choroby grzybowe. Z tego samego powodu skrzydłokwiat nie może też stać w wodzie. Trzeba też jednak unikać pozwalania roślinie na więdnięcie z powodu suszy, chociaż Spathiphyllum nieźle zregeneruje się po zwiędnięciu. Traci się bowiem wtedy dużo liści. Skrzydłokwiat podlewanie powinien mieć tak dostosowane, by mógł rozwijać się i kwitnąć odpowiednio dobrze. Skrzydłokwiat dobrze znosi co prawda suche powietrze w zimie, lecz latem zaleca się jego zraszanie. Wystarczy raz na jakiś czas wstawić go pod letni prysznic. Podleje to liście i dodatkowo zmyje też nagromadzony na nich kurz.

Czytaj również  Storczyk Oncydium

roślina doniczkowa krzydłokwiat

Skrzydłokwiat pielęgnacja – nawożenie.

Lilie Pokoju czyli skrzydłokwiaty (Spathiphyllum) najlepiej sobie radzą, jeśli są słabo nawożone. Stosowanie dobrze zbilansowanego (dawka 20-20-20) nawozu rozpuszczalnego w płynie dobrze sprawdza się w ich przypadku. Nie może to być jednak ciężki nawóz organiczny lub mineralny. Powinien być rozcieńczony (1/2 siły) i podawany maksimum raz na miesiąc w okresie wegetacji (najlepiej wtedy, gdy rośnie i/lub kwitnie, czyli zwykle wiosną i latem). Liście z brązowymi plamami mogą być wynikiem nadmiernego nawożenia (oznacza to, że stosowane stężenie może być zbyt wysokie).

Skrzydłokwiat pielęgnacja – przesadzanie.

Spathiphyllum ma tendencję do lepszego kwitnienia, gdy jest lekko związany w doniczce. Kwiaty te należy przesadzać, gdy trudno jest już odpowiednio je podlać, z powodu zbyt mocno przerośniętej bryły korzeniowej (gdy korzenie przepełnią pojemnik). Używamy wtedy bogatą ziemię próchniczną doniczkową. Aby określić rozmiar doniczki, należy zastosować zasadę, by użyć doniczkę, która jest 1 ½ razy większa od wielkości poprzedniej. Umieszczając lilię pokojową w nowej doniczce, utrzymuje się poziom zagłębienia rośliny na tym samym poziomie, co w starej doniczce. Po przesadzeniu delikatnie podlewamy skrzydłokwiat. Przy okazji przesadzania, warto też tworzyć nowe rośliny, dzieląc bryłę korzeniową starego, rozrośniętego osobnika. Nowe doniczki będą musiały mieć wtedy taki sam rozmiar, jak stary pojemnik.

Skrzydłokwiat pielęgnacja – przycinanie.

Skrzydłokwiaty wymagają bardzo małego przycinania. Nieatrakcyjne i zeschłe liście czy kwiaty można usunąć w razie potrzeby, obcinając ich łodygi u podstawy. Usunięcie wykwitu pomaga zachęcić skrzydłokwiaty do ponownego rozkwitu.

Skrzydłokwiat pielęgnacja – problemy, choroby i szkodniki.

Jeśli skrzydłokwiaty nie kwitną, trzeba sprawdzić, czy otrzymują wystarczającą ilość światła, wody i nawozu. Ważne jest też, czy korzenie w doniczce są zdrowe i dobrze związane z częścią nadziemną rośliny. Gdy skrzydłokwiat stale traci liście i kwiaty i nie poprawia się po podlaniu, może mieć chorobę korzeni z powodu nadmiernego podlewania. Trzeba wtedy przesadzić go do świeżej ziemi w czystej doniczce. Usuwa się też wtedy wszystkie czarne, zgniłe i uszkodzone korzenie. Ostrożnie podlewamy je również po przesadzeniu.

Czytaj również  Wanilia płaskolistna

Gdy końce liści są brązowe, zwykle oznacza to nadmierne lub niedostateczne podlewanie. Rzadziej występuje z powodu przenawożenia. Nie należy więc używać zbyt dużo nawozu oraz nie nawozić tych roślin szczególnie zimą. Lilie pokojowe są też podatne na mszyce, przędziorki i mączliki. Problemy z tymi owadami są jednak bardzo znikome w ich przypadku. Można je zlikwidować za pomocą środków owadobójczych, mydeł owadobójczych lub myjąc całe rośliny. Zgnilizna korzeni, plamistość liści i zgnilizna bakteryjna zwykle są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Choroby te można leczyć odpowiednią pielęgnacyją, osaczenie środkami grzybobójczymi.

Skrzydłokwiat cena.

Skrzydłokwiaty w polskich hipermarketach kosztują około trzydziestu do trzydziestu paru złotych (np. Leroymerlin, Real, Carrefour, OBI). Mini skrzydłokwiaty (wys. ok. 30-40 cm) można dostać już w cenie 6 do 10 zł. Średnio w różnych sklepach i sklepach ogrodniczych ich cena wynosi jednak ok. 10-20 zł. Duże skrzydłokwiaty (wys. ok. 100 cm) osiągają już ceny nawet w granicach 100 zł. Mocno rozrośnięte i olbrzymie krzewy skrzydłokwiatów mają natomiast ceny dochodzące do 200 zł. Na Allegro lub w innych sklepach wysyłkowych można również zakupić sztuczne Spathiphyllum, które sprzedawcy oferują w różnych cenach, zwykle jednak dużo wyższych, niż te dotyczące żywych skrzydłokwiatów (ich ceny mogą dochodzić nawet 400 do 500 zł w przypadku bardzo dużych sztucznych krzewów Spathiphyllum, wraz z ładnymi doniczkami ozdobnymi).

UWAGA!

Ze skrzydłokwiatem należy obchodzić się ostrożnie przy przesadzaniu, przycinaniu i innych zabiegach pielęgnacyjnych. Nie można przede wszystkim dopuszczać do tych roślin zwierząt i dzieci. Połknięcie dowolnej części skrzydłokwiatu czyli lilii pokojowej może bowiem spowodować łagodny rozstrój żołądka. Bezpośredni kontakt z sokiem tych roślin może też powodować podrażnienia skóry, czy poważne alergie skórne.

COMMENTS

Leave a Comment