Syningia okazała

Rate this post

Syningia okazała w Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa. W świecie miłośników kwiatów gloksynia jest symbolem podziwu i uwielbienia. Pierwotnie pochodzi ona z odległej Brazylii, gdzie rośnie w tropikalnych lasach. Nazwa rośliny pochodzi od ogrodnika uniwersytetu w Bonn – Wilhelma Synninga. W XIX wieku pracował nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny. W wyniku jego prac syningia stała się rośliną ozdobną o wyjątkowo pięknych kwiatach.

Obecnie dostępne w sprzedaży odmiany syningii okazałej mają wzniesione na krótkich szypułkach kwiaty o kształcie dzwonkowatym i jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fioletowej i białej. Są także odmiany kwiatów biało obrzeżonych i pofalowanych. Liście syningii są duże, płaskie i aksamitnie owłosione (nie wolno ich nabłyszczać). Kwitnące egzemplarze syningii mają około 30 cm wysokości i około 40 cm średnicy.

Najczęściej kupuje się kwitnące syningie w kwiaciarniach bądź sklepach ogrodniczych. Wybierajmy zawsze egzemplarze zdrowe, z ciemnozielonymi, nieuszkodzonymi liśćmi i z dużą liczbą pąków kwiatowych. Można także kupić bulwy syningii – sadzi się je do doniczek wczesną wiosną.

Syningia okazała

Syningia okazała uprawa

Syningia okazała potrzebuje dużo światła, ale nie lubi silnego, bezpośredniego nasłonecznienia w upalne dni. Latem roślinę należy podlewać obficie, 2–3 razy w tygodniu, wlewając wodę zawsze do podstawki (nie wolno moczyć kwiatów). Kwitnąca syningię zasila się raz w tygodniu nawozem płynnym do roślin kwitnących. Trzeba usuwać uszkodzone liście oraz martwe kwiaty.

Jesienią podlewanie stopniowo ogranicza się do momentu, aż liście zaschną i roślina wejdzie w stan spoczynku – wtedy całkowicie należy zaprzestać nawadniania. Doniczkę z roślina w stanie spoczynku najlepiej przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia i tam przechować ją do wiosny.

syningia okazała = gloksynia
syningia okazała = gloksynia

Syningia wznawia wzrost w lutym–marcu – wtedy roślinę należy przenieść do mieszkania (można ja przesadzić do nowej doniczki, pamiętając by wierzchołek bulwy był na poziomie powierzchni podłoża) i rozpocząć podlewanie. Jeśli bulwa dobrze przezimowała, to pojawią się liście, a potem także pąki kwiatowe.

Czytaj również  Storczyki Cattleya

Zbyt mała wilgotność powietrza powoduje zasychanie liści i spowolnienie wzrostu oraz podatność na szkodniki. Ponieważ nie można jej spryskiwać, można umieścić doniczkę na wilgotnym żwirku. Zbyt wilgotne podłoże i podlewanie zimną wodą powoduje, oklapnięcie liści i gnicie pędów.

Syningia okazała różowa
Syningia okazała różowa pełna

Rozmnażanie syningii okazałej

Syningie okazałą bardzo łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek liściowych, podobnie jak spokrewnionego z nią fiołka afrykańskiego. W tym celu wiosną przycinamy liść u jego nasady i umieszczamy sadzonkę do połowy łodyżki w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze pokojowej przez ok. 2 miesiące. Młode rośliny można również pozyskać przez podział bulw dorosłego egzemplarza matecznego.

 

Syningia czy gloksylia ?

Syningia okazała pierwotnie nazywana była gloksylią. Stare nazewnictwo tej pięknej ozdobnej rośliny przyjęło się na tyle, że mimo iż dziś uważane za błędne, to dalej powszechnie używane. Nazwa gloksylia bierze się od pisarza i botanika Benjamina Petera Gloxina, który jako pierwszy ją odkrył w XIX wieku. Dopiero kilkadziesiąt lat później Wilhelm Sinning całe swoje życie poświęcił doprowadzeniu tej rośliny do formy pierwotnej i na jego cześć postanowiono zmienić nazwę rośliny.

Syningia okazała fioletowo biała pełna
Syningia okazała fioletowo biała pełna

Syningia okazała to roślina nie wymagająca dużej uwagi. Jej uprawa jest stosunkowo łatwa, więc nadaje się idealnie dla każdego amatora roślin doniczkowych. Zapewne jej przepiękne kwiaty będą świetnym wykończeniem każdej domowej przestrzeni. Są bardzo eleganckie i świetnie sprawdzą się  jako ozdoba każdego pomieszczenia.

 

Ile kosztuje bulwa syningii okazałej?

Cena waha się od 4,95 zł za bulwę do 14,95 zł

za 5 szt zapłacimy 19,50 zł

Leave a Comment