Storczyk Oncydium

Rate this post

Jesteś fanem i amatorskim hodowcą storczyków? Konieczne poznaj różne ich gatunki. Przeczytaj i sprawdź gatunek – storczyk Oncydium uprawa rozmnażanie cena. Storczyki z rodziny Oncidium nazywane są też tańczące damy lub orchidee motylkowe, ze względu na kształt swoich kwiatów.

Są to popularne storczyki dobre do wnętrz i kwiaciarni z jednego bardzo ważnego powodu. Otóż orchidee te mają ogromne kępki kolorowych kwiatów przypominających kształtem motyle. Opadają często z bulw łodygowych, na gałązkach oblepionych z dziesiątkami pojedynczych kwiatów.

Storczyk Oncydium systematyka botaniczna.

Omawiane storczyki należą do bardzo dużej rodziny (formalnie podplemię) Oncidium, obejmującej ponad tysiąc gatunków i mnóstwo odmian w ich obrębie. Orchidee Oncidium występują w dużej części Ameryki Płd., Ameryki Środkowej, Meksyku i Indii Zachodnich. Jeden gatunek (Oncidium ensatum) bytuje też naturalnie na Florydzie (USA).

Od innych orchidei wyróżniają się one tym, że mają gruszkowate pseudobulwy, cienkie długie liście i rozgałęziające się kwiatostany. Kwiatostany te wiszą zwykle na rozgałęzionych gałązkach kwiatowych i zawierają mnóstwo kwiatów w kolorze żółtym i mahoniowym. Zamieszczony tu ich opis i instrukcja uprawy dotyczy najczęściej spotykanych w kwiaciarniach oncidiów.

Jesteś fanem i amatorskim hodowcą storczyków? Konieczne poznaj różne ich gatunki. Przeczytaj i sprawdź gatunek – storczyk Oncydium uprawa rozmnażanie cena.

Storczyk Oncydium kwitnienie.

Zależnie od gatunku i odmiany, Oncidium kwitną na ogół jesienią, niektóre też wiosną. U współczesnych ich mieszańców handlowych sezonem kwitnienia może być jednak dowolna pora roku. Niektóre hybrydy hodowlane mogą przy tym kwitnąć 2-3 razy w roku. Trzeba inicjować nowe pędy kwiatowe, po zakończeniu wzrostu przez najmłodszą, jeszcze nie kwitnącą pseudobulwę. W tym celu należy przenieść Oncidium do pomieszczenia, gdzie temperatura spada w nocy poniżej 18°C. Może to być np. parapet blisko szyby okiennej na werandzie.

Trzeba też znacznie ograniczyć ilość wody. Podlewać jedynie raz na 14-20 dni przez 2 miesiące. Dojrzałe pędy kwiatowe rozgałęziają się i u wielu odmian mogą mieć bardzo wiele (nawet 50 lub więcej) kwiatów. Po przekwitnięciu wszystkie kwiaty opadają i pęd kwiatowy usycha. Należy go wtedy nisko wyciąć. Nie wolno przy ty uszkodzić pseudobulwy i liści.

U tej rodziny storczyki nie powtarzają kwitnienia na starych łodygach. Większość storczyków o sympodialnym czyli pseudobulwiastym typie wzrostu, w tym Oncydium, nie kwitnie ponownie z tej samej pseudobulwy. Ich łodygi kwiatowe rosną tylko z nowych pseudobulw, które dojrzały w danym sezonie kwitnienia.

Czytaj również  Storczyk Coelogyne cristata

Natomiast stare przekwitłe pseudobulwy tracą aktywność, po 2-4 latach zrzucają liście i powoli obumierają. Gdy jeszcze są żywe, nie należy ich usuwać, bo stanowią rezerwuar wody i pokarmu dla nowych przyrostów.

Storczyk Oncydium uprawa

Storczyk Oncydium oświetlenie.

Wymagane jest oświetlenie od niskiego do średniego poziomu, wynoszące 15000-20000 luksów. Najlepsze jest światło jasne i rozproszone. Idealnie będzie więc postawić te storczyki na parapecie okiennym wschodnim lub zachodnim. Może też być parapet okna południowego, ale pod warunkiem jego cieniowania.

Storczyk Oncydium temperatura.

Zimą w nocy Oncydia wymagają temp. 13-18°C, a latem 16-20°C. Natomiast w dzień temp. całorocznie powinna wynosić 20-30°C. Niższe temp. nocne są ważne szczególnie zimą. Latem mogą być nieco tylko wyższe. Nie wolno jednak oncydiów przegrzać na południowym słońcu bez zacienienia latem. Można je wtedy uśmiercić.

Gdy temp. latem utrzymuje się powyżej 35°C, konieczne jest cieniowanie lub przestawienie ich w miejsce chłodniejsze. Z kolei zimą nie wolno ich wietrzyć na mrozie przy otwartych oknach. Takie ich przewianie prądem powietrza o temp. 0°C i poniżej, może je przemarznąć. Ich liście stają się wtedy szkliste i więdną. To również może prowadzić do obumarcia całej orchidei.

Groźny jest też szok temperaturowy przy transporcie tych roślin zimą. Mogą wtedy opaść im kwiaty i pąki.

Storczyk Oncydium wilgotność powietrza.

Oncydia wymagają wilgotności 40% lub wyższej. Nie jest to jednak czynnik krytyczny, choć przy wilgotności 60% storczyki te rozwijają się nieco lepiej. Dobry jest więc stojący w pobliżu nawilżacz. Można też postawić doniczkę ze storczykiem na keramzycie na tacy z warstwą wody. Woda paruje i zapewnia roślinie wyższą wilgotność, nie mocząc korzeni. Doniczka nigdy nie może jednak stać w wodzie, jedynie ponad nią.

Zapewnia to również dostęp powietrza do korzeni od spodu. Rośliny można też rano zamgławiać. Liście muszą jednak całkiem obeschnąć przed nocnym spadkiem temperatury. Oncydiów nie zamgławia się zimą, bo panują wtedy niższe temperatury i orchidee te mają obniżony metabolizm. Ich podatność na gnicie i choroby grzybowe jest wtedy wyższa.

Czytaj również  Piękne lecz trujące rośliny doniczkowe

Do zamgławiania nie należy ponadto używać wody z kranu. Powoduje ona bardzo szkodliwe dla storczyków odkładanie się kamienia wodnego w kątach liści. Stosujemy natomiast wyłącznie deszczówkę lub wodę destylowaną. Jeśli dysponujemy wyłącznie wodą z kranu, należy zrezygnować z zamgławiania.

Storczyk Oncydium kwiat

Storczyk Oncydium podlewanie, zraszanie.

Storczyki to głównie tropikalne epifity. Ich podłoże bezwzględnie musi więc dobrze przeschnąć przed kolejnym podlaniem. To wymóg krytyczny ich uprawy. Podłoże storczyków nie może być stale tak samo wilgotne! Podlewanie ma więc być mocne, ale stosunkowo rzadkie. Robienie okresu na przeschnięcie po każdym podlaniu daje 99% gwarancji na sukces w uprawie orchidei. Dorosłe Oncydia zaleca się więc podlewać raz na 7-9 dni.

Za częste podlewanie bez przerwy na przeschnięcie, powoduje gnicie korzeni i obumarcie storczyka! Wilgotność podłoża można sprawdzić po jego wyglądzie przez przezroczyste ścianki doniczki. Wilgoć lubi się tam skraplać na jej ściankach. Trzeba wtedy poczekać jeszcze trochę z kolejnym podlaniem. Podlewanie należy tez robić deszczówką lub wodą z filtra odwróconej osmozy i destylowaną. Jeśli jednak używamy wodę z kranu, to musi być przegotowana i odstana.

Wymaga to również koniecznego corocznego przesadzania oncydiów w celu wymiany podłoża w tej samej wielkości doniczce. Podlewamy je obficie upewniając się, że woda wycieka na koniec z doniczki. Najlepiej wstawić całą doniczkę do naczynia z wodą (np. dużego słoja). Powinna być zanurzona po brzegi i postać tak 15 minut do godziny.

Podłoże musi nasiąknąć w całej swej objętości. Korzenie „powietrzne” wystające z doniczki też muszą pobrać wodę. To istotne u oncidiów, bo wyrastają w górę z doniczki, często powyżej poziomu podłoża i mają dużo wiszących korzeni powietrznych.

Storczyk Oncydium nawożenie.

Zaleca się nawozy dla storczyków, ogólnie dostępne w hipermarketach i w sklepach ogrodniczych. Można nawozić raz na miesiąc dawką podaną na etykiecie środka. Można też nawozić w systemie „weakly weekly”, czyli co tydzień wraz z podlewaniem. Dawka nawozu musi być jednak wtedy rozcieńczona w ilości ¼ do 1/2 dawki podanej na opakowaniu.

Jeżeli nawozimy przy każdym podlewaniu, wtedy raz na 1-2 miesiące trzeba też przepłukać podłoże czystą wodą (samą wodą). Najpierw normalnie podlewamy wtedy storczyki dla rozpuszczenia minerałów nagromadzonych w podłożu. Po godzinie przepłukujemy zaś podłoże czystą wodą bez nawozu.

Czytaj również  Trzykrotka

Storczyk Oncydium roślina doniczkowa

Storczyk Oncydium przesadzanie.

Podłoże orchidei musi być przewiewne z dużymi przestrzeniami powietrznymi. Nie wolno używać ziemi ogrodowej! Najlepsza jest mieszanina szybko przepuszczająca wodę i zatrzymująca tylko jej niewielką część. Najlepsza jest kora sosnowa rozdrobniona na kawałki średniej wielkości (1-1,5 cm). Niezbędny jest też dodatek perlitu lub keramzytu, węgla drzewnego i odrobiny torfu włóknistego. Podłożem może też być sama tylko kora sosnowa lub chipsy kokosowe.

Oncydia zaleca się przesadzać co 2 lata, jeśli podlewamy je wodą o niskiej zawartości minerałów. Chodzi o wodę destylowaną, deszczówkę lub wodę z filtra odwróconej osmozy. Podłoże jest wtedy rozłożone w zaniku, a storczyk wyrasta już z doniczki. Natomiast w przypadku podlewania wodą z kranu, przegotowaną i odstaną, należy stosować wyłącznie przesadzanie co roku. Przesadzamy je tylko w terminie od wiosny do początku lata.

Doniczka ma być przy tym możliwie jak najmniejsza (najlepiej ta sama, tylko z wymianą podłoża). Storczyki przy przesadzaniu trzeba delikatnie wyjąć z doniczki i oczyścić ich korzenie ze starego podłoża. Uważamy też, by ich nie połamać i nie pouszkadzać. Następnie należy powycinać wszystkie korzenie już martwe, zgniłe, puste w środku. Zostawiamy tylko zdrowe korzenie (białe lub zielone czy jasnobeżowe w kolorze i jędrne w dotyku).

Oncydium sadzimy w nowej doniczce tak, aby najstarsza pseudobulwa dotykała jej krawędzi. To konieczne, bo robi od drugiej strony miejsce na nowe przyrosty przez 1-2 lata. Nigdy nie rozdzielamy przy tym pseudobulw na pojedyncze mniejsze! Można co najwyżej podzielić na grupki mające minimalnie po 3-4 zrośnięte pseudobulwy. Po przesadzeniu przez 7-10 dni orchidei nie podlewa się.

Storczyk Oncydium koszt zakupu.

Cena oncidiów waha się w granicach od 40 do 300 zł, zależnie od gatunku i odmiany. Im rzadsza i atrakcyjniej kwitnąca forma, tym wyższa cena.

Leave a Comment