Duże kwiaty doniczkowe

Rate this post

Wybierając rośliny doniczkowe do naszego domu lub mieszkania, najczęściej decydujemy się na kwiaty niewielkich rozmiarów. Dobrze dekorują one małe wnętrza, nie sprawiają większych kłopotów i nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. Jednak w niektórych przypadkach, w naszym domu znacznie lepiej sprawdzą się duże kwiaty doniczkowe. Jeśli chcemy udekorować przestronny salon, obszerny hol lub inne, duże pomieszczenie, rośliny o większym rozmiarze będą doskonałym pomysłem. Podobnie jak mniejsze kwiaty, także rośliny o dużym wymiarze mogą być bardzo łatwe w utrzymaniu. Co więcej – wiele z nich działa na nas relaksująco. Dziś przedstawimy najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe, doradzimy jak ustawić roślinę w domu oraz jakie zalety ma wybór dużego kwiatu do naszych wnętrz.

Każdy z nas pragnie mieszkać w pięknym i dobrze urządzonym wnętrzu. Wato mieć świadomość, że kwiaty nie tylko pięknie wygajają, ale także – odpowiednio dobrane – mogą doskonale komponować się zresztą wystroju mieszkania. Duże rośliny doniczkowe świetnie nadają się tam, gdzie jest sporo wolnej przestrzeni. Kilkumetrowy kwiat o dużych, rozłożystych liściach i bujnych pędach, wciśnięty w ciasny kąt niewielkiego pokoju, będzie wyglądał mało atrakcyjnie. Warto stworzyć dużej roślinie w donicy odpowiednie warunki do prezentacji. Ustawienie w odpowiednim miejscu w pokoju zapewnia też prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, umożliwiając zachowanie pięknego wyglądu i dobrego zdrowia przez wiele lat.

duże kwiaty doniczkowe w domu

W większości, duże kwiaty doniczkowe preferują stanowiska dobrze nasłonecznione, lecz nie powinniśmy narażać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu, ustawienie w najbliższej okolicy okna może być nieprawidłowe, zwłaszcza dla fikusów i skrzydłokwiatów. Cechą większości roślin zielonych jest „obracanie” się do słońca, czego efektem często bywa nierównomierny wzrost. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto w regularnych odstępach czasu obracać doniczkę, by umożliwić solidnie równomierne „łapanie” promieni słonecznych. Pamiętajmy też, że niektóre duże rośliny, np. palmy, nie znoszą przeciągów. Należy oczywiście zadbać, by wymiana powietrza w mieszkaniu byłą zapewniona, jednak nie powinniśmy ustawiać pojemnika z palmą w miejscach, gdzie przeciągi ą najbardziej odczuwalne.

Czytaj również  Roślinne symbole Bożego Narodzenia

Duże rośliny doniczkowe – wybrać dorosłą czy młodą?

Wiele osób zastanawia się, na jaki wariant się zdecydować. Wybrać dojrzałą roślinę, która już osiągnęła odpowiedni rozmiar, czy postawić na młodszą i samodzielnie nadzorować wzrost w domu? Rozwiązanie pierwsze polecane jest wszystkim tym, którzy chcą natychmiast cieszyć się duża, efektowną rośliną. Jednak wyhodowanie samemu dużej rośliny w doniczce, da nam znacznie więcej satysfakcji. Bardzo istotną rzeczą jest również fakt, że rośliny w szklarniach i szkółkach żyją w warunkach zbliżonych do ideału. Często w domu nie jesteśmy w stanie zapewnić im takich luksusów jak dodatkowe światło, czy regularne zraszanie. Dojrzała roślina, przeniesiona z takiego środowiska do naszego pokoju może zacząć podupadać. Kupując młodszego kwiatka, sami dajemy mu więcej czasu na adaptację w nowych warunkach. Daje to większą szansę, że roślina się przyjmie i na dojrzałym etapie zachwyci nas swoim pięknem.

duże rośliny doniczkowe do mieszkania

Wspólną cechą większych kwiatów jest to, że duże kwiaty doniczkowe zazwyczaj nie sprawiają większych trudności. Ich pielęgnacja ogranicza się do podstawowych zabiegów, takich jak podlewanie, zraszanie, podcinanie pędów i nawożenie. To ostatnie zazwyczaj wykonujemy niezbyt często, by nie dopuścić do intensywnego rozwoju i tak obszernych roślin. Wielką zaletą dużych roślin w doniczkach jest fakt, że generują one sporą ilość tlenu, pochłaniając z powietrza dwutlenek węgla, w trakcie procesu fotosyntezy. W ten sposób oczyszczają powietrze i jednocześnie nawilżają je, wytwarzając parę wodną. Niektóre duże rośliny doniczkowe mają działanie uspokajające i relaksujące, a przebywanie w ich otoczeniu korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Poza tym, wiele z nich ma również właściwości oczyszczające. Pochłaniają one m.in. formaldehyd oraz inne substancje, wydzielane przez meble, farby na ścianach, lakiery na podłodze czy tworzywa sztuczne. Rośliny są więc nie tylko wspaniałą dekoracją naszych mieszkań. Chronią nas także przed szkodliwymi, toksycznymi substancjami.

Czytaj również  Skrzydłokwiat pielęgnacja, podlewanie i cena

Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe

Istnieje wiele gatunków roślin o dużych rozmiarach, chętnie wybieranych do naszych domów i mieszkań. Przy dokonywaniu selekcji najczęściej kierujemy się rozmiarem, wymaganiami rośliny co do warunków i pielęgnacji orz oczywiście wyglądem. Jakie więc duże rośliny doniczkowe najchętniej wybierają Polacy?

duże kwiaty doniczkowe Fikus benjamina
Fikus benjamin

W zestawieniu z pewnością znalazłyby się:

• fikusy

– różne odmiany figowców, popularnie zwanych fikusami, towarzyszą nam od wielu lat. Odmiany, które najczęściej wybieramy do domów, to: fikus benjamina, fikus lirolistny i fikus sprężysty. Każda z nich dorasta do ok. 3 metrów wysokości. Fikusy preferują pokojową temperaturę, jasne stanowiska oraz stale wilgotne (ale niezbyt mokre) podłoże. Fikusy różnią się między sobą głównie kształtem i wielkością liści. Ich wadą jest to, że łatwo magazynują kurz, wymagają więc częstego czyszczenia;

duże kwiaty doniczkowe palmy

• palmy

– kolejnym gatunkiem roślin doniczkowych o dużych rozmiarach, są palmy. Ich egzotyczny wygląd działa kojąco i pomaga się zrelaksować. Palma w każdym wnętrzu pomoże stworzyć fantastyczny, egzotyczny klimat. Poszczególne odmiany mogą osiągać wysokość od 2,5 do 3 metrów, dobrze znoszą upały i wymagają temperatury pokojowej przez cały rok. Do najbardziej popularnych odmian palm zaliczamy m.in.: palmy koralowe, kokosowe, palmy królewskie czy liwistony chińskie;

duzy wkait doniczkowy Skrzydłokwiat, skrzydłolist
Skrzydłokwiat, skrzydłolist

• skrzydłokwiaty

– pod względem wymagań co do temperatury i warunków uprawowych, nie różnią się zbytnio od palmy. Skrzydłokwiat jest rośliną, która prezentuje się niezwykle elegancko, doda więc naszym wnętrzom wytworności i dobrego smaku. Co więcej, skrzydłokwiat ma także liczne właściwości oczyszczające, pochłaniając z powietrza liczne toksyny.

Inne duże rośliny doniczkowe to monstera, róża chińska, oleander, dracena, juka,  araukaria.

Czytaj również  Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum)

Jak widać, duże kwiaty doniczkowe nie muszą być problematyczne w utrzymaniu, a ich posiadanie ma naprawdę sporo zalet.

Leave a Comment