Storczyki Cattleya

Rate this post

Myśląc o orchideach zwykle do głowy od razu przychodzą nam popularne storczyki z rodzaju Falenopsis (łac. Phalaenopsis). Jednak równie piekne kwiaty i na dodatek pachnące mają też storczyki z rodzaju Cattleya. Trzeba jednak dokładnie poznać ich wymagania uprawowe. Uwielbiasz storczyki i chcesz uzupełnić swoją hodowlę o nowe rodzaje? Konieczne przeczytaj wszystko na temat – storczyki Cattleya uprawa w domu cena odmiany uprawa.

Storczyki Cattleya co to za orchidee?

Orchidee Cattleya to byliny. Ich rdzennym obszarem występowania jest Ameryka Środkowa i Południowa. Z nazwą tej rośliny kojarzy się brytyjski ogrodnik William Cattley. Sprowadził je niegdyś do Londynu w stanie zwiędniętym i odratował. Spopularyzował potem tę orchideę w świecie, zlecając jej skatalogowanie i opisanie. Storczyki Cattleya zazwyczaj mają efektowne, pachnące kwiaty, które występują w szerokiej gamie kształtów i kombinacji kolorów.

Wiele gatunków i odmian ma dość duże kwiaty, nawet na kilkanaście centymetrów średnicy. Kwitną przy tym zwykle tylko raz w roku w różnych ramach czasowych, zależnie od gatunku. Niektóre ich hybrydy, zwłaszcza te skrzyżowane ze storczykami Laelia, mogą jednak kwitnąć więcej razy w roku. Cattleye są epifityczne, co oznacza, że ​​naturalnie rosną w połączeniu z innymi roślinami (na gałęziach i pniach drzew).

Jak wyglądają storczyki Cattleya?

Ich liście mają zazwyczaj matowy zielony kolor. Storczyki z rodzaju Cattleya to również rośliny wyrastające z pseudobulw, które przechowują (magazynują) składniki odżywcze i wodę. Cattleya są ponadto zazwyczaj roślinami długowiecznymi i wolno rosnącymi, których samo tylko dojrzewanie zajmuje około czterech do nawet siedmiu lat. Czas ich kwitnienia różni się w zależności od gatunku i odmiany. Posiadają też kwiaty mające wszystkie kolory, z wyjątkiem prawdziwego niebieskiego.

storczyki cattleya żółte

Storczyki Cattleya uprawa w domu miejsce uprawy, oświetlenie.

Orchidee Cattleya nie są trudne w pielęgnacji i nawet początkujący mogą odnieść sukces w ich uprawie i kwitnieniu. Tworzą w naszym klimacie piękne rośliny doniczkowe domowe. Mogą jednak żyć również na zewnątrz przez cały rok w klimacie tropikalnym. Z kolei podczas cieplejszych miesięcy letnich na obszarach, w których występują mrozy, można je wynosić i stawiać na zewnątrz. Kluczem do ich pomyślnej uprawy jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła, utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności oraz odpowiednie podlewanie i karmienie.

Storczyki z rodzaju Cattleya preferują przy tym wystawę na parapecie północnym, wschodnim lub zachodnim. Nie znoszą bowiem bezpośredniego mocnego słońca. Potrzebują za to jasnego światła pośredniego do swego optymalnego wzrostu. W przypadku uprawy jako roślina doniczkowa, idealne jest więc dla nich okno wychodzące na wschód lub zachód. Miejsce takie zapewnia dużo światła, jednak bez zbytniego nasłonecznienia.

Czytaj również  Gynura aurantiaca

Możemy tez jednak stawiać je i w pomieszczeniu z wystawą południową. Wtedy jednak każde ostre południowe słońce, które wpada przez okno, powinno być rozpraszane przez przezroczystą zasłonę. Lepiej tez postawić je dalej od okna. Podobnie jak wszystkie inne storczyki, Cattleye lubią też poranne światło słoneczne. Należy je jednak chronić przed silnym popołudniowym słońcem. Pamiętajmy te, że zbytni cień nie jest dla nich wskazany.

Storczyki Cattleya, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła, będą bowiem miały zbytnio ciemniejsze liście i często wtedy nie kwitną. Z kolei liście osobników, które otrzymują zbyt dużo światła, często stają się żółtawe. W niektórych miejscach mogą nawet przybierać barwy brązowe lub czarne i usychają.

Storczyki Cattleya uprawa w domu – podłoże.

Podłoże w doniczce powinno być dobrze osuszone. Mokre podłoże jest tylko w czasie podlewania storczyków. Podłoże ziemia do storczyków, to kora jodły czy sosny, wióry z łupin kokosa, węgiel ogrodniczy, włókno paproci drzewiastej. Musi być też w nim trochę perlitu, granulki gliny, żwir itp. Odczyn pH podłoża musi być przy tym kwaśny.

ziemia do storczyków
podłoże ziemia do storczyków cattley

Strefa mrozoodporności storczyków Cattleya wynosi 10-12 (USDA). Storczyki Cattleya będą się dobrze rozwijać w komercyjnej mieszance uprawnej stworzonej specjalnie dla storczyków. Uprawiane na zewnątrz w ciepłym klimacie storczyki Cattleya mogą być też montowane na płytach i pniach czy gałęziach drzew.

Jest to technika, w której orchidea jest ręcznie przyczepiana do żywiciela drzewa. Aby tak zamontować orchideę, należy najpierw owinąć jej korzenie mchem. Potem trzeba przymocować drutem roślinę na półce wykonanej z materiałów organicznych, takich jak drewno korzeniowe lub kora. Następnie mocuje się całość do gałęzi czy pnia drzewa.

Storczyki Cattleya podlewanie i nawilżanie.

Cattleye wymagają umiarkowanej ilości wilgoci. Podlewa się je dopiero wtedy, gdy podłoże jest już dość wysuszone. Zazwyczaj wystarczy cotygodniowe takie podlewanie. Nie wolno pozwolić im być w stale wilgotnym podłożu. Może to spowodować gnicie korzeni. 

Najlepiej umieścić ich pojemnik w wannie lub zlewie, zlać je wodą i poczekać ok. pół godziny. Najlepiej podlewać je rano, aby liście miały potem czas na wyschnięcie na świetle (nie w bezpośrednim, bo możemy liście storczyka spalić). W przeciwnym razie będzie utrzymywała się wilgoć. Może to powodować nie tylko wspomniane gnicie korzeni, ale też pleśń i inne choroby.

Czytaj również  Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny

Storczyki Cattleya uprawa w domu temperatura i wilgotność.

Storczyki Cattleya preferują temperatury w ciągu dnia od 20 do 30°C, a w nocy od 12 do 15°C. Niższe temperatury i mróz je zabijają. Maksymalna tolerowana temperatura to natomiast ok. 35°C. Ważne jest jednak, aby w takim upale miały dobrą cyrkulację powietrza i wysoką wilgotność powietrza. Ogólnie lubią wilgotność ok. 40-70%.

Wielu hodowców podnosi im wilgotność wokół, umieszczając pojemnik ze storczykiem na tacy wypełnionej kamykami i wodą. Liście można też spryskiwać, zamgławiać w godzinach porannych. Z powodu takich i innych wymagań, orchidee te doskonale nadają się do uprawy w szklarniach.

storczyki cattleya różowy

Storczyki Cattleya uprawa w domu – nawożenie.

Wiadomo, że niektóre storczyki rosną, a nawet kwitną przez lata bez nawozu. Ale choćby minimalne dokarmianie zapewni lepszy rozwój. Wielu hodowców zaleca więc stosowanie zrównoważonego nawozu do storczyków w odpowiedniej dawce raz na tydzień. Podajemy ją przy każdym podlewaniu. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować, że roślina skupi się na rozroście liści i nowych łodyg, które nie wytwarzają kwiatów. Nadmiar nawozu może również uszkadzać korzenie.

Storczyki Cattleya uprawa w domu – rozmnażanie, rozsadzanie, przesadzanie.

Najlepszym czasem na szczepienie tych storczyków jest pojawienie się nowego odrostu po zakończeniu kwitnienia. Cattleye można też rozmnażać za pomocą nasion, choć w warunkach domowych jest to trudne. Jeśli jednak orchidee te rozmnażamy przez nasiona, to na ogół proces ten można rozpocząć w dowolnym momencie. Cattleye nie lubią natomiast, gdy ich korzenie są naruszone.

Dlatego przesadzamy je tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Jest tak, gdy korzenie wyrosną ponad brzeg doniczki i/lub rozłoży się lub zaniknie podłoże w doniczce. Zwykle ma to miejsce co około dwa lata. Wybierz wtedy nieco większy lub taki sam pojemnik z odpowiednimi otworami drenażowymi.

Czytaj również  Storczyk Cymbidium

Następnie ostrożnie poluzuj korzenie ze starego pojemnika i strząsaj jak najwięcej rozłożonego starego podłoża, jakie jeszcze zostało. Potem umieść orchideę w nowym pojemniku na tej samej głębokości, na której wcześniej rosła. Niżej i wokół korzeni wysyp świeżą mieszankę doniczkową do orchidei.

Storczyki Cattleya choroby i szkodniki

 Storczyki z rodzaju Cattleya zazwyczaj nie mają poważnych problemów ze szkodnikami lub chorobami, jeśli warunki ich wzrostu są odpowiednie. Należy jednak uważać na niektóre powszechne szkodniki roślin doniczkowych. Mogą one powodować szczególnie uszkodzenia liści. Na storczykach tych można przy tym spotkać przede wszystkim tarczniki, wełnowce i przędziorki.

Dodatkowo trzeba też uważać na pseudobulwy, czyli „spuchnięte” organy spichrzowe na łodygach. To one mogą nam bowiem dać nam cenne wskazówki na temat zdrowia tych orchidei. Przykładowo, pulchna pseudobulwa oznacza szczęśliwą, dobrze nawodnioną Cattleyę.

Storczyki Cattleya odmiany

Istnieje wiele gatunków i hybryd storczyków w obrębie rodzaju Cattleya. Różnią się one wyglądem i czasem kwitnienia:

Cattleya labiata – znana powszechnie jako Cattleya karmazynowa lub orchidea o rubinowych wargach. Gatunek ten jest średniej wielkości i wytwarza duże, efektowne kwiaty, często w odcieniach różu, fioletu bzu lub bieli;

Cattleya iricolor – gatunek ten wyróżnia się bardzo pachnącymi kwiatami w kolorze jasnożółtym lub kremowobiałym. Kwiaty te mają również długie i wąskie płatki;

Cattleya mossiae – gatunek znany jest też jako orchidea wielkanocna, ponieważ zwykle kwitnie w okresie wielkanocnym;

Cattleya percivaliana – gatunek powszechnie nazywany storczykiem bożonarodzeniowym, bo kwitnie jesienią i zimą w tym czasie. Kwiaty ma zwykle w kolorze blado lawendowym;

Cattleya schroederae – ten również gatunek o wspólnej nazwie storczyk wielkanocny, ze względu na okres kwitnienia. Jego efektowne kwiaty mają aż do 23 cm średnicy.

sadzonka storczyka cattleya
sadzonka storczyka cattleya

Ile kosztują stoczyki Cattleya?

Oczywiście cena kształtuje się w zależności od wielkości storczyka malutkie w rozmiarze S (około 10 cm wysokości)  kosztują 25-28 zł, większe okazy 75-100 złotych.

COMMENTS

  • […] Katleja to rodzaj botaniczny roślin z rodziny storczykowatych zwanych też orchideami. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i hybryd. Jest drugim w popularności, po wszechobecnych w sprzedaży storczykach z rodzaju Phalaenopsis. Omawiana tu hybryda Cattleya bowringiana, to wiecznie zielona roślina epifityczna lub lądowa pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Rośnie tam głównie w Hondurasie Brytyjskim i Gwatemali. Cattleya ta od dawna jest zaliczana do najbardziej znanych i najbardziej poszukiwanych storczyków. […]

Leave a Comment