Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny

Rate this post

Rośliny pachnące i aromatyczne to marzenie osób kochających posiadać rośliny w domu i ogrodzie. Nie ma nic przyjemniejszego, niż siąść w takim otoczeniu i wydychać roztaczane przez nie cudne wonie. Wiele z tych roślin ma też na dodatek właściwości lecznicze. Geranium to wśród nich roślina szczególnie polecana. Zafunduj sobie kwiat doniczkowy o zapachu cytryny. Konieczne przeczytaj wszystko na temat aromatycznych roślin geranium, zwanych też pelargonia pachnąca, anginowiec lub anginka.

Rośliny o zapachu cytrusów

Zapach cytryny, a czasem też pomarańczy gwarantuje nie jedna, lecz więcej roślin domowych i ogrodowych. Takie cytrusowe zapachy pobudzają u nas hormon serotoninę, która sprawia, że automatycznie poprawia się nam humor i stajemy się szczęśliwi. Wykonano, wiele badań naukowych dowodząc, że roślinne zapachy cytrusowe podnoszą nastrój i ducha, a także stymulują układ nerwowy, czyniąc nas bardziej czujnymi, uważnymi i szczęśliwymi. Hodowanie tych pachnących roślin może być zatem satysfakcjonujące ze wszech miar. Do roślin takich można zaliczyć m.in.: Aglaia odorata o silnie aromatycznych kwiatach, mirt cytrynowy (Backhousia citriodora), krzew jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), dyptam jesionolistny (Dictamnus albus var purpureus), murraja wiechowata (Murraya paniculata), róża odmiany Rosa angel face zwana też Floribunda, pysznogłówka dwoista zwana też pysznogłówka szkarłatna (Monarda didyma), krzew wawrzynek wonny (Daphne odora odmiany ‘Aureomarginata’), choisia złotolistna (Choisya ternata), niebiesko kwitnące irysy (Iris croatica), pospornica japońska (Pittosporum tobira), czy wreszcie bodziszek kantabryjski (Geranium x cantabrigiense). Chyba najbardziej znana pod tym względem jest jednak hodowana u nas w domach, aromatyczna roślina doniczkowa geranium, inaczej pelargonia pachnąca, bodziszek, zwana też potocznie anginowiec lub anginka.

cytryna

Geranium – kwiat doniczkowy o zapachu cytryny

Geranium (pelargonia pachnąca, bodziszek, anginowiec / angina) to roślina zaliczana do rodzaju bodziszek (łac. Geranium), rodziny bodziszkowatych (łac. Geraniaceae), rzędu bodziszkowce (łac. Geraniales), klasy okrytonasienne zwanej też okrytozalążkowe (Magnoliophyta syn. Angiospermae) oraz kladów roślin naczyniowych nasiennych. Te silnie zapachowe pelargonie są roślinami o niskich wymaganiach uprawowych, ale jak każdy inny kwiat doniczkowy, nadal wymagają pewnej opieki.

Ważne jest wiedzieć, że w najlepszym interesie tych roślin leży, aby podlewać je systematycznie jak to tylko możliwe. Jeśli to opóźnimy zbyt długo, wtedy cała roślina doniczkowa ucierpi i może nawet umrzeć. Warto też wiedzieć, że chociaż liście geranium są jadalne i mają właściwości lecznicze, to rośliny te są jednak przeznaczone głównie do dekoracji, a nie do konsumpcji. Aby najbardziej cieszyć się zapachem geranium, postępujmy też zgodnie ze wskazówkami i radami specjalistów, by nie zniszczyć i nie uszkodzić tych subtelnych, egzotycznych kwiatów.

Czytaj również  Gynura aurantiaca

Stanowisko, temperatura i oświetlenie

Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny geranium (pelargonia pachnąca, bodziszek, anginowiec / angina) najlepiej będzie radził sobie w jasnym świetle. Pachnące pelargonie wymagają również dużego i bezpośredniego słońca zimowego, jeśli uprawiane są w pomieszczeniach, co jest normą, by przezimować je w naszym klimacie. Po wystawieniu lub wysadzeniu wiosną w ogrodzie kilka godzin bezpośredniego światła słonecznego będzie dla nich wystarczające, ponieważ w sezonie wegetacyjnym nie lubią stać cały dzień w pełnym słońcu. Wystawiając je na lato na zewnątrz, starajmy się więc unikać tych miejsc w ogrodzie, które stają się w dzień bardzo gorące, ponieważ geranium preferuje trochę światła i cienia, ze średnią temperaturą dzienną na zewnątrz wynoszącą pomiędzy 16 a 25⁰C.

geranium kwiat o zapachu cytryny

Geranium trzymane przez cały rok w domu, będzie dobrze rosło i kwitło stawiane w doniczkach na parapetach lub w pomieszczeniu, w którym jest wystarczająco dużo naturalnego światła. Rośliny nie są wybredne, jeśli chodzi o temperaturę, ale wolą nieco chłodniejsze stanowiska, niż standardowe pelargonie ozdobne. Idealny jest zakres od 16 do 25⁰C, jeśli stoją na parapecie od strony południowej. Zasłony, rolety lub firanki działają jako doskonały ekran zapobiegający poparzeniom słonecznym. Wolą jednak mieć naturalne światło i nie zawsze rosną dobrze, jeśli są stawiane zbyt daleko od okna. Mogą wtedy stawać się wybujałe i nieładne, a nawet mogą zrzucać liście i stopniowo zamierać.

Gdzie i jak sadzić geranium na lato w ogrodach?

Na zewnątrz kwiat doniczkowy o zapachu cytryny geranium (pelargonia pachnąca, bodziszek, anginowiec / angina) można sadzić bezpośrednio w ogrodzie np. podniesionych donicach, wiszących koszach lub w innych pojemnikach. Można go też wysadzać do gruntu, ale to wszystko jest możliwe jedynie podczas miesięcy bez mrozu. W innym wypadku, pachnące geranium nie przetrwa z powodu zbyt silnego chłodu, mrozu, zalania deszczem czy zmrożenia ostatnim śniegiem! Jeśli zamierzamy sadzić te rośliny bezpośrednio w ogrodzie, zaleca się też najpierw ich stopniową aklimatyzację do nowej lokalizacji. Przez ok. 4 dni wydłużajmy więc czas ich wystawiania na zewnątrz każdego dnia, najlepiej w miejscu częściowo nasłonecznionym. Zabierajmy je powrotem do domu późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

Czytaj również  Duże kwiaty doniczkowe

Regularnie sprawdzajmy też, czy nie wyschły i są wilgotne. Do piątego dnia będą już wystarczająco zaaklimatyzowane, aby mogły zostać posadzone lub wystawione w ogrodzie. Garnki i doniczki z terakoty są najbardziej odpowiednimi dla nich pojemnikami, ponieważ naturalnie odpływa z nich woda. Pelargonie pachnące nie lubią siedzieć w mokrym kompoście, ale uważajmy też, by nie wyschły całkowicie. W idealnym przypadku wymagają one około 5-6 godzin słonecznych dziennie, ale tolerują też całkowity półcień i dobrze tak rosną. Na koniec lata wszystkie rośliny wysadzane bądź wystawiane na zewnątrz należy koniecznie zabrać do domu.

geranium kwiat

Podlewanie geranium

Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny geranium (pelargonia pachnąca, bodziszek, anginowiec / angina) jest odporny na warunki suszy, jednak do czasu. Należy zapewniać mu bowiem dobre podlewanie, najlepiej od dołu, a następnie pozwalać dość dobrze wyschnąć przed ponownym podlaniem. W okresie zimowym trzeba też zmniejszyć im w domu nawadnianie. Najlepsza rada ogólna to  po prostu stałe utrzymywanie kompostu w doniczkach w stanie lekko wilgotnym.

Nawożenie

Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny geranium, czyli pelargonia pachnąca nie wymaga dużej ilości nawozu. Zaleca się jednak regularne podawanie co dwa tygodnie, choć połowę wskazanej dawki zasilacza do zwykłych roślin doniczkowych, podczas ich aktywnego wzrostu w sezonie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni.

Przycinanie geranium

Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny geranium, czyli pelargonia pachnąca wymaga przycinania! Przycinanie nie uszkadza tych roślin, za to prowokuje je do krzaczastego, gęstego i bujnego wzrostu. Aby utrzymać swoją roślinę w dobrej kondycji i zapobiec jej starzeniu, pelargonie pachnące trzeba raz na jakiś czas przycinać. Nie wyrządzimy jej tym żadnych szkód, za to nadamy ładny kształt, pod warunkiem, że nie odetniemy wszystkich rosnących nowych pędów i paków. Dość szybko po przycięciu, geranium gęsto się rozkrzewi.

Czytaj również  Czy bluszcz w domu jest szkodliwy?

Przesadzanie

Gdy geranium, czyli pelargonia pachnąca wyrośnie na duży okaz, będzie wymagać przesadzenia do większej doniczki. Nowy pojemnik powinien być jednak tylko o jeden rozmiar większy niż obecny, ponieważ pelargonie pachnące lubią dość ograniczone miejsce dla korzeni. Zwykle przesadzanie trzeba robić około kilku do kilkunastu razy w ciągu życia jednej rośliny. Alternatywnie, można też wziąć więcej sadzonek i zwiększyć krzak geranium w jednej doniczce, zagęścić go w ten sposób.

Choroby i szkodniki

Kwiat doniczkowy o zapachu cytryny geranium, czyli pelargonia pachnąca może dotknąć odbarwianie liści. Robią się wtedy cętkowane, ze smugami, zwijają się lub mają nienormalne wzory kolorów. Przyczyną może być infekcja wirusowa, która jest często przenoszona przez szkodniki owadzie. Po zainfekowaniu nie ma na to lekarstwa, więc chore rośliny powinny zostać natychmiast zniszczone. Można temu zapobiegać przez regularne podlewanie i nawożenie, co wzmacnia i chroni rośliny przed szkodnikami. Odbarwione liście mogą być również znakiem, że roślina jest „głodna” i brakuje jej pożywienia. Inna możliwa choroba, to plamistość liści (brązowe lub żółte plamy z czarnymi krawędziami). Zapobiegną temu dobra cyrkulacja powietrza i czystość w otoczeniu. Zaatakowane liście należy usuwać, a gdy choroba obejmie całą roślinę, jedynym wyjściem jest jej zniszczenie.

Inna możliwa choroba to gnicie łodyg i liści, gdy jest zbyt duża wilgoć i zimno. Jest to choroba grzybicza, której zapobiegnie dobra cyrkulacja powietrza, monitorowanie nawadniania i usuwanie chorych części roślin. Geranium mogą też atakować mszyce. Owady te wysysają ich sok i rozprzestrzeniają choroby wirusowe. Należy wybijać je silnym strumieniem wody, stosując mydło i środki owadobójcze, lub alternatywnie wprowadzając pożyteczne owady mszycożerne (np. biedronki). Inne szkodniki mogące atakować pelargonie pachnące, to mączliki i przędziorki. Stanowią one problem głównie w czasie suszy (przesuszania pelargonii) lub utrzymywania zbytniej wilgoci (np. przy przelewaniu).

Leave a Comment