Liście w ogrodzie

Rate this post

Spadające z drzew liście to pierwszy krok od złotej jesieni w kierunku mroźnej zimy. Ogrodnicy wiedzą, co oznaczają liście w ogrodzie: wrażenie nieporządku, śliskie podłoże i dodatkową pracę do wykonania. Pierwszym odruchem jest chęć pozbycia się ich, ale warto zastanowić się nad tym dwa razy, ponieważ można też sprytnie je wykorzystać. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie są możliwości postępowania z liśćmi w ogrodzie. W tym artykule przeczytasz wszystko, co musisz wiedzieć przed uprzątnięciem swojego ogrodu na zimę.

Co można zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Jest kilka sposobów. Wybór zależy tylko od Ciebie i od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Możesz:

pozostawić opadłe liście w ogrodzie,

przeznaczyć je na śmieci,

spalić liście,

zrobić z nich kompost,

wykorzystać liście do ochrony roślin przed mrozem,

utworzyć z nich naturalne pagórki.

Sprawdźmy, co dają nam poszczególne sposoby.

Pozostawienie opadłych liści na trawniku

Pozostawienie liści w ogrodzie może okazać się dobrym rozwiązaniem w mało żyznych ogrodach i na działkach, ponieważ rozkładające się liście wzbogacą skład gleby. Kiedy działka jest niezagospodarowana, gleba dodatkowo rozluźni się i wzbogaci w próchnicę, kiedy przekopiemy ziemię razem z liśćmi.

pozostawione liście w ogrodzie na zimę

Pozostawione liście dodatkowo sprawią, że w naszym ogrodzie pojawi się więcej pożytecznych zwierząt, które m.in. spulchnią glebę czy zjadają mszyce. Będą to pierścienice, owady, mięczaki i pajęczaki. Co prawda wiele z nich jest uważanych za szkodniki, ale i na to jest metoda – liście w ogrodzie przyciągają bowiem ptaki, szczególnie rudziki, strzyżyki, drozdy i kosy. To one są gwarancją naturalnej równowagi ogrodu. Kopczyk opadłych liści może nawet przyciągnąć jeże – bardzo pożyteczne stworzenia.

Zostawiając liście w ogrodzie należy pamiętać, aby mimo wszystko usunąć je z trawnika, roślin zimozielonych oraz delikatnych pędów, aby również w zimie dostawały odpowiednią dawkę światła niezbędną do rozwoju.

Czytaj również  Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Plusy:

użyźnienie i rozluźnienie gleby,

pojawienie się pożytecznych zwierząt,

częstsze wizyty ptaków w ogrodzie,

większa biorównowaga.

Minusy:

wrażenie nieporządku w ogrodzie,

śliskie podłoże,

możliwe przebarwienia nawierzchni.

Przeznaczenie liści na śmieci

Przeznaczenie liści na śmieci

Wystarczy spakować liście do worków i wystawić przed dom, a firma zajmująca się wywozem odpadów pomoże nam pozbyć się problemu. Niektóre rejony mogą pochwalić się nawet specjalnymi kontenerami na liście, które w sezonie jesiennym szczególnie się przydają.

Plusy:

schludny wygląd ogrodu,

brak ryzyka, że wiatr nawieje liście do domu,

wygodny sposób pozbycia się liści.

Minusy:

często dodatkowe opłaty,

mało ekologiczne rozwiązanie.

Palenie liści w ogrodzie

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy chcemy w ten sposób pozbyć się liści z ogrodu jest fakt, że nie wszędzie palenie liści jest dozwolone. W niektórych gminach nie wolno rozpalać ognisk w ogrodach i na działkach.

palenie liści w ogrodzie

Według ustawy o odpadach spalanie pozostałości roślinnych jest dopuszczalne wtedy, gdy w gminie nie prowadzi się selektywnego zbierania biodegradowalnych odpadów, a dodatkowo spalanie liści nie narusza osobnych przepisów. Chodzi tutaj przede wszystkim o przepisy przeciwpożarowe i te, które zapewniają bezpieczeństwo. W ich myśl ognisko można rozpalić w odległości większej niż 100 m od lasów, zabudowań, pól ze stogami i stertami oraz zbóż na pniu. Ognisko w czasie wypalania powinno być cały czas nadzorowane. Ponadto nie może ono powodować zakłóceń ruchu drogowego, być uciążliwe dla sąsiadów ani wydzielać zbyt dużej ilości uciążliwego zapachu i dymu.

W niektórych przypadkach spalenie liści może być konieczne, np. wtedy, gdy pochodzą one z drzewa zaatakowanego przez szkodniki. Jeśli zniszczymy liście w ogrodzie, szkodnik nie będzie mógł się rozprzestrzenić.

Czytaj również  Przechowywanie kwiatów balkonowych

W rzeczywistości jednak liście w ogrodzie lądują w ognisku dużo częściej niż tylko w takich przypadkach. Należy zaznaczyć, że wcale nie jest to dobra praktyka. Spalanie, nie tylko liści, w niskiej temperaturze negatywnie wpływa na środowisko i zdrowie człowieka. Lepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie liści na kompost lub wystawienie przed dom, aby powędrowały do gminnej kompostowni.

Plusy:

szybki sposób na pozbycie się liści,

jedyny sposób na zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się szkodników bytujących na liściach.

Minusy:

najmniej ekologiczny sposób na liście w ogrodzie,

konieczność przestrzegania przepisów w celu uniknięcia kary,

obciążenie dla ludzi mieszkających wokoło,

emisja szkodliwego dymu i nieprzyjemnego zapachu,

zanieczyszczenie powietrza.

Liście w ogrodzie – kompost z liści

Kompost to najbardziej ekonomiczny sposób rozprawienia się z liśćmi w ogrodzie. Na pewno będzie dużo bardziej efektywne niż spalenie ich lub przeznaczenie na śmieci. Suche liście wystarczy umieścić w specjalnym pojemniku lub na pryzmie, by za kilka miesięcy zyskać nawóz zwany ziemią liściową. Cechuje się ona trwałą strukturą, dobrą przepuszczalnością, lekko kwaśnym odczynem, przewiewnością i dużą pojemnością wodną.

kompost z liści

Kompost przygotowuje się w pojemnikach z drewna, siatki lub tworzywa sztucznego bądź na pryzmie. Kompostownik powinien być umieszczony w zacienionym miejscu, które dodatkowo jest osłonięte od działania wiatru, na przykład z wykorzystaniem rosnących obok krzewów. Zwiększy to wilgotność kompostu i przyspieszy jego rozkład. W pojemniku lub na pryzmie pod warstwy liści układamy gałęzie, które będą zapewniały dostęp powietrza. W kompostowniku usypujemy na przemian warstwy liści i ziemi, które po kilku miesiącach zmienią się w nawóz użyźniający ziemię.

Leave a Comment