Woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji

Rate this post

Obecnie chyba w każdym domu można znaleźć storczyki doniczkowe z rodzaju Phalaenopsis lub inne. Nieco mniej modna jest hoja różowa zwana też woskownicą. Często po przekwitnięciu rośliny te nie chcą jednak powtarzać kwitnienia. Storczyki mogą nawet obumierać. Są jednak na to specjalne porady! Czy wiecie o tym, że istnieje stara sprawdzona metoda – woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji? Jeszcze dziś poznaj i wypróbuj, jaki efekt daje stymulacja wodą ryżową!

Woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji – skąd takie działanie?

Storczyki i hoje zwane też woskowcami lub woskownicami, należą do bardzo modnych i lubianych domowych roślin doniczkowych. Niestety jednak nie zawsze chcą nam kwitnąć, a czasem nawet całkowicie zamierają, szczególnie storczyki. Czy można coś na to poradzić? Można je zmusić do kwitnienia za pomocą lekkiego przesuszenia. Jednak nadmierne przesuszenie może też spowodować ich zamieranie. Mamy jednak również bezpieczną poradę.

Takim super środkiem jest woda ryżowa, domowy nawóz polecany do storczyków i hoji. Jest to stary i sprawdzony babciny sposób na pobudzenie tych roślin do obfitszego oraz zdrowszego wzrostu i kwitnienia. Jakim jednak cudem woda ryżowa ma tak pozytywne działanie? Choć metoda ta nie jest powszechnie znana i stosowana, wyszukaliśmy jednak niezbędne informacje.

Przeprowadziliśmy również doświadczenia z prawdziwymi storczykami i pokazaliśmy ich reakcję na ten ryżowy stymulant. Zostaliśmy przy tej okazji naprawdę bardzo mile zaskoczeni wyraźnie widocznymi, pozytywnymi wynikami. Czy wiecie o tym, że istnieje stara sprawdzona metoda – woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji? Jeszcze dziś poznaj i wypróbuj, jaki efekt daje stymulacja wodą ryżową! Jednak co dokładnie ta mikstura zawiera i jak ją należy przygotować?

PHALENOPSIS storczyk multiflora
PHALENOPSIS storczyk multiflora różowo-żółty

Woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji – właściwości wody ryżowej.

Trudno zebrać odpowiednio wiarygodne dane na ten temat. Niektóre źródła podają sprzeczne informacje. Wiarygodne są więc tylko rzeczy przebadane naukowo. Gdy już je wyszukamy, to po ich przejrzeniu okazuje się, że woda ryżowa faktycznie jest dobrym nawozem naturalnym. Dzięki czemu jednak tak jest? Przede wszystkim mikstura ta zwiększa zawartość skrobi w glebie, którą żywią się pożyteczne grzyby współżyjące z roślinami.

Czytaj również  Skrzydłokwiat pielęgnacja, podlewanie i cena

Dostarcza też roślinom odżywcze białko, błonnik, aminokwasy, witaminy, wapń , fosfor, żelazo, cynk, potas, tiaminy, niacyny czy ryboflawiny. Woda ryżowa dostarcza je też w bezpiecznych, bo niedużych ilościach. Nawóz ten stymuluje i przyspiesza wzrost oraz kwitnienie roślin. Ich liście i korzenie stają się zdrowe i mocniejsze oraz nie gniją. Pojawiają się kwiaty, których pąki nie usychają i nie opadają. Stymulacja wodą ryżową faktycznie wywiera więc pozytywny skutek na storczyki i hoje.

biały ryż przygotowany do zmielenia
biały ryż przygotowany do zmielenia

Woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji – skład NPK wody ryżowej.

Z ryżu do wody przenosi się wiele substancji odżywczych. Ich bogactwo w ryżu opisuje jeden z artykułów w czasopiśmie „Rice Watering Garden”, autorstwa Malakara i Banarjee (1959). Ich badania wykazały, że suszonego ziarna ryżu zawierają ok.:  7% białka, 30% włókna surowego, 15% wolnych aminokwasów, 47% fosforu (P), 47% żelaza (Fe), 41% potasu (K), 25% wapnia (Ca), 11% cynku (Zn). W ich składzie jest też ok. 59% tiaminy, 26% ryboflawiny i 60% niacyny.

Nie jest to jednak całkowity udział procentowy takich substancji w świeżym ziarnie ryżu, czy w omawianej tu wodzie ryżowej. Informacji o składzie NPK samej wody ryżowej nie znaleźliśmy w internetowych mediach. Prawdopodobnie jeszcze tego nie analizowano. Specjaliści zaznaczają też, że nie sposób tego jednoznacznie oszacować. Jest to bowiem zależne to od rodzaju ryżu, ilości użytej wody i czasu, w jakim będzie on w niej zalany. Woda ryżowa niewątpliwie pozytywnie stymuluje jednak wzrost liści, korzeni i kwiatów.

zmielony biały ryż
zmielony biały ryż

 Przepisy na wodę ryżową dla kwiatów.

Jest kilka różniących się przepisów. Oto ich charakterystyka:

Stymulacja wodą ryżową robioną na mące z ryżu palonego

Czytaj również  Co to jest kompost i jak powstaje?

nawóz ten może być stosowany przez wiele miesięcy na storczyki i hoje, jak i na inne rośliny. W metodzie tej trzeba lekko „popalić” ryż na patelni, przez około ok. 3 min. ciągle mieszając. Potem studzimy go i mielimy w młynku na biały proszek, który następnie przesypujemy do słoika i tak przechowujemy.

Zmieloną mąkę ryżową zalewamy zimną wodą w ilości 200 ml na 1 łyżeczkę mąki i mieszamy. Pozostawiamy na 24 godziny, aby skrobia wraz z cennymi składnikami przeniknęła do wody. 

Na dnie naczynia powstanie biały osad ryżowy, którego nie miesza się z wodą. Do podlewania używa się jedynie czystą część wody znad osadu. Podlewamy nią storczyki i hoje w ilości 5 łyżek stołowych takiej wody na doniczkę (średnica doniczki 10-15 cm).

DAWKOWANIE – Takie nawożenie powtarzamy minimum co 15 dni, a najlepiej raz na miesiąc. W międzyczasie kwiaty podlewamy normalnie wodą czystą.

zmielony ryż z wodą pozostawiony na 24 godziny
zmielony ryż z wodą pozostawiony na 24 godziny

Stymulacja wodą ryżową robioną na niepalonym całym ryżu ziarnistym

– również należy tu zalać ryż wodą, jak w opisie powyżej. Różnicą jest jednak to, że do zalania używamy całych ziaren, bez ich uprzedniego palenia i mielenia. Reszta czynności jak wyżej.

Stymulacja wodą ryżową fermentowaną

świeżo sfermentowana woda ryżowa jest korzystna szczególnie dla storczyków. Kwiaty te wchodzą bowiem w związek z pewnym grzybem. Jest to organizm tworzący ze storczykami symbiozę jednostronną zwaną mikoryzą. Przepis wykonania jest tu taki sam, jak powyżej. Jedyna różnica dotyczy czasu trzymania zalanych woda ziaren ryżu. Muszą tak postać 3-4 dni w zacienionym i chłodnym miejscu. Czasem nawet zaleca się, by fermentacja taka trwała do 10 dni. Doskonale mnożą się wtedy pożyteczne grzybki mikoryzowe. Dostarczą potem korzeniom storczyków wszystkie niezbędne im składniki odżywcze.

Czytaj również  Patyczak zwisający (kwiat)

 Uwaga końcowa.

Musimy mieć na uwadze, że hoje i storczyki nie mogą kwitnąć w sposób nieprzerwany. Każda roślina potrzebuje bowiem pewnego okresu spoczynku. Ogólnie spoczynek u hoji i storczyków zaczyna się po ich przekwitnięciu. Ma to miejsce albo tuż po opadnięciu ostatnich kwiatów, albo niedługo po tym. Proces ten zależy od gatunku i warunków w jakich są utrzymywane. Nie próbujmy więc na siłę zmuszać kwiatów do kwitnięcia cały rok. Informujemy ponadto, że artykuł niniejszy jest opisem metody, która jest poddawana przez nas doświadczeniu jej skuteczności. Co jakiś czas będziemy więc wstawiać tu pod tekstem zdjęcia z opisem, jak zachowują się nawożone rośliny.

Expreryment zaczęłam 04. 02.2022 więc to będzie dopiero druga dawka nawozu. Stosuję go zarówno u storczyków z rodzaju phalaenopsis, dendronium, cattley i wszystkich gatunków hoji które posiadam.

Zdjęcie storczyka multiflory i jego nowych zawiązków kwiatowych i łodyg zdjęcia z dnia 15.03.2022

młode pączki u storczyka multiflora po stosowaniu wody ryżowej
młode pączki u storczyka multiflora po stosowaniu wody ryżowej
młody pęd u storczyka multiflora po stosowaniu wody ryżowej
młody pęd u storczyka multiflora po stosowaniu wody ryżowej
nawadnianie storczyka wodą ryżowa przez 10 min.
nawadnianie storczyka wodą ryżowa przez 10 min.

COMMENTS

Leave a Comment