Jak dbać o storczyki w domu?

Rate this post

Storczyki czyli orchidee są obecnie jednymi z najmodniejszych kwiatów. Nie mogą się bez nich obejść zarówno wnętrza tradycyjne, jak i te preferujące całkiem nowoczesny design. Pielęgnacja storczyków obejmuje jednak kilka bardzo istotnych elementów, jak podlewanie, nawożenie i okres spoczynku. Konieczne przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o storczyki. Jeszcze dziś sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja storczyków, hodowla storczyków. Wypróbuj nasze dobre rady.

Jak dbać o storczyki?

Dla początkujących miłośników tych pięknych kwiatów może to wydawać się na początku szalenie trudne. Jednak w rzeczywistości ich utrzymanie w dobrej kondycji i kwitnieniu wcale nie jest zbyt kłopotliwe i czasochłonne. Przy dobrych chęciach i przynajmniej minimum zaangażowania, te śliczne rośliny na pewno odpłacą się nam obficie kwitnąc i długo utrzymując kwiaty. Moment, gdy kupione storczyki po raz pierwszy zakwitną już pod naszą opieką w mieszkaniu, na pewno pozostanie nam za to na długo w pamięci. Należy jednak dowiedzieć się, jak dbać o storczyki w sposób zgodny z wymaganiami tych roślin.

 

Hodowla storczyków

temperatura

Storczyki to rośliny wrażliwe na odpowiednią temperaturę. Zależnie od wymagań, storczyki dzieli się przy tym na:

ciepłolubne (np. najpopularniejszy w hodowli rodzaj Phalaenopsis, wymagają temp. 23-27oC w dzień i 18-20oC w nocy);

umiarkowane (rodzaje Cattleya i Paphiopedilum, wymagają 18-22 oC w dzień i 14-18 oC w nocy);

zimnolubne (rodzaje Cymbidium i Dendrobium, wymagają temp. 15-18 oC w dzień i 8-14 oC w nocy).

Latem w ciepłe słoneczne dni wszystkie orchidee tolerują jednak temp. wyższe od wskazanych nawet o 10 oC.

JAK DBAĆ O STORCZYKI DOMOWE

naświetlenie

Równie ważnym czynnikiem hodowli storczyków jest światło. Ma również decydujący wpływ na ich kwitnienie. Gatunki i rodzaje orchidei mające grube i sztywne liście potrzebują dużo światła. Natomiast te o liściach delikatnych i miękkich, często też dłuższych, mają o wiele mniejsze wymagania pod tym względem. Ogólnie najlepsze są stanowiska jasne o świetle rozproszonym (nie cały czas na południowym oknie w słońcu).

Specjaliści zalecają, by orchidee trzymać najlepiej na parapetach okien wschodnich i południowo-zachodnich okien. Wiosną i latem światła może być jednak dla nich wszystkich za dużo, trzeba, więc zapewnić im wtedy cieniowanie (np. spuszczać rolety okienne), lub przestawić je na okno wschodnie lub północne. W przeciwnym wypadku słońce może je poparzyć i wysuszyć, a nawet ugotować. W pokoju południowym można je trzymać dalej od okna. Tylko mniej wymagające gat. (np. rodzaj Paphiopedilum) można hodować stale na parapecie okna północnego.

Czytaj również  Skrzydłokwiat pielęgnacja, podlewanie i cena

 

wilgotność powietrza

Klimat mieszkań nie jest taki, jak naturalny klimat rejonów, gdzie orchidee żyją w stanie dzikim. Dlatego jednym z najważniejszych czynników ich pomyślnej uprawy w domu jest też wilgotność powietrza. Zaleca się, by szczególnie zimą w okresie grzewczym korzystać z nawilżaczy powietrza. Można też delikatnie zraszać rośliny wcześnie rano, lub wstawiać je na jakiś czas, co parę dni wraz z doniczkami do naczyń wysypanych keramzytem/żwirkiem i zalanych wodą. Warto też po deszczu lub wieczornym podlaniu ogrodu w sezonie, otworzyć okno, na którym stoją, by wchłonęły nieco wilgoci z powietrza. Zimą wilgotność powietrza może być nieco niższa niż latem.

Nieodpowiednia wilgotność otoczenia odbija się złym wzrostem, opadaniem kwiatów i harmonijkowatymi liśćmi. Jeśli w pomieszczeniu uprawy są duże dobowe wahania temperatur i zachodzi przez to zjawisko skraplania wody na liściach storczyków, wtedy zaczną gnić i obumierać. Unikniemy tego, dobrze wietrząc pomieszczenie, jednak bez robienia przeciągów, na które te rośliny są bardzo wrażliwe i źle to znoszą.

jak dbać o storczyki ich podlewanie

podłoże dla storczyków

Storczyki do swojej egzystencji wymagają specyficznego podłoża. Większość tych roślin to rosnące na drzewach epifity. Praktycznie nie maja więc kontaktu z normalną glebą – m.in. rodzaj Phalaenopsis, a także Cattleya i Dendrobium. Nieliczna reszta to z kolei litofity, czyli storczyki naskalne (np. rodzaj Laelia i część rodzaju Paphiopedilum) i naziemne/gruntowe (jak np. rodzaj Vanilia). Głównie hodowane w domach epifity za podłoże wymagają mieszanki kory z włóknem kokosowym, skorupkami cedrowymi oraz drobnym keramzytem i/lub perlitem, czy pumeksem ogrodniczym. Podłoże powinno być w doniczce luźne, a na dnie ma być warstwa drenażu, by korzenie nie gniły. Litofity wymagają dodatkowo, by podłoże było bogate w wapń. Trzeba, więc do takiej mieszanki dodawać jeszcze pokruszone wapienne muszelki lub vermaculit. Storczyki trzeba, co jakiś czas przesadzać. Robi się to wtedy, gdy stare podłoże ulegnie rozkładowi, a roślina napuszcza tyle korzeni, że przestanie się mieścić w doniczce. Aby nie popełnić błędu, dobre rady specjalistów zalecają, by gotowe podłoże dla orchidei kupić w sklepie ogrodniczym.

Czytaj również  Woda ryżowa na wzrost i kwitnienie u storczyków i hoji

 

Pielęgnacja storczyków – podlewanie

W naszym klimacie ciepłolubne storczyki można jedynie uprawiać w pomieszczeniach w doniczkach. Należy je przy tym podlewać z określoną częstotliwością, dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża. Zależnie od wielkości rośliny, etapu jej wzrostu, a także podłoża i rodzaju pojemnika, temperatury i wilgotności powietrza oraz natężenia światła – częstotliwość podlewania powinna zamykać się w okresie od 3 do nawet 16 dni. Należy też pamiętać, że storczyki w doniczkach plastikowych dłużej wytrzymują bez podlewania, niż te sadzone w doniczki gliniane, które przyspieszają proces przesychania podłoża.

jak dbać o storczyki doniczkowe

Najpopularniejszy rodzaj Phalaenopsis wymaga dobrego przesuszenia pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Natomiast rodzaj Paphiopedilum dla odmiany nie toleruje tak mocnego przesuszania korzeni i podłoża. Storczyki podlewamy też w specyficzny sposób, zanurzając całe doniczki w naczyniu z wodą na tak długi czas, aż całe podłoże nasiąknie wodą. Do nawaniania należy używać odstanej wody o temp. pokojowej. Najlepsza jest jednak woda destylowana lub przepuszczona przez filtr odwróconej osmozy. Deszczówka może zawierać zbyt wiele zanieczyszczeń atmosferycznych.

 

Pielęgnacja storczyków – nawożenie

Storczyki wymagają nawożenia w czasie wzrostu. Można w tym celu stosować nawożenie dolistne, czyli spryskiwać je roztworem nawozu w płynie. Bardzo ważne jest nawożenie egzemplarzy tworzących pąki i kwitnących oraz młodocianych krzewów. Zaleca się nawozić orchidee, co 3-4 tyg. Niektórzy zalecają też zasilanie nawozem przy każdym podlewaniu, stosując jednak wtedy 3-4-krotnie mniejsze stężenie nawozu od tego, jakie na opakowaniu zalecił producent. Stosujemy przy tym wyłącznie nawozy dla storczyków. Późną wiosną i latem dajemy im nawozy bogate w azot. Brak nawozu można stwierdzić po wyglądzie liści. Jeśli są ciemnozielone oznacza to, że storczyk jest dobrze odżywiony. Liście zbyt jasne i zażółcone mogą wskazywać na niedobór składników odżywczych. Natomiast, jeśli liście mają poczerniałe końcówki oznacza to, że storczyki mogą być przenawożone, lub trawi je jakaś choroba grzybowa. Dobre rady specjalistów podpowiadają, że lepiej jest jednak storczyki nie dożywić, niż je przenawozić.

 

Jak dbać o storczyki doniczkowe – okres spoczynku storczyków

Niektóre storczyki wymagają zapewnienia im okresu spoczynkowego od wegetacji. Każdy rodzaj orchidei ma tu odmienne wymagania. U najpopularniejszych storczyków z rodzaju Phalaenopsis nie jest to wyraźny i całkowity spoczynek, bo orchidee te nieco wtedy jednak rosną, puszczają pędy kwiatowe i kwitną (Phalaenopsis kwitnie praktycznie cały rok). Jednak w okresie zimowym ich wegetacja jest dużo słabsza, a kwiaty mniejsze. Zaleca się wtedy, by mniej intensywnie je nawilżać i nie stosować nawozów. Niektóre inne rodzaje storczyków w okresie spoczynku (zwykle zimą) wymagają wyraźnej zmiany temperatury (jej obniżenia) i wilgotności (ograniczenie podlewania, a czasem nawet jego zaprzestanie na 203 m-ce), a czasem również i natężenia światła.

Czytaj również  Storczyk Coelogyne cristata

storczyki

Ekspozycja storczyków w mieszkaniu

Storczyki są niezwykle piękne dzięki swoim długo utrzymującym się kwiatom, rosnącym kaskadami. Co jakiś czas ich kwiaty ulegają jednak obumieraniu, a roślina szykuje się w tym czasie do kolejnego kwitnienia. Część niekwitnących akurat osobników może więc stanowić jedynie tło dla kwitnącej reszty. Na parapecie okiennym niekwitnące orchidee wyglądają marnie, więc opracowano sposób na ich uatrakcyjniającą ekspozycję. W tym celu należy wybrać odpowiednie miejsce i zaaranżować specjalne, szklane terrarium dla kwiatów. Na dole, czasem też na jednej ścianie układa się w tym celu m.in. skałki i kamienie, korzenie i pniaki (najlepiej iglaków), na różnych wysokościach robi się w tym wystroju półki i zawieszki, w których umieszcza się doniczki ze storczykami. Do kompozycji można też dodać kilka innych roślin (np. paprotki i bluszcze) oraz powykładać wilgotne mchy, kolorowe żwirki, keramzyt i muszle. Na górze montuje się oświetlenie. Całość wygląda niczym kwietna szklana klatka, mała oaza dżungli.  jak dbać o storczyki, jak dbać o storczyki

 

Dobre rady specjalistów i doświadczonych hodowców storczyków

zaleca się założyć tzw. arkusz uprawy i oznaczyć każdego storczyka w doniczce (np. nadać im numery). W arkuszu uprawy storczyków zapisujemy ważne informacje, jak daty kwitnienia i przekwitania, nowych przyrostów liści i korzeni powietrznych, stosowane zabiegi podlewania i ochrony (odżywki i opryski) itp. Bardzo ułatwi to ich hodowlę.

COMMENTS

Leave a Comment