Przechowywanie kwiatów balkonowych

Rate this post

Rośliny balkonowe o charakterze wieloletnim, możemy z powodzeniem przechowywać na kolejny rok. Warto dowiedzieć się, czy przechowywanie kwiatów balkonowych jest trudne, i jak to zrobić by przetrwały zimę. Odpowiednio przechowane kwiaty, zimą wzmocnią swoją strukturę i na wiosnę znów stanowić będą piękna ozdobę naszych posesji. Czytając nasz poradnik,dowiecie się, jak przygotować rośliny do zimowania, w jakich warunkach je przechować oraz jak pielęgnować je zimą. Z naszymi poradami przechowywanie roślin balkonowych do kolejnego sezonu z pewność zakończy się sukcesem.

Wieloletnie kwiaty balkonowe

Z roślinami jednorocznymi nie ma większego problemu. Zazwyczaj po sezonie trafiają one na kompostownik i tak kończy się ich żywot. Jeśli jednak posiadamy rośliny balkonowe wieloletnie, warto stworzyć im optymalne warunki do przechowywania ich zimą. Przygotowania do zimowania należy rozpocząć przez przyjściem pierwszych mrozów. Sygnałem może by moment, w którym temperatury znacząco spadają i odczuwalny jest już jesienny chłód. Wiele roślin balkonowych powinniśmy przygotować w tym czasie do przeniesienia.

Do najpopularniejszych odmian wieloletnich kwiatów balkonowych zaliczamy:
• bielunie,
• fuksje,
• lantany,
• zaślazy,
• cytrusy,
• męczennice,
• pelargonie,
• róże.

przechowywanie roślin balkonowych na zimę w domu

Te i wiele innych gatunków kwiatów wieloletnich, przechowujemy na balkonach, tarasach i w ogrodach. Niektóre z nich są bardzo czułe nawet na delikatne przymrozki. Z pewnością nie warto więc zwlekać do ostatniego momentu, tylko rozpocząć przechowywanie roślin balkonowych odpowiednio wcześniej. Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby kwiaty balkonowe bezpiecznie spędziły zimę? O tym poniżej.

 

Przechowywanie kwiatów balkonowych warunki

Jednym z najistotniejszych czynników, od których zależy udane przechowywanie roślin balkonowych, jest temperatura powietrza. W miejscu gdzie przechowuje się kwiaty, nie powinno być ani zbyt chłodno, ani za gorąco. Szacuje się, że optymalna temperatura to przedział od 5 do 10 stopni Celsjusza. Jednak niektóre gatunki, takie jak np. dipladenia, lubią temperatury cieplejsze (do 15OC). Z kolei inne kwiaty, jak wawrzyn czy pospornica dobrze czują się w temperaturze 3-5 stopni. Najlepszym miejsce do przeniesienia roślin na zimę będą altany, zamknięte tarasy, spiżarnie, skrytki, czy ogrzewane zimowe ogrody. Kwiaty balkonowe możemy przechowywać nawet w piwnicy, pod warunkiem, że są posiada ona okna, gwarantujące roślinie dopływ światła. Doskonale sprawdzi się garaż lub budynek gospodarczy. Znalezienie odpowiedniego miejsca na przechowywanie roślin balkonowych nie będzie więc stanowiło większego problemu.

Czytaj również  Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum)

Przechowywanie roślin balkonowych w pojemnikach: pielęgnacja

Po przeniesieniu do miejsca zimowania, większość roślin możemy podciąć, skracając ich pędy o ok. 1/3. Pozwoli to intensywnie rozwinąć się roślinom na wiosnę. W czasie zimowania roślin w pomieszczeniu całkowicie zaprzestajemy ich nawożenia. Wszystko dlatego, że zima nie jest okresem wegetacji. Rośliny przechodzą w czas spoczynku. Nie ma potrzeby intensywnego podlewania kwiatów balkonowych zimą. Podlewanie ich raz na dwa tygodnie z pewnością wystarczy. Należy po prostu nie dopuszczać do uschnięcia roślin. Warto pamiętać, aby samo pomieszczenie, w którym przechowujemy rośliny na zimę, było umiarkowanie wilgotne.

Ma to znaczenie szczególnie w przypadku cytrusów i innych gatunków tropikalnych. Ważny jest także przewiew powietrza. Wszystkie te czynniki sprzyjają regeneracji rośliny na wiosnę. W trakcie przechowywania roślin w zamkniętych pomieszczeniach, należy kontrolować wygląd naszych kwiatów. Jeśli pojawiają się obumarłe pędy, liście lub inne elementy, należy je usuwać. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być atak szkodników, które dość często podgryzają rośliny doniczkowe. Do największych wrogów kwiatów zalicza się np. przędziorek.

przechowywanie roślin balkonowych np róż

Aby przechowywanie roślin balkonowych zimą było bardziej efektywne, warto wykonać dodatkowe czynności zabezpieczające. W przypadku róż, bugenwilli czy pelargonii, warto owinąć pędy, wykorzystując do tego słomę, włókninę lub falistą tekturę. Należy pamiętać, że momentem szczególnie niebezpiecznym dla roślin jest marzec. To właśnie wtedy, rozpoczyna się krążenie soków w roślinie, przez co dochodzi do intensywniejszego parowania. W przypadku powyższych gatunków podlewanie powinno być bardziej intensywne aby nie doszło do wyschnięcia. W przypadku róż, nie ma potrzeby przenoszenia kwiatów do zamkniętego pomieszczenia.

Ochrona pędów i bryły korzeniowej wystarczy by zapewnić jej właściwe zimowanie. Róże są niezwykle odporne na niskie temperatury, dlatego z powodzeniem przetrwają zimę, jeśli tylko osłonimy je od wiatru. Ważna jest jednak ochrona korzeni przed przemarznięciem. Róża w doniczce powinna zostać więc odpowiednio osłonięta. W przypadku pelargonii, nie obejdzie się bez przeniesienia rośliny. Należy zapewnić jej temperaturę ok. 10 stopni. Warto skrócić pędy i ograniczyć podlewanie. Końcówka zimy to czas na sadzonki. Pędy są już dobrze rozwinięte. Należy ściąć je ok pół centymetra przed węzłem (miejsc wyrastania liści), usuwając najniżej położoną parę liści. Sadzonki należy przechowywać w temperaturze ok 20 stopni Celsjusza.

Czytaj również  Co to jest kompost i jak powstaje?

przechowywanie kwiatów balkonowych,przechowywanie kwiatów balkonowych,przechowywanie kwiatów balkonowych, przechowywanie kwiatów balkonowych

Kiedy wynosimy kwiaty na balkon?

Właściwe przechowywanie roślin balkonowych pozwoli cieszyć się nimi przez wiele sezonów. Odpowiednia pielęgnacja, przycinanie i rozsadzanie zimą, to gwarancja intensywnego rozwoju kwiatów w kolejnym sezonie. Jak widać, zapewnienie optymalnych warunków zimowania dla większości roślin doniczkowych, nie jest trudne. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i przestrzegać zasad, które zawarliśmy w naszym poradniku. A kiedy ponownie wynieść rośliny na zewnątrz? Oczywiście, należy tym poczekać do 15. maja. Wcześniejsze wyniesienie roślin może narazić je na działanie nocnych przymrozków, a wtedy cały nasz zimowy wysiłek włożony w zimowanie pójdzie na marne. Aby do tego nie dopuścić, warto mieć całkowitą pewność, że warunki do wystawienia doniczek na balkon lub taras są już odpowiednie. Właściwe przechowywanie kwiatów balkonowych przez okres zimowy z pewnością nam się opłaci. Rośliny wynagrodzą nam nasze starania, oferując w zamian piękne i obfite kwiatostany.

Leave a Comment