Filokaktus (Phyllocactus)

Rate this post

Kaktusy w ostatnich latach znajdują w naszym kraju coraz większą rzeszę zwolenników. Wpływ na taki stan rzeczy ma z pewnością ich oryginalny wygląd i nietuzinkowe wrażenie, jakie robią rośliny kaktusowe. Odpowiednio pielęgnowane, gwarantują piękny, oryginalny pokrój i doskonale komponują się z większością aranżacji salonów, sypialni oraz wielu innych pomieszczeń, także biurowych.

Szczególną popularnością wśród rodzimych miłośników roślin kaktusowych, cieszy się filokaktus. Epiphylium, bo tak brzmi jego oryginalna nazwa, może być uprawiany zarówno wewnątrz, jak i w domu. Jego wymagania uprawowe nie są wygórowane, dzięki czemu filokaktusy to idealne rośliny dla wszystkich tych, którzy nie mają zbyt wiele wolnego czasu, lub nie chcą poświęcać go na pielęgnację roślin doniczkowych. Marzy ci się filokaktus we własnym mieszkaniu? Chcesz wiedzieć jak go uprawiać, by przyniósł ci wiele satysfakcji? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się jak hodować epifilum.

Filokaktus rozmnażanie

Filokaktus jest rośliną, której sadzonki bardzo łatwo się ukorzeniają. Wystarczy podciąć pędy rośliny kilka centymetrów ponad charakterystycznym zwężenie. Dzięki temu uzyskamy zdrową i dobrze rokującą sadzonkę. Jeśli więc marzy nam się nieco egzotyki w naszych czterech ścianach, nie ma nic prostszego, jak samemu posadzić filokaktusy i cieszyć się ich łatwą uprawą przez lata. Ojczyzną epifilum jest Meksyk. Kaktus ten preferuje tropikalny klimat, w naturalnych warunkach można spotykać go również w Ameryce Południowej. W naturze rośnie w tropikalnej puszczy, gdzie wygląda inaczej, niż filokaktusy, które uprawiamy w doniczkach. Odmiany sprzedawane w sklepach ogrodniczych uprawiane w domach lub ogrodach, to mieszanki odmian epifilum, uzyskiwane w celu zwiększenia efektywności uprawy i uzyskania efektowniejszego wyglądu. W naturalnym środowisku roślina ta jest znacznie większa. Jeśli myśląc o kaktusach, mamy przed oczami typowy obrazek, przedstawiający podłużne, grube, pokryte gęstymi kolcami rośliny, to czas zmienić nasze myślenie.

Czytaj również  Patyczak zwisający (kwiat)

filokaktus żółty

Epiphylium wygląd i odmiany

Epifilum, mimo że należy do kaktusów, przypomina raczej typowe rośliny doniczkowe. Jej pędy bardzo upodobniły się do liści, dzięki czemu roślina prezentuje się bardziej naturalnie. Epiphylium również ma kolce, tyle że są one dość niewielkie i znajdują się na końcach pędów, które z kolei mają ząbkowany kształt. Kwiaty epiphylium należą do niezwykle atrakcyjnych i widowiskowych. Zakwitają zawsze w porze nocnej, dlatego często filokaktus nazywany bywa „rośliną jednej nocy”. Przekwitanie ma miejsce już po kilku godzinach, a kwiatostany tej rośliny mogą mieć bardzo bogatą kolorystykę. Do najpopularniejszych odmian epiphylium należą te o kwiatach białych, ale także szkarłatne, pomarańczowe, różowe, żółte czy liliowe. Często spotykane są również filokaktusy kwitnące na kolor łososiowy. Nieco rzadziej, znaleźć można kwiaty o barwie dwukolorowej, jednak taki widok z pewnością doda uroku każdemu wnętrzu, w jakim znajdzie się roślina.

Epiphylium wymagania uprawowe

Wspomnieliśmy już, że filokaktus jest rośliną o niezbyt wysokich wymaganiach uprawowych. No dobrze, a więc, jak go uprawiać? Jakich zaleceń należy przestrzegać, by roślina zdrowo i stabilnie rosła, ciesząc nasze oko zielonymi pędami i efektownymi kwiatami? Przede wszystkim, należy pamiętać, że niestosowanie się do wymagań uprawowych może spowodować, że filokaktus nie zakwitnie. Aby nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja oraz zapewnienie mu takich warunków, jakich potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

A te, nie są przesadnie skomplikowane, z uwagi na fakt, że naturalnym obszarem występowania epiphylium jest przecież tropikalna puszcza. W związku z małą ilością wody i dużą wilgotnością powietrza, rośliny z tych terenów nauczyły się magazynować substancje odżywcze i minerały. Filokaktus należy do sukulentów, czyli roślin, które potrafią gromadzić wodę w zapasie. Właśnie dlatego, poleca się ją wszystkim tym, którzy niekoniecznie znajdują czas na częste podlewanie roślin. A trzeba przyznać, że nawadnianie rośliny wiosna i latem powinno być intensywne. Zimą, podlewamy roślinę nieco rzadziej, zapewniając jej optymalne warunki do przetrwania niskich temperatur. Należy pamiętać, aby na zimę wstawić doniczkę z kwiatem do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi ok. 10 C. W okresie letnim filokaktus poradzi sobie zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w nieco wyższej (20-25 stopni), dlatego z powodzeniem może być uprawiany zarówno w domu, jak i na tarasie czy w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, by nie narażać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż epiphylium bardzo nie lubi ostrego słońca. W swoim naturalnym środowisku tropikalnych lasów jest osłaniana przez wyższe rośliny i drzewa, dlatego również w domu powinniśmy chronić ją przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Czytaj również  Skrzydłokwiat pielęgnacja, podlewanie i cena

filokaktus czerwony

Jaka ziemia do epiphylium?

Jaką ziemię zastosować do sadzenia epifilum? Kwiaty te preferują podłoże lekko wilgotne, piaszczyste o stosunkowo niskim pH. Sadząc roślinę w takiej ziemi, zapewnimy jej niezbędne wartości odżywcze i pozwolimy dobrze się rozwijać. Dodanie do doniczki piasku poprawi drenaż i wpłynie na odprowadzanie nadmiaru wody. Jeśli jednak nie mamy dostępu to takiego podłoża, możemy zdecydować się na zakup typowej ziemi do kaktusów, którą znajdziemy w sklepie ogrodniczym. Sprawdzi się ona równie dobrze, jak podłoże przygotowane samemu. Oprócz wilgotnej ziemi należy również zadbać o właściwą wilgotność powietrza. Upodobanie to pozostało filokaktusom po ich naturalnym środowisku. Optymalnym sposobem zapewnienia wilgotności, będzie regularne zraszanie rośliny wodą. Nie należy stawiać jej blisko kaloryferów, klimatyzatorów, a także w miejscach, gdzie panuje przeciąg. Jeśli chodzi o choroby, filokaktus nie jest zbytnio podatny na różnego rodzaju infekcje, ani na szkodniki. Problemem mogą być za to mszyce.

COMMENTS

Leave a Comment