Jeśli chcecie dowiedzieć się jak pielęgnować storczyk Cymbidium, kiedy i jak podlewać i jaką ziemię do cymbidium zastosować, zapraszamy do lektury!
Roślina doniczkowa doda uroku i podkreśli unikatowy charakter każdego pomieszczenia. Kwiaty w doniczkach z pewnością sprawią, że w domu zrobi się cieplej i bardzie przyjaźnie. Poprawiają one również atmosferę w biurze oraz w innych lokalach, a w wielu miejscach ich obecność jest wręcz wskazana. Jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najczęściej spotykanych gatunków kwiatów doniczkowych są storczyki. Szczególnie jedna ich odmiana – Cymbidium – urzeka swoim pięknem i elegancją. Tak jak wiele innych kwiatów doniczkowych, również storczyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Jak pielęgnować Cymbidium
Storczyki Cymbidium to kwiaty wywodzące się z terenu podgórza Himalajów. Już to z pozoru mało znaczące zdanie, wiele mówi nam o Cymbidium. Otóż, górska natura tych kwiatów sprawia, że są one odporne na niskie temperatury, dzięki czemu doskonale sprawdzą się jako roślina doniczkowa. Nie ma również przeciwwskazań, aby uprawiać go na zewnątrz, w naszym ogrodzie. Roślina posiada pędy kwiatowe w przeciętnej liczbie 10-25, a średnica każdego kwiatu mierzy od kilku do kilkunastu centymetrów. Storczyki Cymbidium to rośliny, które lubią dużo światła. Należy jednak zadbać o to, aby nie trafiało do nich bezpośrednio światło słoneczne. Uprawiając storczyka na zewnątrz, najlepiej umiejscowić go w okolicy gdzie znajdują się drzewa lub krzewy, które osłonią roślinę i dostarczą jej światła przefiltrowanego. Jeśli chcemy mieć piękne Cymbidium w doniczkach w naszym mieszkaniu, powinnyśmy ustawić je blisko okna. Najlepiej, by było to okno południowe lub wschodnie, gdzie w ciągu dnia słońce utrzymuje się najdłużej.
Jak podlewać storczyk Cymbidium?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że roślina ta wymaga regularnego podlewania. Wilgotność powietrza należy utrzymywać na poziomie 50-60%. Podlewanie Cymbidium od wiosny do jesieni powinno być obfite i intensywne. Zaleca się także wstawienie doniczki z kwiatem w wodzie na kilkanaście minut. Pozwoli to uzupełnić substancje odżywcze i minerały. Z kolei w okresie zimowym, należy zaprzestać podlewania Cymbidium. To właśnie zimą pojawiają się kwiaty, dlatego należy także znacznie ograniczyć nawożenie kwiatów. Cykl nawadniania i podlewania Cymbidium, powinien oddawać naturalne warunki funkcjonowania rośliny. W regionie, z którego wywodzi się storczyk, pory opadowe występują na przemian z porami suszy. Warto o tym pamiętać, uprawiając Cymbidium w warunkach domowych.
Ziemia do Cymbidium
Storczyk Cymbidium, podobnie jak każda inna roślina doniczkowa, wymaga odpowiedniego podłoża. Najlepiej będzie, jeśli zastosujemy specjalną ziemię do Cymbidium. Podłoże takie jest wysoko zmineralizowane i rzadkie, co zapewni roślinie doniczkowej odpowiednie warunki do rozwoju. Ważna jest tu przede wszystkim duża przenikalność powietrza przez podłoże. Z tego powodu, zastosowanie uniwersalnej ziemi kwiatowej nie będzie dobrym wyborem. Pamiętajmy także, że jeśli podlewamy storczyki wodą z kranu, w podłożu wytrącają się kamień i sól. Przez to zaleca się wymianę ziemi do Cymbidium raz na kilka lat. Należy mieć na uwadze, że storczyki są roślinami egzotycznymi, a ich pielęgnacja będzie skuteczna wtedy, gdy zapewnimy im warunki podobne do tych naturalnych. Dodatkowe elementy, jakie zawiera profesjonalna ziemia do Cymbidium to m.in.:
• kora śródziemnomorska,
• łupiny orzecha kokosowego
• torfowiec.
Dlaczego storczyk Cymbidium nie kwitnie?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego Cymbidium nie kwitnie. Otóż, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami, niezbędna jest regularna pielęgnacja, a kilka warunków musi zostać spełnionych bezwzględnie. Jednym z nich jest z pewnością zapewnienie odpowiedniej temperatury. Jak wspomnieliśmy na początku Cymbidium, to storczyk wywodzący się z Himalajów. Oznacza to, że roślina nie tylko jest odporna na niską temperaturę, ale wręcz jej potrzebuje! Zwłaszcza w nocy. Dlatego tak istotne jest, aby wystawiać doniczkę ze storczykiem na zewnątrz. Szczególnie wiosną i latem, warto wystawić Cymbidium na balkon, taras lub do ogrodu.
Temperatura w nocy między majem a październikiem wynosi zazwyczaj kilkanaście stopni. Sprzyja to wiązaniu pąków kwiatowych. Jeśli nasza roślina bez przerwy rośnie w temperaturze pokojowej, mamy niemal gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego cymbidium nie kwitnie. Wiele osób nie wystawia kwiatów na zewnątrz z uwagi na strach przed złym wpływem niskiej temperatury. Powiedzmy to sobie wprost: cymbidium nie zmarznie, gdyż jest w stanie znieść temperatury nawet w granicach 1 stopnia Celsjusza. Przechowywanie jej na noc w niższej temperaturze niż ta, którą mamy w domu zapewni odpowiednie warunki do kwitnięcia. Wpłynie także pozytywnie na odżywianie storczyka.
Jaka doniczka do Cymbiduim?
W odróżnieniu od niektórych storczyków i innych roślin doniczkowych. Cymbidium nie wymaga przezroczystej doniczki. Są one niezbędne tym kwiatom, które wymagają dostępu światła słonecznego do korzeni. W przypadku Cymbidium ważniejsze jest, aby doniczka była przewiewna. Odpowiednia ilość dziurek w dnie doniczki z pewnością pozwoli na lepszą wymianę powietrza, co uchroni roślinę przed rozwojem grzybów. Zastanawiając się jaka doniczka do Cymbidium będzie najlepsza, warto mieć na uwadze fakt, że kwiaty te nie lubią częstego przesadzania. Wybierając doniczkę do Cymbidium, pamiętajmy o tym. Lepiej od razu kupić większa doniczkę, niż przesadzać kwiat po kilku miesiącach. Szacuje się, ze pierwsze przesadzanie Cymbidium powinno mieć miejsce co najmniej po roku.
Cena storczyka Cymbidium
Ile kosztują storczyki Cymbidium? Cena tych kwiatów uzależniona oczywiście jest od wielu czynników, takich jak rodzaj, wielkość, kolor kwiatów czy ich liczba. Można jednak przyjąć, że kilkadziesiąt złotych to minimalna cena za Cymbidium. Ile storczyk kosztuje dokładnie – to zależy od rodzaju, który nas interesuje. Mały 25 zł duży 2 i 3 pędami kwiatowymi to koszt od 80 do 130 złotych.
Storczyki Cymbidium to piękne i niezwykle eleganckie rośliny doniczkowe. Od swoich właścicieli wymagają jednak właściwiej pielęgnacji, która jest tożsama z wiedzą i doświadczeniem. Warto poznawać naturę poszczególnych kwiatów i roślin doniczkowych, aby wiedzieć, jak je pielęgnować. Jeśli zapewnimy naszemu storczykowi odpowiednie warunki do rozwoju, z pewnością odwdzięczy nam, się pięknymi kwiatami. Będą one stanowić niezwykle widowiskową dekorację każdego wnętrza.