Bratki drobnokwiatowe

Rate this post

Bratki to kolorowe kwiaty z płatkami dosłownie we wszystkich kolorach. Mogą obficie kwitnąć nawet w chłodne i pochmurne dni. Bratki są przy tym świetne zarówno do wiosennych, jak i jesiennych ogrodów w parkach, na skwerach, w ogrodach przy domach. Mogą być sadzone również w donicach na tarasach i balkonach, czy parapetach okiennych. Oto jak sadzić bratki, a także utrzymywać ich wzrost i kwitnienie. Uwielbiasz bratki i uprawiasz je w swoim ogrodzie, na tarasie lub balkonie? Konieczne przeczytaj nasze cenne porady i jeszcze dziś wypróbuj bratki drobnokwiatowe uprawa gdzie sadzić.

Kwiaty bratki drobnokwiatowe informacje ogólne.

Bratki mają zachodzące na siebie płatki w kształcie serca i jedną z najszerszych gam jasnych, ładnych kolorów i wzorów. Są przy tym dobre zarówno do gruntu, jak i do pojemników  oraz jako roślina okrywowa. W niektórych miejscach to idealny kwiat, który zapewnia niezawodny kolor niemal przez cały rok.

Bratki wyglądają przy tym ładnie same w monochromatycznym schemacie, lub w mieszanych kolorach. Wyglądają również bardzo atrakcyjnie, gdy są sadzone z innymi chłodnymi kwiatami, takimi jak altówki, pierwiosnki, lobelia, czy słodki alyssum. Nazwa bratek pochodzi od francuskiego słowa „pensee , co oznacza „myśl”. Kwiat ten przypomina bowiem trochę zmarszczoną ludzka twarz, która może być głęboko skoncentrowana.

Bratek ma też wiele kolorowych przezwisk, takich jak heartsease, trzy twarze pod maską, rozkosz Kupidyna, miłość w bezczynności oraz skok-i-pocałuj-mnie. Jednak niemiecka nazwa tego kwiatu to przewrotna Stiefmutterchen. Zamiast widzieć głęboko zamyśloną ludzką twarz w jego kwiecie, Niemcy dostrzegli bowiem bezlitosne zmarszczenie brwi „małej macochy”. Może zbyt dużo czytali baśni braci Grimm?

bratki drobnokwiatowe biało żółte

Bratki drobne – czy bratki są kwiatami rocznymi czy wieloletnimi?

Bratek może być traktowany jako kwiat jednoroczny lub wieloletni, w zależności od klimatu. Jednak większość ogrodników traktuje tę roślinę, jako jednoroczną, ponieważ preferuje chłodną pogodę i staje się zbyt marna w upalne lato. Hodowcy roślin od lat pracowali nad tym, aby bratki były nie tylko bardziej kwitnące. Stworzyli więc bratki również o wiele trwalsze oraz bardziej odporne na ciepło i zimno. Nie odniesiono tylko zbyt dużego sukcesu w produkcji bratków odpornych na ciepło, które byłyby w stanie odpowiednio przetrwać upały.

Aby zapewnić tym kwiatom dłuższą rozpiętość kwitnienia, można zrobić swoją część, sadząc je w miejscach, gdzie będą miały poranne słońce. Muszą być jednak osłonięte przed gorącym popołudniowym słońcem. Zaleca się też obrywać przekwitłe kwiaty, aby nie produkowały i nie wypuszczały nasion. Skupią się wtedy na ładnym rozroście i kwitnieniu. Należy też regularnie je podlewać, nawozić i mulczować. Nie należy nawet bać się ich uszczykiwać, aby zachęcić do nowego wzrostu.

Czytaj również  Jak przezimować pelargonię?

Wiosenne i jesienne przymrozki ich nie zaskoczą i bratki łatwo je przetrwają. Mogą bowiem przetrwać mrozy w pojedynczych cyfrach i nawet potem ponownie zakwitnąć. Bratki są też zaskakująco obfite w swym wzroście i kwitnieniu w chłodne dni. Jeśli jednak kwiaty zaczną więdnąć na mrozie, to rośliny mimo wszystko powinny często pozostać żywe.

Powinny też jak wspomniano ponownie potem zakwitnąć, co czyni je wspaniałymi roślinami kwitnącymi, doskonałymi również na jesień i wczesną zimę.

Bratki drobnokwiatowe kiedy siać i sadzić bratki?

Bratki można sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Mogą być jednak wybredne i to już od nasion. Często bowiem nie chcą kiełkować po wysianiu, lub robią to słabo i niemrawie. Bardzo długo trzeba też czekać, by odpowiednio wyrosły i zakwitły. O wiele łatwiej jest więc kupić uformowane już sadzonki w szkółce lub sklepie ogrodniczym. Takie gotowe sadzonki na pewno zakwitną dużo wcześniej. Jeśli jednak zbieramy co roku nasiona z naszych bratków, lub kupiliśmy nowe kolorystycznie odmiany i chcemy w związku z tym zacząć od nasion, to nie wahajmy się.

Trzeba wtedy zasiać nasiona w pomieszczeniu późną zimą, na 8-10 tygodni przed ostatnimi przymrozkami na wczesną wiosnę i letnie kwitnienie. Lub zasiejmy nasiona późnym latem na jesienne i zimowe kwitnienie. Nasiona bratka kiełkują powoli, zwykle bowiem pojawiają się w dowolnym miejscu dopiero od 1 do 3 tygodni. Długość ich kiełkowania jest zależna głównie od temperatury gleby. Bratki sadzimy natomiast na stałe do ziemi, gdy wiosną ich sadzonki będą już nadawały się do takiej uprawy na zewnątrz.

Najlepiej rosną wtedy, gdy temperatura gleby wynosi od 7°C do 18°C. Sadzonki bratków mogą przy tym tolerować też lekki przymrozek zaraz po posadzeniu. Trzeba jednak starać się mimo to nie wysadzać ich na zewnątrz, jeśli temperatury nadal regularnie spadają poniżej zera.

Drobnokwiatowe bratki gdzie sadzić bratki?

Rośliny te najlepiej czują się w wilgotnej, próchnicznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Bratki lubią również pełne lub częściowe słońce, ale potrzebują jednak przy tym również niższych temperatur, aby się normalnie rozwijać. Nie powinny więc być sadzone na południowej wystawie bez żadnej osłony przed letnim słońcem.

Czytaj również  Przechowywanie kwiatów balkonowych

Idealne miejsce do ich posadzenia będzie zatem na wschodniej wystawie przy porannym słońcu. Trzeba też unikać upału w czasie późnego popołudnia na wystawie zachodniej. Umieszczamy te rośliny w odległości od 18 do 30 cm. Uprawiane we właściwy sposób, bratki rozprzestrzenią się na około 23 do 30 cm i osiągną około 15 do 23 cm wysokości.

Bratki drobnokwiatowe w doniczkach.

Kwiaty bratki świetnie nadają się również do sadzenia w pojemnikach. Wystarczy do tego użyć standardowej ziemi doniczkowej przeznaczonej do pojemników. Sadzimy je w przenośnych pojemnikach o średnicy około 30 cm lub mniejszych. Mogą to być również korytka o szerokości co najmniej 30 cm.

Pojemniki powinny umożliwiać, aby można było przenieść je potem wraz z kwiatami w chłodniejsze miejsce, gdy słońce zacznie się wzmagać. Wczesną wiosną lub jesienią patio od strony południowej również może być idealnym miejscem do postawienia pojemników z bratkami. Latem trzeba jednak przenieść bratki na wschodnią część domu, aby uzyskać poranne słońce i popołudniowy cień.

Bratki nie lubią bowiem mocnego letniego słońca przez cały dzień.

Jak dbać o bratki?

Pamiętaj przede wszystkim o regularnym podlewaniu posadzonych lub wysianych bratków. Jednym z najczęstszych powodów, dla których bratki zawodzą w uprawie jest właśnie to, że nie są wystarczająco podlewane. Więc jeśli Twoje bratki nie mają się dobrze, spróbuj przede wszystkim zacząć najpierw podlewać je częściej i obficiej. Nieodzowne dla bratków jest także ich nawożenie. Można w tym celu użyć ogólnego, uniwersalnego nawozu do kwiatów ogrodowych.

Z pewnością odpowiednio pomoże im rosnąć i kwitnąć. Należy jednak uważać na nawozy bogate w azot. Takie nawozy azotowe mogą bowiem spowodować większy rozrost pędów i liści, zamiast kwiatów. Usuwamy też wyblakłe i martwe kwiaty, aby zachęcić bratki do produkcji większej ich liczby.

Ogólnie przedłuży to również cały okres ich kwitnienia. Bratki są również wspaniałym kwiatem do sadzenia jesienią. Wypróbujmy sadzenie ich na przykład obok ulubionych jesiennych chryzantem. Kwitną wtedy, aż nadejdzie naprawdę bardzo zimna pogoda. Dobrze usytuowane bratki mogą też przezimować w wielu częściach kraju. Będą wtedy jednymi z pierwszych kwiatów, które zakwitną w naszym wiosennym ogrodzie.

Czytaj również  Rośliny skalne do cienia

Bratki drobnokwiatowe szkodniki i choroby.

Najczęstsze choroby mogące atakować bratki, to wirusy mozaikowe, zgnilizna korony i zgnilizna korzeni, mączniak, rdza i szara pleśń, czy antraktoza. Natomiast możliwe szkodniki żerujące na bratkach, to przede wszystkim ślimaki i mszyce.

Polecane odmiany bratków:

  • Viola cornuta’ – bratki miniaturowe drobnokwiatowe;

  • ’Jolly Joker’ – odmiana kwitnąca wiosną i latem, ma pomarańczowe kwiaty z ciemnofioletowymi górnymi płatkami i fioletowym konturem;

  • Princess’ – oferuje różne kolory kwiatów, takie jak niebieski, fioletowy i żółty;

  • Fama’ – bratki te kwitną już wczesną wiosną i oferują szeroką gamę kwiatów jednokolorowych i mieszanych;

  • Bingo’ i ‘Nature’ – dwie najbardziej odporne na zimno odmiany bratka, ciepło jest dla nich trochę większym problemem, kiedy latem w nocy temperatura wzrośnie, bratki te zaprzestają kwitnienia, należy jednak je nadal podlewać, a odrodzą się i zakwitną jesienią, gdy temperatura spadnie;

  • Four Seasons’ (‘Cztery pory roku’) – bardzo odporna odmiana mogąca zimować;

  • Dynamite’ (‘Dynamit’) i ‘Springtime- – mogą kwitnąć przez nawet całą zimę w czasie ciepłych zim w południowo-wschodnich lokalizacjach naszego kraju;

  • Monkey Face’ (‘Małpia Twarz’) – klasyczna stara odmiana o kwiatach żółto-bordowych z rysunkiem kolorystycznym o kształcie twarzy małpiej, można sadzić je w doniczkach lub skrzynkach na parapety okienne;

  • Ultima Morpho’ – na kwiatach mają rysunek jakby kociej twarzy z wąsami;

  • Flirty Skirts’ i ‘Balerina’ – mają potargane brzegi płatków kwiatowych;

  • Cool Wave’ i ‘Waterfall’ – mają zwisające kwiaty i doskonale nadają się do wiszących koszy;

  • Colossus’ – mają bardzo duże kwiaty o średnicy 7-10 cm;

  • Moulin Rouge’ –  ma grube, sztywne łodygi, dzięki czemu idealnie nadaje się do cięcia;

  • Panola’ i ‘Mariposa Peach’ –  tak zwane antyki, mają kwiaty o akwarelowych odcieniach.

Leave a Comment