Co warto wiedzieć o kotach?

Rate this post

Nie przez przypadek to właśnie koty stanowią najpopularniejsze – obok psów – zwierzęta domowe. Postrzegane jako leniwe pieszczochy, w rzeczywistości koty są niezwykle inteligentnymi zwierzętami, które potrzebują bliskości swoich właścicieli. Co ciekawe, koci świat jest pełen ciekawostek i tajemnic, o których właściciele kotów często nie mają pojęcia.

Czy wiedzieliście, że głaskanie kota może pomóc zwalczyć ból głowy? A to tylko jedna z wielu niespodzianek, które czekają na Was w dalszych akapitach naszego tekstu. Zapraszamy w podróż po kociej rzeczywistości. Dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o kotach. Przygotowaliśmy dla Was garść porad związanych z pielęgnacją kotów oraz niezwykłych ciekawostek.

o kotach

W chwili czytania przez Was tego artykułu, miliony kotów na całym świecie oddają się swoim ulubionym rozrywkom. Wbrew powszechnemu stereotypowi, niekoniecznie musi to być lenistwo na kanapie. Koty są zwierzętami niezwykle ciekawymi świata, dlatego możemy być pewni że kot w naszym mieszkaniu zwiedzi wszystkie zakamarki. Koty uwielbiają wiele rzeczy: jedzenie, polowanie, zabawę i psoty. W dużej mierze to od nas samych zależy, jak ukształtujemy charakter naszego pupila. Zarówno koty rasowe, jak i nierasowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by mogły cieszyć się dobrym zdrowiem.

Co należy wiedzieć o kotach, by zapewnić im optymalne warunki? Poniżej wymieniliśmy to, co warto wiedzieć o kotach, by we właściwy sposób zadbać o ich zdrowie i samopoczucie.

co warto wiedzieć o kotach domowych

Profilaktyka kota – co warto wiedzieć o kotach i ich pielęgnacji

Jednym z najważniejszych zadań właściciela kota jest regularne odrobaczanie swojego pupila. Koty, które nie wychodzą z dom, należy odrobaczać raz na pół roku, przez poddanie specjalnego preparatu. Najczęściej ma on formę tabletki, którą należy wykruszyć do jedzenia. Odrobaczenie pozwoli w skuteczny sposób zabezpieczyć zwierzę przed inwazjami pasożytów. Koty, które wychodzą z domu na zewnątrz, należy odrobaczać średnio raz na 3 miesiące.

Czytaj również  Koty perskie wszytko o nich

Kolejnym obowiązkiem właściciela kota jest szczepienie. Trzy podstawowe szczepienia kotów przeprowadza się po ukończeniu odpowiednio: 8 tygodni życia, 3 miesięcy oraz rok po pierwszym szczepieniu. Kolejne, regularne szczepienie należy przeprowadzać raz na 2-3 lata.

ochrona kota przed pasożytami
ochrona kota przed pasożytami

Obok szczepień i odrobaczania, warto zadbać o skuteczną ochronę kota przed atakami pasożytów zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o pchłach i kleszczach. Na rynku znajdziemy wiele produktów, takich jak obroże przeciwko pchłom i kleszczom z substancją czynną, która chroni przed infekcją pasożytów. Zapewnia ona ochronę nawet do 8 miesięcy.

Dbałość o zdrowie, to z pewnością nie wszystko, co warto wiedzieć o kotach domowych. Coraz więcej właścicieli decyduje się na czipowanie swoich pupili. Wszczepienie mikroczipa skutecznie zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia kota zaginionego lub porwanego i nie jest bolesnym zabiegiem. Czip wszczepiany jest w okolicach karku kota.

co warto wiedzieć o kotach jego pielegnacja
obcinanie pazurów u kota

Właściwa pielęgnacja jest kolejnym, co warto wiedzieć o kotach. Przede wszystkim, należy pamiętać, że koty domowe same nie są w stanie zadbać o siebie w taki sposób, jak robią to koty na „wolnym wybiegu”. Jednak możemy im to ułatwić, np. poprzez regularne obcinanie pazurków co ok. 3 tygodnie. W ten sposób nie tylko zachowamy optymalną długość kocich pazurów, ale także uchronimy nasze meble i inne sprzęty przed próbami drapania. Warto również wyczesywać martwe włosy u kota. W zależności od rasy, zabieg ten powinien być wykonywany z różną częstotliwością. Koty perskie powinny być czesane codziennie, syberyjskie czy norweskie – ok. raz na tydzień.

Czyszczenie oczu i uszu u kota

Czyszczenie uszu i oczu to jedne z podstawowych czynności higienicznych, które należy wykonywać u kotów. Przede wszystkim, trzeba robić to z właściwą delikatnością. Oczy kota przemywamy wacikiem kosmetycznym, nasączonym wodą. Uszu kota pod żadnym pozorem nie należy czyścić patyczkiem kosmetycznym, by nie doprowadzić do zakażenia. Warto zwrócić uwagę czy nasz kot nie drapie okolicy ucha zbyt często. Jeśli tak, może to oznaczać infekcję.

Czytaj również  Maine Coon
kąpiel kota

Co warto wiedzieć o kotach w zakresie ich kąpieli? W tym aspekcie trudno o jednoznaczną odpowiedź. Koty myją się same, jednak w momencie, kiedy kot ubrudzi się podczas spaceru lub nie ma możliwości umyć się samemu, warto zastosować kąpiel. Na rynku znajdziemy wiele szamponów i środków do pielęgnacji kociej sierści.

Ciekawostki o kotach!

1. Zagadnienia z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia, to z pewnością nie wszystko, co warto wiedzieć o kotach. Specjalnie dla Was, przygotowaliśmy garść ciekawostek i faktów z kociego życia. Jeśli potrzebujecie dowodów na to, że koty są zwierzętami wyjątkowymi, to właśnie tu je znajdziecie!

2. Głaskanie kota pomaga na ból głowy – nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że koty jonizują powietrze. Ujemne jony poprawiają nasze samopoczucie. Jeśli jest Ci słabo lub boli Cie głowa – pogłaskaj kota!

3. Kot nie spada na cztery łapy – a przynajmniej nie z dużej wysokości. Koty potrafią obrócić się w powietrzu, układając się tak, by lądować na łapach. Jednak tylko z niewielkich wysokości! Jeśli kot skoczy lub spadnie z wysokości kilku metrów, raczej nie ma szansy by wylądować spaść na cztery łapy. Szybciej je sobie połamie. Wszystko za sprawa ogona, który działa jak ster. Jednak przy dużych wysokościach, kot nie jest w stanie zachować równowagi.

ciekawostki o kotach skaczący kot

4. Koty nie powinny pić mleka – a na pewno nie często i nie w dużych ilościach. Wszystko przez to, że dorosłe koty nie trawią zawartej w mleku laktozy. Kiedy matka przestaje karmić kota piersią, zdolność do trawienia laktozy zanika i właśnie dlatego pojenie kotów mlekiem może źle wpływać na ich zdrowie.

5. Koty mają problem z widzeniem – zazwyczaj widzą jedynie kontury, a nie ostre kształty. Właśnie dlatego, kot może nie poznawać twarzy swojego właściciela lub nie widzieć jedzenia, które leży przed nim.

Czytaj również  Czym można się zarazić od kotów?

6. Kota nie wyszkolisz przemocą! Jeśli jest coś, co warto wiedzieć o kotach, to z pewnością fakt, że ich bicie do niczego dobrego nie prowadzi. Kot podrapał meble? Pogryzł kapcie? Klaps nie będzie żadną metodą wychowawczą. Koty nie rozumieją przemocy i nie traktują jej jako kary za zły uczynek.

co warto wiedzieć o kotach domowych

7. Kot zawsze wie, czy zmieści się w otwór – wszystko za sprawą wąsów, które mają szerokość tułowia w najszerszym miejscu. Jeśli kot chce sprawdzić, czy zmieści się w dziurze, najpierw wystawia wąsy. Jeśli nie dotykają one ścianek, kot ma pewność, że nie zaklinuje się w otworze.

Leave a Comment