Koty perskie wszytko o nich

Rate this post

Koty perskie to niezwykle wdzięczne i bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzęta. Mimo, że wymagają regularnej pielęgnacji, z pewnością odwdzięczą się dużą dawką miłości i sympatii. Jeśli potrzebujesz towarzysza, który przystosuje się zarówno do życia w domu z dużym ogrodem, jak i do mieszkania w bloku, kot perski jest doskonałą alternatywą. Dowiedz się wszystkiego o kotach perskich. Przeczytaj jak pielęgnować persy, jaki mają charakter i usposobienie i poznaj ich stosunek do człowieka. Z naszego tekstu dowiesz się także, na jakie choroby w szczególności podatne są koty perskie.

Popularność, jaką na całym świecie cieszą się koty perskie, nie wzięła się znikąd. Jest wypadkową ich nietuzinkowego wyglądu, przyjaznego charakteru i bardzo dużych umiejętności adaptacyjnych. Koty perskie to zwierzęta, które dobrze sprawdzają się w relacjach z ludźmi również z dziećmi. Dzięki temu, bez obaw możemy przyjąć persa pod swój dach, nawet, jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo naszych maluchów. Trzeba bowiem pamiętać, że kot perski, w odróżnieniu od innych przedstawicieli swojego gatunku, w ogólnie nie wie, co to agresja. Nie drapie, nie stroszy sierści, jednym słowem – łagodny jak branek. Ale czy na pewno? Świat kotów perskich pełen jest niezwykłych tajemnic i ciekawostek, o których również pragniemy wam opowiedzieć.

koty perskie rasy kotów

Koty perskie wygląd

Jak wyglądają koty perskie? Warto zacząć od opisu zewnętrznego, ponieważ to on w największym stopniu wyróżnia koty perskie spośród innych kocich ras. Ich droga do Europy i na wszystkie inne kontynenty rozpoczęła się setki lat temu w Iranie, zwanego dawniej Persją. Stąd nazwa rasy. Koty te mogą osiągać wagę od 3 do 7 kg. Jednym z ich najbardziej charakterystycznych atrybutów, są z pewnością okrągłe i bardzo wyraźnie zaznaczone oczy o dużym rozmiarze. Co ciekawe, kolor oczu zależy od koloru sierści, gdyż jest genetycznie determinowany przez umaszczenie. Budowa ciała kotów perskich jest dość masywna, przy czym należy pamiętać, że mają one tendencję do tycia, więc niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji kotów perskich jest kontrola ilości i jakości pożywienia.

Czytaj również  Biewer Yorkshire Terrier

Kot perski posiada również małe, lekko zaokrąglone na końcach, uszy. Jego twarz jest charakterystycznie spłaszczona. Persy posiadają duże łapy o mocnej budowie, zaokrąglone. Między palcami wyrastają na nich niewielkie kępki włosów. Zwieńczeniem ciała kota perskiego jest jego obficie owłosiony, niesiony nisko ogon. Elementem, który w dużym stopniu determinuje popularność kota perskiego,jest jego okrywa włosowa. Futrzaste, obficie owłosione koty perskie o bardzo delikatnym włosie, cieszą się ogromną popularnością. Ich sierść jest bardzo miękka w dotyku, co jest możliwe do osiągnięcia za sprawą odpowiedniej pielęgnacji, na którą składają się regularne czesanie i kąpiele.

Charakter kota perskiego

Oprócz nietuzinkowego wyglądu, również charakter sprawia, że koty perskie są niezwykle popularną i atrakcyjna alternatywą, zarówno do samotnych, jak i dla rodzin z dziećmi. Przede wszystkim, należy wiedzieć, że kot perski to typowy pieszczoch uwielbia się bawić, w szczególności zaś kocha być głaskanym. Jego usposobienie jest zazwyczaj pogodne i przyjazne, choć przyznać trzeba, że bywa leniwy. Persy nie są miłośnikami skakania, wspinania i wszelkich form aktywności typowych u innych ras kotów. Ma to swoje plusy: pozostawiony w domu pers raczej nie podrapie nam mebli, ani nie strąci ze stołu wazonu z kwiatami. Jednak nie warto pozostawiać go w samotności na długo, ponieważ zwierzęta te przywiązują się do swoich właścicieli. Określa się je jako łagodne i bardzo uczuciowe, co dodaje im jeszcze więcej uroku.

rasa kot perski

Koty perskie pielęgnacja

Jak pielęgnować koty perskie? Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana niż natura persów. Przede wszystkim należy powiedzieć sobie wprost: pielęgnacja persów wymaga konsekwencji i czasu. Podstawą jest regularne czesanie sierści, które powinno być wykonywane 2 razy dziennie. Za każdym razem, powinno trwać ok. 15 minut. Systematyczne czesanie pozwala utrzymać sierść kota perskiego w doskonałej kondycji i zapobiega powstawaniu kołtunów. Lepiej nie dopuścić do takiego stanu, ponieważ bardzo trudno przywrócić sierść kotów perskich do właściwego stanu. Problemy mogą pojawić się już po kilkudniowych zaniedbaniach. Kota perskiego należy także wykapać, w regularnych odstępach czasu. Szacuje się, że minimum 1 raz na miesiąc. Inną, równie istotną czynnością, jest toaleta oczu. Koty perskie posiadają płytko osadzone oczy co powoduje częstą niedrożność kanalików nosowo-łzowych. Aby temu zapobiegać, niezbędne jest codzienne czyszczenie oczu i usuwanie ropy.

Czytaj również  Jak wygląda wół piżmowy?

Koty perskie pożywienie

Wiele osób przed przygarnięciem persa do domu, zastanawia się, co mogą jeść koty perskie. Warto uświadomić sobie, że rasa ta, ze względu na swój raczej leniwy tryb życia, ma tendencję do przybierania na wadze. Właściwa dieta powinna być zrównoważona i bogata w łatwo przyswajalne białko. Warto wybierać gotowe karmy od renomowanych producentów, dedykowane kotom z tendencją do tycia. Karma taka powinna charakteryzować się wysoką zawartością mięsa, bez zbędnych konserwantów i dodatków niewiadomego pochodzenia. Po stronie właściciela leży także obowiązek kontroli dziennej ilości i jakość pokarmu. Mając na uwadze ten fakt, należy pamiętać, aby zapewnić swojemu kotu regularne posiłki oraz odpowiednią dawkę ruchu. Należy także bacznie obserwować swojego kota.

młody kot perski

Koty perskie choroby

Koty perskie, mimo że są rasą bardzo popularną i dobrze czują się między ludźmi, bywają podatne na choroby. Należy wiedzieć, że część z infekcji, na które zapadają persy, ma charakter dziedziczny. Jeśli bierzemy persa z hodowli, warto dowiedzieć się, na co chorowali jego rodzice, by sprawdzić, czy ta sama przypadłość nie zagraża naszemu kociakowi w przyszłości.

Na co chorują koty perskie?

Do najpopularniejszych chorób należą m.in.:
• policystowatość nerek (prowadzi do niewydolności)
• przetrwały przewód Botala,
• zespolenie wrotno-oboczne,
• wrzody rogówki i inne choroby oczu,
• kardiomiopatia przerostowa.

dorosły kot perski

Ile kosztuje kot perski?

Cena kota perskiego waha się od 2000 do 3000 tysięcy złotych.

Leave a Comment