Kwiaty na grób

4/5 - (1 vote)

Tradycja upiększania i dbania o miejsca pochówku bliskich nam osób sięga zamierzchłych czasów. Prócz rzeźb i figurek, na mogiłach stawiamy też świeczki i znicze oraz obsadzamy je nierzadko nawet całym mnóstwem różnych roślin ozdobnych. Szukasz kwiaty na cmentarz, więc konieczne przeczytaj wszystko na temat „kwiaty na grób”. Jeszcze dziś sprawdź, jakie kwiaty na grobie będą rosły najlepiej i które z nich wybrać. Jakie mają znaczenie symboliczne.

Kwiaty na grób mogą być cięte lub do nasadzeń.

Nasadzenia grobowe są naturalnym wyborem dla ozdabiania mogił i mieszczących je kwater cmentarnych. Najlepsze w tym celu są kwiaty wieloletnie, ponieważ na długo zapewnią odwiedzającym bliskim coroczną gamę barw. Wygodne są też rośliny jednoroczne, bo umożliwiają częstą zmianę kwiatowych aranżacji, choć trzeba je co roku kupować na nowo. Kwiaty na grobie mogą też być oczywiście cięte, stawiane wtedy w wazonach lub kładzione wprost na mogile, stanowiąc na przykład element wieńców, wiązanek, stroików. Sadzone kwiaty na grobie, zarówno te wieloletnie, jak i jednoroczne, wymagają stałej opieki i konserwacji.

Kwiaty jednoroczne są idealnym wyborem, ale wymagają też wspomnianego częstego uzupełniania. Innym sposobem dostarczenia roślin na groby jest również użycie pojemników do ich nasadzeń. Kwiaty na cmentarz sadzone w doniczkach łatwiej pielęgnować, choć wymagają za to częstszego podlewania. Działki otoczone drzewami lub krzewami i żywopłotami stanowią z kolei wyzwanie z powodu dużej obfitości roślin i konieczności ich przycinania, formowania. Nie wszystkie rośliny są też w stanie rosnąć i kwitnąć w otoczeniu cmentarnego cienia wysokich drzew. Istnieją jednak rośliny, które kochają cień i półcień.

kwiaty na grób chryzantemy
Popularne kwiaty na grób chryzantemy

Takie gatunki są tu właśnie odpowiednie. Można wymienić wśród nich na przykład: begonie, lilie, funkie, chryzantemy, różowe serduszka, róże. Doskonałe kwiaty na grób to również: jałowce płożące, kosodrzewina, świerk kłujący odmiany 'Glauca Globosa’, świerk biały 'Conica’, irga pozioma, ciemierniki (zimowe róże), bratki, wiosenne rośliny cebulowe (krokusy, szafirki, tulipany, narcyzy, hiacynty), irysy, piwonie. Na stanowiska bardziej jasne i słoneczne można też sadzić rośliny skalne jak np. rojniki, rozchodniki, skalnica, zawciąg, floksy, dąbrówka rozłogowa i inne, a także aksamitki oraz wiele gatunków niskich kwiatów rabatowych i balkonowych.

Czytaj również  Rośliny odstraszające kleszcze

Nie wszystkie kwiaty na cmentarz są idealne.

Niektóre gatunki roślin lub ich formy mogą być mało przydatne jako ozdoby grobów, a czasem bywają nawet kłopotliwe. Zaleca się na przykład unikać większych krzewów i drzew, przy ciasno obok siebie zlokalizowanych nagrobkach. Rozrastające się duże rośliny mogłyby bowiem szybko przejąć kwaterę i zasłonić nagrobek. Można tu wymienić np. rododendrony, kamelie, hortensje, piwonie, tuje, cisy, świerki itp. Takie rośliny za to dobrze sprawdzą się sadzone na przykład na obrzeżach wielkich kwater grobowcowych. Cebulki kwiatowe, takie jak np. irys, przebiśniegi lub hiacynt, są ogólnie dobrym wyborem, bo to małe rośliny.

Uwaga jednak, bo rośliny te z czasem też zaczną się rozprzestrzeniać, niczym zwięzła darń. Mogą wejść na ścieżki, na grób i zagłuszą inne rośliny swą ekspansją. Kwiaty zawsze dobre za to do sadzenia na grobach, to odmiany niskie i o słabym rozprzestrzenianiu, które mogą wytrzymać częste ścinanie, przydeptywanie, cień i suszę. Niektóre odmiany tymianku kwitnącego, rojnika czy innych rozchodników tworzą taką kolorową sezonową osłonę na grób. Wybierając kwiaty dobre do sadzenia na grobie, koniecznie weźmy też pod uwagę ich wysokość, by nie zasłoniły nie tylko nagrobka naszego bliskiego, ale również mogił sąsiednich.

Naturalne rośliny na groby.

Sadzenie rodzimych gatunków kwiatów na grób i wokół niego jest jednym z najlepszych i najnaturalniejszych sposobów utrzymania pamięci o zmarłych bliskich. Zieleń i kwiaty sadzone i kładzione na grobach na pamiątkę osób zmarłych to metoda w zupełności ekologiczna. Najlepiej w tym celu używać też rośliny i kwiaty rodzime, typowe dla flory naszego obszaru geograficznego Europy Środkowej.

kwiaty na grób calla
Wiązanka na grób z calli

Kwiaty na grób wybrane z gatunków rodzimych, nie będą bowiem potrzebować zbyt dużo wody i wtopią się idealnie w naturalne, cmentarne otoczenie grobów na naszych cmentarzach. Rośliny te będą więc wymagały mniej podlewania oraz ogólnie lepiej zniosą niekorzystne kaprysy panującej u nas pogody. Nie mogą też być uważane za inwazyjne w naszym kraju, ponieważ są naturalną częścią składu gatunkowego dzikich roślin terenu Polski (np. przebiśniegi, wrzosy, stokrotki, irysy, konwalie, świerki, jałowce).

Czytaj również  Niebieskie kamienie szlachetne cz.2

Na cmentarzach zagranicznych istnieje ponadto wiele obwarowań dotyczących ozdabiania grobów. Jeśli więc masz mogiłę kogoś bliskiego na cmentarzu zagranicznym, skontaktuj się zawsze z dozorcą takiego cmentarza, aby ustalić, czy w ogóle, a jeśli tak, to jakie rośliny są tam dopuszczalne do sadzenia na kwaterach grobowych. Niezależnie od tego, czy dbasz o grób w Polsce, czy za granicą, gdy sadzisz tam kwiaty, dodaj do gleby dużą ilość kompostu. Nie tylko użyźni, ale pomoże to również lepiej zachować wilgoć w glebie. Jeśli nie będziemy mogli często bywać na cmentarzu i regularnie podlewać posadzone kwiaty na grób, będą musiały czerpać wilgoć zgromadzona naturalnie w glebie.

Kwiaty na grób i ich umowne znaczenie.

Pozostawianie kwiatów na grobach bliskich to szczególna praktyka. Wiele razy, gdy pielęgnujemy groby tych, których straciliśmy, zostawiamy tu nawet całe przemyślne układy kwiatów, które naszym zdaniem spodobałyby się zmarłym i tym, którzy ich groby odwiedzają. Często są to nawet te kwiaty, które, jak wiemy, były ulubionymi w życiu naszych bliskich zmarłych. To bardzo znaczący i wspaniałomyślny sposób na uhonorowanie tych, którzy już od nas odeszli. Dlatego zawsze poświęcamy odpowiedni czas na rozważenie wersji kwiatów na cmentarz. Każda roślina ma przy tym swoją historię, a nawet wiele symbolicznych znaczeń, które przekazują innym coś naprawdę głębszego. Kiedyś uwzględniano to z wielką pieczołowitością.

kwiaty na grób astry

Obecnie niewiele osób już o tych znaczeniach roślin pamięta, choć w ostatnich latach zwyczaj ten wyraźnie wraca do łask. Wiele kwiatów oznacza więc tematy lub emocje, odpowiednie do określenia charakteru ludzkiego, osiągnięć i stylu życia różnych osób.

Czytaj dalej i poznaj niektóre z ważniejszych symbolicznych znaczeń popularnych roślin i kwiatów. Dobierz na tej podstawie najodpowiedniejsze kwiaty na grób swych najbliższych zmarłych. Zastanów się nad swoim wyborem, aby podzielić się tą właściwą wiadomością z innymi osobami, poprzez specyficznie ułożoną aranżację kwiatową.

Poniżej podajemy znaczenie symboliczne popularniejszych kwiatów na grobie osób zmarłych:

anemony – oznaczają ochronę, oczekiwanie i poświęcenie;

astry – oznaczają cierpliwość, miłość i mądrość;

bratki – oznaczają szczerość i troskliwość;

chryzantemy – oznaczają radość, wierność i uczciwość;

Czytaj również  Jak założyć bloga?

cynie – oznaczają przyjaźń, pamięć i dobroć;

gardenie – oznaczają czystość i słodycz;

goździki – oznaczają miłość i przywiązanie;

hiacynty – oznaczają przebaczenie i oddanie;

hortensje – oznaczają uczciwość i wdzięczność, poprawę i zrozumienie;

irysy o białych kwiatach – oznaczają czystość i wiarę;

irysy o purpurowych kwiatach – oznaczają mądrość i królewskość;

kamelie – oznaczają miłość i oddanie;

kwiaty na grób konwalie

konwalie – oznaczają czystość i słodycz;

kwiaty fioletowe – oznaczają oddanie, wierność i przyjaźń;

lawenda – oznacza oddanie, podziw i piękno;

lilie, szczególnie te o białych kwiatach – oznaczają wiarę, czystość i świętość, niewinność, spokój i miłość, czystość i piękno;

maki – oznaczają pociechę i pamięć, są też związane z pamięcią o I oraz II wojnie światowej, a konkretnie z bitwą pod Monte Cassino;

mieczyki – oznaczają siłę i uczciwość, pamięć i honor;

niebieskie irysy – oznaczają nadzieję i wiarę;

niezapominajki – oznaczają pamięć;

orchidea – oznacza miłość, piękno i siłę;

paprocie – oznaczają szczerość i pokorę;

piwonie – oznaczają honor i współczucie;

poranna chwała kwiat fioletowy – oznacza przywiązanie i przyjaźń;

rozmaryn – oznacza nieustającą, nieprzemijającą pamięć;

kwiaty na grób róże
Kwiaty na grób róże

róże o białych kwiatach – oznaczają czystość, niewinność i współczucie;

róże o czerwonych kwiatach – oznaczają miłość i przywiązanie;

róże o różowych kwiatach – oznaczają przyjaźń i wielki podziw;

róże o szkarłatnych kwiatach – oznaczają żałobę i nieustający smutek;

róże o żółtych kwiatach – oznaczają wielką przyjaźń i wdzięczność;

rumianek i rumiany – oznaczają cierpliwość i dozgonną wierność;

ruta – oznacza smutek i pokutę;

serduszka okazałe – oznaczają pierwszą miłość oraz otwarte serce;

słoneczniki – oznaczają uwielbienie i prawdziwą lojalność;

stokrotki – oznaczają niewinność, czystość i szczęście;

tulipany – oznaczają pewność siebie, przywiązanie i trwałą (wieczną) miłość;

żonkile – oznaczają odrodzenie i nadzieję.

COMMENTS

Leave a Comment