Jaka rasa konia jest największa?

3,7/5 - (3 votes)

Konie od stuleci wykorzystywane były do pomocy w przeróżnych pracach. Zastępowały maszyny, żarówo w przemyśle, jak i w gospodarstwach rolnych. Nic więc dziwnego, że hodowcy koni dążyli do wyhodowania ras, które w sposób szczególnych nadają się do najcięższych prac. Jaka rasa konia jest największa na świecie? Jaki wzrost i wagę osiągają największe konie świata? Z naszego artykułu dowiecie się wszystkiego o największych koniach na świecie.

 
Nikogo nie powinien dziwić fakt, że największa rasa konia zaliczać się będzie do ras koni zimnokrwistych. To właśnie te konie hodowane były z myślą o pracy na roli i w przemyśle. Wielkie, silne i ciężkie, o imponującym wzroście i sile. Przed rozpoczęciem rewolucji przemysłowej, wykorzystywane były m.in. do ciągnięcia wagonów, pługów, ciężkiego sprzętu rolniczego , a także tramwajów konnych. Jednak ras koni zimnokrwistych na całym świecie wyróżnia się bardzo wiele, w samej Polsce jest ich kilka. Która z nich jest więc największa i najsilniejsza? Bez dwóch zdań, największe na świeci są konie rasy shire. Ta specyficzna odmiana konia zimnokrwistego wywodzi się ze średniowiecznej Anglii. Historia koni rasy shire była związana z rozwojem angielskiego rycerstwa. Nic więc dziwnego, że rycerze pragnęli koni mocnych, silnych i szybkich. Potężny koń nie tylko dawał większe szanse w walce, ale także robił ogromne wrażenie na wrogich wojskach.

największe konie na świecie

Shire – największa rasa konia

Skoro wiemy już jaka rasa konia jest największa na świecie, warto przejść do jej opisu. Konie rasy shire charakteryzują się harmonijną budową ciała. Ich potężna sylwetka jest niewątpliwie odzwierciedleniem ich mocy i siły. Konie shire są bardzo mocno umięśnione, a ich długie i potężne nogi, zakończone są charakterystycznymi szczotkami. Szczotki zaczynają się w połowie łydki i najczęściej mają kolor biały. Dodają tym wielkim, atletycznym koniom wiele uroku. Biorąc pod uwagę fakt, że dziś, konie shire hodowane są głównie w celach wystawowych, ten atrybut jest niezwykle ceniony wśród hodowców. Jednak to nie szczotki, a nieprzeciętna siła stanowiły największą wartość koni shire. Popularne szajery, posiadają dość krótki tułów i szeroka klatkę piersiową. Głowa tego konia jest sucha i osadzona na wysokiej szyi, a w okolicach nosa często występuje charakterystyczny garb. Ogol koni shire jest krótki i bardzo gęsty, podobnie, jak jego grzywa. Sylwetka tego konia jest typowa dla koni zimnokrwistych, które charakteryzują się dużą ilością masy mięśniowej. Żebra są dobrze widoczne i również umięśnione, a zad szeroki i potężny.

Czytaj również  Jagoda kamczacka a borówka amerykańska

największa rasa koni na świecie

Jaki kolor ma największa rasa konia na świecie?

Shire najczęściej występują o maści gniadej i karej, choć barwa nie ma wpływu na ich ogólną ocenę. Jakie rozmiary osiągają konie shire? Przeciętnie, wzrost tych koni mieści się w w przedziale od 1,8 do 2,0 m. Shire mogą ważyć pomiędzy 860, a 1200 kg. Zdarzają się jednak konie o znacznie większej masie. Wiedząc, jaka rasa konia jest największa, nie sposób nie zapytać o jej rekordowego przedstawiciela. I tutaj warto usiąść wygodnie. Największy na świecie koń, który ma swoje miejsce w księdze rekordów Guinnessa, mierzył ponad 215 cm, a jego waga to aż 1500 kg. Sampson, bo tak miał na imię koń-rekordzista, urodził się w 1846. Obecnie, największym na świecie żyjącym koniem rasy shire jest klacz Jensona Diplomat Tina. Jej wzrost to 203 cm.

największy koń

Konie shire – siła i łagodność

Warto wspomnieć, że konie rasy shire charakteryzuje niezwykle spokoje usposobienie i łagodny temperament. Są one ruchliwe i przyzwyczajone do pracy, jednak na ogół zachowują się niezwykle przyjaźnie. Konie te potrafią zachować zimną krew, nawet w stresujących sytuacjach. Określanie ich „łagodnymi olbrzymami” z pewnością jest bardzo adekwatne i w dwóch słowach oddaje zarówno ich potężną sylwetkę, jak i spokojny charakter. Nic więc dziwnego, że współcześnie konie shire mają zastosowanie w hipoterapii i wykorzystywane są w celach zaprzęgowych. Dla turystyki konnej rasa ta jest wprost idealna. Połączenie ogromnej siły z przyjaznym usposobieniem sprawia, że największa rasa konia doskonale radzi sobie na szlakach górskich czy przy zaprzęgach. W czasach, kiedy zarówno przemysł, jak i wojsko korzystają z koni mechanicznych, konie shire stały się rasą rekreacyjną i wystawową. Nie umniejsza to bynajmniej jej przedstawicielom siły i potęgi. Konie te nadal bywają wykorzystywane do pracy, szczególnie przy pracach leśnych oraz w gospodarstwach ekologicznych.

Czytaj również  Jaką wybrać choinkę, by przetrwała święta?

shire największy koń świata

Hodowla największych koni świata

Nie wystarczy wiedzieć, jaka rasa koni jest największa. Warto także poznać jej dzieje, które są równie ciekawe. Historia hodowli koni shire sięga średniowiecza. Czasy rycerskie budzą jednak sporo wątpliwości, co do jednego typu koni shire. Znawcy twierdzą, że rasa jest pochodną koni Old English Black Horses oraz Grate Horses. Jednak o jej uściśleniu i wspólnych cechach mówić możemy wraz z początkiem XVIII wieku. Nietrudno powiązać rozwój największej rasy koni na świecie, z rozwojem przemysłowym Wielkiej Brytanii. Potrzeba posiadania silnych koni pociągowych do wykonywania najcięższych prac, determinowała hodowlę shire’ów w angielskich stadninach. Niestety, często dochodziło do „psucia” rasy z uwagi na masowość hodowli i duże zapotrzebowanie. Z kolei początek XX wieku to czas, kiedy maszyny zaczynają wypierać konie z pracy w fabrykach. Mechanizacja, zarówno w przemyśle, jak i w rolnictwie sprawia, że konie są coraz rzadziej wykorzystywane do prac zaprzęgowych i polowych. Spada więc – i to drastycznie – zapotrzebowanie na wielkie konie. Hodowle shire’ów są ograniczane, jednak popularność tej rasy oraz jej nieprzeciętne parametry sprawiają, że wielu pasjonatów nie przestaje ich hodować. Współcześnie, coraz więcej stadnin wraca do hodowania koni shire, doceniając ich właściwości terapeutyczne oraz przydatność do pracy w turystyce.

największy koń świata zdjęcie

Odpowiedź na pytania jaka rasa konia jest największa na świecie i jakie wymiary osiągnął rekordowy jej przedstawiciel, jest fascynująca. Poszukując jej, udało nam się poznać całą bogatą historię koni rasy shire. Koni, które zarówno dawniej, jak i dziś, cieszą się ogromnym szacunkiem na całym świecie. Konie zimnokrwiste, z uwagi na swoją siłę i spokojne usposobienie doskonale sprawdzają się w kontaktach z ludźmi. Również to miało niebagatelny wpływ na ich popularność i rozwój rasy, która ma niezwykle bogatą historię i kryje wiele ciekawostek. Każdy, kto miał do czynienia z końmi rasy shire, doskonale wie, że pomimo atletycznej budowy i potężnej sylwetki, trudno znaleźć konia o podobnie przyjaznym nastawieniu.

Czytaj również  Sylwestrowe przesądy które warto znać

COMMENTS

Leave a Comment