COVID 19 objawy

Rate this post

Przez ostatnie kilkaset lat świat nie zaznał tak poważnej pandemii, jak ta obecna, wywołana przez koronawirusa 2019-nCoV. Zarażonych wywoływaną przez tego wirusa chorobą COVID-19 na całym świecie jest już niemal 5 325 000 ludzi, z czego 342 341 zmarło. Jak łatwo obliczyć, śmiertelność sięga więc ok. 6,5%. Jak najlepiej radzić sobie z tym zagrożeniem? Jak rozpoznać u siebie potencjalne objawy COVID-19? Boisz się infekcji wywołanej przez koronawirus 2019-nCoV, więc konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie objawy wywołuje choroba COVID-19. Jeszcze dziś poznaj dokładne COVID 19 objawy.

COVID 19 ogólne.

Ludzie ze stwierdzona chorobą wirusową z COVID-19 zgłaszają szeroki zakres objawów – od łagodnych, po bardzo ciężką chorobę, nierzadko smiertelną. Bardzo ważne jest, by w porę rozpoznać u siebie możliwe objawy choroby i jak najwcześniej trafić pod opiekę lekarską. W przypadku osób starszych i mających schorzenia dodatkowe, może to być nawet czynnik ratujący życie, ponieważ niektóre metody leczenia są skuteczne w konkretnych stadiach rozwoju tej choroby. Niczego nie można więc opóźniać.

Trzeba wiedzieć, że objawy typowe dla infekcji koronawirusem 2019-nCoV mogą pojawić się 2-14 dni po ekspozycji na omawianego wirusa. Natomiast objawy mogące świadczyć o rozwoju choroby COVID-19, to przede wszystkim: kaszel, duszność lub trudności w oddychaniu, gorączka, dreszcze, ból w mięśniach, ból gardła, czasowa utrata smaku i/lub węchu. Gdy chory ma coraz większe trudności ze strony układu oddechowego i układu krążenia, pojawia się sinienie ust i twarzy, zasłabnięcia, utrata przytomności itp.

Ta lista to jednak nie wszystkie możliwe objawy. Od momentu zapoczątkowania omawianej pandemii w chińskim Wuhan w grudniu 2019 r., w różnych miejscach na świecie zgłaszano również inne, rzadziej występujące objawy. Wśród nich znalazły się m.in. objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i/lub biegunka. Koronawirus 2019-nCoV ostatnio coraz częściej atakuje też dzieci i ludzi młodych. Istniej uzasadnione podejrzenia, że mutuje i stopniowo zmienia swoje oblicze.

Czytaj również  Tatuaż co musisz wiedzieć przed tatuowaniem

COVID 19 badania medyczne naukowe.

Doniesienia medyczne na temat choroby COVID-19 sążne. Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV mają jednak głównie objawy typowe dla zakażenia układu oddechowego, takie jak: gorączka, kaszel (raczej suchy) i duszność. Ponadto często stwierdzano też występowanie bólów mięśni, a rzadziej objawy splątania, bóle głowy i gardła. Mniejsza ilość pacjentów miewa też mokry kaszel, a nawet krwioplucie, szczególnie, gdy płuca były już mocniej uszkodzone.

Biegunkę obserwowano tylko u 2 do 3% chorych. Objawy omawianej choroby zwykle pojawiają się między 2 a 14 dniem od zakażenia. Na początku są łagodne, lecz ich nasilenie wzrasta wraz z czasem. Ogólny przebieg całej choroby jest jednak zróżnicowany zależnie od wieku i stanu zdrowia chorego.

Przebieg może więc być:

bezobjawowy (u osób młodych i ogólnie zdrowych);

łagodny z objawami ze strony układu oddechowego (postać podobna do zwykłego przeziębienia i grypy);

ciężki z objawami zapalenia płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub z niewydolnością wielonarządową.

Dane medyczne wskazują ponadto, że ok. 80% chorych na COVID-19 nie wymaga leczenia i choroba ta ustępuje u nich samoistnie. Jednak mniej więcej u jednej na 6 osób choroba ta ma przebieg cięższy. Pojawiają się wtedy rosnące problemy z oddychaniem i pacjent taki wymaga już koniecznego leczenia. Jeśli chodzi o dane medyczne chińskie, to do 11.02.2020 r. Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wykryło ponad 70 000 przypadków COVID-19. W liczbie tej 87% chorych należało do grupy wiekowej 30-79 lat, a jedynie 8% stanowiły osoby w wieku 20-29 lat. Chorzy powyżej 70 roku życia stanowili natomiast tylko 3% wszystkich przypadków COVID-19 i to w tej grupie panowała największa śmiertelność. Chorzy, u których nie doszło do zapalenia płuc lub doszło, ale przebiegało ono łagodnie, stanowili 81%. Natomiast 14% chorych miało ciężki przebieg zakażenia COVID-19.

COVID 19 objawy – czy chorobę można pomylić z inną?

Przynajmniej na początku można pomylić ją ze zwykła grypą, a potem ze zwykłym zapaleniem płuc, co może okazać się tragiczne w skutkach. Należy pamiętać, że podobne objawy mogą bowiem występować w wielu innych podobnych chorobach, w tym szczególnie w dość częstych corocznie w sezonie jesienno-zimowym zakażeniach układu oddechowego.

Czytaj również  Jak przezimować pelargonię?

Miejmy też na uwadze, że aby zachorować na COVID-19, niezbędne jest zakażenie koronawirusem 2019-nCoV poprzez:

kontakt bezpośredni z ludźmi chorymi – np. drogą kropelkową, przez dotyk, przy zbyt małej bliskości bezpośredniej w pracy, środkach komunikacji, w sklepach itp., także przez wspólne mieszkanie;

podróżowanie do państw i regionów, gdzie pandemia wybuchła w silnym stopniu – w ciągu 14 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów chorobowych;

praca lub przebywanie w miejscu udzielania pomocy medycznej, w którym przebywali i/lub były leczone osoby chore na COVID-19.

COVID 19 objawyśmiertelność

Na podstawie aktualnych danych pandemicznych, ze stosunku wszystkich odnotowanych przypadków zakażeń (5 324 933 na dzień 24.05.2020 r.), w stosunku do liczby zgonów (342 341) na świecie można łatwo obliczyć, że ten nowy koronawirus 2019-nCoV wywołuje śmiertelność na poziomie ok. 6,5% (na początku pandemii Chińczycy podawali dane, z których wynikało, że śmiertelność wynosi nieco ponad 2%). Obecne dane medyczne wykazały ponadto, ze osoby, u których choroba ta miała przebieg krytyczny, wykazywały śmiertelność na poziomie aż 49% (grupa osób obciążonych innymi chorobami przewlekłymi i/lub z obniżoną odpornością), w tym:

  • w grupie osób z chorobami układu krążenia – 10,5%;

  • z przewlekłymi chorobami układu oddechowego – 6,3%;

  • z nadciśnieniem tętniczym – 6%;

  • z chorobami nowotworowymi – 5,6%.

W bardzo mocno dotkniętych omawianą chorobą Włoszech śmiertelność na VOVID-19 wyniosła w sumie ok. 7%, z czego 40% osób zmarłych miała powyżej 79 lat życia. Dla porównania, z powodu zwykłej grypy wywoływanej popularnymi wirusami, co roku zależnie od sezonu umiera tylko pomiędzy 0,1 do 0,5% zainfekowanych chorych. W ostatnich tygodniach dociera też coraz więcej doniesień o tym, że koronawirus 2019-nCoV coraz intensywniej atakuje dzieci i młodzież. Może też pozostawiać u ozdrowieńców różne uszkodzenia płuc. Wyraźnie widać więc, że ten typ koronawirusa jest naprawdę groźny dla ludzkiego zdrowia i życia.

Czytaj również  Krem pod oczy

COVID 19 objawy – jak chronić siebie i innych?

Obecnie nie ma jeszcze szczepionki zapobiegającej chorobie koronawirusowej COVID-19. Najlepszym sposobem zapobiegania tej i innym chorobom wirusowym tego typu, jest jednak unikanie narażenia na te wirusy. Koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się między ludźmi drogą kropelkową i przez dotyk. Należy więc unikać bycia z innymi w bliskim kontakcie. Przebywamy więc w odległości ok. 2 metrów lub większej od innych. Nosimy maseczkę na twarzy, by nie zarażać innych przez kropelki oddechowe, kaszel, kichanie lub mówienie. Kropelki te mogą wylądować w ustach, nosach lub oczach osób znajdujących się w pobliżu lub zostać wdychane do ich płuc wraz z powietrzem.

Badania sugerują też, że choroba COVID-19 może być rozprzestrzeniana przez osoby, które nie wykazują żadnych objawów tej infekcji. Jak najczęściej myjmy też ręce i twarz mydłem oraz stosujmy środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu. Zaleca się ponadto regularne badanie temperatury ciała. Jeśli zaobserwujemy siebie lub bliskich objawy mogące wskazywać zachorowanie na COVID-19, trzeba bezzwłocznie telefonicznie powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Nie należy natomiast osobiście zgłaszać się wtedy do swojego lekarza rodzinnego lub szpitalnego SOR!

Leave a Comment