Niebieskie kamienie szlachetne cz.2

Rate this post

Szukasz ciekawych kamieni szlachetnych? Interesują Cię szczególnie minerały w niebieskich zakresach barwnych? Chcesz wiedzieć, jakie kamienie niebieskie są najbardziej cenione? Sprawdź, jakie niebieskie kamienie szlachetne istnieją na świecie. Jeszcze dziś dowiedz się, gdzie można znaleźć oraz ile kosztują najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne.

Niebieskie kamienie szlachetne – lista z opisem, ciąg dalszy:

Kwarc Dumortierite – kolor fioletowo-niebieski.

Niebieski kwarc jest bardzo rzadki i nazywany dumortieritowym. Jest to przezroczyste kruszywo kwarcowe, przerośnięte wtrąceniami mineralnymi dumortierytu, nadającego wyraźny i niezwykły kolor niebieski. Jego kolor waha się od bardzo jasnego do ciemnoniebieskiego, a w niektórych rzadkich przypadkach nawet czerwonawo-brązowego. Jak każdy kwarc, dumortierit jest też twardy i trwały. Nadaje się do każdego rodzaju biżuterii. Jest też stosowany w produkcji porcelany i ceramiki, bo po podgrzaniu zmienia kolor na czysto biały.

Labradoryt – półprzezroczysty bardzo jasny niebieski, prawie przezroczysty kamień.

Te niebieskie kamienie szlachetne należą do skaleni. Mają niezwykły metaliczny połysk w kolorze królewskiego błękitu. Niektóre z drobniejszych labradorytów mogą wykazywać pełne kolory widma, dzięki opalizacji. Te specjalne okazy określa się „spektrolit”. Labradoryt ma twardość dobrą do większości zastosowań biżuteryjnych.

Lapis lazuli / lapis – średnio bogaty niebieski kolor.

Jeden z najpopularniejszych niebieskich kamieni szlachetnych wszechczasów, stosowany od tysięcy lat. Najlepsze okazy pochodzą z północnego Afganistanu, gdzie wydobywa się je od ponad 6000 lat. Z technicznego punktu widzenia lapis lazuli to skała, a nie minerał, bo może zawierać aż 15 różnych minerałów w jednym kamieniu. Głównie są to lazuryt, kalcyt i piryt. Lazuryt nadaje lapisowi intensywny kolor niebieski. Kalcyt odpowiada za białą marmurkowatość, a piryt nadaje mu charakterystyczne złote plamki i blask. Lapis jest dość miękki, ale bardzo popularny biżuteryjnie.

Larimar – mętna mieszanka biało-niebieska.

Jest to niebieska do zielono-niebieskiej odmiana kamienia pektolitowego. „Larimar” to nazwa handlowa. Minerał ten występuje tylko w jednym miejscu na całym świecie – na Dominikanie. Ma dziwny kolor, który zawdzięcza zastąpieniu wapnia zanieczyszczeniami miedzi. Jest też często mieszany z kalcytem i hematytem, co może nadać mu bardzo ciekawe odcienie od biało-niebieskiego do jasnoniebieskiego, od średniego niebieskiego do wulkanicznego-niebieskiego. Larimar wulkaniczny niebieski jest przy tym uważany za najbardziej wartościowy. Mimo miękkości, te niebieskie kamienie szlachetne mają spore zastosowanie biżuteryjne, szczególnie na Karaibach.

Czytaj również  Śnieg wady i zalety

Lolit / iolit / lolite – fioletowo-niebieski przezroczysty kolor.

Lolit ma historię sięgającą setek lat, ale za prawdziwy kamień szlachetny jest uważany od niedawna i jest mniej znany. To przezroczysta forma kordierytu mineralnego o sporej twardości, dzięki czemu bardzo nadaje się do biżuterii. Jest też znany z wyraźnego pleochroizmu, przez co zależnie od kąta patrzenia opalizuje jako fioletowo-niebieski, żółto-szary i jasnoniebieski. Przy prawidłowym cięciu pozostaje fioletowy do fioletowo-niebieskiego.

Oko jastrzębia – kolor niebiesko-szary do niebiesko-zielonego.

Rzadka niebiesko-szara do niebiesko-zielonej postać kwarcu włóknistego, wywodząca się od tzw. niebieskiego krokidolitu. Oko jastrzębia jest zwykle wielobarwne ze złotymi paskami i falistymi wzorami i słynie z efektu tzw. kociego oka, który tu z powodu układu biegnących w środku włókien, skojarzono z okiem ptaka jastrzębia.

Pietersite – kamień z bogatymi niebieskimi żyłami.

Odmiana kwarcu oraz rzadkie połączenie efektu tzw. tygrysiego i sokolego oka. Może mieć barwę brązowo-czerwoną, żółtą, pomarańczową, szarą lub niebieską.

niebieskie kamienie szlachetne jadeit
jadeit

Smitsonit – półprzezroczysty kamień o zielono-niebiesko-szarym kolorze.

Nazwany na cześć chemika i mineraloga Jamesa Smithsona, rzadki węglan cynku o jakości kamieni szlachetnych, ściśle związany z niebieskim hemimorfitem, czasem nazywany też „drzewem cynkowym”. Ma zwykle kolor zielono-niebieski i jest bardzo popularnym klejnotem kolekcjonerskim z powodu rzadkości, za to rzadkim biżuteryjnie.

Sodalit – bardzo ciemny niebiesko-szaro-fioletowy kamień.

Swą nazwę te niebieskie kamienie szlachetne zawdzięczają wysokiej zawartości sodu, przez co są zwykle bardzo ciemnoniebieskie, podobne do lapis lazuli. Posiadają też często ciekawe biało-szare żyły i/lub plastry, powodowane wtrąceniami kalcytu. Czasem sprzedaje się je jako „alomit” lub „ditoit”. Hackmanit to wyjątkowo rzadka odmiana sodalitu, wykazująca rzadkie zjawisko zmiany koloru (odwracalny fotochromizm, tenebrescencja). Ta rzadka forma sodalitu może też blaknąć do szarawej lub zielonkawo-białej, po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Po umieszczeniu w ciemności na dłuższy czas, ponownie powraca jednak do pierwotnego koloru.

Czytaj również  Jagoda kamczacka a borówka amerykańska

Spinel – półprzezroczysty średnio fioletowo-niebieski kamień.

Przez wiele stuleci mylony z niebieskim szafirem (a jego forma czerwona z czerwonym rubinem). Spinel ma bardzo podobne właściwości gemologiczne do szafiru i rubinu (formy korundu). Podobnie jak korund, spinel występuje też w szerokiej gamie kolorów o różnym stopniu rzadkości i cenności. Ogólnie najcenniejszy jest cienki czerwony spinel, a następnie rzadki niebieski spinel. Kobaltowo-niebieski jest za to najbardziej pożądanym odcieniem niebieskiego spinelu. Podobnie jak diament, spinel jest pojedynczo refrakcyjny, co daje mu bardzo czysty kolor. Jest też bardzo twardy i trwały, idealny do każdego rodzaju aplikacji biżuterii.

Szafir – najbogaciej nasycony niebieski kamień.

Najlepiej znany niebieski kamień szlachetny, choć występuje też w wielu innych kolorach. Jego kolor waha się od jasnoniebieskiego do ciemnoniebieskiego. Minerał ten jest korundem o jakości biżuteryjnej, jest też niezwykle twardy i trwały, niemal jak diament. Jest więc uważany za jeden z najcenniejszych ze wszystkich dostępnych obecnie klejnotów.

Niektóre niebieskie szafiry wykazują fenomenalne cechy, takie jak asteryzm (gwiazdowatość) lub zdolności zmiany koloru. Niebieski szafir ze Sri Lanki (Cejlonu) jest uważany za najbardziej pożądany i najdroższy. Bardzo cenne są też szafiry z Kaszmiru, Mogoka w Birmie i Kambodży (Pailin), słynące z wyjątkowej czystości. Szafir Blue Star czy szafir gwiazdowy też jest bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów i jubilerów. Kamień ten ma naturalnie uformowaną niebieską gwiazdę na górze.

Tanzanit – ciemny półprzezroczysty fioletowo-niebieski kolor.

Jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Występuje tylko w jednym miejscu na całym świecie – w Merelani w Tanzanii, w pobliżu góry Kilimandżaro. Jego żywy i wyraźny fioletowo-niebieski kolor nie przypomina żadnego innego koloru kamieni szlachetnych, ale podobnie jak wiele innych kamieni, tanzanit też uzyskuje swój promienny kolor poprzez rutynową obróbkę cieplną. Tanzanit jest też nieco miękki, ale nadal jest wystarczająco twardy w jubilerstwie.

Topaz – półprzezroczysty kamień od bardzo jasnoniebieskiego do średnio-niebieskiego koloru.

Niebieski topaz to drugi najpopularniejszy kolorowy kamień wszechczasów (numer jeden to szafir). Niebieski topaz ma wysoką twardość i stosunkowo niewysoką cenę. Promiennie niebieskie odcienie topazu są uzyskiwane poprzez sztuczne napromienianie i proces ulepszania. Londyński niebieski topaz to odmiana bogato ciemnoniebieska, uważana za najbardziej wartościowy i pożądany odcień niebieskiego topazu. Drugi najpopularniejszy to średnio niebieski, szwajcarski niebieski topaz, a następnie jasnoniebieski topaz.

Czytaj również  Niebieskie kamienie szlachetne cz.1

Turkus – kolor od jasnego do średniego niebieskiego z zielenią w całości.

Turkus to jeden z najbardziej znanych kamieni szlachetnych. Od tego kamienia pochodzi nazwa „kolor turkusowy” (nie na odwrót). Czysty niebieski turkus jest jednak rzadki. Większość turkusów ma wiec zazwyczaj zauważalny dotyk zieleni. Wiele turkusowych kamieni szlachetnych jest nawet bardziej zielonych niż niebieskich. Błękitny turkus z minimalnymi żyłkami jest zwykle uważany za najcenniejszy, choć w niektórych krajach najdroższym jest turkus niebieski z czarnymi żyłkami lub złożonymi wzorami matrycowymi. Kolor turkusowy nadają ślady miedzi, a zielony ślady żelaza. Chociaż turkus jest dość miękki, to często stosuje się go w jubilerstwie. Większość dzisiejszych turkusów jest ponadto ulepszana poprzez farbowanie, woskowanie, impregnację lub stabilizację.

Turmalin – niebieska forma tego kamienia jest bardzo rzadka.

Turmalin jest twardy i trwały. Tworzą go dwie rzadkie odmiany: turmalin Paraiba i turmalin indykolitowy. Czysty niebieski turmalin jest wyjątkowo rzadki (a kamienie powyżej 1 karata są szczególnie rzadkie), ponieważ większość niebieskiego turmalinu wykazuje zauważalny wtórny odcień zielony. Turmalin Paraiba jest uważany za najcenniejszą odmianę turmalinu, ma neonowo zielono-niebieski kolor dzięki śladom miedzi i został nazwany tak na cześć miejsca jego pierwotnego odkrycia w Brazylii. Termin „indykolit” stosuje się do każdej innej formy turmalinu koloru jasnego do ciemnoniebieskiego. Rzadko można też spotkać turmalin kocie oko, bardzo poszukiwany kolekcjonersko.

Leave a Comment