Nie wyrzucaj skórki ziemniaczanej, mają więcej korzyści niż samo warzywo. Dozowanie skórki ziemniaków do kosza na śmieci nie jest dobrym czynem! Przeczytaj, aby poznać zaskakujące korzyści dla zdrowia i urody. Sprawdź obierki od ziemniaków ich zastosowanie i jeszcze dziś wypróbuj, jak można je wykorzystać. Zobacz, że zastosowanie obierek z ziemniaków daje szerokie możliwości.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie.
Nikt nie może argumentować przeciwko wartości ziemniaków. Są podstawowym pożywieniem w wielu krajach na całym świecie. Są głównym składnikiem tysięcy przepisów, a ich zastosowanie wykracza daleko poza gotowanie. Jak wielu innych ludzi, powszechnie jemy w Polsce ziemniaki. To skromne warzywo, jakim są ziemniaki, potrafi przy tym wiele rzeczy – od produkcji elektryczności, po rozjaśnianie skóry.
Po obraniu ziemniaków wyrzucamy oczywiście skórki ziemniaczane do kosza na śmieci. Jeśli jednak tak robimy, to w rzeczywistości pozbywamy się wielu zawartych w nich zdrowych składników. Skórka ziemniaków jest bowiem znana ze swoich zdolności do zwalczania pewnych chorób i jest nawet o wiele bardziej korzystna dla zdrowia i urody, niż samo warzywo.
Obierki ziemniaczane można więc dzięki temu wykorzystać zarówno kulinarnie, jak i medycznie czy kosmetycznie. Jak więc myślisz, co jest najbardziej użyteczną częścią ziemniaka, jeśli chodzi o zdrowie? To skórka ziemniaczana! Dlatego sprawdź obierki od ziemniaków ich zastosowanie i jeszcze dziś wypróbuj, jak można je wykorzystać. Zobacz, że zastosowanie obierek z ziemniaków daje szerokie możliwości.
Właściwości ziemniaków oraz ich skórki.
Skórka ziemniaka jest tak naprawdę bardziej wypełniona składnikami odżywczymi, niż samo warzywo. Może być więc również stosowana, jako naturalny składnik w Twojej codziennej diecie i nie tylko. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o jej różnych zaletach i zastosowaniach. Skórka ziemniaczana bowiem jest bogata między innymi w ważne witaminy i minerały. Skórka ziemniaka zawiera sporą ilość witaminy C i witamin z grupy B (kwas foliowy wit. B9, wit. B6 i B3). Minerały obecne w ziemniakach, w tym najbardziej w skórce, to m.in. potas (K) i żelazo (Fe), magnez (Mg), fosfor (P), wapń (Ca), miedź (Cu) i cynk (Zn).
Inne ważne substancje zawarte w skórce ziemniaczanej to również fenole, glikoalkaloidy, flawonoidy (rodzaj fitoskładników), czy błonnik pokarmowy. Powinniśmy więc gotować ziemniaki w skórkach, aby uzyskać z nich jak najwięcej. Dzięki temu cenne składniki nie zostaną wypłukane przez gotującą wodę.
Skórka ziemniaka może być dzięki nim korzystna dla utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi, działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i antynowotworowo, czy też utrzymuje właściwą strukturę i twardość kości. Obierki ziemniaczane są też doskonałym źródłem błonnika, co może pomóc utrzymać zdrowie jelit oraz stabilny poziom cukru we krwi. Dlatego też są dobre i wskazane dla osób z cukrzycą oraz jako środek zapobiegający zachorowaniu na cukrzycę.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie – pomoc w odchudzaniu.
Wszyscy wiemy, że ziemniaki są bogate w węglowodany, które odgrywają kluczową rolę w poprawie masy ciała. Jednak skórki ziemniaczane zawierają też minimalną ilość tłuszczu, cholesterolu i sodu. To jest powód, dla którego obierki ziemniaczane mogą być interesującą częścią diety w zdrowym planie odchudzania.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie – zwiększanie odporności.
Będąc potężnym rezerwuarem wit. C, skórka ziemniaka działa jak silny środek przeciwutleniający. Poza tym obierki zawierają też wit. B-kompleks i wapń, które odgrywają integralną rolę w budowaniu zdrowego systemu obronnego oraz wzmacniają jego aktywność immunologiczną.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie – ochrona przed rakiem.
Skórka ziemniaka jest też bogata w fitochemikalia o silnym działaniu przeciwutleniającym. Oprócz tego zawiera duże ilości kwasu chlorogenowego, który wiąże się z czynnikami rakotwórczymi (związki powodujące raka), a tym samym chroni nasz organizm przed różnymi nowotworami.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie – obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.
Wysoka zawartość błonnika w połączeniu z przeciwutleniaczami, polifenolami i glikoalkaloidami, powoduje obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Kiedy cholesterol pozostaje zbyt długo na zbyt wysokim poziomie, tworzy osady na ścianach tętnic, zatykając je i zaburzając przepływ krwi. Jednym ze sposobów obniżenia poziomu cholesterolu jest spożywanie większej ilości składników odżywczych znajdujących się między innymi w skórkach ziemniaczanych. Dlatego osoby planujące czerpać korzyści zdrowotne ze skórki ziemniaczanej, powinny spożywać nieobrane ziemniaki w swoim posiłku.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie – obniżanie ryzyka chorób serca.
Ponieważ skórki ziemniaków są obciążone potasem, ważnym i niezbędnym minerałem, spożywanie ich zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jest tak, ponieważ potas odgrywa kluczową rolę w obniżaniu ciśnienia krwi i utrzymaniu zdrowego serca. Potas pomaga bowiem w kontrolowaniu poziomu sodu. Kiedy poziom sodu jest zbyt wysoki, zwiększa się ryzyko chorób serca, problemów z nerkami i całego szeregu innych kłopotów.
Innym ważnym dla serca składnikiem odżywczym obecnym w skórze ziemniaka, są kwasy tłuszczowe omega-3. Skórka ziemniaka może wiec obniżać ryzyko problemów z sercem i układem krwionośnym. Zatem jedzenie produktów bogatych w potas może przynieść korzyści Twojemu sercu i ogólnemu zdrowiu.
Obierki od ziemniaków ich zastosowanie – utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi.
Dodawanie skórki ziemniaczanej do posiłków jest też dobrym sposobem na ograniczenie tycia i oczyszcza jelita, bo zawiera dużo błonnika. Oprócz tego, skórka ziemniaka ma też składniki zapobiegające nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru we krwi we krwi. Długoterminowy efekt spożywania skórki ziemniaczanej zapobiega przez to cukrzycy typu 2 i związanym z nią czynnikom ryzyka, jak choroby serca.
Zastosowanie obierek z ziemniaków na oparzenia skóry.
Skutecznym i prostym domowym lekarstwem na oparzenia skóry są właśnie skórki ziemniaczane. Oprócz działania, jako silny środek przeciwbakteryjny, również nawilżają skórę i na niewielkie oparzenia działają lepiej, niż zwykłe opatrunki.
Inhalacja parą z wywaru ze skórek ziemniaków może złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa.
Popularnym lekarstwem na przekrwienie błony śluzowej nosa i zapalenie zatok jest inhalacja wywarem ze skórki ziemniaków. Umożliwia swobodne oddychanie przez nos. Oto, co powinieneś zrobić: gotować obrane lub nieobrane ziemniaki w rondlu, następnie przykry
głowę ręcznikiem i pochylić się nad rondlem, wdychając parę wodna z odwaru przez ok. 5-10 minut. Szybko poczujesz ulgę.
Zastosowanie obierek z ziemniaków jako naturalny środek do farbowania włosów.
Niewiele osób zdaje też sobie sprawę z niesamowitej właściwości skórki ziemniaka do ukrywania siwych pasm włosów. Obierki ziemniaczane zawierają bowiem wiele niezbędnych składników, które pomagają zapewnić naturalny wygląd i kolor włosom. Oto, jak możesz przygotować skórkę ziemniaka, aby pozbyć się siwych włosów. Skórki ziemniaczane mogą być świetną maską do włosów, dlatego aby dodać blasku swym włosom, możesz zrobić maskę ze zmielonej skórki ziemniaczanej: zmiksuj je i wyciśnij z nich sok. Następnie wmasuj go w skórę głowy i włosy, pozostawiając tak na co najmniej 15 minut, a następnie wszystko spłucz.
Zastosowanie obierek z ziemniaków do rozjaśniania ciemnych plam na skórze.
Skórki ziemniaczane mogą też pomóc rozjaśnić skórę. Skórka ziemniaka zawiera bowiem związki przeciwbakteryjne, fenolowe i przeciwutleniające, które mają łagodne działanie wybielające. Wystarczy wcierać świeżo obraną skórkę ziemniaka na ciemne plamy na skórze i nadmierną opaleniznę. Rób to regularnie, aby uzyskać właściwości rozjaśniające skórę. Sok ze skórki ziemniaczanej może przez to pomóc złagodzić piegi, plamy starcze lub inne obszary przebarwień.
Oto, co powinieneś zrobić: pocierać wewnętrzną stroną świeżych skórek ziemniaków na dotkniętych omawianym problemem obszarach ciała. Pozostawić tak roztarty na skórze sok na ok. 15-20 minut, a następnie spłukać. Aby uzyskać mocniejszy efekt rozjaśniający, można najpierw zanurzyć skórki w soku z cytryny. Zauważysz efekt już po kilku takich aplikacjach.
Skórki ziemniaczane mogą też pomóc zmniejszyć obrzęki oczu i rozjaśnić cienie pod oczami.
Aby twoje oczy wyglądały młodziej i wypoczęły, włóż czyste skórki ziemniaków do lodówki na 20 minut. Następnie nakładaj je na i pod oczy, aż się rozgrzeją. Użyj tego prostego lekarstwa za każdym razem, gdy budzisz się z cieniami i obrzękami pod oczami.
Zastosowanie obierek z ziemniaków jako nawóz i kompost.
Skórki ziemniaczane warto tez wykorzystać na świetny kompost i nawóz. Wystarczy tylko nie wyrzucać ich do śmietnika, lecz wyrzucać na kompostownik. Wskazane jest też przekładanie każdej ich warstwy szczątkami też innych roślin. Szybko tu wszystko razem przegnije i zmieni się w zdrowy dla roślin ogrodowych kompost.
Zastosowanie obierek z ziemniaków w innych celach.
Ziemniaczane obierki gotowane w czajniku, umożliwią jego odkamienienie. Szyba lub lustro łazienkowe potarte skórką ziemniaka przestanie parować. Palone w kominku obierki ziemniaczane zmniejszają też osadzanie sadzy w kominie.