Śnieg jest przepiękny zimą. Oferuje też wiele zalet i korzyści. Uwaga jednak, ponieważ śnieg to miecz obosieczny dla upraw, kwiatów i roślin. We właściwym czasie przynosi ogromne korzyści. Jednak w niewłaściwym momencie oraz ilości może spowodować nawet bardzo poważne problemy w zarządzaniu. Masz uprawy i kwiaty w ogrodzie czy na polu i obawiasz się o ich przezimowanie oraz kondycję wiosną? Konieczne przeczytaj nasz artykuł – śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej.
Śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej – śnieg śniegowi nie równy.
Ważnym faktem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, że nie wszystkie śniegi są sobie równe. Większość ludzi stosuje potoczną zasadę 10: 1, zgodnie z którą 10 cm śniegu to 1 cm wody w stanie ciekłym. Do końca jednak tak wcale nie jest. Czasem możemy mieć bowiem do czynienia z opadem, w którym śnieg jest bardzo mokry. Taki biały puch będzie wtedy zawierał ekstremalnie dużą zawartość wody. Innym razem odwrotnie, szczególnie w duże mrozy, śnieg będzie raczej bardzo suchy, a przez to również lekki i puszysty.
Po takim śniegu uwielbiamy jeździć na nartach i taki też najładniej prezentuje się w ogrodzie. Jest ponadto korzystny dla ochrony upraw ozimych i roślin wieloletnich. Ma to także późniejszy wpływ na wartość zbiorów z upraw w różnych sytuacjach. Masz uprawy i kwiaty w ogrodzie czy na polu i obawiasz się o ich przezimowanie oraz kondycję wiosną? Konieczne przeczytaj nasz artykuł – śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej.
Śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej – jakie mogą być korzyści.
Każdy centymetr śniegu działa jak koc izolacyjny, chroniąc rośliny uprawiane jesienią przed zabójczym zimowym wiatrem i mrozem. Pokrywa śniegowa zatrzymuje przenikanie mrozu do gleby i chroni glebę przed erozją. Nie pozwala osuszać gleby i smagać roślin dużymi zimowymi wiatrami. Z drugiej strony, gdy jest mało śniegu, przenikanie szronu do gleby jest głębokie, co pomaga zmniejszyć jej zagęszczenie. Podłoże jest potem bardziej miękkie i pulchne dla korzeni roślin i kiełkujących siewek.
Lekki puszysty śnieg ma niewiele wody równoważnej zbitemu i ciężkiemu śniegowi o takiej samej objętości. Ciężki, zbity i mokry śnieg może bowiem zawierać znacznie więcej wody. Podczas wiosennych roztopów taki ciężki śnieg i lód znacznie zawilgocą więc glebę. To również może poprawiać wzrost roślin i potencjał przyszłych plonów. Jeśli jednak wody pośniegowej zbierze się zbyt wiele i będzie jakiś czas stała na zmrożonym gruncie, powstaną szkody. Takie miejscowe podtopy zniszczą uprawy w tym miejscu. Brak śniegu w czasie mroźnej zimy jest szkodliwy. Może jednak również pomóc w zmniejszeniu populacji szkodliwych owadów i innych szkodników.
Brak śniegu umożliwia bowiem głębokie przenikanie niskich temperatur w każdy zakamarek. Śnieg może również bezpłatnie więzić azot, azotany i amoniak z atmosfery w swych płatkach. Chociaż ich ilości nie są duże w płatkach śniegu, to jednak wzbogacają glebę, w zastępstwie nawozów sztucznych. Zdrowsze jest przecież naturalne wzbogacanie gleby w minerały.
Śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej – największe ryzyko związane ze śniegiem.
Oczywiście śnieg może przede wszystkim opóźniać zbiory oraz obniżać jakość i klasę upraw. Brak śniegu może natomiast powodować wspomniane głębokie przemarzanie gleb. Z kolei tak mocno zamarzające gleby mają mocno zmniejszoną infiltrację wodno-powietrzną wczesną wiosną. Nie przepuszczają też zbierającej się wokół wody z wiosennych roztopów w głąb gleby.
Wszystko to razem wzięte powoduje ostatecznie zamieranie roślin uprawnych. Może przez to zabraknąć zbóż dla ludzi i pasz na zimę dla zwierząt. Wczesny śnieg w sezonie może też zostać utracony z powodu sublimacji w okresie zimowym. Oznacza to mniejszą infiltrację wody do gleby. Z kolei brak topnienia śniegu na wiosnę, może powodować niedobory w ziemiankach i wilgoci w podłożu do kiełkowania.
Obfite opady śniegu i niskie temperatury, mogą również zwiększyć wymagania żywieniowe zwierząt gospodarskich. Oczywistym jest, że każdy organizm potrzebuje wtedy więcej energii na ogrzanie się i pracę.
Jak monitorować opady śniegu?
Dużo słyszymy o śniegu w miesiącach zimowych, przynajmniej w niektóre zimy. Co jednak sprawia, że ??jest on ważną częścią systemu klimatycznego Ziemi? Można nawet powiedzieć, że w niektórych rejonach na Ziemi, zima i śnieg są wręcz nieodzowne. W tych miejscach pojawia się pożądana dla ochrony gleby i roślin pokrywa śnieżna.
Pokrywa śnieżna lub obszar lądu pokryty w dowolnym momencie przez nagromadzony śnieg są dobre. Pomagają też bowiem regulować temperaturę powierzchni Ziemi, gdy jest za wysoka. Umożliwiają ponadto napełnianie lokalnych rzek i zbiorników wodnych po stopieniu śniegu. Dobrze utrzymuje to poziom wód gruntowych.
Śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej – rozwiązania technologiczne.
Niewiele osób wie, że przy większych uprawach warto zainwestować w małą stację meteo. Można też zakupić specjalny aparat do pracy w terenie, np. model z ultradźwiękowym czujnikiem wysokości śniegu. Takie urządzenia coraz częściej mają też dodatkowo wbudowaną prognozę pogody dla wskazanego miejsca.
Można potem swobodnie śledzić głębokość śniegu na polu czy w ogrodzie. Aparat bada to za pomocą ultradźwiękowego czujnika wysokości śniegu i łączy też z deszczomierzem. Może dzięki temu wychwytywać ilość zarówno opadów płynnych, jak i zamarzniętych (np. grad, śnieg). Poznaj dzięki temu temperaturę powietrza i śniegu w okresach zamarzania i rozmrażania. Użyj prognozy dla konkretnego miejsca zarówno odnośnie ilości opadów płynnych, jak i opadów śniegu oraz prawdopodobieństwa (aktualizowane co godzinę), do planowania pracy.
Śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej – korzyści finansowe, choć nie każdy śnieg jest taki sam.
Jak już wspomniano, śnieg może przynosić zarówno korzyści, jak i zagrożenie dla produkcji rolnej. Zbyt mało śniegu oznacza więc nieustanną troskę o nasiona ozimin wysiane jesienią i o rośliny wieloletnie zimujące w glebie. Brak ilości śniegu jest również problemem. Wiąże się to bowiem zwykle z koniecznością uzupełniania wiosną wysiewów ozimych. Będzie też brakować wilgoci w podłożu siewnym, z powodu wysuszenia niczym nieosłoniętego gruntu przez wiatr i mróz.
Ogólnie rzecz biorąc, znajomość całkowitej wilgotności gleby pozwala na wybór kolejnych upraw i rzetelne plany produkcji żywności. Czas i ilość wody zatrzymywanej w śniegu może bardzo utrudnić lub zwiększyć produkcję w gospodarstwie. Późny sezon obfity w śnieg, może znacznie opóźnić wiosenne prace polowe. W przypadku późnych opadów śniegu o wysokiej zawartości wody, prace polowe mogą być opóźnione nawet o 7 do 14 dni. Woda utrzymywana w postaci mokrego lub zlodowaciałego i zbitego rodzaju śniegu, nie ma stosunku 10 do 1.
Wody jest tu bowiem o wiele więcej. Zwykle szacuje się jej ilość na ok. od 3 do 5:1 (3 lub 5 cm śniegu na 1 cm wody w stanie ciekłym). Może to znacznie poprawić jakość podłoża i jego wilgotność gleby. Ta poprawa będzie jednak widoczna tylko wtedy, gdy gleby zostaną już rozmrożone. W przeciwnym wypadku będą rozlewiska i podtopy. W przypadku zwierząt gospodarskich obfite opady śniegu i niskie temperatury podnoszą racje żywnościowe. Dodatkowo wpływają również na porę wycielenia.
Śnieg wady i zalety białej okrywy śnieżnej – reżim termiczny gruntu.
Występowanie sezonowej pokrywy śnieżnej w zimnych porach roku, ma znaczący wpływ na reżim termiczny gruntu. Jest to ważne szczególnie w zimniejszych regionach świata. Śnieg ma wysokie albedo i emisyjność, które chłodzą jego powierzchnię. Ma też niskie przewodnictwo cieplne, dzięki czemu warstwa śniegu działa jak izolator na glebę i rośliny pod nim. Ponadto, biały puch charakteryzuje też wysokie ciepło utajone z powodu topnienia śniegu, który jest radiatorem.
Ogólny wpływ pokrywy śnieżnej na reżim termiczny gruntu zależy od czasu jej trwania, procesu akumulacji i topnienia sezonowej pokrywy śnieżnej. Na reżim termiczny gruntu wpływa też gęstość, struktura i grubość sezonowej pokrywy śnieżnej. Nie bez znaczenia są również interakcje pokrywy śnieżnej z warunkami mikrometeorologicznymi, lokalną mikroflorą, roślinnością i położeniem geograficznym. W różnych skalach czasowych może dominować chłodzący lub ocieplający wpływ sezonowej pokrywy śnieżnej. W regionach z wieczną zmarzliną, sezonowa pokrywa śnieżna może podwyższać roczną temperaturę gruntu i jego powierzchni o kilka stopni.
Pokrywa śnieżna może więc znacznie zmniejszać sezonową głębokość zamarzania. Temperatura powierzchni ziemi, odtworzona na podstawie gradientów temperatury głębokich otworów wiertniczych, wzrosła w ostatnich stuleciach nawet o 4°C. To jeden z ważnych dowodów zmian klimatycznych. Znaczący wpływ na wzrost temperatury powierzchni ziemi, mogą mieć zatem także zmiany sezonowych warunków śniegowych. Sezonowa pokrywa śnieżna wpływa zatem na temperaturę oraz procesy zamarzania i rozmrażania gleby, a także na wieczną zmarzlinę.
Ma też jednak znaczący wpływ na wymianę węgla między atmosferą a ziemią. Podobnie jak wpływa też na cykl hydrologiczny w regionach zimnych i w czasie zimnych pór roku. Rolnik, ogrodnik i działkowiec powinni sprawdzać szeroką obecnie w mediach gamę danych (np. meteorologiczne dobowe wskaźniki opadów i mrozu). Bardzo przydatne są też produkty do pomiaru deszczu, śniegu i lodu.