Praktycznie wszystkie rośliny w naszym ogrodzie, bez względu na gatunek czy odmianę, mogą być atakowane przez szkodniki roślin. Od inwazji nie są wolne kwiaty, warzywa, drzewa owocowe, rośliny ozdobne czy krzewy. Wszędzie, gdzie elementy roślin mogą stanowić pokarm, znajdzie się liczne grono owadów lub grzybów, które zapragną się nim żywić. Specjalnie dla was przygotowaliśmy przewodnik po najpopularniejszych i najczęściej spotykanych szkodnikach roślin ogrodowych. Z naszego poradnika dowiecie się również, jakie objawy mogą wskazywać na obecność poszczególnych szkodników. Znacznie ułatwi to pielęgnację ogrodu i pomoże chronić rośliny przed inwazjami niechcianych gości.
Szkodniki roślin – objawy i zwalczanie
Objawy żerowania pasożytów na roślinach ogrodowych mogą mieć różne formy. W przypadku niektórych szkodników, mogą to być dziury wygryzione w liściach, inne szkodniki roślin powodują wyschnięcie i zwinięcie liści. Mszyce z pewnością pozostawią swój charakterystyczny ślad w postaci nalotu zwanego miodem spadziowym, a ślimaki objedzą liście i kwiaty. To jednak zaledwie wstęp do rozpoznawania rodzajów szkodników po objawach. Bardzo wiele szkodników atakuje korzenie i elementy znajdujące się pod ziemią, dlatego efekty działania pasożytów mogą być niewidoczne gołym okiem. Nie oznacza to bynajmniej, że roślina jest wolna od szkodników. Najpopularniejsze szkodniki, które atakują nasz ogród, to m.in.:
1. Przędziorki
– zwane także czerwonymi pajączkami. Atakują przede wszystkim liście kwiatów oraz drzew owocowych. Bytują na wewnętrznej stronie liści, a efektem ich żerowania są przede wszystkim zżółknięte liście. Plamki zazwyczaj są delikatne, jednak z czasem jest ich coraz więcej, co powoduje zżółknięcie całych liści. Przędziorki tworzą także drobną pajęczynę.
Metodą na zwalczanie przędziorka jest zmiana lokalizacji rośliny. Warto przesadzić lub ustawić doniczkę z rośliną w miejsce bardziej zacienione i chłodniejsze. Aby pozbyć się przędziorka, należy często i obficie podlewać roślinę, a także regularnie ją spryskiwać wodą.
2. Mszyce
– jedne z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnianych gatunków szkodników roślin. W Polsce występuje kilkaset z ponad trzech tysięcy gatunków mszycy. Znakiem rozpoznawczym tych szkodników jest to, że atakują praktycznie wszystkie rodzaje roślin – od kwiatów, poprzez drzewa owocowe, aż po warzywa. Mszyce żywią się sokiem z roślin, kwiatów i młodych pędów roślin, wysysając go. Objawem inwazji mszyc są przede wszystkim poskręcane liście oraz wyschnięte pęki kwiatów.
Mszyca wydziela charakterystyczną substancję, zwaną miodem spadziowym, stanowiącą pożywkę dla pleśni i grzybów. Metodą na te uciążliwe szkodniki roślin są preparaty chemiczne i opryski, dostępne w sklepach ogrodowych. Warto w ogrodzie sadzić rośliny nieprzyjazne mszycom, np. miętę, której zapach działa na nie odpychająco. Naturalnym wrogiem mszyc są także biedronki, które się nimi żywią.
3. Ślimaki
– ślimak to przede wszystkim amator liści i kwiatów wielu roślin. W ciągu dnia, te szkodniki roślin ukrywają się pod liśćmi, a na żer wychodzą po zachodzie słońca. Charakterystyczne objawy żerowania ślimaków to m.in. ponadgryzane liście i kwiaty oraz ślady śluzu na liściach. Największa częstotliwość żerowania u ślimaków ma miejsce między 21 a 1 w nocy. Kiedy na dworze robi się chłodniej, ślimaki mogą żerować przez całą dobę. Podobnie w deszczowe dni.
Mechaniczne usuwanie, czyli po prostu zbieranie ślimaków, to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tych szkodników. W sklepach znajdziemy także specjalistyczne preparaty na ślimaki, które odstraszają je zapachem.
4. Zmienniki
– charakterystyczna odmiana pluskwiaka o długości do 7 mm. Atakują najmłodsze tkanki liści i pędów, wysysając soki. Kwiaty i liście, zaatakowane przez te szkodniki roślin często opadają i usychają. Objawy jego działania to m.in. podziurawione młode liście z widocznymi charakterystycznymi plamkami. Owady te lubią przebywać na liściach i wygrzewać się w słońcu. Wtedy jest najlepsza okazja na ich ręczne zbieranie. Jeśli zwykłe zbieranie nie przyniesie rezultatu, warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki, takie jak chociażby insektycyd lub inne opryski.
5. Chrząszcze
– wiele odmian chrząszczy możemy znaleźć na liściach roślin ogrodowych. Dorosłe chrząszcze zjadają liście, a ich larwy wygryzają dziury. Rośliny zaatakowane przez chrząszcze gorzej się rozwijają i są znacznie bardziej podatne na choroby. Wiele larw oraz chrząszczy zimuje w glebie, przez co ich naturalnym pożywieniem mogą być korzenie roślin.
Zniszczone korzenie powodują osłabienie rośliny, co przejawia się słabym wzrostem, brakiem odporności na różne choroby oraz większą podatnością na grzyby, pleśni i ataki pasożytów. W przypadku roślin cebulowych, larwy chrząszczy mogą drążyć tunele i korytarze wewnątrz cebul, podobnie jak czynią to szkodniki drzew owocowych.
6. Gąsienice motyli
– ich naturalnym miejscem żerowania są liście i pędy. Mogą one nadgryzać zarówno nerwy liści, jak i same liście. Te szkodniki roślin bywają bardzo niebezpieczne ze względu na swoją żarłoczność.
Każdy, kto zetknął się z uprawą kwiatów, drzew, krzewów czy warzyw, doskonale wie, jak wielkim zagrożeniem są szkodniki roślin Objawy i zapobieganie inwazjom nie należą do łatwych zadań i wymagają wiedzy, doświadczenia oraz umiejętnego stosowania środków chemicznych. W przypadku niektórych szkodników, skuteczne mogą okazać się domowe metody. Inne pasożyty, zazwyczaj możemy zlikwidować dopiero przy użyciu specjalistycznych środków owadobójczych. W ich przypadku, warto jednak dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami producentów. Zbyt małe stężenie oprysku może okazać sę nieskuteczne, zbyt duże – doprowadzić do zniszczenia roślin. Warto pamiętać również o tym, ze niektórym szkodnikom można skutecznie zapobiegać, stosując metody domowe. Pozwoli to uniknąć stosowania chemicznych oprysków, jeśli nie ma takiej potrzeby.
[…] w naszych ogrodach nieustannie narażone są na działanie szkodników i pasożytów. Jedne są dla nich groźniejsze, inne mniej. Podczas gdy niektóre owady powodują, […]
[…] bulwy roślin. Dotyczy to zarówno kwiatów doniczkowych, jak i roślin sadzonych do gruntu. Inne szkodniki znaleźć możemy na liściach, pędach czy kwiatach roślin. To właśnie tam samice składają […]
[…] gatunku przypada na początek lata. Samica składa jaja, z których po 2 tygodniach wylęgają się gąsienice. Larwy rozwijają się przez około 1 miesiąc, następnie dochodzi do trwającego ok. 2 tygodnie […]
[…] gatunku przypada na początek lata. Samica składa jaja, z których po 2 tygodniach wylęgają się gąsienice. Larwy rozwijają się przez około 1 miesiąc, następnie dochodzi do trwającego ok. 2 tygodnie […]
[…] są szkodnikami w […]
[…] jest stosunkowo podatny na różne szkodniki roślin domowych (owady i roztocza). Warto przy tym wiedzieć, że właściwie zaopiekowane, zdrowe i zadbane okazy […]
[…] są wtedy również bardziej podatne na ataki szkodników (jak np. wełnowce i wciornastki) i chorób. Odpowiedniejsze są dla nich duże, przestronne i nie za ciepłe wnętrza starych […]