Leszczyna pospolita purpurea drzewo opis, to temat z pewnością cenny dla właścicieli ogrodów i sadów oraz dla działkowiczów. Nie musimy bowiem kupować gotowych owoców, gdy chcemy je pojeść. Najlepiej kupić sadzonki wybranej odmiany i wyhodować sobie słodkie orzechy samodzielnie. Jakie sa jednak wymagania glebowe i uprawowe leszczyn? Uwielbiasz jeść słodkie orzechy i ciekawi cię ich produkcja, więc konieczne przeczytaj nasze info na temat – leszczyna pospolita purpurea, leszczyna pospolita drzewo, leszczyna pospolita opis.
Leszczyna pospolita purpurea stanowisko systematyczne.
Leszczyna pospolita purpurea to odmiana leszczyny pospolitej (łac. Corylus avellana), wyróżniająca się czerwono-purporowymi liśćmi. Z tego powodu nazywa ją się też czasem pospolicie – leszczyną fioletową lub purpurową. Jak wszystkie leszczyny, jest to gatunek krzewu liściastego z rodziny brzozowatych (Betulaceae). Dalsza systematyka to rząd bukowce (Fagales), klasa okrytonasienne czyli okrytozalążkowe (Magnoliophyta, syn. Angiospermae) oraz kaldy roślin naczyniowych nasiennych różowych. Leszczyna pospolita purpurea to odmiana pochodzenia holenderskiego, która powstała i była znana w Europie już od 1876 roku.
Leszczyna pospolita purpurea występowanie.
Rejon ich występowania leszczyny pospolitej w stanie dzikim obejmuje całą Europę i Azję Mniejszą po Kaukaz. W Polsce leszczyna pospolita drzewo jest popularna w stanie dzikim zarówno na niżu, jak i w górach. Rośnie tu aż do wysokości ok. 1300 m n.p.m. Leszczyna pospolita purpurea jako odmiana wyhodowana przez człowieka, rośnie jednak głównie w celowych nasadzeniach ogrodowych, w sadach, parkach, przy drogach i alejach itp. W stanie dzikim może czasem występować, jeśli zostanie tam zawleczona przez człowieka lub orzechożerne zwierzęta.
Leszczyna pospolita purpurea drzewo opis morfologiczny.
Leszczyna pospolita purpurea tworzy pokrojowo krzew dorastający do wysokości około 4-5 m. Stare osobniki mogą tworzyć nieduże drzewka. Pędy u tej odmiany są wyprostowane i brązowo-purpurowe (jesienią robią się szare). Korona jest odwrotnie stożkowata w kształcie i nieregularna. Liście są jej największą ozdobą. Mają ok. 5-12 cm długości i 9 cm szerokości. Poza tym są okrągławe w kształcie, a przy tym sercowate u nasady i zaostrzone na wierzchołku. Cechuje je również płytka wrębność i ząbkowanie oraz szorstkie, obustronne owłosienie.
Młode liście odmiany ‘Purpurea’ są ciemnopurpurowe, a potem stają się brunatno czerwone. Jesienią liście robią się brązowe, czerwone i jasno-purpurowe. Tylko w słabiej oświetlonych partiach koron liście tej odmiany są zielone. Zawsze jednak zachowują też lekki purpurowy odcień barwny. Kwiaty są zawsze rozdzielnopłciowe i jednopienne. Nie posiadają też okwiatu (kwiaty bezokwiatowe). Jak na taką odmianę przystało, kwiaty męskie mają kolor purpurowy. Są ponadto zebrane w typowe dla leszczyn, długie bazie.
Tworzą się latem i skutecznie zimują potem bez żadnego okrycia. Kwiaty żeńskie są z kolei bardzo małe i podobnie jak u wszystkich leszczyn – schowane pączkach. Z pączków tych wystają jedynie czerwone znamiona słupków, które pojawiają się wczesną wiosną. Znamiona te rozwijają się bardzo wcześnie, jeszcze przed rozwojem pierwszych młodych listków. Ma to zwykle miejsce na początku marca. Po zapyleniu zaczynają rosnąć owoce, którymi są orzechy laskowe.
Owoce te są dość duże o długości 2 do 2,5 cm. Z wierzchu są okryte zielonopurpurową okrywą owocową, która składa się z dwóch mocno zębato powcinanych listków. Leszczyna pospolita purpurea owocuje w końcu sierpnia oraz we wrześniu. Orzechowe owoce leszczyn (orzechy laskowe) dojrzewają natomiast od września do października. Zbieranie orzechów laskowych jest proste. Sa one gotowe do zbioru, gdy owoc odczepia się już od gałęzi i spada na ziemię.
Leszczyna pospolita purpurea wymagania uprawowe
Leszczyna pospolita purpurea jest odmianą bardzo pożądaną, bo całkowicie odporną na mróz (strefa 4, klimatyczna 5a). Roślina ta może bowiem wytrzymać temperatury dochodzące nawet do -20°C (czyli do -4°F). Posiada również stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, co jest bardzo ważne w uprawie na glebach słabych, mniej żyznych. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko najlepiej rośnie i owocuje w podłożu żyznym, a przy tym przewiewnym. Leszczyna pospolita purpurea woli również zdecydowanie najbardziej podłoże obojętne, słabo zasadowe lub zasadowe. Wskazana jest więc gleba gliniasto-piaszczysta, przeciętna.
Dobrze też radzi sobie na podłożu kredowym. Natomiast zupełnie nie lubi gleb mokrych i zbyt ciężkich. Jest pod tym względem delikatniejsza niż dziko rosnąca leszczyna pospolita, na bazie której ją wyhodowano. Najlepsze dla niej jest podłoże tylko umiarkowanie wilgotne. Nadmorska ekspozycja nie jest dla tej odmiany odpowiednia. Odmiana ‘Purpurea’ jest za to również doskonale odporna na suszę. Specjaliści zalecają, by sadzić ją najlepiej na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. W razie czego, leszczyna pospolita purpurea poradzi też sobie jednak i w półcieniu. Tylko jej purpurowe liście z których słynie, będą wtedy znacznie gorzej zabarwione.
Jeśli więc chcemy posadzić ją również jako krzew ozdobny, umieśćmy sadzonki wyłącznie w miejscach nasłonecznionych. Leszczyna odmiany ‘Purpurea” jest polecana na orzechy głównie do ogrodów przydomowych i sadów. Natomiast jako drzewko i krzew ozdobny jest sadzona w parkach, czy jako zieleń przydrożna i osiedlowa. Jako roślinę ozdobną, najlepiej sadzić ją pojedynczo na słonecznych trawnikach w jasnym tle. Pora największej atrakcyjności wizualnej tej odmiany przypada na późną wiosnę i wiosnę. Jeśli kupiona sadzonka jest szczepiona, trzeba wtedy pilnować i usuwać wszystkie wyrastające z podkładki pędy.
Leszczyna pospolita purpurea drzewo opis warunków sadzenia.
Leszczyna pospolita purpurea powinna być sadzona najlepiej jesienią. Idealnie promuje to rozwój młodych korzeni i ukorzenianie jeszcze przed zimą. Można też jednak sadzić ją praktycznie o każdej innej porze roku. Należy tylko pilnować, by unikać wysokich temperatur latem i mrozów zimą. Bardzo ważne jest też, aby najlepiej posadzić razem ze sobą 2 różne odmiany leszczyny. Zapewni to późniejsze lepsze i skuteczniejsze zapłodnienie oraz owocowanie. To ważny krok, dlatego należy stosować się do zaleceń i porad specjalistów, odnośnie sadzenia krzewów leszczyn tej odmiany. Sadzonki szczepione nie muszą być już jednak sadzone podwójnie.
Leszczyna pospolita purpurea przycinanie i pielęgnacja
Leszczyna pospolita drzewo nie wymaga ogólnie przycinania. Jest ono ewentualnie potrzebne tylko w pierwszych latach, w celu przyspieszania wzrostu i rozrostu. Potem należy przycinać minimalnie. Tniemy tylko martwe drewno oraz gałęzie krzyżujące się i stare mające więcej, niż 10 lat. Jeśli chcemy tak zmniejszyć ilość gałęzi lub wyrównać koronę leszczyny ‘Purpurea’, poczekajmy jednak, aż kwitnienie dobiegnie końca. Ewentualne przycinanie najbezpieczniej wykonać w stanie spoczynku na koniec zimy wczesną wiosną lub jesienią.
Leszczyna pospolita purpurea informacje o ewentualnych szkodnikach i chorobach.
Leszczyna pospolita purpurea jest podatna na mszyce, przędziorki i roztocza. Do tego może też chorować na chlorozę, zarazę liści, mączniaka prawdziwego i zarazę szlamową. Leszczyny uchodzą za szybko rosnące. Siła wzrostu gałęzi u tej odmiany jest jednak oceniona jako średnia. Z kolei potencjał uszkadzania korzeni oceniono jako niski, co jest jej niewątpliwą zaletą.
Na koniec należy zaznaczyć, że podobnie jak wszystkie leszczyny, również odmiana ‘Purpurea” jesienią przyciąga niestety wiewiórki. Mogą one wyrządzać wtedy nawet poważne szkody i często trudno je przepędzić. Bardziej oswojone i niebojące się ludzi osobniki słabo reagują bowiem na stosowane dozwolone sygnały płoszenia.
Leszczyna pospolita purpurea ciekawostki.
Orzechy laskowe zbierane z leszczyny odmiany ‘Purpurea’ są identyczne, jak te ze zwykłej leszczyny pospolitej. Tylko ich liście i okrywa owocowa wyróżniają się głębokim fioletowo-purpurowym kolorem. Niewiele innych roślin może pochwalić się tak głębokim, żywym i atrakcyjnym odcieniem. Najlepiej więc sadzić ozdobnie te orzechy jako krzew lub drzewko samodzielnie.
Można też posadzić ich więcej w szpalerze jako żywopłot. Orzechy laskowe zbierane są jesienią również z krzewów i drzewek sadzonych jako ozdobne. Nawet jeśli wyróżnia się bowiem ozdobna wartość tej leszczyny, to jej owoce nadal są wytwarzane i są jadalne.
Leszczyna pospolita drzewo odmiany ‘Purpurea’ to bowiem jeden z najbardziej niezwykłych krzewów o czerwonych liściach. Oczywiście jednak zwykłe drzewo orzechowe, czyli leszczyna pospolita, nadal ma te same owoce i potrzeby sadzenia, co leszczyna odmiany purpurowej.