Jak sadzić świerki w ogrodzie?

Rate this post

Prawidłowe sadzenie iglaków jest kluczem do późniejszego pomyślnego ich rozwoju. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że błędy poczynione w tej materii, mogą doprowadzić nawet do jej utraty. Co więc należy robić? Jak poznać dobrą sadzonkę świerka? Masz ogród i planujesz posadzić w nim ulubione świerki, drzewa i krzewy iglaste? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jak sobie z nimi radzić w uprawie oraz jak sadzić świerki w ogrodzie?

Jak sadzić świerki w ogrodzie? – kiedy najlepiej je sadzić, w jakim okresie roku?

Najodpowiedniejszym okresem do sadzenia świerków jest wczesna wiosna. Ogólnie jednak świerki można sadzić od wiosny do jesieni, czyli przez cały sezon wegetacyjny. Najlepiej jednak zrobić to na wiosnę lub na jesień, ponieważ rośliny te przechodzą wtedy lub jeszcze są w stanie spoczynku. Taki niewybudzony z uśpienia świerk łatwiej zniesie przesadzanie.

Sadzić można te iglaki jesienią najpóźniej aż do wystąpienia pierwszych przymrozków, a wiosną, gdy już odpuszczą ostatnie przymrozki. Trzeba też wiosną uchwycić moment, kiedy ziemia już się rozmroziła i trochę rozgrzała, a sadzonka świerka jeszcze nie zaczęła rosnąć. Drugi odpowiedni okres, to połowa jesieni.

W tym czasie słońce nie jest już bowiem tak bardzo ostre jak latem, więc roślinie będzie łatwiej się przyjąć. Zasada jest też taka, by jesienią sadzić świerki mniej więcej miesiąc przed pierwszymi przymrozkami. Świeże sadzonki nie mogą bowiem zbyt szynko w nie wejść. Trzeba ponadto unikać sadzenia świerków w czasie upalnego lata.

Jeśli to zrobimy, istnieje wtedy duże ryzyko, że sadzonkę niestety utracimy. Nieprzyjęte korzenie mogą bowiem po prostu nie dostarczać w tym okresie wody do igieł. Roślina zanim zdąży się przyjąć, po prostu najpierw zacznie wysycha

Najlepsza pogoda do sadzenia świerków jest wtedy, gdy dni są pochmurne, nie za ciepłe i lekko wilgotne. Najlepiej więc ze wszech miar powstrzymać się od sadzenia świerków w słoneczny i bardzo wietrzny dzień. Uwaga też, ponieważ sadzonki świerków trzeba przygotować do wysadzenia w stały grunt.

Należy je w tym celu podlewać 2-3 dni przed sadzeniem, 1-2 galonami wody, w zależności od wielkości doniczki. Ma to umożliwić roślinie zgromadzenie wystarczającej ilości wilgoci, by korzenie nie wyschły i mogły się bezproblemowo przyjąć w nowym gruncie.

Uwaga!

Nieco łatwiej jest sadzić młode świerki odmian ogrodowych, które były uprawiane w szkółkach w pojemnikach. Ich system korzeniowy jest tylko takiej wielkości, jak w doniczce. Nie ma więc takiej obawy o uszkodzenie korzeni. Takie sadzonki łatwiej się też przyjmują. W przypadku sadzonek kopanych z gruntu istnieje dużo większe ryzyko, że mogą sobie nie poradzić.

Czytaj również  Narzędzia ogrodnicze ręczne

Świerki kupowane w pojemnikach bez obaw można więc sadzić przez cały okres wegetacyjny, a więc od wiosny do jesieni. Może to być na przykład mała choinka bożonarodzeniowa, którą wysadzamy do gruntu najwcześniej wiosną po ostatnich przymrozkach.

Gdzie najlepiej sadzić świerki, w jakich miejscach i w jakiej glebie?

W pełni lub częściowo nasłonecznione miejsce to najlepsze miejsce do sadzenia świerka. Nasz rodzimy świerk pospolity może też rosnąć w cieniu i półcieniu. Jednak bardziej egzotyczne gatunki czy odmiany, np. świerk kłujący srebrzysty do prawidłowego rozwoju potrzebują wystarczająco dużo słońca. Tylko tak zyskają piękny niebieski lub srebrzysty kolor swych igieł.

To, czego powinniśmy jednak unikać, to umieszczenie takiego egzotycznego świerka w pełnym cieniu. Ponieważ bez bezpośredniego światła słonecznego igły będą tylko zielone, a korona będzie bardzo luźna, jak gdyby wybujała. W cieniu i półcieniu jest też bardziej wilgotno, a to sprzyja niestety rozwojom chorób grzybiczych.

Upewnij się również, że wokół świerka jest dobra wymiana powietrza i swobodny dostęp do światła. Oznacza to, że świerki nie powinny rosnąć blisko innych roślin lub budynków. Gleba na wybranym stanowisku powinna być również dobrze przepuszczalna i przynajmniej nieco pożywna. Jeśli na swoim podwórku masz podłoże piaszczyste lub gliniaste, tylko wtedy można ulepszać ją materią organiczną.

Trzeba też unikać sadzenia świerków w pobliżu stawu lub strumienia. Również woda z dachu lub innego źródła nie powinna przepływać w pobliżu świerka.

Jak sadzić świerki w ogrodzie? – jak dokładnie przeprowadzić czynność sadzenia?

Sadzenie świerków powinno być najpierw poprzedzone odpowiednim przygotowaniem miejsca. Należy też pamiętać, że rośliny iglaste należy sadzić z całą bryłą korzeniową, a więc wraz z ziemią wokół systemu korzeniowego w doniczce. W zależności od wielkości bryły korzeniowej sadzonki świerka, najpierw zaleca się też wykopać jej odpowiednio duży dół. Powinien on być 2 razy większy od takiej całej bryły korzeniowej (od bryły ziemi w doniczce z sadzonką).

Jak sadzić świerki w ogrodzie
wykopywany dołek pod sadzonkę świerka

Gdy już ten dół wykopiemy, należy dobrze spulchnić jego dno. Jeśli masz wysoki poziom wód gruntowych lub glebę gliniastą, wypełnij dno otworu połową wiadra kamieni do drenażu. Wypełnij następnie otwór częściowo ulepszonym podłożem (mieszaniną gruntu rodzimego i polepszonego torfu). Wtedy dół do wsadzenia świerka jest już dobrze przygotowany. Wkładamy wtedy do niego delikatnie bryłę korzeniową świerka i zasypujemy dokładnie ziemią.

Czytaj również  Śnieg wady i zalety

Na koniec zasypana ziemię należy dobrze, ale nie za mocno udeptać i obficie podlać 4-5 litrami wody. Jeśli po ubiciu podłoża powstanie ubytek ziemi wokół sadzonki (dołek), należy go uzupełnić dodatkową ziemią. Poziom ziemi ma być równy z poziomem całego gruntu wokół. Najlepiej posadź swój świerk na osuszonym i pożywnym podłożu, zgodnie z powyższą procedurą. Pamiętaj przy tym, by nie zagłębiać jednak pnia sadzonki w ziemi.

Pień świerku nie może zostać zakopany w ziemi. Pod koniec sadzenia, pod ziemią powinny znajdować się tylko same korzenie. Na glebę po posadzeniu dobrze jest wysypać na koniec warstwę ściółki z rozdrobnionej kory sosnowej. Odpowiednio zakwasi to glebę dla tych iglaków. Podczas sadzenia trzeba koniecznie unikać uszkadzania korzeni i korony świerka.

Są na to bardzo wrażliwe. Jeśli natomiast posadziliśmy świerk w zbyt słoneczną lub upalną pogodę, musimy go koniecznie zacienić. Można postawić nad nim parasol ogrodowy nawet na miesiąc. Znacznie zmniejszy ekspozycję świerka na słońce i zwiększy jego szansę na udane ukorzenienie.

Rozstaw rzędów i odległość sadzonek świerków od siebie.

Świerki jak każde inne rośliny, potrzebują też odpowiednia ilość miejsca dla siebie do swobodnego wzrostu. Należy przy tym sadzić je tak, aby między nimi a innymi roślinami było co najmniej 60-90 cm przestrzeni. Odległość ta może się różnić zależnie od gatunku i odmiany świerku. W przypadku świerków odmian karłowych będzie odpowiednio mniejsza. Odległość ta ma zapewnić roślinie wystarczającą ilość słońca i dobrą wentylację powietrza.

Pod ziemią natomiast zapewni im odpowiednio dużo wody i pożywienia. Aby obliczyć odległość posadzenia od innych drzew, weź szerokość korony w stanie dojrzałym i podziel ją przez dwa. Potem dodaj do tego jeszcze 90 cm. Weźmy na przykład dziki srebrny świerk kłujący, który w wieku dojrzałym może osiągnąć 6 m wysokości. Sadzimy go więc w odległości około 4 m od innych drzew. Bardziej zwarte i mniejsze odmiany można oczywiście sadzić w mniejszej odległości.

Oczywiście zawsze możemy też kontrolować rozmiar tych drzew, przycinając je w razie potrzeby. Jeśli natomiast chodzi o sadzenie świerków w pobliżu budynków, to należy robić to z głową. Przykładowo, srebrny świerk kłujący nie ma nadmiernie agresywnych korzeni i nie rozłupie fundamentów. Ale to nie znaczy, że można posadzić go bardzo blisko ściany.

Czytaj również  Zabezpieczanie roślin przed zimą

Powinniśmy wiec ich miejsce posadzenia odmierzać w odległości co najmniej 4,5 m od domu. W przypadku gatunków wielkich i rozłożystych, odległość ta musi być odpowiednio większa.

świerki w ogrodzie

Jak sadzić świerki w ogrodzie? – co zrobić po posadzeniu?

Pierwszą rzeczą do zrobienia zaraz po posadzeniu świerka, jest jego podlanie 4-5 litrami wody, najlepiej odstałej deszczówki. Po godzinie ponownie tak samo podlewamy świeżą sadzonkę świerkową. Potem zalecane jest natomiast ściółkowanie gleby dookoła. Ściółka zapobiegnie przegrzewaniu się gleby oraz szybkiemu i nadmiernemu jej wysychaniu.

Ściółka zatrzyma również ciepło z gleby wokół korzeni zimą, co także będzie miało pozytywny wpływ. Do takiego ściółkowania używamy rozdrobnionej kory sosnowej (ściółkowanie to inaczej mulczowanie). Warstwa nasypanej ściółki powinna mieć co najmniej 2,5 cm grubości, ale nie więcej, niż 10 cm. Nie należy przy tym kłaść ściółki tuż przy i na pniu, aby uniknąć jego późniejszego gnicia i obumierania.

Jak sadzić świerki w ogrodzie? – późniejsze podlewanie.

Podlewamy nowo posadzony świerk, gdy tylko kilka centymetrów gleby na wierzchu w miejscu posadzenia wyschnie. Dopóki świerk nie zostanie w pełni ukorzeniony, jest bowiem bardzo wrażliwy na suszę. W następnym roku podlewanie można już zmniejszyć.

Czy potrzebne jest przycinanie świerków?

Nie przycina się gałęzi świerków przed lub po posadzeniu. Ich przycinanie to dodatkowy stres, który nie jest dobry dla nowo sadzonej rośliny. Jeśli to konieczne, przycięcie robimy dopiero rok po posadzeniu.

Jak sadzić świerki w ogrodzie? – co z nawożeniem?

Nie warto też nawozić świerka w pierwszym roku, gdyż zapuszcza wtedy korzenie. Nie powinien więc tracić energii na rozrost bujnych gałęzi. Ponadto, sadzonki ze szkółek i tak są przecież zwykle zasilane nawozem przed sprzedażą.

Leave a Comment