Rośliny skalne do cienia

4/5 - (1 vote)

Skalniaki to jeden z ulubionych typów ogrodów. Istnieje na dodatek wielki wybór roślin o różnych kolorach kwiatów czy liści do takiej uprawy. Wszystkie one lubią pełne słońce. Co jednak zrobić, jeśli nasz skalniak jest zacieniony? Czy w ogóle znajdziemy do niego rośliny? Masz skalniak, jednak jest w nim sporo niekorzystnego cienia? Nie martw się jednak! Konieczne przeczytaj i sprawdź gatunki, które znoszą takie warunki – rośliny skalne do cienia.

Czy skalniak może być w cieniu?

Jednym z ciekawszych elementów w ogrodzie są skały i nieduże rośliny zestawione razem w jedną całość. Tworzą dla siebie idealny ekosystem, a kochające słońce rośliny ogrodów skalnych rozwijają się w oszczędnych warunkach żywieniowych i wodnych. Skalniaki mogą mieć przy tym nawet ubogie podłoża piaszczyste.

Cóż jednak zrobić, jeśli nasz skalniak znajduje się w cieniu? Budowa ogrodu skalnego w cieniu jest nieco trudniejsza, ponieważ zwykłe rośliny skalne lubią pełne światło słoneczne najlepiej przez cały dzień. Można to jednak zrobić także i w cieniu, ale przy odpowiedniej glebie i doborze gatunków roślin.

Jeśli masz więc skalniak z niekorzystnym cieniem, to nie martw się! Konieczne przeczytaj nasz miniporadnik i sprawdź gatunki, które dobrze znoszą takie warunki – rośliny skalne do cienia.

Rośliny skalne do cienia – wskazówki ogólne.

Każdy ogród skalny zwykle zawiera nisko rosnące i płożące się rośliny. Bardzo pożądane są przy tym rozchodniki i trawy o kolorowych liściach i obfitych kwiatach. Są to gatunki światłolubne zwane też alpejskimi, ponieważ rosną wśród skał w pełnym słońcu. Tworząc ogród skalny w miejscu zapewniającym cień, nie można jednak polegać na takich tradycyjnych gatunkach roślin alpejskich. Brak słońca je zniszczy. To jednak nie tragedia! Istnieje bowiem wiele gatunków, które właśnie to preferują.

Wybierajmy jednak wśród nich tylko rośliny o niskim profilu wzrostu. Dzięki temu będą dobrze współgrać ze skałkami i kamieniami. Ogrody skalne świetnie nadają się również do przestrzeni, które wymagają niewielkiego wymiaru i są spadziście nachylone. Takie miejsca mimo swego cienia, muszą być dobrze florystycznie zabudowane i ustabilizowane.

Rośliny, które istnieją w takiej strukturze, są odporne na suszę. Skalniak w cieniu staje się więc obiektem nader pożądanym, bo wytrzymałym. Choć więc stworzenie ogrodu skalnego w cieniu jest nieco trudniejsze, warto podjąć to wyzwanie. Małym problemem może być tylko odpowiedni dobór roślin. Nie martw się jednak i sprawdź, które gatunki znoszą takie warunki – rośliny skalne do cienia.

Czytaj również  Jak przezimować pelargonię?

Dobrze jest też ustawić ławkę w pobliżu zacienionego ogrodu skalnego, aby odpoczywać tu w upalny słoneczny dzień.

Jak dbać o zacienione skalniaki?

Tworząc ogród skalny w cieniu, upewnij się, że podłoże jest przepuszczalne i woda w glebie dobrze odpływa. Skaliste szczeliny, w których stoi woda, nie są odpowiednie dla większości roślin. Gleba może być słaba do zacienionego ogrodu skalnego, jeśli wybierzesz rośliny, które lubią suchsze warunki. Jeśli jednak Twoje rośliny lubią wilgoć, użyj normalnej czarnej gleby z kompostem. Takie podłoże zapewni też więcej składników odżywczych. Zastanów się też, ile cienia masz w okolicy swego skalniaka.

Opcje wybranych gatunków roślin do niego będą bowiem zależeć od tego, czy obszar jest całkowicie, czy tylko częściowo zacieniony. Jeśli to konieczne, zainstaluj perforowaną rurę przez środek w podłożu, aby odprowadzić nadmiar wilgoci z okolic korzeni skalniakowych roślin. Wszystkie rośliny w cieniu będą jednak potrzebować regularnie wody, gdy się zadomowią. Gdy korzenie staną się już jednak mocno zakorzenione, większość z tych roślin może wytrzymać krótkie okresy całkowitej suchości.

rośliny skalne do cienia paprocie
paprotka rosnąca na skalniaku

Ich najlepszy wzrost nastąpi jednak i tak przy regularnym podlewaniu. Nawet rośliny odporne na suszę mogą też skorzystać na zastosowaniu odrobiny dobrze zbilansowanego nawozu, szczególnie wiosną. Większość kochających cień roślin skalniakowych nie wymaga przycinania. Dobrze jest jednak usuwać ich martwe kwiaty i łodygi, aby uzyskać najlepszy wygląd. Przy bardzo niewielkiej konserwacji i skromnej opiece, możemy więc cieszyć się ogrodem skalnym nawet w zacienionym miejscu. Można w taki sposób wypełnić każdą lukę w krajobrazie.

Rośliny skalne do cienia – wybór roślin cieniolubnych na skalniak.

Niektórzy uważają, że ogród skalny potrzebuje dużo światła słonecznego. Jednak w cieniu też można zrobić skalniak, jeśli rośliny odpowiednio dobierzemy gatunkowo. Spraw więc, aby również Twój ogród skalny był atrakcyjny! Bądź przy tym kreatywny i używaj nie tylko roślin alpejskich, ale też innych lubiących cień. Takie cieniolubne rośliny z ogrodu tradycyjnego są jednak wyższe i większe. Świetnie prezentują się za to na tle kamieni: granitowych głazów, kawałków wapienia i rzecznej skały z kamieniami.

Czytaj również  Dobre rady na temat – Wrzosy w doniczkach

Uważaj jednak, by nie sadzić ich za gęsto, zakryją bowiem piękno kamieni, a skalniak przestanie być wtedy skalniakiem. Obserwuj więc i twórz dobrą równowagę między większymi roślinami, a małymi skalnymi roślinami okrywowymi i kamieniami. Lubiące cienie rośliny powinny zapewniać różny kolor kwiatów i ciekawe liście.

Powinny być też możliwie jak najniższe, aby dobrze eksponować skał. Najlepiej stosować mieszankę roślin, które kwitną o różnych porach roku. Ich liście powinny mieć interesujące barwy i twory, takie jak paski i kropki, lub jeszcze bardziej unikalne wzory. Wszystkie rośliny powinny przy tym łączyć się płynnie, pokrywając tylko niektóre skały, pozwalając na odsłonięcie większości z nich. Dzięki temu zacieniony ogród skalny będzie imponujący również jesienią, kiedy wszędzie dookoła nie będzie już zbyt wielu kwiatów.

rośliny skalne do cienia paprocie
paprocie na skalniaku

Rośliny skalne do cienia – rośliny liściaste cieniolubne.

Na ciemny skalniak idealne będą funkie o dużych ciemnozielonych lub kolorowych liściach i białych, różowych lub fioletowych kwiatach. Na tyły dobrze jest jako tło posadzić paprocie o koronkowych, delikatnych, jasnozielonych liściach. Wespół stworzą piękny kontrast różnych formom i odcieni liści. Małe tawułki Astilbe i Dicentra dodatkowo również stworzą i wzbogacą dobry kontrast z funkiami. Mają do tego niesamowite, obfite i różnokolorowe kwiaty.

Także wiele traw pozostaje zielonych od wczesnej wiosny, aż do zimy. Oprócz traw ozdobnych rosnących punktowo wśród kamieni, rozważ też wykonanie ramy z trawy darniowej wokół swojego ogrodu skalnego. To dobry pomysł zwłaszcza wtedy, jeśli Twój skalniak jest mały. Wybierz jednak do tego dobrą mieszankę traw cieniolubnych o sztywnych źdźbłach. Polecane są też cieniolubne bergenie, żurawki Heuchera, brunnera wielkolistna, dąbrówka rozłogowa, barwinki, czy Mitchella płożąca (mająca kwiaty i jagody). Także irgi Cotoneaster horizontalis dobrze nadadzą się na ciemny skalniak.

Będą pasowały szczególnie na jego tyły, ponieważ nie są małe. To jednak zimozielona, ​​bardzo ładnie pełzająca po kamieniach roślina, dobra na zacienione miejsca. Również świetnie wygląda jesienią, ze względu na błyszczące liście i bardzo liczne czerwone jagody. Wybierając byliny do zacienionego ogrodu skalnego, zrób też plan całości. Spróbuj wyobrazić sobie następnie, jak całość będzie wyglądać za kilka lat, po tym, jak każda roślina się rozrośnie. Pomoże Ci to zdecydować, gdzie i ile roślin należy posadzić.

Czytaj również  Prawoślaz wysoki inaczej malwa ogrodowa
rośliny skalne do cienia konwalie
konwalie kwiaty wiosenne idealne do cienia

Rośliny skalne do cienia – kwiaty cieniolubne.

Serduszka okazała Dicentra to urocza roślina o kwiatach w kształcie różowych serc, która lubi cień. Zaczyna kwitnąć późno, za to do końca lata. Biały i fioletowo-bordowy trójlist Trillium też lubi cień i dobrze czuje się tylko na dobrze przepuszczalnej glebie. Nadmierna wilgoć jest dla niego niebezpieczna. Trójlisty w cieniu i suchszej glebie kwitną od końca maja do początku czerwca.

Nieodzowne są też cieniolubne konwalie. Ich delikatne białe kwiaty mają urzekający zapach, który sprawi, że nasz skalniakowy mały zakątek stanie się niezapomnianym. Kwitną od maja do czerwca. Jest to jednak roślina trująca, więc uważajmy na zwierzęta domowe i dzieci. Konwalia lubi też żyzną glebę i ma tendencję do bycia inwazyjną, jeśli nie jest kontrolowana.

Pojedynczo sadzone punktowo między kamieniami na pierwszym planie doskonałe są też prymule o różnokolorowych kwiatach. Prymule kwitną bardzo wcześnie i są mało wymagające w pielęgnacji. Chętnie rosną też na terenach wilgotnych i żyźniejszej glebie. Roślina ta ozdobi każdy obszar i będzie pasować do każdego typu krajobrazu.

Mało wymagające są też orliki (‘Granny’s Bonnet’ lub ‘Columbine’). Ta cieniolubna roślina zasługuje na sadzenie na pierwszym planie ogrodu skalnego. Ma bowiem miniaturowe kwiaty i wspaniałą delikatną sylwetkę. Nie rozrastają się nadmiernie, ​​a brak stałego światła słonecznego im nie szkodzi. Mają kwiaty w kształcie dzwonu, które mogą mieć różne kolory i odcienie. Tawułka pojedynczolistna (Astilbe simplicifolia) dobrze czuje się w żyznej, wilgotnej glebie. Jest to karłowaty gatunek z Japonii.

sasanka kwiaty na skalniak
sasanki

Na cieniste skalniaki wskazane są też bardzo atrakcyjne obuwiki Cypripedium. Są to orchidee storczykowe o różnych kwiatach, zależnie od gatunku i odmiany. Istnieje 58 gatunków i naturalnych hybryd tego legendarnego kwiatu. Większość z nich dobrze sprawdza się nawet pod drzewami.

Na cienisty skalniach poleca się również zawilce anemony, fiołki, sasanki, kosaćce żyłkowane, wilczomlecz, czy szachownica kamczacka (Fritillaria camschatcensis).

Leave a Comment