Cellulit to zmora bardzo wielu z nas. Zwykle do jego zwalczania staramy się kupować jak najlepsze i drogie kosmetyki. Czy jednak tak trzeba, skoro okazuje się, że domowe sposoby na cellulit są tak samo skuteczne? Konieczne przeczytaj wszystko o tym, jakie są najlepsze domowe sposoby na cellulit. Jeszcze dziś wypróbuj niektóre z nich i sprawdź, jak walczyć z cellulitem.
Cellulit od wieków znany jest kobietom całego świata
Cellulit zwany też pomarańczową skórką to domena głównie kobiet, ponieważ płeć piękna ma więcej tkanki tłuszczowej od mężczyzn. U niektórych Pań potrafi nie pojawić się nigdy, a u innych zaczyna doskwierać już nawet w wieku młodzieńczym. Problemy miewają z nim nawet nastolatki. Najnowsze badania dowodzą, że już ponad 90% kobiet mieszkających w krajach wysoko uprzemysłowionych ma problemy z cellulitem. Dzieje się tak nawet u osób szczupłych, bez względu na tuszę i wiek. Cellulit przede wszystkim mają jednak głównie kobiety otyłe oraz te, które urodziły dzieci.
Czy cellulit miały też dawniej nasze pra, pra, pra-babki?
Dawniej zarówno mężczyźni jak i kobiety wiedli radykalnie odmienny, bardziej wymagający fizycznie tryb życia. Ludziom nie doskwierała, więc wtedy nadwaga, a tym bardziej otyłość. Chorzy z czymś takim stanowili prawdziwe wyjątki. Wszystko dzięki temu, że całe społeczeństwa były zmuszone do chodzenia, jazdy konnej i ogólnie większego ruchu. Typowo siedząca praca dawniej niemal nie istniała, bo nie było maszyn, robotów i mechanicznych środków komunikacji. Ludzie nie korzystali też z leczenia w takim zakresie i możliwości jak obecnie, nie znano hormonalnej antykoncepcji oraz wielu innych leków, suplementów i wspomagaczy. Cellulit się, więc nie pojawiał, a przynajmniej doskwierał tylko nikłej grupie ludzi. Niestety dzisiejszy konsumpcyjny i wygodny styl życia wszystko zmienił pod tym względem na gorsze i ze wstrętną pomarańczową skórką trzeba nieustannie walczyć.
Jak walczyć, by skutecznie pozbyć się cellulitu?
Na pewno pomoże w tym dobra pielęgnacja ciała, właściwa dieta i spora dawka ruchu. Jednak nie u każdego da się tak prosto zlikwidować cellulit. Jest to w zasadzie możliwe niemal wyłącznie w jego początkowej fazie. Jeśli jednak zaniedbamy się i dojdzie już do rozwoju tzw. skóry materacowej, wtedy taki zapuszczony stan można już zlikwidować wyłącznie przy pomocy drogich, specjalistycznych zbiegów medycyny estetycznej i to też nie zawsze i nie do końca! Dlatego tak ważne jest działanie już we wczesnych etapach powstawania cellulitu. Trzeba wtedy reagować bardzo zdecydowanie i systematycznie. Na pewno pomogą nam kremy na cellulit, a do tego obowiązkowa zmiana diety, ruch i wysiłek fizyczny oraz masaż antycellulitowy.
Najlepsze efekty uzyskamy oczywiście oddając się pod opiekę profesjonalistów, jednak wiele dobrego można też zdziałać samodzielnie. Obecnie mamy do dyspozycji naprawdę wiele sposobów skutecznej walki z pomarańczową skórką. Trzeba jedynie być wytrwałym i stosować to wszystko systematycznie oraz jednocześnie. Pamiętajmy przy tym, że lenistwo i stosowanie samego tylko, choćby nawet najdroższego kremu nam nie wystarczy. Wymienione tu systematyczne wyrzeczenia są niezbędne stosowane kompleksow, a więc wszystko tkwi w wytrwałej i systematycznej zmianie trybu życia.
Pamiętajmy, że rozwojowi cellulitu sprzyja leniwy, siedzący i mało rozsądny tryb życia, połączony z otyłością!
Nie wolno więc przez cały dzień przesiadywać przed komputerem, zjadać się Fast-foodami, stres i zmęczenie zapijać kawą, wpadać w nałóg jedzenia słodyczy i nie uprawiać żadnych sportów. Wtedy na pewno nasze ciało dosyć szybko zacznie wyglądać na zaniedbane i bez energii. Zaczniemy przez to stopniowo brzydnąć i przedwcześnie się starzeć. Na naszej skórze na pewno pojawi się okropny cellulit. Wtedy koniec z marzeniami o pięknym i ponętnym wyglądzie. Aby skutecznie pokonać cellulit, trzeba więc jednocześnie obstawić kilka różnych frontów: dużo się ruszać (wysiłek fizyczny), zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, zacząć stosować odpowiednią pielęgnację własnego ciała. To wymogi najważniejsze, a medycyna estetyczna powinna stanowić dopiero ostateczność.
Każdego dnia należy, więc poświęcić około godzinę na gimnastykę i szybki spacer (np. z pracy i do pracy), a do tego zacząć żywić się zdrowo, stosować balsamy antycellulitowe (szczególnie po kąpieli) i masaż. Kosmetyki i preparaty, antycellulitowe zawierają m.in. składniki odżywcze i wzmacniające skórę oraz substancje obkurczające naczynia krwionośne. Należy je wmasowywać intensywnie dwa razy dziennie w skórę, masując jednocześnie każde miejsce przez ok. 2-3 minuty. Przy cellulicie masaż jest bardzo ważny, ponieważ ma działanie pobudzająco-drenujące na skórę. Innymi słowy – pobudza krążenie krwi i pracę komórek. Do tego również wspomaga oczyszczanie i odprowadzanie wody wraz z limfą z komórek i tkanek.
Domowe sposoby na cellulit
Kobiety znały je i stosowały niekiedy już nawet przed tysiącami lat. Działają nie tylko na cellulit, ale ogólnie na skórę, poprawiając jej stan, wygląd i odmładzając. Mimo upływu wieków i obecnie coraz to nowych wynalazków kosmetyki i medycyny estetycznej, nadal się je stosuje w walce domowymi sposobami z pomarańczową skórką. Sposoby te wcale nie wymagają przy tym wydawania całej fortuny na drogie eliksiry i profesjonalne zabiegi. Można pozbyć się cellulitu tanio, w miarę łątwo i na pewno przyjemnie.
Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na cellulit (metody walki z cellulitem):
Peeling z soli morskiej
– to jeden z najlepszych domowych sposobów walki z cellulitem. Taki peeling pobudza mikrokrążenie w skórze, zwiększa przepływ krwi i limfy w naczynkach. Zmniejsza się przez to obecność i widoczność, cellulitu. Jak go wykonać? Trzeba najpierw zamoczyć ciało w ciepłej wodzie, a potem rzez ok. 2 min. masować je garścią naturalnej soli morskiej. Na koniec wystarczy tylko obmyć pilingowane miejsca na przemian ciepłą i zimną wodą i wytrzeć je do sucha. Skóra może po tym swędzieć, ale to normalna reakcja, wywołana poprawą krążenia krwi w tkankach. Taki peeling najlepiej pasuje u Pań mających skórę normalną.
Peeling cukrowy
– wykonuje się go podobnie jak poprzedni, używając jednak do tego celu grubiej granulowany cukier. Co ciekawe, jedzony cukier zwiększa odkładanie tkanki tłuszczowej, a przez i tworzenie cellulitu. Jednak stosowany na zewnątrz naszego ciała do masażu pilingującego pomaga w likwidacji uciążliwej pomarańczowej skórki. Aby taki piling był jak najskuteczniejszy, należy wymieszać naturalny cukier brązowy z miodem, masłem migdałowym i olejkiem z pestek winogron lub kokosowym. Następnie masą tą masujemy zwilżoną skórę najbardziej cellulitowych miejsc, czyli uda, pośladki i brzuch. Peeling taki dodatkowo łagodzi też podrażnienia, jest, więc najlepszy do skóry wrażliwej i suchej.
Masaż szorstką rękawicą
– cellulit doskonale zniwelujemy też za pomocą silnego masażu wykonanego szorstką rękawicą do mycia (najlepiej wykonanej ze szkieletu naturalnej gąbki morskiej). Masaż taki należy prowadzić ruchami kolistymi, idącymi od kostek do brzucha. Ten prosty masaż domowy szorstką rękawicą doskonale poprawia krążenie, przyśpiesza metabolizm, ujędrnia i likwiduje (rozbija i rozprowadza) cellulitowe grudki w skórze.
Szczotkowanie ciała na sucho
– chodzi tu o suchy masaż na cellulit i gładką skórę. Jest to zabieg łatwy, tani i bardzo skuteczny, trwa zaledwie kilka minut dziennie. Tradycyjnie stosowano go od dawien w Azji. Zabieg te powoduje, że ciało przez długi czas pozostaje gładkie, jędrne i w świetnej kondycji.
Masaż fusami z kawy
– zabieg powoduje, że skóra robi się gładsza i mocniejsza. Wystarczy zmieszać mieloną kawę z balsamem do ciała, wcierać to kilka minut w skórę z cellulitem, a potem zmyć i osuszyć.
Antycellulitowy masaż aromaterapeutyczny
– robi się go roztworem z 2 kropli olejku rozmarynowego, 2 kropli olejku z kopru i 3 łyżeczek olejku migdałowego. Należy to wmasować w uda, brzuch i pośladki. Masaż ten poprawia cyrkulację krwi i przepływ limfy, likwiduje opuchliznę.
Picie antycellulitowego eliksiru z sokiem z cytryny
– to leczenie cellulitu „od środka”, przy użyciu soku z jednej cytryny z dodatkiem szczypty ostrego pieprzu Cayenne i ¾ szklanki wody. Wymieszany płyn pije się trzy razy dziennie.
Dieta antycellulitowa
– menu na cellulit powinno przede wszystkim być jak najbogatsze w błonnik, a ubogie w niezdrowe tłuszcze i cukry proste. Bardzo dobre działanie antycellulitowe mają obie frakcje błonnika w takiej diecie, a więc zarówno frakcja nierozpuszczalna w wodzie, jak i rozpuszczalna. Pierwsza zabezpiecza nas, bowiem przed zaparciami i zaleganiem resztek pokarmowych, a druga spowalnia wchłanianie i odkładanie tłuszczu. Źródłem błonnika są szczególnie warzywa i owoce (w tym cytrusy i jabłka), grube kasze, otręby i brązowy ryż.
Zabiegi niedomowe na cellulit, robione w gabinecie medycyny estetycznej
Specjaliści radzą to jako ostateczność, jeśli metody domowe nie pomogą. Do wyboru mamy tu: 1) endermologię (masaż specjalnymi wałkami chwytającymi fałd skórny i zgniatającymi go), 2) masaż pompą próżniową (vacuum), 3) ultradźwięki, 4) laseroterapia, 5) mezoterapia (nastrzykiwanie skóry preparatami ujędrniającymi i poprawiającymi napięcie oraz przemianę materii w skórze), 6) zabiegi ujedrniające typu guam, hannan-body, czy body-wrap