Pielęgnacja cery tłustej

4/5 - (1 vote)

Skóra tłusta to jeden z najczęstszych problemów skórnych. Przedstawia wyjątkowe wyzwania, takie jak choćby błyszczenie i wypryski trądzikowe. Jednak przy odpowiedniej rutynie i właściwie dobranych produktach do pielęgnacji skóry, problemy te mogą stać się jedynie wspomnieniem! Jak zatem tego dokonać? Masz problem z nadmiarem sebum i tłustą cerą? Konieczne przeczytaj ten artykuł i jeszcze dziś wypróbuj nasze porady! Sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja cery tłustej.

Pielęgnacja cery tłustej – kompendium najważniejszych porad!

Aby pomóc odpowiedzieć jak dbać o tłustą cerę, najprościej zwrócić się oczywiście do ekspertów od pielęgnacji skóry. Takich porad można tez jednak bardzo wiele znaleźć po prostu w Internecie. Tylko jest ich bardzo wiele, a niektóre są nawet bardzo dziwne. Jak więc wiedzieć, które są właściwe i skuteczne, a przy tym bezpieczne?

Otóż my zrobiliśmy to za Was i zebraliśmy wszystko w jedną całość. Konieczne przeczytaj więc ten artykuł i jeszcze dziś wypróbuj nasze porady! Sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja cery tłustej. Specjalnie dla Was wyszukaliśmy najważniejsze wskazówki specjalistów, dotyczące codziennej pielęgnacji skóry tłustej.

Rezultatem jest prosta i bezpieczna, czteroetapowa pielęgnacja skóry. Możesz ją bez problemu, codziennie stosować rano i wieczorem, aby zachować zdrową, czystą i pozbawioną tłustego wybłyszczenia skórę.

Pielęgnacja cery tłustej

krok 1.

Przede wszystkim oczyszczaj swoją skórę rano i po południu. Najważniejszym bowiem etapem każdej rutynowej pielęgnacji skóry jest jej regularne, codzienne oczyszczanie. A jeśli Twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, to prawdopodobnie może również potrzebować jeszcze więcej takiego oczyszczania. Dermatolodzy i kosmetycy uważają, że zdecydowana większość ludzi koniecznie powinna myć twarz rano i wieczorem. Szczególnie ważne jest jednak, aby osoby z tłustą skórą dokładnie oczyściły twarz każdego ranka.

Dlatego, nawet jeśli możemy czuć mając tłustą cerę, że po przebudzeniu jest ona nadal czysta po poprzedniej nocy, musimy i tak ją oczyścić. W nocy bowiem Nasza skóra jest zajęta zrzucaniem starych zużytych już komórek oraz i produkcją nowego sebum. Dlatego zaleca się jej poranne mycie dobrym środkiem złuszczającym. Powinniśmy w ogóle nim myć skórę zarówno rano, jak i wieczorem.

Fitomed Tonik Ziołowy do cery tłustej 200ml
Fitomed Tonik Ziołowy do cery tłustej 200ml

Specjaliści, kosmetycy i dermatolodzy polecają przy tym, by używać środków dobrze czyszczących. Mogą to być np. mydła siarkowe, czy nawet toniki zawierające kwas salicylowy, jeśli mamy wypryski. To naprawdę pomoże usunąć nadmiar sebum i martwy naskórek. Zapobiegnie też gromadzeniu się nadmiaru sebum i brudu w porach skórnych.

Czytaj również  Dbanie o tatuaż

Zapobiegnie dzięki temu możliwym stanom zapalnym i wypryskom, a już istniejące wysuszy i zlikwiduje. Uwaga jednak by w niczym nie przedobrzyć, bo wtedy nadmiernie przesuszymy cerę.

Pielęgnacja cery tłustejkrok 2.

Na tym etapie zaleca się użyć specjalnego, dobrze dobranego do rodzaju swojej cery tonera. Kiedy i jak to zrobić? Otóż gdy Twoja skóra zostanie już oczyszczona podczas etapu pierwszego, zostanie uwolniona od nadmiaru tłuszczu, brudu czy makijażu. Wtedy specjaliści zalecają właśnie krok drugi, czyli zastosowanie toniku złuszczającego.

Takie płyny zawierają kwas salicylowy, kwas glikolowy i/lub kwas mlekowy. Kwasy te osuszają i pomogą szybciej złuszczyć martwy naskórek, co także ograniczy mocno nadmiar sebum na skórze twarzy. Mamy też jedną bardzo ważną uwagę dla osób o tłustej skórze! Otóż tak naprawdę to macie wielkie szczęście!

Jak to możliwe? Otóż jest tak, ponieważ jeśli macie więcej olejków sebum w i na skórze, to działa to idealnie przeciwzmarszczkowo. Tłusta skóra doskonale odpiera zmarszczki i to nawet te głębokie. Widać to wyraźnie w porównaniu z osobami z suchą skórą. Jak w popularnym przysłowiu – „nie ma więc tego złego, co by na dobre nie wyszło”.

Pielęgnacja cery tłustej – krok 3.

Na tym etapie chodzi o zadbanie o swoją skórę zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Ten krok będzie więc zależał od Twoich konkretnych problemów skórnych. Możesz bowiem mieć tylko nadmiar sebum, a możesz też borykać się z uciążliwym trądzikiem, czy skórą naczynkową. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz właśnie skłonność do trądziku, to specjaliści zalecają, by w ciągu dnia używać wspomnianej siarki lub nadtlenku benzoilu.  

Szczególnie modne są ekologiczne preparaty zawierające organiczne związki siarki. Pozwoli to skutecznie ograniczyć nadprodukcję oleju skórnego czyli sebum i zapobiegnie wypryskom. Wieczorem natomiast zaleca się produkty kosmetyczne z retinolem. Dodatkowo pomagają bowiem zachować czyste pory i ogólnie promienny wygląd zdrowej skóry. Bardzo polecane są też inne produkty lecznicze z takiej właśnie linii do pielęgnacji skóry problematycznej.

Czytaj również  Maści i kremy na przebarwienia

Pomogą szczególnie te zawierające ekstrakt z aloesu, diglukonat chlorhekstydyny, wyciąg z oczaru wirginijskiego, czy z rumianku. Po umyciu twarzy, szyi i dekoltu zawierającym te ekstrakty żelem, tonikiem czy lotionem, zastosuje dobry krem do skóry przetłuszczającej się. A jak używać tonik? Nałóż najpierw niewielką ilość toniku na płatek kosmetyczny i dokładnie przetrzyj suchą skórę, omijając okolice oczu.

Pielęgnacja cery tłustej – krok 4.

Czwarta porada, to nawilżanie skóry rano i po południu. Jest to bowiem bardzo ważny krok, szczególnie, jeśli masz tłustą skórę. Istnieje przekonanie, że jeśli masz tłustą skórę, nie musisz lub nie powinieneś jej nawilżać. Już samo sebum ma ją dostatecznie nawadniać. Jednak nic bardziej mylnego!

Barwa 15 ml mydło siarkowe do twarzy i ciała
Barwa 15 ml mydło siarkowe do twarzy i ciała

Każdy rodzaj skóry potrzebuje przecież kremu nawilżającego. Jeśli natomiast masz tłustą skórę, powinieneś bardziej uważać na rodzaj kremu nawilżającego, którego zamierzasz używać. Jaka więc jest w tym względzie rekomendacja specjalistów, dermatologów i kosmetyków?

Otóż trzeba poszukać kremu nawilżającego, który jest lekki, bez olejków i zrobiony na bazie wody. W zasadzie każdy krem ​​nawilżający opracowany dla skóry skłonnej do trądziku, powinien spełniać te trzy kryteria!

Inne kroki, które również wspomogą pielęgnację skóry tłustej.

Opracowanie codziennej rutyny pielęgnacji skóry tłustej i przetłuszczającej się, to pierwszy krok w kierunku zarządzania taką cerą. Służą temu opisane wyżej 4 kroki. Kiedy już wyrobisz z tego regularny, codzienny nawyk, możesz rozważyć włączenie do swojej rutyny także innych posunięć. Są to co prawda rzadziej stosowane rozwiązania, jednak warto je chociaż na sobie wypróbować. Jeśli dodatkowo pomogą, to włączymy je do codziennych czynności pielęgnacyjnych swojej skóry.

Oto co jeszcze polecają specjaliści od pięknej cery:

używaj bibuły – jeśli Twoja skóra zaczyna się, zaleca się używanie bibułek kosmetycznych w celu kontroli nadmiaru sebum. Można też zastosować do tego nawet zwykłą chusteczkę higieniczną. Aby to zrobić, delikatnie dociśnij papier do skóry przez kilka sekund. Powinno to pomóc wchłonąć w niego większość skórnego oleju. W razie potrzeby można to powtarzać kilka razy w ciągu dnia;

myj twarz po treningu – prócz porannej i wieczornej rutyny mycia twarzy, zaleca się też mycie twarzy po ćwiczeniach. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie planujesz wkrótce wziąć prysznica. Mycie twarzy pomoże usunąć pot, tłuszcz i brud, które mogą gromadzić się podczas ćwiczeń. Nie musi to być skomplikowany czteroetapowy proces mycia, opisany w punkcie pierwszym. Po prostu umyj twarz zwykłym środkiem myjącym i nałóż lekką warstwę kremu nawilżającego. Im szybciej możesz to zrobić po ćwiczeniach, tym lepiej;

Czytaj również  Mezoterapia

mądrze wybieraj produkty kosmetyczne – jeśli chodzi o kupowanie produktów do pielęgnacji skóry, to również powinniśmy wybierać je bardzo mądrze. Przede wszystkim więc unikaj produktów z alkoholem, ponieważ mogą wywołać paradoksalny wzrost wydzielania skórnego sebum! Unikaj też wszystkiego, co jest gęste i/lub tłuste, jak np. masło kakaowe, masło shea, czy wazelina. Doskonałe są za to pieniące się środki do mycia twarzy, jak np. pianka do mycia twarzy Neutrogena;

noś krem ​​przeciwsłoneczny na zewnątrz, jeśli jest mocne słońce – podczas przebywania na zewnątrz pamiętaj, aby zawsze nosić krem przeciwsłoneczny o filtrze co najmniej SPF 30. Polecane są na przykład kremy przeciwsłoneczne zawierające dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Składniki te mogą bowiem wydajnie wspomagać zapobieganie występowania wyprysków trądzikowych na twarzy. Skutecznie hamują procesy zapalne. Aby to ułatwić, spróbuj codziennie nosić taki właśnie krem ​​nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym. Zawsze będziesz wtedy odpowiednio chroniony. To ważne oczywiście szczególnie latem w czasie słonecznych upałów. Jednak pamiętajmy, że słoneczne dni zdarzają się również i w czasie mroźnych zimowych miesięcy.

pielęgnacja cery tłustej poradnik

Pielęgnacja cery tłustej najważniejsze!

Jeśli masz przetłuszczająca się lub tłustą skórę, codzienna jej pielęgnacja stanowi najlepszy sposób na ograniczenie wyprysków i kontrolę błyszczenia. Czynności te są nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne i nie powinno się zaniedbywać ich stosowania! Wybór odpowiednich produktów kosmetycznych, noszenie kremów przeciwsłonecznych, używanie bibułek i mycie twarzy rano, wieczorem i po ćwiczeniach – wszystko to zmniejszy przetłuszczanie. Pomoże też zachować czystą i zdrową cerę. A sam fakt, że Twoja skóra się przetłuszcza prawdopodobnie spowoduje też dodatkowo, że dłużej zachowa swoją młodość!

Leave a Comment