Skóra trądzikowa to problem nastolatków, lecz nie tylko. Winna temu jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, co powoduje pojawianie się na skórze zaskórników, krostek i wyprysków. Trądzik należy leczyć właściwą i systematyczną pielęgnacją skóry oraz odpowiednimi preparatami. Niekiedy lekarz zaleca też terapię medyczną, w tym hormonalną. Przeczytaj wszystko o tym, jakie są domowe sposoby na pozbycie się pryszczy. Jeszcze dziś wypróbuj nasze proponowane sposoby na pryszcze.
Pryszcze kojarzą się głównie z młodym wiekiem, jednak nierzadko są też problemem osób starszych
Pojawiają się czasem niezależnie od rodzaju cery, wieku czy stanu zdrowia. Oczywiście psuje to wygląd twarzy, dekoltu i niektórych innych części ciała. Nawet jedna krosta będzie nas szpecić, a na jej wyleczenie potrzeba aż kilka lub niekiedy nawet więcej dni. Większość z nas ma ochotę wyciskać wstrętnego pryszcza, lecz nie wolno tego robić, bo zwykle skutkuje to zwiększeniem stanu zapalnego i pojawieniem się obok większej ilości kolejnych wyprysków. Osoby wiedzące o tej zasadzie, ukrywają więc pryszcza pod warstwą makijażu, dopóki nie zniknie. Bezpośrednią przyczyną takich zmian jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, których najwięcej jest na twarzy w tzw. strefie T, czyli w okolicach nosa, czoła i brody. Zmiany trądzikowe mogą też jednak rozlewać się z tych miejsc na resztę twarzy, ramiona, dekolt i plecy.
Przyczynami nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry może być wiele czynników,
w tym szczególnie: złe odżywianie, stres, hormony. Czynniki te pobudzają gruczoły łojowe do wydzielania nadmiaru tłuszczowego sebum, przez co skóra szybko się przetłuszcza i zaczyna brzydko błyszczeć. Nadmiar sebum jest też pożywką dla bakterii. Te wszędobylskie mikroorganizmy rozkładają sebum, coraz mocniej podrażniając skórę. Przez to pojawia się zaczerwienienie i coraz mocniej jątrzące się wypryski.
Nie należy ich wyciskać właśnie przez obecne tam bakterie, bo roznosi to je wszędzie dookoła i w głąb skóry. Jeśli nasz trądzik jest uporczywy i dość obszerny, warto iść na konsultację do lekarza dermatologa lub endokrynologa. Niekiedy trądzik wymaga bowiem specjalistycznego leczenia. Jednak wyskakującego od czasu do czasu pojedynczego pryszcza lub małą ich grupkę można szybko unieszkodliwić samemu. Jak to zrobić? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się pryszczy? Jeszcze dziś wypróbuj nasze proponowane sposoby na pryszcze? Czy takie metody są bezpieczne?
Domowe sposoby na pozbycie się pryszczy,
to na przykład wszelkie własnoręcznie robione pasty, maści, toniki, okłady, maseczki i tym podobne środki stosowane zewnętrznie. Bardzo ważne są jednak także herbatki, napary i zdrowe diety stosowane od wewnątrz, czyli poprzez poprawę naszej fizjologii i oczyszczające organizm z toksyn. Środki zewnętrzne likwidują bakterie, osuszają serum i przyspieszają gojenie się krost, co zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień, jakie zostają po długo utrzymujących się pryszczach. Co dokładnie należy robić, aby własnym sumptem pozbyć się pryszczy i skutecznie zapobiegać powstawaniu następnych? Zacznijmy najpierw od tego, jak w ogóle pielęgnować skórę trądzikową. Bez względu na nasz wiek, zasady traktowania skóry trądzikowej są podobne i należy się do nich stosować.
Na pewno poprawi to stan naszej cery, a także uchroni przed wspomnianymi powikłaniami potrądzikowymi (blizny, przebarwienia). Uwaga jednak, bo pielęgnacja ta jest uzależniona od fazy omawianej choroby. Jeśli więc nasz trądzik jest ciężki i bardzo uporczywy, należy zdecydowanie udać się najpierw do dermatologa, który zbada nasz stan, przepisze nam odpowiednie leki i preparaty, a być może zaleci też jakieś specjalne zabiegi. Czasem może też skierować nas do endokrynologa, jeśli podejrzewa podłoże hormonalne, jako powód trądziku. Jeśli jednak nasze krostki są sporadyczne i niezbyt uciążliwe, wtedy można hamować ich rozwój na własną rękę i utrzymywać skórę w jak najlepszej czystości i higienie. Należy przy tym stosować zasady pielęgnacji skóry z problemami, skóry trądzikowej. Sprawdźmy teraz wreszcie, jakie są domowe sposoby na pozbycie się pryszczy (proste sposoby na pryszcze).
Pasta z miodu i cynamonu.
Zmieszaj miód z cynamonem do konsystencji gęstej pasty i nałóż tak uformowaną maseczkę wieczorem punktowo na pryszcze, pozostawiając to na całą noc. Cynamon i miód działają antybakteryjnie, co zatrzymuje rozwój krost i likwiduje stan zapalny. Do rana skóra powinna całkowicie wchłonąć maseczkę, a pryszcze zmniejszą się. Zabieg należy powtarzać do zniknięcia krost.
Pasta pomidorowa.
Widelcem rozgnieć pomidora na papkę, którą nałóż na zmienione miejsca na 15 min., a potem spłucz letnią wodą. Pomidory zawierają likopen i kwasy, które zlikwidują stan zapalny i wysuszą nawet świeże krosty.
Maseczka truskawkowa.
Widelcem rozgnieć dojrzałe truskawki i zmieszaj je z ubitym białkiem z jaj, następnie nałóż papkę na twarz na 15-20 min, a potem spłucz letnią wodą. Truskawki odświeżają i rozjaśniają cerę, a białko jaj stabilizuje, wydzielanie łoju obkurcza rozszerzone pory. To jednak wersja dobra dla cery tłustej i mieszanej. Na cerę suchą rozgniecione truskawki miesza się z 2 łyżkami miodu oraz łyżką śmietany kremówki lub ze zgniecionymi bananami. Maseczka przywraca właściwe nawilżenie skóry i łagodzi podrażnienia.
Maseczka z kurkumy i oleju kokosowego.
Zmieszaj szczyptę proszku kurkumy z olejem kokosowym i nałóż na zmienione miejsca. Orientalna przyprawa kurkuma działa silnie antybakteryjnie i rozjaśniająco.
Sok z cytrusów.
Wyciśnij trochę soku i nałóż go patyczkiem kosmetycznym wyłącznie na wypryski, a nie na całą twarz, bo sok ten silnie wysusza. Kwas w cytrusach dobrze leczy nawet świeże pryszcze.
Stempel z czosnku.
Pognieć ząbek czosnku i przyłóż papkę do zaognionego miejsca na 15 min., następnie dokładnie umyj twarz. Okład powtarzaj kilka razy do zaniku krosty. Czosnek zawiera cynk i siarkę, które działają silnie antybakteryjnie i oczyszczająco.
Pasta do zębów.
Posmaruj krosty białą pastą do zębów (niekolorowym żelem). Substancje zawarte w paście do zębów szybko osuszą i zlikwidują pryszcza.
Pasta z sodą oczyszczoną.
Szczyptę sody oczyszczonej zmieszaj z 1-3 kroplami wody, do uzyskania gęstej papki, którą nakłada się na krostę na 30 min. i spłukuje wodą. Soda oczyszcza i wysusza, co przyspiesza gojenie. Uwaga jednak, bo soda ma silne działanie, więc nie należy tej metody powtarzać kilka razy.
Maseczka z aspiryny lub polopiryny.
3-4 tabletki aspiryny lub 6-7 tabletek polopiryny zalej odrobiną wody (najlepiej destylowanej lub hydrolatu) w miseczce, by tabletki spęczniały i rozgnieć je dokładnie na jednolitą papkę. Następnie dodaj łyżkę jogurtu naturalnego lub greckiego bez cukru (niesmakowy, bez owoców). Otrzymaną papkę nałóż na całą twarz lub jej partie ma 10-15 min. i zmyj letnia wodą. Przed zmyciem można zrobić palcami delikatny peeling twarzy, co zbierze martwy, złuszczony naskórek. Maseczka aspirynowa jest dobra do cery mieszanej, tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych i problematycznej. Uważać na nią powinny jednak osoby z cerą wrażliwą, bardzo suchą i naczyniową, bo może wywołać podrażnienia. Maseczka poprawia stan skóry, likwiduje stan zapalny, zmniejsza liczbę zaskórników i krostek, rozjaśnia przebarwienia.
Sposoby na pozbycie się pryszczy – kosmetyki do cery trądzikowej
W razie uciążliwych wyprysków i krostek należy stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Wybierajmy przy tym wyłącznie te, na których znajduje się napis „niezapychające porów skórnych”, czyli inaczej „niekomedogenne”. Uważajmy jednak, bo wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych ma działanie silnie wysuszające. To dobre dla skory tłustej, ale inne może zbyt mocno wysuszać i postarzać. Zwykle to wysuszanie gwarantuje dodatek kwasu salicylowego, mającego właściwości odkażające, bakteriostatyczne i złuszczające. Zbyt częste używanie kosmetyków i własnoręcznie robionych preparatów z kwasem salicylowym może więc prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, szorstkości i złuszczania naskórka oraz pojawiania się zmarszczek.
Zwężeniu ulegają też ujścia kanalików gruczołów łojowych, przez co łój gromadzi się pod skórą, nie mając jak się wydostać. To jeszcze bardziej może nasilać stan zapalny i zwiększa objętość krost. Dlatego, gdy skóra stanie się przesuszona, trzeba robić przerwy w stosowaniu omawianych preparatów i kosmetyków. Można nawet na twarz nakładać w tym czasie nietłusty krem nawilżający. Nawilży to skórę, poprawi skład sebum oraz przywróci prawidłowe uwodnienie komórek i jej napięcie. Na koniec należy dodać, że trzeba też unikać kremów perfumowanych, bo skóra trądzikowa jest wrażliwa i nadreaktywna, więc takie dodatki mogą ja podrażniać.
Sposoby na pozbycie się pryszczy – inne składniki kosmetyków na wypryski i trądzik:
propolis – substancja naturalna wytwarzana przez pszczoły, działa bakteriobójczo i grzybobójczo;
siarka – działa antyseptycznie, ściągająco i wysuszająco;
tlenek cynku – absorbuje nadmiar sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe, co łagodzi łojotok, działa też antybakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran;
nadtlenek benzoilu – działa złuszczająco i przeciwbakteryjnie, ogranicza też proces melanogenezy, przez co zmniejsza przebarwienia pozapalne skóry.