Dni płodne są okresem, w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Według badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Płodna Polka” jedynie 19 procent bezdzietnych Polek w wieku od 18 do 35 lat prawidłowo potrafi określić, w których dniach może zajść w ciążę. Jest to wynik znacznie niższy niż w Europie Zachodniej.
Dni płodne kiedy wypadają?
Dni płodne zwykle obejmują okres od 5 do 9 dni. W tym czasie współżycie bez użycia antykoncepcji może zakończyć się ciążą. Do zapłodnienia może dojść jedynie podczas owulacji, jednak plemniki w sprzyjających warunkach mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet 5-7 dni. W okresie płodnym śluz wydzielany przez szyjkę macicy zmienia konsystencję i właściwości na bardziej przyjazne dla nasienia, co sprawia, że plemniki mają spore szanse na dotarcie do komórki jajowej.
Jajeczkowanie na ogół występuje na 14 dni przed terminem planowanej miesiączki, a uwolniona przez jajnik komórka żyje przez około 24 godziny. Niekiedy dochodzi do opóźnienia owulacji z powodu stresu, wahań hormonalnych, choroby lub zmiany klimatu, dlatego zaleca się przyjmowanie, że jajeczkowanie trwa przez 48 godzin.
Jeżeli cykl kobiety ma długość 28 dni, dni płodne występują pomiędzy 8 a 16 dniem cyklu. Natomiast w przypadku cyklu o długości 30 dni występuje przesunięcie dni płodnych o dwie doby – przyjmuje się, że występują pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu. Analogicznie można obliczyć, kiedy występują dni płodne oraz owulacja w cyklach o innej długości.
Dni płodne kalkulator dokładny – jak działa?
Niewiele kobiet ma cykl miesiączkowy regularny co do dnia. U większości pań pojawiają się jedno- lub dwudniowe przesunięcia terminu miesiączki, niemające związku z ciążą czy problemami hormonalnymi. Samodzielne określanie dni płodnych jest z tego powodu nieco utrudnione i wymaga stałej obserwacji cyklu oraz innych objawów towarzyszących owulacji. Za pomocą kalkulatora dni płodnych o wysokiej dokładności można znacznie podnieść prawdopodobieństwo prawidłowego określenia, kiedy przypada okres, w którym może dojść do zapłodnienia.
Dokładny kalkulator dni płodnych wskazuje termin owulacji oraz okres wysokiego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę na podstawie długości co najmniej kilku ostatnich cykli miesięcznych. Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się, wprowadzając do kalkulatora terminy miesiączek z ostatniego roku. Część kalkulatorów, które określają dni płodne i niepłodne, umożliwia wskazanie daty owulacji, dzięki czemu uzyskane wyniki są jeszcze wiarygodniejsze.
Owulacja – jak określić jej termin?
Przyjmuje się, że dni płodne po okresie rozpoczynają się w 8 dniu po miesiączce przy standardowym cyklu 28-dniowym, a owulacja występuje pomiędzy 12 a 16 dniem cyklu. Ta metoda określania terminu owulacji – choć bardzo prosta, jest obarczona dużym ryzykiem błędu. Aby poznać dokładny termin jajeczkowania, można skorzystać z testu owulacyjnego. Test tego typu można znaleźć w aptece, często jest dostępny również w dużych sieciach drogerii i supermarketach.
Do wykonania testu owulacyjnego potrzebna jest próbka porannego moczu. Określanie terminu owulacji za pomocą testu powinno się rozpocząć około 10-11 dnia cyklu i kontynuować aż do dnia, w którym badanie da pozytywny wynik. Dodatni wynik oznacza, że jajeczkowanie wystąpi w ciągu 24-36 godzin.
Dni płodne – śluz i temperatura
Termin owulacji oraz dni płodne można określić bez wykonywania testów owulacyjnych. Pomocne są w tym dwie metody – Billingsa i termiczna Doeringa. Metoda Billingsa polega na obserwacji śluzu z szyjki macicy. Śluz przezroczysty, ciągnący się i przypominający konsystencję kurzego białka oznacza, że kobieta jest płodna. Natomiast śluz gęsty i biały, czasem nieco grudkowaty, wskazuje, że dni płodne zakończyły się.
Metoda termiczna Doeringa polega na obserwacji temperatury ciała, która zmienia się u kobiety w zależności od dnia cyklu. Temperaturę mierzy się w dowolnie wybranym miejscu – pod pachą, pod językiem, w pochwie lub odbytnicy. Istotne jest, by pomiarów dokonywać zawsze w tym samym miejscu tuż po przebudzeniu i bez wstawania z łóżka. O zakończeniu dni płodnych świadczy utrzymujące się co najmniej 4 dni podwyższenie temperatury o minimum 0,2 stopnia w porównaniu do dni wcześniejszych.
Kalendarz dni płodnych wykres – pomoc w zajściu w ciążę
Metody naturalnego planowania rodziny powstały w celu kontrolowania urodzeń, jednak wysoka zawodność każdej z nich sprawia, że poleca się je jako metody ułatwiające poczęcie dziecka. Na podstawie obserwacji śluzu, pomiarów temperatury ciała oraz oznaczania terminów kolejnych miesiączek można stworzyć wykres, na którym będą zaznaczone dni o największym prawdopodobieństwie zapłodnienia komórki jajowej. Wykres może pomóc parom, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko bez efektów. Szczegółowe kontrolowanie dni płodnych i owulacji jest polecane przez ginekologów i naprotechnologów jako pierwsza metoda leczenia niepłodności.
Kalendarz dni płodnych dziewczynka czy chłopiec?
Dzięki kalendarzowi dni płodnych można zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziecka określonej płci. Płeć dziecka jest determinowana przez plemnik, który dotrze do komórki jajowej. Plemniki męskie, czyli z chromosomem Y, są znacznie szybsze niż plemniki żeńskie, jednak wykazują mniejszą odporność na niesprzyjające środowisko. Jeżeli chce się począć chłopca, prawdopodobieństwo zapłodnienia zwiększa się, współżyjąc w terminie owulacji. Szybsze plemniki z chromosomem Y mają wtedy największe szanse na dotarcie do komórki jajowej jako pierwsze.
Jeżeli marzy się o dziewczynce, współżycie powinno mieć miejsce na 2-4 dni przed owulacją. W dniu jajeczkowania powinno się powstrzymać od seksu. Plemniki żeńskie z chromosomem X poruszają się wolniej niż plemniki męskie, jednak są w stanie dłużej przetrwać w drogach rodnych kobiety. Stąd plemniki z chromosomem Y powinny obumrzeć do dnia owulacji, co sprawi, że do komórki jajowej dotrą jedynie plemniki żeńskie.