Tatuaż co musisz wiedzieć przed tatuowaniem

Rate this post

Tatuaż to dzisiaj modna forma ozdabiania swojego ciała. Przede wszystkim musimy jednak wiedzieć, jakie wzór tatuażu chcemy i gdzie ma być umieszczony. Może chcesz coś kwiatowego? Albo czyjś portret? Może lepsze będą abstrakcyjne plamy koloru? A może po prostu chcesz rysunek motylka lub inne zwierzę? Sprawdź też koniecznie, jak przyszły tatuaż będzie wyglądał za kilkadziesiąt lat. Masz nieodpartą ochotę na tatuaż, więc konieczne przeczytaj najpierw, co musisz wiedzieć przed tatuowaniem. Jeszcze dziś sprawdź, co ze sobą niesie tatuaż i komu nie jest zalecany.

Tatuaż – co musisz wiedzieć przed tatuowaniem?

Robienie tatuażu przypomina trochę ślub, bo taka ozdoba zostaje z Tobą już przecież na zawsze. Wybierz więc naprawdę dobrze, po uprzednim dogłębnym zastanowieniu. Tylko wtedy będziesz w pełni zadowolony ze swojej decyzji przez lata. Nigdy nie dokonuj błyskawicznego wyboru, szczególnie gdy jesteś akurat na przykład pijany lub w złym nastroju. Możesz potem bardzo żałować pochopnego nabytku na swojej skórze. Niechciany tatuaż można co prawda potem usunąć lub zmienić go w jakiś inny tatuaż zrobiony na bazie starego. Jest to jednak trudne i kosztowne.

Aby więc uniknąć konieczności późniejszego pokrycia starego projektu nowym, lub opłacenia laserowego usuwania tatuażu, poświęć czas na dokładne przemyślenie swojej decyzji, korzystając z poniższych porad ekspertów od wykonywania tatuaży oraz lekarzy dermatologów i medycyny estetycznej. Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądał Twój przyszły tatuaż, czy też jak powinna przebiegać i na czym polega najlepsza możliwa opieka skóry w miejscu nowego tatuażu – abyś mógł przygotować wszystko z wyprzedzeniem – oto porady na temat tego, co należy wiedzieć przed wykonaniem tatuażu – co musisz wiedzieć przed tatuowaniem.

Ile kosztuje tatuaż?

Dobry tatuaż nie jest tani, a tani tatuaż zwykle nie jest dobry. Cena tatuażu zależy od jego rozmiaru, powierzchni ciała, którą chcemy nim pokryć, renomy artysty i sklepu. Przykładowo w USA cena zwykle kształtuje się od 50 dolarów za mały tatuaż. W Polsce zapłacimy od około 100 zł za tatuaż standardowy wielkości 3×3 cm, 200 zł za tatuaż 5×5 cm, 400 zł za tatuaż 10×10 cm, 600-800 zł za tatuaż 12×18 cm oraz 800-1400 zł za tatuaż 17×24 cm.

Za tatuowane napisy zapłacimy u nas 100 zł za wielkość 2×4 cm, 200 zł za wielkość 2,5×7 cm, 300 zł za wielkość 3,5×12,5 cm, 400 zł za wielkość 4×19 cm oraz 500 zł za wielkość 4×24 cm. Kosztowne jest też laserowe usuwanie tatuażu. Przykładowo, za usunięcie tatuażu wielkości 5×5 cm zapłacimy ok. 100 zł, za większy 10×10 cm ok. 300 zł, za jeszcze większy 12×18 cm ok. 600 zł, a za usunięcie tatuażu wielkości 17×24 cm zapłacimy aż 800 zł.

Czytaj również  Czym jest afazja i czy ją się leczy?

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – jak wygląda świeży tatuaż?

Wygląd tatuażu zależy od tego, co wybierzesz. Może to być np. czyjś portret (Matki czy ukochanej), albo jakieś fajne zwierzę, samochód, ulubiona postać filmowa, kwiaty, buźka Twojego dziecka lub jakiś napis. Ważna jest też wielkość całego dzieła. W salonach tatuażu dostaniemy do obejrzenia specjale książki z obrazami, by móc sobie wybrać żądany wzór. Możemy też sami wymyślić swój własny projekt autorski.

tatuaż na rece sowa

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – jak tatuaż starzeje się wraz z wiekiem?

Po wykonaniu tatuażu, skóra w tym miejscu jest spuchnięta, zaczerwieniona i obolała. Dzieło jednak szybko się goi i przez długie lata pozostaje identyczne jak na początku, poza lekkim blaknięciem. Najbardziej niepokojącym działaniem niepożądanym jest ból, który nasila się z dnia na dzień, co może wskazywać na infekcję. W takim przypadku należy jak najszybciej iść do lekarza. Decydując się na tatuaż, należy też wziąć pod uwagę jego wpływ na nasze codzienne życie.

Na przykład tatuaż z tyłu uda czy na pośladkach spowoduje, że po jego wykonaniu może być nam trudno siadać przez kilka pierwszych dni. Z kolei tatuaż na biuście może kilka dni boleśnie przeszkadzać w noszeniu stanika. To jednak nic w porównaniu ze starzeniem się naszej skóry wraz z wiekiem. U starszych osób, tatuaż może przez to stracić swój pierwotny wygląd i stać się karykaturalny.

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – gdzie jest najmniej bolesne miejsce na tatuaż?

Bolesność przy robieniu tatuażu różni się, zależnie od wielkości tatuażu i miejsca jego wykonania na ciele. Mniejsze tatuaże robione na bardziej mięsistych częściach ciała, bolą najmniej. Tatuaże na nadgarstku i przedramieniu są zwykle mniej bolesne i polecane na początek. Można też zrobić sobie test uszczypnięcia paznokciami. To prosty i dobry wskaźnik tego, które obszary naszego ciała mogą być mniej wrażliwe od innych.

Czytaj również  Zabieg depilacji laserowej

Chociaż każdy odczuwa ból inaczej, zwykle jest jednak tak, że ból przy tatuażu będzie gorszy na żebrach, stopach, kostkach, szyi, plecach kolan i wewnętrznej stronie łokci. Najmocniej boli tam, mamy wysoki poziom zakończeń nerwowych i niewiele tłuszczu podskórnego. Przed zabiegiem tatuowania nie należy brać przeciwbólowego ibuprofenu, aspiryny, czy pić alkoholu, bo rozrzedza to krew i może wywołać krwotok.

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – czego należy unikać przed wykonaniem tatuażu?

Przed tatuowaniem zdecydowanie nie bierzemy środków przeciwbólowych i nie pijemy żadnego alkoholu. Rozrzedza to krew, co może sprawić, że będziemy krwawić więcej w czasie tatuowania. Nadmiar krwi może też rozrzedzić atrament i popsuć ostateczny wynik tatuażu. Trzeba też unikać opalania, bo może to powodować oparzenia słoneczne lub suchą i łuszczącą się skórę. Bywa też, że tatuowany obszar wymaga ogolenia (szczególnie u mężczyzn). Wtedy najlepiej tego nie robić samemu, lecz zlecić to tatuażyście. Nie będziemy wtedy ryzykować skaleczeniem skóry żyletką, co mogłoby przeszkadzać w wykonaniu tatuażu.

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – jak sobie radzi z bólem po wykonaniu tatuażu?

Realistycznie, robienie tatuażu boli, jakby ktoś drapał nam skórę gorącą igłą. Po około 15 minutach takiego „dziergania” uwalnia się jednak adrenalina, która pomaga lepiej radzić sobie z bólem. Jeśli mamy tatuowaną większą powierzchnię skóry, wtedy ból może też falować w swej zmienności i nasileniu. Nie zaleca się stosowania kremu odrętwiającego, bo może on wpływać na teksturę skóry, a tym samym utrudnia osadzanie atramentu w skórze.

Jeśli jednak absolutnie musimy takiego kremu użyć, zgłośmy to tatuażyście, by wyraził na to swoją zgodę. Przed wykonaniem tatuażu wyśpij się dobrze, zjedz pełne śniadanie, pij dużo płynów i nie bądź na kacu czy pijany. Wszystko to pomaga radzić sobie z bólem. Warto też wziąć ze sobą jakieś przekąski lub książkę, czyli rzeczy, które mogą nas zająć i rozproszyć myśli. Ból stanie się wtedy łatwiejszy do opanowania.

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – wybór tatuażysty.

Dobrze jest mieć pomysł na projekt tatuażu i jego miejsce na ciele, ale równie ważny jest też wybór tatuażysty. Salon tatuażu powinien być renomowany, czysty, stosujący środki odkażające narzędzia, czy używane są rękawiczki i igły jednorazowego użytku. Dobre są miejsca z czyjegoś polecenia. Warto też wybrać się tam wcześniej na mały rekonesans, skonsultować się z artystą, porozmawiać o cenach, przejrzeć oferowane wzory i zadać ewentualne pytania. Można też poprosić o pokazanie licencji i zezwoleń na prowadzenie takich usług.

Czytaj również  Sztuczne rzęsy wszystko o nich

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – zagrożenia związane z tatuowaniem.

Reakcje niepożądane ludzkiego organizmu na tatuaż nie są częste, jednak są trudne do leczenia, jeśli już wystąpią. Najczęściej reakcje alergiczne wywołuje czerwony barwnik do tatuażu. Jeśli więc chcemy ten kolor użyć, najpierw skonsultujmy się z dermatologiem. Większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na tatuaż dotyczy osób, które wcześniej miały reakcje alergiczne m.in. na farbę do włosów, biżuterię z metali nieszlachetnych i tanie perfumy.

Jak dbać o miejsce świeżego tatuażu?

Unikaj jakiegokolwiek działania, gruntownego mycia, sauny, jacuzzi, basenów, pływania w jeziorze czy morzu, opalania itp. przez dwa tygodnie gojenia się tatuażowej rany. W przeciwnym wypadku nie zapobiegniesz infekcji. Niewskazany jest też trening i w ogóle jakikolwiek wysiłek fizyczny powodujący pocenie się skóry oraz jej napinanie, ocieranie itp. Przez pierwsze kilka dni po wykonaniu, ranę tatuażową pozostawiamy czystą i suchą.

Myjemy ją lekko dwa razy dziennie łagodnym środkiem czyszczącym (antyalergicznym i bezzapachowym), osuszamy i smarujemy balsamem natłuszczającym (są specjalne balsamy do pielęgnacji miejsc tatuażu, które goją i zapobiegają swędzeniu). W razie potrzeby okrywamy też opatrunkiem. Jeśli miejsce tatuażu zacznie swędzieć, nie wolno go drapać. Spowoduje to infekcję, a może też usunąć część wprowadzonego w skórę tuszu.

Co musisz wiedzieć przed tatuowaniem – jak długo trwa gojenie się miejsca tatuażu?

Po dwóch tygodniach tatuaż powinien zostać całkowicie wygojony. Należy go cały czas czyści, nawilżać i okrywać opatrunkiem w razie potrzeby. Musi tak być zadbany w spokoju do wygojenia. Jeśli część tatuażu nie zagoi się poprawnie lub jeśli wyblaknie, trzeba wtedy zgłosić się ponownie do swego tatuażysty. Prawdopodobnie niezbędna będzie jakaś poprawka i/lub pomoc dermatologa. Uwaga też, bo tatuaż może blaknąć potem przez lata, przy okazji opalania. Trzeba go więc zawsze natłuszczać kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Zapobiegnie to blaknięciu i podrażnieniom skóry w tym miejscu.

Leave a Comment