Tatuaże wykonywane niczym małe dzieła sztuki na własnej skórze są dzisiaj w wielkiej modzie. Noszą je zarówno osoby młode, jak i te starsze wiekiem. Pamiętajmy jednak, że po zrobieniu tatuażu trzeba zadbać, aby nie dostać infekcji skóry! Co więc należy zrobić i jakie są właściwe kroki? Czy trzeba o to pytać dermatologa? Planujesz zrobić sobie tatuaż, a może już go masz? Konieczne przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe dbanie o tatuaż, by uniknąć problemów skórnych!
Dbanie o tatuaż – dlaczego jego pielęgnacja ma tak duże znaczenie?
Tatuaż to coś więcej, niż tylko skórne, niemal żywe dzieło sztuki i sposób na podkreślenie własnego stylu. To bowiem również swoisty zabieg medyczny. Jak to możliwe? Jest tak, ponieważ artysta-tatuażysta za pomocą cienkiej igły wprowadza kolorowy atrament pod skórę. Tymczasem za każdym razem, gdy ingerujemy fizycznie w głąb skóry, narażamy ją na wnikanie w powstałe ranki różnych drobnoustrojów z zewnątrz.
Może to więc oznaczać dla nas w efekcie powstanie infekcji oraz większych czy mniejszych blizn. Odpowiednie dbanie o tatuaż zapobiegnie jednak wszelkim powikłaniom i zapewni prawidłowe gojenie się miejsca nowopowstałego tatuażu. Zarówno ty, jak i Twój tatuażysta odgrywacie w tym procesie równe role. Tatuażysta musi zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas wykonywania całego zabiegu. Natomiast Ty musisz potem odpowiednio zadbać o nowopowstałe dzieło sztuki na swej skórze.
Wraz z pójściem do licencjonowanego i renomowanego tatuażysty, musimy więc zadbać najpierw o swój nowy tatuaż w domu. Jednak ustalenie, jak właściwie dbać o tatuaż, może być trudne. Niektórzy specjaliści nie informują klientów o tym wymogu. Tymczasem nie każdy też wie, że ma prawo wymagać od artystów tatuażu, aby ci dostarczyli im instrukcje dotyczące późniejszej pielęgnacji. Ważne jest też, gdzie robimy sobie tatuaże.
Pamiętajmy bowiem, że w wielu państwach zgodnie z przepisami nie wymaga się instrukcji dotyczących opieki po zabiegowej. Tymczasem tatuaż to przecież zabieg na żywej ludzkiej skórze. Często również to sam artysta decyduje, czy i jakie informacje któremu ze swoich klientów podać.
Co więc należy zrobić i jakie są właściwe kroki? Czy trzeba o to pytać dermatologa? Planujesz zrobić sobie tatuaż, a może już go masz? Konieczne przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe dbanie o tatuaż, by uniknąć problemów skórnych! Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedź.
Dbanie o tatuaż – jak powinno wyglądać i co należy robić w pierwszej kolejności?
Jak upewnić się, że nasz nowy tatuaż jest czymś, czego nie będziemy potem żałować, jeśli chodzi o higienę jego wykonania i późniejszej pielęgnacji? Otóż należy postępować ściśle zgodnie niżej wymienionymi i opisanymi zasadami-krokami, by nasz nowy tatuaż bezpiecznie się zagoił:
Krok pierwszy – po wykonaniu tatuażu upewnij się przede wszystkim, czy artysta zakrył Twój nowy tatuaż cienką warstwą wazeliny i specjalną folią ochronną. Może to być również owinięcie czystym bandażem. Artysta powinien nałożyć cienką warstwę maści z antybiotykiem na tatuaż, a następnie zakryć ten obszar bandażem lub folią foliową. Ta powłoka zapobiega przedostawaniu się bakterii do skóry. Chroni również tatuaż przed otarciem o ubranie i podrażnieniem. Utrzymuj opatrunek tak długo, jak zaleca twój tatuator, co może trwać tylko kilka godzin. Pomoże wchłonąć płyn lub nadmiar atramentu, który wycieka z tatuażu.
Krok drugi – po kilku lub po około 24 godzinach od wykonania tatuażu, usuń to zabezpieczenie. Najpierw umyj ręce wodą i mydłem. Następnie delikatnie zmyj tatuaż ciepłą wodą i bezzapachowym mydłem. Na koniec osusz skórę czystą, miękką szmatką. Następnie delikatnie umyj tatuaż mydłem przeciwbakteryjnym i wodą i upewnij się, że go osuszasz.
Krok trzeci – na zmienione tatuażem miejsce nakładaj potem przynajmniej dwa razy dziennie warstwę maści antybakteryjnej/wazelinowej. Uwaga jednak, by na tym etapie już nie zakładać kolejnego bandaża.
Krok czwarty – delikatnie przemywaj cały obszar tatuażu dwa razy dziennie. Używaj do tego wody z mydłem i delikatnie osusz przed ponownym nałożeniem maści antybakteryjnej/wazelinowej.
Krok piąty – po codziennym oczyszczeniu tatuażu stosuj na niego odpowiednio dobrany dla ciebie krem nawilżający. ub maść leczniczą, aby skóra maksymalnie stale była wilgotna. Bardzo sprzyja to gojeniu się ran. Powinieneś / powinnaś powtarzać ten proces przez 2 do 4 tygodni. Staraj się również nie nosić ubrań, które przykleją się do tatuażu i unikaj pływania i słońca przez około 2 tygodnie. Specjaliści zalecają w tym czasie również chłodne prysznice. Oparzenie zbyt ciepłą wodą nie tylko bowiem zaszkodzi, ale może również przez to wyblaknąć atrament zawarty w skórze. Nanoś też na tatuażową ranę fizyczny filtr przeciwsłoneczny z co najmniej 7% filtrem z tlenkiem cynku w ciągu dnia i / lub zakryj go (odzież, bandaż).
Dbanie o tatuaż – dodatkowe porady.
Przede wszystkim poczekaj, aż ta nowa ozdoba się zagoi. A Ty podczas gdy twój tatuaż będzie się goił, powinieneś nosić odzież chroniącą przed słońcem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Zadzwoń też do wykonawcy tatuaży lub lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji, czy inne problemy. Nie należy jednak zakrywać tatuażu kremem z filtrem, aż do całkowitego jego zagojenia.
Skóra w tym miejscu musi swobodnie oddychać i goić się. Nie należy też przykrywać tatuaży obcisłymi ubraniami i drapać się w tych miejscach! Idź za to popływać i swobodnie zanurzaj swe ciało w wodzie pod prysznicem. Prysznic jest w tym wypadku jak najbardziej w porządku. Jeśli twój tatuaż trochę się zmieni w strupy lub utworzy twarde guzki i warstwy, to nie martw się. To bowiem zupełnie normalne zjawisko.
Często gojący się tatuaż również trochę swędzi. To typowe dla gojących się, nawet drobnych ran. Ale nigdy nie drap się wtedy i nie rozjątrzaj tych miejsc. Możesz przez to dostać infekcji i późniejszych brzydkich blizn zniekształcających tatuaż. Drapanie może też usunąć kolor z niektórych miejsc, lub go zamaże i pomiesza.
Jeśli natomiast uważasz, że Twój tatuaż prawdopodobnie jest jednak zainfekowany i/lub nie goi się prawidłowo, to koniecznie udaj się wtedy do lekarza!
Dbanie o tatuaż – potencjalne skutki uboczne i powikłania tatuaży.
Przez kilka pierwszych dni po wykonaniu tatuażu, skóra może być zaczerwieniona, swędząca i obolała. Możesz też zauważyć nadmiar atramentu wraz z krwią i płynem wyciekającym ze skóry. To jednak normalne. Dopiero jeśli zaczniesz odczuwać objawy któregokolwiek z następujących powikłań, skontaktuj się z lekarzem:
infekcja – tatuaż, który nie jest odpowiednio pielęgnowany, może się zainfekować. Zainfekowana skóra będzie czerwona, obrzmiała, ciepła i bolesna. Może również zacząć wyciekać z niej ropa. Jeśli sprzęt lub atrament używany przez artystę był zanieczyszczony, możesz nawet dostać zakażenia krwiopochodnego. Chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typy B lub C, HIV lub tężec. Istnieją też doniesienia o innych infekcjach, jak np. nie gruźlicze prątkowe infekcje skóry.
reakcja alergiczna – pojawia się przy nadwrażliwości na atrament. Pojawia się wtedy czerwona, swędząca infekcja skórna. Najczęściej takie reakcje alergiczne wywołują barwniki czerwone. Ponadto, barwniki czerwone wraz z niebieskimi i czarnymi są również bardziej podatne na wywoływanie niealergicznych reakcji skórnych, jak nadwrażliwość na światło.
blizny – uszkodzenia skóry i powikłania po tatuażach mogą też powodować trwałe blizny.
Dbanie o tatuaż – długoterminowe wskazówki dotyczące pielęgnacji.
Kiedy wyjdziesz z salonu tatuażu, Twoja nowa ozdoba będzie wyglądała na pewno jak milion dolarów. Tatuaż będzie pięknie jaskrawy i lśniący oraz zawsze doskonale widoczny i ładny. Zawsze nakładaj jednak na skórę w tym miejscu krem z filtrem przeciwsłonecznym. Rób to szczególnie latem, gdy przebywasz dużo czasu na słońcu. Pozwoli to jeszcze lepiej zachować jaskrawe kolory tatuażu. Słońce potrafi bowiem mocno wyblaknąć tego typu dzieła sztuki.
Zaleca się w tym celu krem z filtrem co najmniej SPF 45 lub nawet wyższym. Nawilżaj również miejsce z tatuażem koniecznie codziennie. To ważne zwłaszcza wtedy, jeśli tatuaż znajduje się na obszarze ciała takim jak dłonie. Bez tej ochrony może tu szybko zniknąć, a co najmniej bardzo mocno wyblaknie. Pamiętaj, ze po wygojeniu tatuażu przechodzisz w tryb jego konserwacji. Chociaż nie musisz jednak specjalnie dbać o niego po 3 lub 4 miesiącach, musisz jednak jeszcze o czymś pamiętać.
Są bowiem rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec degradacji jego atramentu. Przede wszystkim musisz utrzymywać tatuaż w czystości. Codziennie myj więc skórę delikatnym mydłem bezzapachowym (może też antyalergicznym). Pozostawaj również zawsze dobrze nawodniony. Pij w tym celu dużo wody (ok. 2,5 l dziennie), aby skóra była stale dobrze nawilżona. To gwarant jej zdrowia i braku starzenia. Uważaj również, co na sobie nosisz.
Jeśli masz tatuaże, to noś wtedy odzież SPF. Ochroni Twą skórę, by słońce nie wyblakało tatuażu. Unikaj ponadto szorstkich tkanin, takich jak np. surowy len czy wełna. Materiały takie mogą uszkodzić Twą delikatną skórę w miejscach tatuaży. Warto też na koniec wspomnieć, by unikać wtedy nadmiernego przyrostu lub utraty wagi. Gwałtowne zmiany wagi mogą bowiem szpetnie rozciągnąć i zniekształcić nawet najpiękniejszy tatuaż. Zacznie on wtedy wyglądać nienaturalnie i groteskowo.