Szpic miniaturowy POMERANIAN

4,5/5 - (15 votes)

Szpic miniaturowy Pomeranian atlas psów w poradniku dobreradybabuni.pl. Zapraszamy do lektury

Małe psy potrafią być urocze. Są rezolutne, samodzielne i bardzo kochają swoich właścicieli. Uwielbiają się z nimi bawić, są ciekawe świata, a czas mija im na robieniu różnych psikusów. Warto nieco głębiej wejść w świat małych ras psów, by zrozumieć ich fenomen i to, jak świetnie małe pieski sprawdzają się w domach. Mogą być niezastąpione wszędzie tam, gdzie są dzieci, gdyż są doskonałymi kompanami do zabawy. Również wiele osób dorosłych ma bzika na punkcie małych ras psów, a konkretnie jednej, bo to właśnie jej poświęcony jest niniejszy tekst. Wszystko o pomeranianach – tak mógłby brzmieć jego tytuł i z pewnością nie będzie w tym ani krzty nieprawdy. Uwielbiamy szpica miniaturowego i mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, również dołączycie do grona jego miłośników. Zapraszamy w podróż do świata szpiców – małych psów z wielkim sercem!

Szpic miniaturowy POMERANIAN – jeden z wielu w rodzinie…

Zacznijmy jednak od rzeczy fundamentalnych. Pomeranian, lub raczej szpic miniaturowy, jak brzmi jego inna nazwa, to rasa zaliczana do grupy szpiców. Psy te wywodzą się z państw Europy wschodniej i Azji, charakteryzują prostą budową, mocno przypominającą pierwotny wygląd psa. Bierze się to z faktu, że rasy te na przestrzeni wieków nie były poddawane zbyt dużej ingerencji człowieka, inaczej niż w przypadku np. psów myśliwskich. Szpice miniaturowe, to jedna z kilku odmian szpica. Rodzica szpiców jest ogromna, ponieważ liczy aż 40 różnych ras. Kuzyni pomeraniana to m.in.:
• szpic wilczy
• szpic biały
• szpic włoski
• szpic niemiecki mały

Szpic miniaturowy POMERANIAN rasa psa

Pochodzenie pomeraniana i jego wygląd

Pomeranian to rasa, która wywodzi się z… Pomorza! Tak jest, możemy być dumni, że historycznym miejscem, z którego wywodzą się szpice miniaturowe jest wybrzeże polsko-niemieckie. Mówi się także, jakoby szpice miniaturowe przybyły w nasze rejony ze Skandynawii, jednak brakuje dowodów na potwierdzenie tej tezy. Faktem jest natomiast międzynarodowa kariera, jaką zrobiły szpice miniaturowe. Wszystko o pomeranianach wiedziała z pewnością królowa brytyjska Wiktoria, która osobiście zajęła się hodowlą szpica miniaturowego pod koniec XIX wieku w Anglii.

Czytaj również  Pies bandog

Szpic miniaturowy to typowy piesek ozdobny. Osiąga od 13 do 22 cm wzrostu, a jego waga zazwyczaj nie przekracza 3 kg. Pyszczek pomeraniana jest stosunkowo krótki, zakończony małym noskiem, a sterczące uszy dodają mu uroku. Szpice miniaturowe mają prostą i dość szorstką sierść, która szczególnie wokół szyi staje się bujna. Popularność tej rasy spowodowała, że szpice miniaturowe znajdziemy dziś w bardzo wielu kolorach. Najpopularniejsze maści pomeranianów to kremowa, rudo-pomarańczowa czy czarna. Popularny jest także szpic biały. Szpic miniaturowy czarny wywodzi się właśnie z hodowli królowej Wiktorii.

rasa psa szpic miniaturowy pomeranian
pomeranian

Szpic miniaturowy POMERANIAN mały pies z wielkim sercem

Szpice miniaturowe to psy, które tylko z pozoru prezentują się nieśmiało i niepozornie. W rzeczywistości, niewielki wzrost nie przeszkadza im w demonstrowaniu swoich cech charakteru. A charakter pomeraniany mają ogromny. Jeśli od małego nie włożymy odpowiedniego wysiłku w wychowanie takiego psa, może on przejąć władzę w domu! Aby piesek nie zaczął nami rządzić, musi wiedzieć, na co może sobie pozwalać, a czego mu nie wolno. Szpice pomeraniany źle znoszą samotność. Jeśli więc szykujemy się do wyjścia, a nasz szpic miniaturowy nagle dostaje ataku histerii, oznacza to, że nie podoba mu się wizja samotnie spędzonego dnia. Warto, więc zadbać, by szpic miniaturowy miał swoje zabawki, które pomogą mu wypełnić wolny czas pod nieobecność swojego właściciela. Opieka nad pomeranianem powinna być łagodna, ale zdecydowana, by uchronić się przed tzw. syndromem małego psa. Polega on na tym, że pies robi wszystko, na co ma ochotę.

szczeniak szpic miniaturowy pomeranian
szczeniak pomeranian

Szpic miniaturowy pomeranian żywienie

Co jedzą pomeraniany szczeniaki? Ich żywienie, zwłaszcza w początkowym okresie, wymaga dostarczenia dużej ilości witamin i minerałów. Pozwoli to utrzymywać pieskom piękną, błyszczącą sierść. Warto wiedzieć, że psy miniaturowe, takie jak pomeranian, szpic wilczy, włoski czy niemiecki, jedzą w małych dawkach. Powinny jednak dostawać pokarmy bogate w tłuszcze i białko, przy czym można karmić je zarówno pokarmem gotowym, jak i tradycyjnym. Tak jak w przypadku innych ras, warto wprowadzać posiłki o stałych porach.

Czytaj również  Rasa psa o najlepszym węchu

Piesek Boo – najsłodszy na świecie?!

Myślicie, że wiecie wszystko o pomeranianach? A wiecie, który szpic minaturka jest najsławniejszy? Szpica miniaturowego śmiało możemy nazwać najsłodszym pieskiem świata. Tak z pewnością stwierdziła właścicielka szpica miniaturowego Boo. Swego czasu, pies Boo stał się sławny na całym świecie, dzięki profilowi na Facebooku, który utworzyła właścicielka szpica. Po odpowiednim obcięciu przez zręczną panią, miniaturowy piesek przypominał… pluszowego misia, przez co zdobył serca internautów na całym świecie. Szpic miniaturowy Boo szybko stał się gwiazdą internetu, a tysiące pomeranianów (a raczej ich właścicieli) poszło jego śladami. Każdy z nas może obciąć swojego szpica miniaturowego, by przypominał wyglądem boo. Najsłodszy piesek na świecie z pewnością stał się jednoczesne najsłynniejszym przedstawicielem swojej rasy.

szpic miniaturowy pomeranian czarny
szpic miniaturowy pomeranian czarny

Ile kosztuje szpic miniaturowy?

Ile kosztuje szpic miniaturowy POMERANIAN? Pies co prawda nie ma wysokich wymagań jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe czy żywienie, za to jego cena jest dość znaczna. Najtańsze szpice  kosztują od 1600 zł, lecz nie jest to stała cena. Na rynku znajdziemy także szpice, które kosztują 8000 zł. Wszystko zależy od rodowodu ich rodziców. Im więcej laurów psiaki zdobywają na wystawach i targach, tym droższe jest ich potomstwo.

Szpic to wspaniała, wierna i niezwykle inteligentna rasa psa. Doskonale czuje się w niewielkich mieszkaniach, lecz optymalne warunki dla pomeraniana, to z pewnością własny dom z ogrodem. Pies kocha spacery i uwielbia dobrze się wybiegać. Spenetruje każdy zakątek ogrodu, co stanowi dla niego istną frajdę. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, nasz pomeranian z pewnością zrozumie to i zaakceptuje, gdyż równie chętnie leniuchuje na kanapie lub na podłodze. Musimy tylko okazywać mu wiele miłości i akceptacji. Wtedy z pewnością relacja na linii szpic miniaturowy – człowiek, będzie niezwykle udana i bardzo owocna.

Czytaj również  Legowisko dla psa
szpice miniaturowe pomeranian
szpice miniaturowe

Wszystko o pomeranianach

Każdy z nas może być jak Michał Anioł, czy Wolfgang Amadeusz Mozart. I nie chodzi tutaj bynajmniej o zdolności artystyczne. Po prostu, oni także posiadali szpice miniaturowe! Pomeraniany, to psy znane na całym świecie i wszędzie cieszące się wielką sympatią. Nie mamy złudzeń, że nie udało nam się streścić wszystkiego, co o pomeranianach powinni wiedzieć ich właściciele. Informacji na temat szpica miniaturowego jest tak wiele, że warto na początek poznać najistotniejsze wiadomości dotyczące tej wspaniałej rasy.

COMMENTS

Leave a Comment