Legowisko dla psa

Rate this post

Każdy pies powinien mieć wydzieloną przestrzeń prywatną, która posłuży mu za legowisko i stanie się swoistą oazą spokoju. Większość właścicieli decyduje się na kupno legowiska, budy, albo kojca. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Psy bardzo szybko przyzwyczajają się do snu w specjalnie wydzielonej przestrzeni i traktują legowisko jak azyl spokoju i ciszy. Przestrzeń przeznaczona dla psa powinna być oddalona od miejsc hałaśliwych i gwarnych. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie strefy z dala od salonu, kuchni czy przedpokoju. Równie niefortunne jest wprowadzanie zwierząt do sypialni i przestrzeni prywatnych. W domach jednorodzinnych zalecane jest, aby pies pozostawał na dworze; jeśli żyjemy w bloku, warto znaleźć przestrzeń rzadko uczęszczaną; może być to wnęka między meblami, bądź spokojny kąt pokoju dziennego.

Legowisko dla psa

Sklepy zoologiczne oferują bardzo szeroką gamę legowisk i łóżek dla czworonogów. Łóżka są dostępne w wielu rozmiarach, dzięki czemu właściciele nawet dużych psów znajdą coś odpowiedniego. Legowisko powinno być dopasowane do rozmiarów czworonogów oczywiście, większość psów zwija się w przysłowiowy kłębek, jednakże nie zmienia to faktu, że łóżko powinno być wystarczająco duże i głębokie, aby pies nie czuł dyskomfortu w czasie snu.

legowisko dla psa lub kota

Pożądane jest, aby materiał, z którego wykonane jest, legowisko był przyjemny dla psa i nie powodował żadnych odparzeń czy chorób skórnych. Łóżka jest miejscem, w którym pies spędza nawet kilkanaście godzin dziennie- nie powinniśmy, więc oszczędzać na materiale i jakości. Kolor również odgrywa ważną rolę, stawianie na barwy jaskrawe nie jest zbyt rozsądne i może niepokoić psa. Najlepsze barwy to pochodne szarości, czerni, błękitów czy zieleni. Powinniśmy wystrzegać się pomarańczy czy mocnych, krwistych czerwieni.

Poduszki i koce dla psów

Alternatywę dla łóżek i bud stanowią poduszki i koce przeznaczone dla psów. Niewątpliwie, jest to dobre rozwiązanie dla właścicieli psów ras dużych i średnich. Pies może wygodnie rozłożyć się na całej długości koca, a w razie potrzeby możemy złożyć koc do mniejszych rozmiarów. Poduszki są, równie wygodne i praktyczne doświadczenie pokazuje, że są również zdecydowanie trwalsze. Część psów przejawia, bowiem tendencję do gryzienia łóżek i kojców i w krótkim czasie dochodzi do ich zużycia. Koce są dość neutralne i mogą służyć przez wiele lat. Dodatkowym plusem jest to, że koc „dopasowuje się” do rozmiarów psa. Łóżeczka i kojce robione są na miarę i wraz ze wzrostem psa musimy zmieniać również jego legowisko. Koszt koca, materacu, bądź poduszki nie przekracza 100-200 złotych. Łóżeczka i kojce są, zdecydowanie droższe wszystko zależy od ich formy, materiału, z którego zostały wykonane i rzecz jasna wielkości.

Czytaj również  Szpic miniaturowy POMERANIAN

Czym kierować się podczas wyboru legowiska dla psa?

Łóżka powinny być wymieniane średnio, co 2 lata. W początkowym okresie życia psa, kiedy szybko rośnie i łóżeczko służy mu przez krótki czas, możemy wybrać rozwiązanie alternatywne w postaci miękkiego koca. Zakup łóżeczka w większym rozmiarze również stanowi dobre rozwiązanie niemniej powinniśmy zwrócić uwagę na głębokość i wysokość legowiska. Pies powinien swobodnie doń wchodzić i zeń wychodzić. Właściciele małych piesków bardzo chętnie wybierają oryginalne rozwiązania w postaci zabudowanych łóżek, bądź bud. Producenci legowisk oferują coraz to nowsze rozwiązania; w wielu punktach możemy już zobaczyć specjalne domki dla psów, które imitują domy dla ludzi. Szczególnie chętnie wybierają je właściciele Yorkshire terriera i terrierów. Niewątpliwie, jest to wynikową mody zagranicznej i panujących trendów.

legowisko dla psa z wilkiny

Biznes zoologiczny stale się rozwija i producenci wypuszczają na rynek coraz to nowe akcesoria i modele łóżek i legowisk dla psów. Wiele sklepów internetowych umożliwia również zaprojektowanie własnego modelu i wcielenie w życie swoich koncepcji. Budy z miękkim posłaniem stanowią, duży wydatek powinniśmy liczyć się z kosztami rzędu tysiąca, a nawet kilku tysięcy złotych. W Polsce moda na domki dla psów i budy przeznaczone do warunków domowych jest wciąż w powijakach. Sklepy zoologiczne udostępniają jedynie zabudowane, materiałowe kojce wszelkie budy i domki dla psów możemy zakupić jedynie przez Internet, a najczęściej przez specjalistyczne, zagraniczne serwisy.

Łóżeczka mogą być niezwykle pożyteczne, zwłaszcza jeśli nasze zwierzę często choruje. Niektóre łóżka dla psów mają właściwości terapeutyczne. Jeżeli nasz czworonóg choruje na przewlekłe zapalenie stawów bądź ma problemy ortopedyczne, możemy zakupić specjalne posłanie z piankową wkładką i wysokim zabudowaniem. Wkładka zapamięta kształt ciała psa i zapewni wysoki komfort snu. Koszt takiego legowiska nie przekracza zazwyczaj 200-300 złotych; cena może odstręczać, jednak oszczędzanie na zdrowiu pupila jest bardzo nierozsądne. Materace i łóżeczka terapeutyczne mogą znacząco ulżyć mu w cierpieniu i sprawić, że ból kości i stawów nie zdominuje życia czworonoga.

Czytaj również  Maltańczyk

Legowisko dla psa — wybór materiału, z jakiego wykonane jest legowisko

Na koniec powiem kilka słów odnośnie do materiałów, z których wykonuje się legowiska. Jeśli chcemy utrzymać czystość i zależy nam na higienie, możemy wybrać koszyki wykonane z tworzywa sztucznego. Kosze posiadają system wentylacji i wejście dla pupila. Jeżeli posiadamy dom z ogródkiem i pies przez dłuższy okres przebywa na świeżym powietrzu, możemy wybrać materac wykonany z wodoodpornego materiału. Materac doskonale sprawdza się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Coraz więcej firm wykonuje łóżka z materiałów odpornych na brud, wodę i inne zanieczyszczenia. Utrzymanie czystości nie stanowi, więc problemu wystarczy, że przetrzemy łóżko mokrą szmatką.

Jeżeli często odbywamy podróże i zabieramy ze sobą czworonoga, możemy zakupić poduszkę podróżną. Jest wykonana z lekkiego materiału, można ją łatwo złożyć i przewozić w specjalnym pokrowcu. Zdecydowanie mniej higieniczne i trudne do czyszczenia są materiały sporządzone na bazie zamszu, futra czy flauszu. Niestety, nadają się tylko do użytku domowego i szybko ulegają przetarciu. Cena jest stosunkowo niska, więc możemy pozwolić sobie na częstsze wymiany legowiska.

Leave a Comment