Rasa psa o najlepszym węchu

Rate this post

Podobnie jak ludzie, również psy mogą poznawać otaczający ich świat za pomocą pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Wydawałoby się, że nie ma w tej sprawie między nami żadnych różnic, a tymczasem, metody poznawania rzeczywistości przez psy i ludzi, znacznie różnią się od siebie. Tym, co w zasadniczy sposób odróżnia psy od ludzi, jest dominujący zmysł. Człowiek, poznaj świat za pomocą wzroku, to obraz jest najistotniejszym elementem rzeczywistości, w której żyjemy. Tymczasem, psy kierują się przede wszystkim węchem. To na jego podstawie odtwarzają obrazy i budują własną rzeczywistość.

Różnice między psem a człowiekiem w tej kwestii sprawiły, że to właśnie nasi czworonożni przyjaciele lepiej sprawdzają się podczas polowań czy przy tropieniu zaginionych osób lub poszukiwaniu nielegalnych substancji. Węch psa jest kilkakrotnie lepszy od węchu człowieka. Co ciekawe, nawet pomiędzy poszczególnymi rasami psów zachodzą istotne różnice w skuteczności tropienia. Jaka jest rasa psa o najlepszym węchu? Do jakich celów wykorzystuje się te psy? O wszystkim możecie przeczytać poniżej. Zapraszamy do lektury.

szczeniaki bloodhounda

Pies rasy Bloodhound – wygląd i charakterystyka

Cała tajemnica psiego węchu leży w odpowiedniej konstrukcji aparatu węchowego, a także w lepiej rozwiniętej strukturze mózgu, odpowiadającej za rozpoznawanie i interpretowanie bodźców zapachowych. Psy, statystycznie posiadają ok. 200 milionów receptorów węchowych, ludzie, zaledwie ok. 5 milionów. Co ciekawe, pies potrafi bardzo precyzyjnie określić kierunek, z którego dobiega zapach. Ma to szczególnie ważne zastosowanie w przypadku psów tropiących, których zadaniem jest odnajdywanie zaginionych. Psy umieją również rozkładać zapachy na czynniki pierwsze, dlatego najlepiej wyszkolone psy tropiące, bez większych problemów są w stanie wyczuć np. zapach narkotyków przemycanych w kawie czy innej substancji o intensywnej woni. Rasa psa o najlepszym węchu? Wiele psów myśliwskich, gończych i tropiących może poszczycić się doskonale rozwiniętym powonieniem, jedna z nich w tym względzie przewyższa jednak inne. Jest nią bloodhound. Według jednych: pies pracujący na farbie (rozpoznający zapach krwi). Dla innych: pies czystej krwi. Bez względu na to, jak interpretować będziemy nazwę rasy, bloodhound jest psem, którego nos uznawany jest za najlepszy na świecie.

Czytaj również  Kura domowa

rasa psa o najlepszym węchu

Dlaczego bloodhoundy mają najlepszy węch?

Bloodhound to nie tylko rasa psa o najlepszym węchu. To również pies, który może poszczycić się długą i wspaniałą historią. Jego możliwości łowieckie i przydatność na polowaniach, były cenione od stuleci. Jego ojczyzną są Ardeny, gdzie hodowany był przez mnichów z opactwa św. Huberta – wielkich miłośników polowań. Mają one być potomkami słynnych, nieistniejących już dziś psów św. Huberta, przez stulecia hodowanych przez tych samych mnichów. Co ciekawe , psy św. Huberta, które z kolei wywodziły się od psów celtyckich, nigdy nie były krzyżowane z innymi rasami. Wszystko w trosce o zachowanie czystości rasy i jej doskonałych parametrów myśliwskich. Mając tak szlachetnych przodków, bloodhound nie mógł nie stać się rasą psa o najlepszym węchu. Na uwagę zasługuje fakt, że już na początku XIX wieku, w Anglii, używano psów tej rasy do tropienia ludzi. Nie jest więc kłamstwem, stwierdzenie, że bloodhoundy ratują ludzkie życie już pod ponad 200 lat.

Jak z zewnątrz charakteryzuje się rasa psa o najlepszym węchu?

Bloodhoundy to psy o charakterystycznej, wąskiej głowie i licznych fałdach skóry. Umaszczenie psów tej rasy może mieć barwę rdzy, brązu lub mieszane, najczęściej czarno-brązowe. Na całym ciele mogą występować drobne, białe plamy. Uszy obwisłe, oczy dość głęboko osadzone w oczodołach. Wyraz twarzy tego psa może na pierwszy rzut oka prezentować się dość ponuro, jednak nie można odmówić mu szlachetności i inteligencji. Sylwetka bloodhounda uległa lekkiej modyfikacji, w celu poprawienia jego zdolności motorycznych. Dziś już nie są to wielkie psy o krępej budowie, za to znacznie lżejsze, szczuplejsze, szybsze i lepiej umięśnione. Ich znakiem rozpoznawczym są duże, mocno obwisłe fafle, które służą zwiększeniu powierzchni gromadzenia drobinek zapachowych. Skóra na ciele samców jest bardziej pomarszczona niż u samic.

Czytaj również  Psy dla osób aktywnych

bloodhound rasa psa o najlepszym węchu

Bloodhound charakter

Bloodhound to nie tylko rasa psa o najlepszym węchu. To również doskonała wytrwałość i nieustępliwość, a także stosunkowo łatwe szkolenie. Dzięki tym cechom rasa ta jest absolutnie niezastąpiona w służbach mundurowych, także w Polsce. Bloodhound ma tę zaletę, że doskonale sprawdza się jako pies gończy, ale może być także świetnym towarzyszem. Charakter tych psów opisuje się jako niezależny i łagodny. W stosunku do obcych pozostaje nieufny, choć nieprowokowany nie wykazuje agresji. Dla swoich domowników i właścicieli jest zaś niezwykle przyjacielski i skory do zabaw. Praca jest dla niego istną przyjemnością, a pozbawiony możliwości tropienia, będzie nieszczęśliwy. Równie ważna jest, dla niego wieź z domownikami. Źle znosi samotność. Decydując się na bloodhounda, powinniśmy wiedzieć, że konieczny jest ogród lub inny rozległy teren, na którym pies będzie mógł swobodnie się wybiegać. Zdecydowanie nie jest to pies do ciasnych mieszkań, bez własnego terenu zieleni. Jeśli więc pragniemy, by pies z najlepszym węchem na świecie był szczęśliwy, powinniśmy zapewnić mu warunki do uprawiania typowych dla niego rodzajów aktywności.

Najnowsze badania i analizy ekspertów, coraz poważniej traktują możliwość wykorzystania bloodhounda w medycynie. Rasa psów o najlepszym węchu ma ponoć posiadać możliwość wyczuwania zmian nowotworowych, gruźlicy oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Z całą pewnością, predyspozycje bloodhoundów jeszcze nie raz nas zaskoczą. O tym, jak wielkie zaufanie organy ścigania mają, do tej rasy świadczy fakt, że dowody zebrane na podstawie pracy psów tropiących, często traktowane są jako pełnoprawny materiał w śledztwie.

Leave a Comment