Duże rasy psów

Rate this post

Duży pies może okazać się wspaniałym przyjacielem każdego człowieka. Jego oddanie, wierność, i pomoc często wręcz przerastają nasze oczekiwania. Na temat duże rasy psów powiedziano wiele, ale większość sprowadza się do podstawowej prawdy. Mówi ona, że pies odda nam tyle serca i wdzięczności, ile trudu włożyliśmy w jego wychowanie. Biorąc to pod uwagę, warto zastanowić się, czy podołamy opiekować się dużym psem? Czy wszystkie rasy psów wymagają takiej samej opieki? Jak opiekować się przedstawicielami dużych psich ras z długą sierścią? Które rasy dużych psów będą najlepsze dla dzieci? Dziś nie mówimy o małych pieskach. Zapraszamy Was na wycieczkę do świata dużych i największych ras psów.

 

Duże rasy psów – jak z nimi postępować?

Duże psy mogą wywoływać ogromną sympatię, mogą być także dla wielu z nas źródłem stresu lub najzwyczajniejszego lęku. Potężne łapy, atletyczna budowa, ostre zęby, potężny korpus i duża głowa oraz często długa sierść – rasy psów dużych z pewnością wzbudzają wielki respekt. Dla wielu osób jest to jednak zbyt wiele – duże rasowe psy mają zupełnie inny temperament niż małe pieski. Lubią aktywność fizyczną, i trzeba zagwarantować im odpowiednie warunki, by czasem mogły swobodnie pobiegać bez smyczy. Właśnie, dlatego, decydując się na dużego psa, warto rozważyć czy będziemy w stanie sprostać jego wymaganiom. W przypadku długowłosych ras dużych psów dochodzi także obowiązkowe szczotkowanie sierści i wiele innych obowiązków pielęgnacyjnych. Musimy, więc być pewni, że mamy na to czas. Jeśli jesteśmy w stanie zagwarantować spełnienie wszystkich tych parametrów, a na dodatek duże rasy psów nas nie przerażają, możemy rozważyć wybór czworonoga.

duże rasy psów leonbergery
duża rasa psa leonberger

Duży rasowy pies z długą sierścią – piękno i siła

Wiele osób kocha wielkie psy i nie wyobraża sobie bez nich życia. Ten silny związek człowieka z psem bierze się chyba z wielowiekowej tradycji, która pokazuje, że pies od zawsze towarzyszył człowiekowi. Ogromny pies, to nie tylko wielkie łapy, głowa i tułów. To również – albo przede wszystkim – ogromne serce. Często w całości oddane swoim właścicielom. Warto o tym pamiętać, patrząc na psy przewodniki, które opiekują się osobami starszymi, czy policyjne psy tropiące. Odpowiednia socjalizacja i wychowanie psa pozwalają na wykształcenie w naszym psie cech, które także nam mogą ułatwić życie. Oczywiście, należy podkreślić tutaj, że na miłość i sympatię właściciela zasługują wszystkie rasy psów – zarówno małe pieski, jak i przedstawiciele największych ras. Lecz to właśnie na tych drugich dziś się skupiamy. Poznajcie największe psy rasowe.

Czytaj również  Maltańczyk

 

Największe rasy psów

Chart szkocki – charty szkockie to psy myśliwskie o wielowiekowej historii. Śmiało można nazwać je psami szlacheckimi, gdyż dawniej prawo hodowli chartów szkockich przysługiwało wyłącznie arystokracji. Ta duża rasa psów osiąga wzrost minimalny 76 cm i może ważyć nawet 45 kg. Psy tej rasy mają wręcz sokoli wzrok i są bardzo szybkie, dzięki czemu świetnie sprawdzały się podczas polowań.

duże rasy psów chart szkocki
duża rasa psa chart szkocki

 

Dog niemiecki – prawdziwy psi gigant. Dorosły samiec może ważyć nawet 90 kg, co sprawia, że pies często może być cięższy od swojego właściciela. Mimo swojego wzrostu (od 80 cm) i wagi, pies jest bardzo przyjazny i lubi ludzi. Dogi niemieckie to największe psy na świecie. To właśnie przedstawiciele tej rasy wielokrotnie dzierżyli rekord Guinessa w wielkości psa. Dawniej do jego głównych zadań należała obrona domostwa, dziś wybierany jest głównie jako pies towarzysz.

duże rasy psów dog niemiecki
duża rasa psa dog niemiecki

 

Nowofundland – kolejny przedstawiciel rasy dużych psów z długą sierścią. Jego futro jest odporne na wilgoć i działanie skrajnych temperatur. Ochrania ono potężne ciało psa, który w wieku dojrzałym osiąga wzrost minimum 71 cm, a waży średnio około 70 kg. Mieszkańcom nowej Fundlandii psy te początkowo pomagały w pracy, spełniając role psów pociągowych. Nowofundland z wyglądu przypomina niedźwiedzia, jednak mimo swojej potężnej aparycji, może być świetnym towarzyszem.

duże rasy psów nowofundland
duża rasa psa nowofundland

 

Bernardyn – pies św. Bernarda, bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa, doskonale sprawdza się jako towarzysz i przewodnik. To właśnie bernardyny w największej ilości opiekują się osobami niepełnosprawnymi, w szczególności zaś niewidomymi. Taki przewodnik jest godzien zaufania i zasługuje na szacunek! Bernardyn może osiągnąć nawet 100 cm wzrostu, a standardem jest waga ponad 100 kg. Bernardyny to niezwykle inteligentna i podatna na naukę rasa dużych psów. Włosy tego psa są średniej długości, co dodaje mu jeszcze większego uroku. Bernardyny kochają dobrą zabawę i stanowią niezwykle pomocną rasę. Są świetnymi ratownikami i doskonale sprawdzają się w górach.

Czytaj również  Psy dla osób starszych
duże rasy psów bernardyny
duża rasa psa bernardyn

 

Wychowanie i opieka nad dużymi, rasowymi psami

Jak opiekować się dużymi rasami psów? Przede wszystkim szkolenie takiego psa trwa przez całe jego życie. Na różnych etapach powinniśmy uczyć psa różnych rzeczy i uczyć go, czego robić nie wolno. Szczególnie w przypadku dużych rasowych psów dla dzieci. W rodzinie z dzieckiem, należy dołożyć wszelkich starań, aby wszyscy domownicy, (ale także pies!) czuli się bezpiecznie. Stworzenie dużemu psu odpowiednich warunków do rozwoju, to przede wszystkim zapewnienie mu:
• odpowiedniej ilości miejsca
• dobrze dobranego pokarmu
• właściwiej i regularnej pielęgnacji.

Należy mieć świadomość, że nieodpowiednie postępowanie z dużym psem może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż w przypadku małych ras psów. Największe psy muszą być traktowanie w sposób indywidualny, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych psów dla dzieci.

Czy powinniśmy pozwalać dziecku na kontakt z dużym psem? Najlepiej pod opieką dorosłego, który może odpowiednio zareagować. Małe dzieci nieświadomie mogą próbować złapać psa za ogon lub szarpać go. Reakcja psa w takich przypadkach może być nieprzewidywalna, nawet, jeśli jest to pies domowy. Rozdrażniony pies, myśląc, że ktoś chce go skrzywdzić, może zaatakować.

Właśnie, dlatego, warto przykładać szczególna wagę do procesu wychowania psów. Możemy być pewni, że świetnie się nam za to odwdzięczą. Wszystkie rasy dużych psów, w odróżnieniu od małych piesków domowych, wymagają także specjalnej diety. Jak żywić dużego psa ? Niezbędne jest dostarczenie mu pokarmu bogatego w witaminy, białko i tłuszcze. Taka dieta doskonale wzmocni kości psa, sprzyja budowaniu masy mięśniowej oraz pozwoli mu cieszyć się dobrym zdrowiem i piękną, błyszcząca sierścią.

Leave a Comment