Psy dla osób aktywnych

Rate this post

Jesteś aktywny, kochasz sport w postaci biegania, jazdy na rowerze i marzysz o psiaku który dotrzyma Ci kroku – tego wszystkiego dowiecie się z artykułu Psy dla osób aktywnych.

Bieganie może być fantastyczną formą relaksu, dbałości o swoje zdrowie i poprawy kondycji. Coraz więcej naszych rodaków przekonuje się o tym, efektem czego są pełne biegaczy ścieżki i alejki w parkach czy leśne drogi. Coraz więcej z nas uczestniczy także w maratonach, półmaratonach czy biegach na krótszych dystansach, by sprawdzić swoją formę. Równie popularne jak bieganie solo, staje się dogtrekking, czyli bieganie z psem. Jakie psy do biegania są najlepsze? O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy zacząć biegać z psem? Do jakich zasad bezwzględnie musimy się stosować, aby bieganie zarówno dla nas, jak i dla naszego czworonoga było prawdziwą przyjemnością?

Psy dla osób aktywnych

 

Psy do biegania

Bieganie z psem może być doskonałym sposobem na relaks i spędzanie wolnego czasu przez czworonoga i jego właściciela. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieje całkiem spora grupa psów do biegania wręcz stworzonych, i która uwielbia bieganie! Pamiętajmy jednak że oprócz sprawiania przyjemności, bieganie, jazda na rowerze czy spacerowanie z psem, powinny być także bezpieczne. Nie jesteśmy sami na trasie, często spotykamy dzieci. Jak bezpiecznie i komfortowo biegać lub jeździć na rowerze z psem? Warto przestrzegać poniższych zasad, by nasz pies cieszył się treningiem i zbyt szybko nie trafił do ogrodu psiej szczęśliwości.

psy dla osób aktywnych

Jak zacząć biegać z psem?

Dobierz formę i intensywność treningu do wieku psa – należy pamiętać o tym, że młode psy znacznie lepiej znoszą wysiłek fizyczny niż ich starsi koledzy. Młody pies ma w sobie więcej energii, posiada także lepszą wydolność. Świetnie nadają się do jazdy na rowerze czy dogtrekkingu. Starsze psy meczą się znacznie szybciej, więc w ich przypadkach najlepiej sprawdzi się spacer z psem. Intensywność wysiłku oraz jego wpływ na psiaka najlepiej ocenimy po jego zakończeniu. Jeśli pies nadal jest pełen energii, może to oznaczać, że wspólny trening był zbyt krótki. Należy także pamiętać, że psy o większej masie ciała i wzroście, trudniej znoszą dłuższe dystanse. Na 10-kilometrowy bieg lepiej wziąć husky’ego lub beagle’a niż owczarka niemieckiego. Szacuje się, że optymalne na dłuższe bieganie są psy o średniej budowie ciała. Posiadają wystarczająco dużo mięśni i mocne kości, by znieść trudy biegu, a jednocześnie zbyt duża masa nie jest dla nich obciążeniem.

Czytaj również  Pies bandog

psy dla osób aktywnych jeżdżących na rowerze

A może jazda na rowerze z psiakiem?

Sprawdź, gdzie najlepiej pobiegać lub pojeździć na rowerze z psem – warto zadbać, o to by nasz pies „mógł się wyszaleć”, dlatego zdecydowanie dogtrekking warto uprawiać na rozległych terenach. Długie leśne drogi czy ścieżki biegowe lub rowerowe będą idealne. Niektóre psy kochają tereny podmokłe, błoto czy kałuże, dlatego jeśli chcemy sprawić naszemu psu przyjemność, warto wybrać nieco bardziej terenową trasę.

Zadbaj o nawadnianie psajak biegać lub jeździć na rowerze z psem, kiedy na dworze mamy wysoką temperaturę? Oczywiście, nie jest to zabronione, jednak należy pamiętać, że psy – tak samo jak ludzie – muszą uzupełniać płyny. Duża butelka wody jest więc obowiązkowym ekwipunkiem na spacer z psem lub bieganie. Co jakiś czas należy pozwolić psu się napić, by nie doszło do odwodnienia.

woda dla psa

Wyeliminuj zagrożenie – psy mogą być uczulone na pyłki lub inne alergeny. Właśnie dlatego, szczególnie w okresie kwitnięcia, nie powinniśmy zabierać na spacery psów-alergików w miejsca, gdzie mogą mieć kontakt z alergenami. Wielkim zagrożeniem dla naszych pupili są również kleszcze. Po każdej wycieczce do lasu, parku czy w zarośla, obowiązkowo należy wykonać przegląd psa pod kątem niebezpiecznych infekcji.  psy dla osób aktywnych, psy dla osób aktywnych, psy dla osób aktywnych, psy dla osób aktywnych

Wybiegany pies to szczęśliwy pies – tak brzmiące porzekadło możemy wpisać na stałe do swojego psiego słownika. Nawet najmniejsze psiaki uwielbiają pohasać sobie w ogrodzie, mimo że nie mają predyspozycji do wspólnego biegania lub jazdy na rowerze ze swoją panią lub panem. Jakie rasy psów przystosowane są do biegania? Przede wszystkim rasy psów dużych, takie jak owczarek niemiecki, który wręcz kocha wszelką aktywność. Nic dziwnego, że będzie on świetnym partnerem do biegania, skoro służy w policji, wojsku, sprawdza się jako pies dla seniora i jest przewodnikiem niewidomych. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze z psem tej rasy będzie doskonałą formą relaksu i aktywności fizycznej, zarówno dla psa, jak i właściciela.

Czytaj również  Owczarek niemiecki

psy dla osób aktywnych fizycznie

Dogtrekking – jakie rasy?

Kolejnym psem, z którym możemy pobiegać, jest bokser. Pies ten doskonale sprawdza się zarówno podczas krótkich, jak i długich wybiegań. Oczywiście, jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy z psem, nie należy rozpoczynać tej przygody od długiego biegu. Jak zacząć biegać z psem, by odczuwał on satysfakcję? Zdecydowanie należy zwiększać dystans stopniowo, tak by pies przyzwyczajał się do wysiłku. Boksery to psy, które sprawdzają się w polowaniach, dlatego ich kondycja fizyczna oraz budowa ciała predestynują je do różnych aktywności.

Jeśli chcemy mieć psa, z którym będziemy mogli biegać, warto postawić na springer spaniela angielskiego. Pies ten świetnie sprawdza się w najróżniejszych okolicznościach, kocha aktywność i chętnie będzie towarzyszył swojemu właścicielowi w codziennym treningu. Wielką zaletą spanieli jest to, że uwielbiają zabawę, więc doskonale nadają się zarówno na spacer, jak i bieganie czy jazdę na rowerze z psem. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, jakiego psa wybierzemy do treningu, powinniśmy zadbać o jego zdrowie i kondycję. Pies sam tego nie zrobi.

Po zakończonej zabawie lub treningu, podajmy mu wodę i jedzenie. Bez względu na to czy mamy na myśli małe czy duże rasy psów, regeneracja jest im niezbędna. Stwórzmy mu warunki do komfortowego wypoczynku. W ten sposób najlepiej odwdzięczymy mu się za towarzystwo w trakcie biegu, spaceru czy jazdy na rowerze, a pies będzie szczęśliwy.

psy dla osób aktywnych

Dog trekking może być świetną rozrywką zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Pamiętajmy jednak, aby mimo właściwości treningowych, była to przede wszystkim zabawa dla naszego psa i nas samych. Zadbajmy również o bezpieczeństwo, szczególnie kiedy poruszamy się z dużymi psami między ludźmi. W niektórych sytuacjach, wskazane jest zapewnienie psu wolnego wybiegu, bez smyczy. Musimy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach warto założyć psu kaganiec. Nawet jeśli na co dzień pies jest spokojny, w trakcie wybiegania może zdarzyć się coś, co wyprowadzi go z równowagi. Bieganie, jazda na rowerze czy spacery z psami mogą być wspaniałym i pełnym frajdy zajęciem. Warto cieszyć się nim wspólnie, dbając aby było ono jednocześnie bezpieczne. Radość, jaką będzie odczuwać nasz szczęśliwy pies po intensywnym, odprężającym wybieganiu, niech będzie najlepszą nagrodą – także dla nas samych.

Czytaj również  Rasy psów małych

Leave a Comment