Małe rasy psów

5/5 - (1 vote)

Pies dla całej rodziny – czy taki w ogóle istnieje? Wielu z nas zastanawia się czy małe rasy psów, sprawdzą się w domach z małymi dziećmi.  Czy na pewno? Wybór psa do domu powinien być uwarunkowany różnymi czynnikami. Oczywiście, jeśli poszukujemy psa, który będzie bezpieczny dla dziecka, kluczowy jest charakter psiaka i to jak reaguje na kontakt z ludźmi. W szczególności zaś z małymi dziećmi. Zapraszamy do zapoznania się z garścią praktycznych informacji, dotyczących tego, na co zwracać uwagę, wybierając psa domowego. Rasa także ma znaczenie, dlatego dowiecie się jakie rasy psów polecane są dla rodzin z dziećmi.

Pies domowy – rasa, temperament, wychowanie

Często motorem napędowym dla kupna lub wzięcia do domu psa, są właśnie dzieci. To one potrafią całymi dniami prosić swoich rodziców o to, aby w domu pojawił się czworonożny przyjaciel. Specjaliści w zakresie wychowania, pedagodzy i nauczyciele są zgodni – pies w domu sprzyja prawidłowemu wychowaniu dziecka. Jednak w kwestii rodzica leży wybór psa i rozpatrzenie kwestii związanych z późniejszymi konsekwencjami tego wyboru. Wybierając psa do domu, należy zwrócić uwagę na to, by ani dziecko, ani pies nie wyrządzały sobie nawzajem krzywdy.

Warto więc uwzględnić takie czynniki jak:
• temperament psa
• jego reakcje
• ewentualne trudności w wychowaniu
• wielkość
• rasę.

małe rasy psów
małe rasy psów shih tzu i chihuahua

Najbardziej znane małe rasy psów

Tworząc powyższą listę, rasy psów nieco na przekór umieszczone zostały na ostatniej pozycji. Dlaczego? Otóż wielu rodziców sądzi, że wyłącznie rasa psa ma wpływ na to czy pies nadaje się do dzieci. Takie twierdzenie jest mylące. Nawet najlepsze rasy psów nie zastąpią odpowiedniego wychowania czworonoga. Od tego, jak będzie on traktowany, zależy jego zachowanie w domu. W szczególności relacje z dzieckiem, na których zależy nam najbardziej. Właśnie dlatego, nie zawsze twierdzenie, że dla dzieci najlepsze będą najmniejsze rasy małych psów, jest prawdziwe.

Czytaj również  Wiek psa

Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, czego psa uczymy. Z rasą związany jest z kolei temperament, czyli innymi s łowy – charakter psa. Niektóre rasy psów z natury są bardzo spokojne, wręcz leniwe i flegmatyczne. U innych zaś, takie zachowanie będzie odbierane jako objaw choroby – gdyż z natury są niezwykle żywe i ruchliwe. Prawdą jest fakt, że niektóre rasy psów wykazują bardziej pożądane zachowanie w stosunku do dzieci, od innych. Nie jest jednak powiedziane, że wyłącznie małe rasy psów, czy psy miniaturki będą dla naszych dzieci odpowiednie.

małe rasy psów pomeranian
małe rasy psów szpic miniaturowy POMERANIAN

Wiele miłości może okazać im zarówno maltańczyk, jak i owczarek czy amstaff – wszystko zależy od tego, jak pies zostanie wychowany. Mimo wszystko, przeważa pogląd, że najmniejsze psy będą stanowiły dla dziecka bardziej odpowiednie i przede wszystkim – bezpieczniejsze towarzystwo. Przede wszystkim, ich reakcje różnią się od reakcji dużych psów, które często potrafią przestraszyć nawet dorosłego. Pamiętajmy, że duże psy potrzebują przestrzeni. Mieszkanie w bloku nie będzie dla rottweilera dobrym pomysłem, a „niewybiegany” pies może szukać innych form rozładowania energii. W takim przypadku, małe pieski wydają się być bardziej odpowiednie jako psy dla dzieci. Najbardziej znane rasy psów domowych, takie jak: pomeranian, yorkshire terrier czy maltańczyk, z pewnością będą bardzo przyjazne i towarzyskie. Ich wysokość to zazwyczaj 20-30 cm, a waga – ok 3 kg. Takie psy z pewnością będą dla małych dzieci bezpieczniejsze niż wiele dużych ras psów. Podczas wspólnej zabawy raczej nie wyrządzą dziecku krzywdy.

małe rasy psów przyjazne dzieciom
dziewczynka i yorkshire terrier

Małe rasy psów i psy miniaturki

Oglądając w internecie zdjęcia najbardziej znanych ras piesków najmniejszych ras możemy odnieść wrażenie, że w zasadzie nic nie grozi naszemu dziecku ze strony maltańczyka czy szpica miniaturowego. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia nas to z nauczenia dziecka szacunku dla zwierzęcia. To, że piesek na zdjęciu jest mały, nie oznacza, że można wkładać mu palce do oczu czy ciągnąć za ogon. I tutaj zaczyna się ogromna rola rodzica: nauczyć dziecko poprawnego zachowania w stosunku do psa. Najlepsza rasa psa dla dzieci nie zastąpi odpowiedniego procesu wychowawczego. Pies domowy musi czuć się pełnoprawnym członkiem rodziny. Dlatego wszyscy domownicy powinni traktować go z należytym szacunkiem, nawet jeśli mówimy o najmniejszych rasach psów.

Czytaj również  Duże rasy psów
małe rasy psów yorkshire terriery
małe rasy psów yorkshire terriery

Psy miniaturki, czy wszelkie rasy psów domowych są szalenie towarzyskie. Kochają zabawę zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Samotne czują się źle, dlatego są idealnymi towarzyszami, jednak na każdym kroku powinniśmy dbać o to, by czuły się z nami dobrze. Oczywiście błędem byłoby ślepe zaufanie w psa i twierdzenie, że z pewnością nie skrzywdzi naszego dziecka lub nie zareaguje nerwowo na różne nieprzewidywane zachowania dzieci. Właśnie dlatego, bez względu na to czy mamy do czynienia z najmniejszymi psami, czy z przedstawicielami większych ras, uczmy je współpracy i wzajemnego szanowania się. Nasze dziecko z pewnością będzie szczęśliwe, jeśli wykształcimy w nim podstawowe nawyki dotyczące opieki psa domowego.

małe psy dla dzieci
chłopiec i pekińczyk

Psy dla dzieci

Podsumowując, należałoby stwierdzić, że nie istnieje jedna, uniwersalna rasa psa dla dzieci. Wszystko zależy od sytuacji i od tego, jak dany pies reaguje na kontakt z ludźmi. Czasem małe rasy psów sprawdzają się znacznie lepiej, innym razem, najlepszym przyjacielem dziecka będzie większy pies. Rasy psów domowych to bowiem niezwykle szerokie i bogate zagadnienie. Warto pamiętać o tym, że każdy pies rodzi się z czystą karta. Dopiero proces wychowywania go pozwala na wyrobienie w nim pewnych pożądanych społecznie nawyków. Warto zadbać, aby były to nawyki przyjazne zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci.

COMMENTS

Leave a Comment