Psy dla osób starszych

Rate this post

Przedstawiamy najpopularniejsze psy dla osób starszych . Osoby starsze, często mieszkające samotnie, potrzebują towarzystwa tak samo, jak ludzie młodzi. Brak kontaktu z bliskimi, kłopoty zdrowotne i coraz większy pośpiech otaczającego ich świata, stanowią przyczynę gorszego samopoczucia osób starszych. Tymczasem, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wspaniałym towarzyszem dla starszej osoby może być zwierzę. Tak samo jak ludzie, również zwierzęta bardzo potrzebują bliskości i przywiązują się do swoich właścicieli. Nic więc dziwnego, że coraz częściej widuje się osoby starsze w towarzystwie psa. Czworonogi nie tylko potrafią dać sporo radości, ale także świetnie opiekują się osobami starszymi. Jakie rasy psów dla osób starszych sprawdzą się najlepiej? Jak wychowywać psa będąc osobą kilkudziesięcioletnią? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

 

Psy dla osób starszych – wybór rasy psa dla seniora?

Tak samo jak psy dla dzieci, również poszczególne rasy psów dla osób starszych mogą sprawdzić się lepiej niż inne. Badania naukowe potwierdzaj,ze posiadanie psa korzystanie wpływa na nasz organizm. Usprawnia poszczególne procesy, obniża ciśnienie, słowem – pies może wydłużyć życie człowieka. Trudno nie nazwać go w takim przypadku najlepszym przyjacielem! Dodając do tego fakt, że psy pozwalają pozbyć się stresu i mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, trudno wyobrazić sobie powody, dla których osoba starsza miałaby nie posiadać psa.

Pamiętajmy, że w przypadku seniorów, psy powinny być przyjazne i jednocześnie gwarantować im poczucie bezpieczeństwa, tak ważne w dojrzałym wieku.

psy dla osób starszych

Właśnie dlatego, łagodne rasy psów będą tutaj najlepsze. Osoba dojrzała to już nie dziecko, dlatego nie trzeba kupować jej pomeraniana czy szpica wilczego. Choć, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby seniorzy zajmowali się małymi pieskami. Z pewnością doskonale sobie z tym poradzą. Najlepsze rasy psów dla osób starszych to te, których codzienna pielęgnacja nie jest zbytnio skomplikowana. Przykładem takiego psa będzie z pewnością pudel. Nawet jeśli w chwili czytania tych słów macie przed oczami charakterystyczną starszą panią w okularach, z pudelkiem na rękach – warto.

Czytaj również  Wiek psa

Mówiąc całkiem poważnie – Pudle świetnie sprawdzają się jako małe pieski domowe dla osób starszych. Kochają się bawić, nie wymagają zbyt zaawansowanej pielęgnacji, poza przycinaniem. Raczej nie zostawiają sierści, więc mieszkanie będzie czyste i schludne. A przecież w przypadku małych piesków domowych czy psów do bloku, również cechy estetyczne mają znaczenie.

psy dla osób starszych pudle
psy dla osób starszych – pudle

Psy dla osób starszych cd.

Osoby starsze zazwyczaj cenią sobie porządek i nie lubią, kiedy ktoś lub coś ten porządek burzy. Właśnie dlatego, psy nie brudzące sierścią, sprawdzą się idealnie w każdym domu. Jeśli jesteśmy przy małych rasach psów, które nie gubią sierści, to warto wspomnieć o maltańczyku. Jeśli lubicie brać psa na kolana, i bawić się z nim długimi godzinami, trudno o lepszego przyjaciela niż maltańczyk. Psy te są niezwykle wierne i mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Wielką zaletą maltańczyków jest fakt, że nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, Pomimo niewielkich rozmiarów, są także odporne na wiele chorób. Dzięki temu, osoba starsza nie będzie musiała obawiać się np. o częste wyprawy do weterynarza.

 

Osobom starszym często proponuje się także mopsy. To typowa, łagodna rasa psów domowych. Mops idealnie sprawdzi się jako pies do bloku, gdyż chętnie spędza czas na kolanach lub w pozycji lezącej. Mopsy są niezwykle uczuciowe i chętnie okazują przywiązanie do swojego właściciela. Kochają się bawić, więc są idealnym lekarstwem na nudę.

psy dla osób starszych mopsy
psy dla osób starszych – mopsy

Łagodne rasy psów

Osoby starsze często miewają trudności z opanowaniem swoich psów w trakcie spacerów. Nie wszystkie rasy psów reagują bowiem odpowiednio na inne psy. Właśnie dlatego, warto wybrać dla osoby starszej takiego psa, który uwielbia nie tylko towarzystwo ludzi, ale nie przeszkadzają mu również inne czworonogi. I wcale nie muszą być to małe pieski. Świetnym towarzyszem będzie za to cocker spaniel. Ten szalenie inteligentny i kochający zabawę pies, przyjaźnie reaguje na inne psy, dzięki czemu stanowi gwarancję spokojnego spaceru. Nie pogardzi zarówno szaloną zabawą, jak i leniwym wylegiwaniem się na podłodze lub kanapie.

Czytaj również  Legowisko dla psa
psy dla osób starszych cocker spaniel
psy dla osób starszych – cocker spaniel amerykański

Opieka nad osobami starszymi – pies przewodnik

Sporo uwagi poświęciliśmy tamu, że pies wymaga opieki, dlatego warto wybrać taką rasę, która nie będzie dla seniora problemem. Warto jednak zwrócić uwagę także na fakt, że to pies może w świetny sposób sprawować opiekę nad osobami starszymi. Niejako natychmiast na myśl przychodzą rasy dużych psów – przewodników dla osób niewidomych. Duże psy świetnie sprawdzają się do towarzystwa, a minimum odpowiedniej pielęgnacji i troski wystarczy, by zwierzę czuło się komfortowo. Z pewnością odwdzięczy się za dobre traktowanie, a jego wpływ na życie osoby starszej będzie bezcenny.

Osoby niewidome, korzystające z pomocy specjalnie wyszkolonych psów-przewodników, znacznie łatwiej mogą poruszać się po mieście. Pies przewodnik poprowadzi taką osobę w sposób bezpieczny i maksymalnie dla niej komfortowy. Chyba trudno wyobrazić sobie większy stopień oddania i zaufania, jakim człowiek może obdarzyć czworonoga.

psy terapeutyczne dla osób starszych
pies terapeutyczny – labrador retriever

Psy przystosowane do opieki nad osobami starszymi przechodzą specjalne szkolenia. Ich nauka jest długa i skomplikowana, jednak efekty, które można osiągnąć, pracując z psami, są niezwykle korzystne. Z oczywistych względów, na przewodnika nadają się rasy dużych psów. Naturalnym wyborem będzie labrador. W naszym kraju to właśnie labradory stanowią największy odsetek przewodników. I nie jest to przypadek. Aby wyszkolić psa i nauczyć go niezbędnych zachowań i nawyków adekwatnych dla przewodnika, zwierzę musi posiadać pewne skłonności. Labradory posiadają odpowiednie predyspozycje, chętnie się uczą i są wytrzymałe.

Rasy psów dużych stanowią cenne wsparcie dla osób starszych i samotnych. Również aspekt psychologiczny nie jest tutaj bez znaczenia, Osoby starsze i samotne są znacznie częściej narażone na działanie różnego rodzaju oszustów i potencjalnych włamywaczy. Posiadanie dużego psa, z pewnością poprawi bezpieczeństwo seniora. Wystarczy, że nieproszony gość usłyszy szczekanie dochodzące zza drzwi.

Czytaj również  Pies do tępienia szczurów

jakie psy dla osób starszych są najlepsze

Jak wybrać psa?

Współcześnie nie ma żadnego problemu ze znalezieniem rasy psa adekwatnej do potrzeb właściciela. Znajdziemy psy dla dzieci, małe pieski domowe, łagodne rasy psów oraz oczywiście rasy psów dla osób starszych. Mając na uwadze ten oczywisty fakt, warto dowiedzieć się, jaki pies sprawdzi się najlepiej w przypadku osoby starszej, a jaki w domu z małym dzieckiem. Odpowiedni wybór z pewnością zaprocentuje w przyszłości.  psy dla osób starszych, psy dla osób starszych,, psy dla osób starszych,, psy dla osób starszych,

Leave a Comment