Owczarek niemiecki

5/5 - (3 votes)

Miłośnicy tej rasy z pewnością nazwą ją najlepszą na świecie. I to pod każdym względem. Wierny, inteligentny pracowity, opiekuńczy, przyjazny, uwielbiający zabawę i łatwy w szkoleniu. Owczarek niemiecki Opis tej rasy to prawdziwa przyjemność. Dla wielu najwybitniejsze osiągnięcie kynologiczne naszych zachodnich sąsiadów. Popularnie, lecz błędnie zwany wilczurem, owczarek niemiecki stanowi najliczniejszą rasę psów na świecie. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że populacja psów należących do tej rasy na całym świecie przekracza milion. Owczarka niemieckiego znajdziemy pod każdą szerokością geograficzną,. Także w Polsce jest on uwielbiany i coraz częściej pojawia się w naszych domach. To piękny i niezwykle inteligentny pies, dlatego warto bliżej go poznać. Z naszego tekstu dowiecie się nie tylko tego jak wygląda owczarek niemiecki, ale także kiedy osiąga dojrzałość i jakie są możliwości użytkowe tej rasy.

Historia

Historia hodowli owczarków niemieckich zaczyna się w gospodarstwie rotmistrza Max von Stephanitza. Jego pies Horand został wpisany do księgi hodowlanej owczarków niemieckich z numerem 1, był więc pierwowzorem rasy, która dziś znana jest na całym świecie. Wzorzec rasy ustalony przez Stephanitza obowiązuje od ponad 100 lat, a sam twórca rasy z pewnością nie spodziewał się, że wyhodowany przez niego pies odciśnie tak ogromne piętno na współczesnej rzeczywistości.

pies owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki – opis rasy

Bo faktycznie, owczarki niemieckie mają zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dodajmy, że są to dziedziny niezwykle istotne, często zależy od nich ludzkie zdrowie, życie czy bezpieczeństwo. Psy owczarek niemiecki to nieustraszony tropiciel, posiadacz wybitnego węchu, doskonale sprawdzający się jako pies policyjny. Równie dobrze owczarki spisują się jako przewodnicy osób starszych, samotnych, chorych lub niewidomych. Ich wrodzona inteligencja i empatia, znacznie ułatwiają proces szkolenia na stróża i towarzysza osoby niepełnosprawnej. Choć wymieliliśmy bardzo istotne możliwości współpracy owczarka niemieckiego, z pewnością katalog ten nie jest zamknięty, ponieważ nieustannie pojawiają się nowe perspektywy i dziedziny życia, w których owczarek niemiecki może odegrać niepoślednią rolę

Czytaj również  Wiek psa

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Jego najbardziej charakterystyczną chcą jest harmonijny wygląd i mocna budowa ciała. Pies ten osiąga wysokość w kłębie do 65 cm i waży powyżej 30 kg. Suki są o kilka centymetrów niższe i parę kilo lżejsze. Typowe umaszczenie owczarka niemieckiego jest czarne z licznymi podpalaniami w kolorze rudym, brązowym lub szarym. Niezależnie od koloru podpalania, wszystkie owczarki niemieckie mają czarny nos. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Pies posiada umięśnione, szerokie lędźwie i łapy, a jego górna linia przebiega bardzo płynnie, od grubej i mocnej szyi, poprzez grzbiet aż po szeroki i mocny zad. Za poprawny u owczarków niemieckich uważa się zgryz nożycowy. Uzębienie psa liczy 42 zęby.

owczarek niemiecki opis

A kiedy owczarek niemiecki jest dorosły?

Szacuje się że pełną dojrzałość, zarówno płciową, jak i fizyczną, owczarki niemieckie osiągają w 6. fazie rozwoju, przypadającej na okres między 1. a 4. rokiem życia. To właśnie wtedy psy osiągają pełnię rozwoju psychofizycznego, bazując na doświadczeniach z okresu socjalizacji. Rolą właściciela jest jak najlepsze przygotowanie psa do dorosłego życia, zaszczepiając w nim wartości i wyrabiając nawyki, które zapewnią mu pożądany kierunek rozwoju.  owczarek niemiecki porady,

Charakter owczarków niemieckich

Nie tylko wygląd determinuje wspaniałego psa, jakim jest pies owczarek niemiecki. Opis charakteru przedstawiciela tej rasy, również wiele nam powie. Owczarki niemieckie to psy niezwykle przyjazne, inteligentne i posłuszne. Ich wielką zaleta jest spokój i zrównoważony charakter. Zachowania psa cechuje pewność siebie i wrodzona rozwaga, dlatego bez względu na to, czy owczarek niemiecki bawi się, aportuje, tropi czy stróżuje, zawsze prezentuje się szlachetnie i dostojnie. Należy jednak wiedzieć, że jest to pies, któremu trzeba poświecić sporo czasu każdego dnia. Podstawą powinna być wspólna zabawa i trening, mający na celu wyrobienie pozytywnych nawyków oraz zapewnienie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

Czytaj również  Szpic miniaturowy POMERANIAN

RASA PSÓW OWCZAREK NIEMIECKI

Trzeba wiedzieć, że lenistwo jest jedną z tych rzeczy, których najbardziej nie lubi owczarek niemiecki. Opis tego psa zawsze uwzględnia konieczność zapewnienia mu warunków do zabawy i aktywności. Nazwanie owczarka niemieckiego psim pracoholikiem z całą pewnością nie jest przesadą i dobrze oddaje jego naturę. Zdecydowanie nie jest to pies do ciasnego mieszkania. Tym, czego owczarki potrzebują najbardziej, jest wolna przestrzeń, gdzie swobodnie mogą się wybiegać, rozładowując wrodzony nadmiar energii.

Owczarek niemiecki a dziecko

Owczarki niemieckie mają duży stopień tolerancji dla dzieci. Są to psy, które poleca się rodzinom z dziećmi pod warunkiem konsekwentnego szkolenia, które pozwoli ułożyć charakter i zachowania owczarka niemieckiego zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Wszechstronność i zamiłowanie owczarków niemieckich do aktywności fizycznej sprawi,że trudno o lepszego towarzysza nie tylko do długich spacerów, ale także wspólnego biegania czy jazdy na rowerze. Wydolność i kondycja fizyczna, a także budowa ciała sprawia, że owczarek niemiecki jest w stanie przebyć równym, szybkim tempem nawet kilkadziesiąt kilometrów. Pomagają mu w tym umięśnione uda, szeroka klatka piersiowa czy silny tułów.

skaczący owczarek niemiecki

Mimo przyjaznego nastawiania i inteligencji, ludzie często boją się dużych psów, takich jak owczarek niemiecki. Opis rasy wskazywałby na psa potulnego jak baranek, ale to w końcu potężny i silny pies obronny. Źródła strachu i lęku mogą być różne, często jednak mają one związek z nieprzyjemnymi doświadczeniami z przeszłości. Osobniki przejawiające agresję i niepożądane zachowania powinny być eliminowane w hodowli. Często jednak agresja budzi się w psach na skutek niewłaściwej socjalizacji i braku konsekwencji w szkoleniu. Owczarek niemiecki, podobnie jak każdy inny pies , jest „czystą kartą”, którą wspólnie z nim możemy zapisać. Tylko od nas zależy, jakie wartości zaszczepimy naszemu psu i czego go nauczymy. psy rasy owczarek niemiecki

Leave a Comment