W poniższym artykule opiszemy pokrótce rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce. Zapraszamy do lektury.
Historia polskich koni zimnokrwistych sięga ponad pół wieku wstecz. Termin „koń zimnokrwisty” po raz pierwszy pojawia się w polskiej literaturze fachowej w 1964 roku. Jak nietrudno się domyślić, sama nazwa sporo mówi nam o charakterze koni. Są one spokojne i opanowane. Mianem tym określa się konie hodowane w Polsce, o krępej budowie, podobne nieco do konia ardeńskiego. Polski koń zimnokrwisty charakteryzuje się niskim lub średnim wzrostem, są bardzo dobrze umięśnione, spokojne i niezwykle silne.
Jakie rasy koni zimnokrwistych hodowane są w Polsce? Na dzień dzisiejszy wyróżniamy cztery rasy polskich koni zimnokrwistych. Należą do nich:
• konie sztumskie,
• konie łowickie,
• konie lidzbarsko-warmińskie,
• konie sokólskie.
Polskie konie zimnokrwiste
Historia hodowli koni zimnokrwistych w Polsce nierozerwalnie złączona jest z regionem Warmii i Mazur. To właśnie na tych terenach zapoczątkowano hodowlę wymienionych wyżej ras. Głównym przeznaczeniem tych koni była praca w polu, w czasach, zanim do gospodarstw zawitał ciężki sprzęt. Konie zimnokrwiste, z uwagi na swą siłę, doskonale sprawdzały się przy wykonywaniu prac polowych. Charakteryzują się niezwykle spokojnym usposobieniem i powolnymi ruchami, jednak są niezwykle pracowite i odporne. Potrzeba posiadania silnego konia pociągowego towarzyszyła hodowcom koni zimnokrwistych od samego początku. Mimo, że dziś sprzęt mechaniczny zastąpił konie przy pracach polowych, tradycja polskiego konia zimnokrwistego przetrwała i ma się dobrze.
Do dziś rasy koni zimnokrwistych hodowane są w Polsce wykorzystywane są do prac leśnych oraz w turystyce. Jednak największa część pogłowia hodowana jest na ubój, ze względu na specyficzną budowę ciała. Konie zimnokrwiste są obficie umięśnione, więc ich hodowla w kierunku mięsnym jest zrozumiała. Jednak na tym nie kończy się wykorzystanie polskich koni zimnokrwistych. Doskonale sprawdzają się w hipoterapii oraz agroturystyce. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie liczą się: siła, opanowanie i przyjazne usposobienie. Warto przyjrzeć się poszczególnym rasom koni zimnokrwistych, przedstawiamy rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce.
Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce,Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce,Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce
Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce
Koń sztumski –
rasa ta wywodzi się z Warmii i Mazur oraz z Powiśla Gdańskiego. Najcięższy i największy koń zimnokrwisty hodowany w Polsce. Podobne do koni ardeńskich i belgijskich, po których bardzo często pochodzą. Konie sztumskie posiadają średniej wielkości głowę, często z niewielkim garbem na nosie. Mają one masywną i dobrze umięśnioną klatkę piersiową, a ich grzbiet jest prosty. Zad konia sztumskiego jest szeroki i również umięśniony.
Koń ma szeroko rozstawione nogi i duże, silne kopyta. Konie sztumskie najczęściej posiadają umaszczenie kasztanowate lub gniade. Zdarzają się też konie o maści karej. Od samego początku, rasa ta związana była z pracą w gospodarstwie rolnym. Gleby Warmii i Mazur były niezwykle trudne do uprawy, dlatego powszechna była potrzeba posiadania konia ciężkiego i silnego.
Koń łowicki –
historia tej rasy nierozerwalnie związana jest z historią Łowicza. W mieście tym, już przed 400 laty, organizowane były końskie jarmarki, na które ściągali hodowcy i kupcy z całej Europy. Początkowo, konie hodowane na tych terenach nie miały spójnej charakterystyki, jednak w pewnym momencie zwrócono uwagę na konieczność posiadania koni ciężkich, silnych, do pracy na roli. Kontakty z zagranicznymi kupcami zaowocowały krzyżowaniem ras i uszlachetnianiem koni m.in. ogierami belgijskimi. Tak powstawać zaczęła rasa koni łowickich. Od koni sztumskich są one nieco lżejsze i mniej umięśnione, za to bardziej ożebrowane i kościste, przez co szybsze. Mimo to, doskonale sprawdzały się w różnego rodzaju pracach polowych oraz pociągowych. Maścią najczęściej spotykaną w przypadku koni łowickich, nawyzywanych również końmi łowicko-sochaczewskimi, jest maść kasztanowa.
Koń sokólski –
kolejna z ras koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce. Konie sokólskie zaliczane są do tzw. koni średniego kalibru. Mimo swoich rozmiarów, charakteryzują się ogromną siłą pociągową, tak samo jak wszystkie pozostałe konie zimnokrwiste. Ich wielką zaletą jest duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe. Konie sokólskie charakteryzują się bardzo łagodnym temperamentem, a ich usposobienie sprawia, że chętnie poddają się pracy na roli. I choć są już używane sporadycznie do prac polowych, ich zaprzęgowe możliwości nadal doceniane są przy wykonywaniu prac leśnych. Sprawdzają się również w gospodarstwach agroturystycznych oraz w hipoterapii. Historia powstania tej rasy podobna jest do pozostałych ras koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce. Najczęściej, rodzime klacze były kryte ogierami zimnokrwistymi pochodzenia zagranicznego. Podobne jak w innych przypadkach, również konie sokólskie mają w sobie cechy ardenów, koni belgijskich czy rasy norfolk-bretońskiej.
Koń lidzbarsko-warmiński –
to stosunkowo najrzadziej spotykana rasa koni zimnokrwiostych hodowanych w Polsce. Pracują w stepie lub kłusie, raczej powolne i flegmatyczne. W odróżnieniu od pozostałych ras, konie lidzbarsko-warmińskie nierzadko pochodząc ras wywodzących się z północnej Szwecji. Ich wygląd nie różni się zbytnio od pozostałych koni zimnokrwistych.
Cena polskich koni zimnokrwistych – od czego zależy?
Główną przyczyną hodowli ras koni zimnokrwistych w Polsce była potrzeba posiadania silnych i ciężkich koni polowych. Mimo, że obecnie ciężki sprzęt zastąpił pracę koni w gospodarstwie, nadal hoduje się te niezwykle silne i pracowite rasy koni. Jaka jest cena koni zimnokrwistych w Polsce? Ile trzeba zapłacić za ogierka konia zimnokrwistego? Ceny są zróżnicowane, jednak przyjmuje się, że młody koń zimnokrwisty to wydatek około 3 tysięcy złotych. Za dorosłe ogiery koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce, trzeba zapłacić około 7 tysięcy. Ceny koni zimnokrwistych mogą wahać się w zależności od rasy. Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce,Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce,Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce
Warto mieć na uwadze fakt, że konie zimnokrwiste stanowią około połowy całego pogłowia koni w Polsce. Charakterystyczna sylwetka sprawia, że konia rasy zimnokrwistej można rozpoznać już z daleka. Jego ciało jest bardzo masywne, a duża głowa, umocowana na mocnej szyi wzbudza należyty respekt. Mimo swojego spokojnego, czasem wręcz flegmatycznego usposobienia, konie zimnokrwiste hodowane w Polsce są prawdziwymi tytanami pracy. Doskonale sprawdzały się na ciężkich, wymagających warmińsko-mazurskich glebach, równie dobrze sprawdzają się dziś, podczas prac leśnych czy hipoterapii. Konie zimnokrwiste są także niezastąpione w gospodarstwach agroturystycznych i wielu innych miejscach, gdzie liczą się spokój i opanowanie.
[…] północno-szwedzki (Nordsvensk brukshäst) jet niewielkim, ciężkim koniem rasy zimnokrwistej. Konie te popularne są przede wszystkim w rekreacji konnej i sportach jeździeckich. W […]
[…] którego pozazdrościć mogą im ludzie. Podobnie jak wielu innych cech, które sprawiają, że konie zimnej krwi są tak popularne. Nawet w czasach, kiedy ich główny atut – siła – nie jest niezbędny z […]