American Paint Horse

4.7/5 - (4 votes)

Rasa American Paint Horse to bez dwóch zdań, jedna z najpopularniejszych ras koni hodowanych w USA. Co ciekawe, jest ona odłamem rasy Quarter Horse – silnych i niezwykle szybkich koni wyścigowych, idealnych do jazdy wierzchem. Dobrze umięśnione, o stosunkowo cienkich nogach i atletycznej sylwetce, konie rasy Quarter Horse są przyjazne ludziom i posłuszne. Wykorzystuje się je do rekreacji, treningu, wyścigów konnych, jazdy westernowej, a nawet rodeo. Zarówno rasa American Paint Horse, jak i macierzysta rasa Qurter Horse, wyglądają podobnie, a różni je umaszczenie. W przypadku tej pierwszej rasy, jest ono zawsze plamiste i różnokolorowe.

 

American Paint Horse ogólna charakterystyka

To właśnie umaszczenie konia jest kluczowym czynnikiem, aby mógł on zostać wpisany do rejestru rasy American Paint Horse. Konie łaciate, lub plamiste, bo również tak popularnie określa się tę rasę, posiadają unikatową kombinację kolorów umaszczenia. Przy czym jednym z kolorów zawsze jest biały. Plamy i łaty mogą znajdować się w dowolnym miejscu na ciele konia, nie ma co do tego reguły.

Rasa American Paint Horse

Pomimo wielu kolorów, schematów i typów umaszczeń, American Paint Horse rasa wykształciła trzy główne rodzaje ubarwienia. Są to:

Tobiano – konie o tym umaszczeniu posiadają zwyczajowo wszystkie 4 nogi w kolorze białym. Konie posiadają regularne, owalne łaty, a wzór rozciąga się ku dołowi, na szyję i klatkę piersiową. Sprawia to że konie o tym umaszczeniu prezentują się, jakby miały założoną tarczę. Na głowie konia Tobiano z pewnością znajdziemy charakterystyczną plamkę w kształcie gwiazdki, strzałki lub innego wzoru. Ogólna maść koni Tobiano może być w kolorze ciemnym, lub biały. To te dwa kolory dominują na ciele koni o tym umaszczeniu. Tobiano posiadają czasem grzywę oraz ogon w dwóch kolorach.

Overo – w tym umaszczeniu rasa American Paint Horse może posiadać elementy w kolorze białym, jednak nie muszą one być dominujące. Równie dobrze, przeważać może kolor ciemny. Elementy bieli są nieregularne i rozstrzelone po całym ciele konia, zazwyczaj jednak nie wyżej niż do wysokości grzbietu konia. Overo posiadają najczęściej wszystkie nogi w kolorze ciemnym, choć może zdarzyć się, że koń posiada umaszczenie mieszane na nogach. Na głowie również znajdziemy charakterystyczny element. Może to być łysinka, maska lub latarnia.

Czytaj również  Jaka rasa konia jest największa?

koń American Paint Horse

Tovero – najbardziej nieregularna odmiana koni American Paint Horse. Konie te posiadają liczne plamki na całym ciele, a ich charakter jest mocno nieregularny. Dookoła uszu, na czole iw okolicach oczu często spotyka się pigmentację ciemną. Co ciekawe, oba lub jedno oko mogą mieć kolor niebieski. Na klatce piersiowej oraz szyi znajdują charakterystyczne plamy o dowolnym kształcie, zaś na bokach koń ten odmiany posiada łaty – również w nieregularnym rozmiarze i kształcie. Obok łat, mogą występować także niewielkie plamki, od lędźwi, aż po tułów. Także ogon w tej odmianie nie jest pozbawiony plam.

głowa konia American Paint Horse

Historia rasy American Paint Horse

Rasa koni American Paint Horse swoją popularność zawdzięcza rdzennym mieszkańcom Ameryki, w tym przede wszystkim Komanczom. Ich początki sięgają XVI wieku i mają związek z końmi, które do Ameryki przywieźli konkwistadorzy z Hiszpanii. Mieszanka krwi koni hiszpańskich i pochodzących z Anglii pozwoliła stworzyć niezwykle silnego, szybkiego i dynamicznego konia. Jego zastosowanie mogło być wszelakie – od służby w wojsku, poprzez prace pasterskie, aż po zaprzęgi. Inteligencja, zwrotność, siła, spokój i opanowanie – konie American Paint Horse cieszą się wielkim uznaniem wśród hodowców i posiadaczy. Dlatego rasa ta wraz ze swoją odmianą, także dziś zalicza się do niezwykle popularnych. Wystarczy wspomnieć, że rasa American Paint Horse posiada drugie pod względem liczny członków, najliczniejsze stowarzyszenie hodowców. Pokazuje to, jak wielkim szacunkiem cieszą się łaciate konie w różnych zakątkach Stanów Zjednoczonych.

rasa konia American Paint Horse

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zasady kwalifikacji do rasy są jednocześnie bardzo restrykcyjne. Amerykańscy hodowcy bardzo dbają o to, by rasa American Paint Horse nie była „psuta” i by zaliczały się do niej jedynie konie, które naprawdę się z niej wywodzą. Między innymi właśnie dlatego, konie tej rasy są tak bardzo elitarne. Aby koń mógł należeć do APH, zarówno jego ojciec i matka muszą być zarejestrowani w jednym z kilku amerykańskich związków rejestrowych. Co najmniej jedno z rodziców mus być także zarejestrowane jako American Paint Horse. Na dodatek, zgadać się musi także liczba białych włosów na różowej (bezpigmentowej) skórze konia. Tak restrykcyjne wymogi znacznie ograniczają możliwość rejestracji konia jako APH, jednak skutecznie pozwalają utrzymać elitarny charakter tej rasy.

Czytaj również  Tinker (Cob irlandzki)

Zachowanie wzorca rasy należy także do głównych zadań związku hodowców macierzystej rasy – Quarter Horse. American Quarter Horse Association powstałą w Teksasie w 1940 roku. Swoje oddziały posiada na całym świecie. Co ciekawe hodowla paintów i koni rasy Quarter Horse, popularna jest także w Polsce, a na terenie naszego kraju również znajduje się oddział regionalny federacji.

klacz i źrebak American Paint Horse

Skąd nazwa Quarter Horse?

O ile rasa American Paint Horse swoje nazewnictwo bierze od plamistego umaszczenia, o tyle konie Quarter Horse nazwę wzięły od swojej atletycznej sylwetki i niezwykle szybkiego galopu. Konie te w przeszłości często były nie do pokonania w wyścigach na dystansie 1/4 mili. Niezbyt wysoki wzrost z pewnością pomaga tym koniom w osiąganiu zawrotnych prędkości. Quarter Horse, podobnie jak painty, osiągają maksymalnie wysokość 160 cm w kłębie. Dodając do tego szeroką klatkę piersiową, mocny zad i atletyczne umięśnienie, otrzymujemy konia o niezwykłej sile i dynamice.

trzy konie American Paint Horse

Pinto, piebald, American Paint Horse

Cofnijmy się jeszcze na moment o kilkaset lat wstecz. W czasach, kiedy bezdroża Ameryki przemierzały liczne stada dzikich koni o plamistym i łaciatym umaszczeniu, Komancze dostrzegli potencjał, jaki posiadają Painty. Ich łaciate umaszczenie o różnokolorowej strukturze stanowiło doskonały kamuflaż i pozwalały skutecznie ukrywać się przed przeciwnikami. Nazrywane w tamtych czasach także pinto, piebald czy skewbald.

COMMENTS

Leave a Comment