Rodzaje siodeł do jazdy konnej

Related Post

  • No related post.
Rodzaje siodeł do jazdy konnej
Rate this post

Jazda konna może być pasjonujący przeżyciem. Aby jednak tak się stało, należy zadbać o kilka elementów, które pozwolą nam się do niej przygotować. Jednym z najistotniejszych jest z całą pewnością dobór odpowiedniego siodła. Jak to? Przecież siodło, to siodło i nie ma dyskusji! Tak zapewne myśli wiele osób, niemających styczności z jazdą na koniu. Zazwyczaj, osoby te nawet nie mają pojęcia, jak bardzo się mylą. Na rynku znajdziemy bowiem różne rodzaje siodeł do jazdy konnej. Niektóre z nich przeznaczone są do długiej i spokojnej jazdy, inne – do skoków i pokonywania przeszkód. Znajdziemy także siodła uniwersalne, które idealnie sprawdzają się do nauki jazdy konnej. Czytając nasz tekst, poznacie wszystkie rodzaje siodeł do jazdy konnej. Dowiecie się też, jak ważną rolę odgrywają poszczególne typy i rodzaje siodeł.

rodzaje siodeł dla konia

Typy i rodzaje siodeł do jazdy konnej

Sam sposób jazdy konnej w największym stopniu determinuje wybór siodła. Biorąc pod uwagę mnogość technik i rodzajów końskiego chodu, nie powinien dziwić fakt, że na rynku znajdziemy różne rodzaje siodeł do jazdy konnej. Jedne z nich zapewniają komfort i wygodę, inne mają na celu zapewnienie odpowiedniej stabilizacji. Jeszcze inne, zostały zaprojektowane tak, by umożliwiać pokonywanie dużych prędkości lub skoki. Mamy więc siodła do wyścigów, do skoków, czy do ujeżdżania. Zaczniemy jednak nietypowo. Pierwszym omawianym przez nas siodłem będzie siodło damskie.

rodzaje siodeł - siodło damskie
siodło damskie

Siodło damskie

łączy w sobie elementy wytwornej elegancji i wygodnej jazdy konno. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że umożliwia kobiecie jazdę z obiema nogami po lewej stronie. Dziś coraz rzadziej używane, dawniej cieszyło się ogromną popularnością na dworach królewskich i wśród arystokracji. Kobieta w damskim siodle prezentowała się niezwykle wytwornie i elegancko. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje siodeł dla konia, damskie siodło jest zdecydowanie najbardziej wytworne. Podczas gdy jedne kobiety używały go do spacerów i przejażdżek, inne wyruszały na polowanie, wspólnie z mężczyznami.

rodzaje siodeł siodło ujeżdżeniowe
siodło ujeżdżeniowe

Kolejnym przykładem siodła końskiego są siodła ujeżdżeniowe. Jak sama nazwa wskazuje, te rodzaje siodeł dla konia służą do ujeżdżania. Jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne, długie siedlisko oraz pionowa poduszka kolanowa. Siodło to umożliwia stabilny i niemal pionowy siad i doskonałą kontrolę nad prowadzeniem konia. Przedni łęk siodła jest tu lekko wygięty lub całkowicie prosty. Puśliska z kolei zapina się w tynej części siodła, co pozwala przyjąć bardziej aerodynamiczną sylwetkę.

rodzaje siodeł siodło skokowe zdjęcie
siodło skokowe

Omawiając rodzaje siodeł dla konia, nie sposób nie wspomnieć o siodle skokowym. To siodło, dedykowane jest miłośnikom skoków przez przeszkody. Niezbędne do rozpoczęcia treningów lub startów w zawodach. Skoki na koniu są dyscypliną, która w wielu krajach cieszy się dużą popularnością. To właśnie tam, siodła skokowe zaliczają się do najchętniej wybieranych. Siodło skokowe posiada płaskie siedlisko. Dzięki niemu, skoczek wraz z koniem porusza się płynnie i może w optymalny sposób kontrolować zachowania zwierzęcia na przeszkodach. Cechą siodła skokowego jest możliwość przeniesienia ciężaru ciała do przodu, osiągając w ten sposób aerodynamiczną sylwetkę, inaczej niż np. w siodle ujeżdżeniowym. Poduszki kolanowe są daleko wysunięte i dobrze wyścielone. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę amortyzację kolan przy skokach. Pozwala to zapobiegać urazom i kontuzjom kolana.

siodło wszechstronne
siodło wszechstronne

Rodzaje siodeł dla konia – Siodło wszechstronne

Siodła wszechstronne to najbardziej uniwersalne rodzaje siodeł dla konia. Łączą one w sobie cechy siodła skokowego oraz ujeżdżeniowego. Dzięki temu osoba w siodle ma optymalny komfort jazdy oraz możliwość kontroli prowadzenia zwierzęcia. Biorąc pod uwagę fakt, że siodło wszechstronne często wybierane jest przez początkujących adeptów jazdy konnej, posiada ono odpowiednią konstrukcję. Pozwala ona niwelować wiele niedoskonałości i braków technicznych u niedoświadczonych jeźdźców. Lekko wyścielane poduszki kolanowe gwarantują wygodę i komfort, a długie strzemiona pozwalają na swobodne trzymanie nóg przy odpowiedniej stabilizacji. Siodła wszechstronne doskonale sprawdzają się w celach rekreacyjnych oraz przy hipoterapii.

rodzaje siodeł dla koni siodło westernowe
siodło westernowe

To oczywiście nie wszystkie rodzaje siodeł dla konia, jakie możemy spotkać w sprzedaży.

Kolejnym jest siodło westernowe.

W naszym kraju niezbyt popularne, jednak na Zachodzie i w USA modne i wykorzystywane. Siodło, jak wskazuje nazwa, przeznaczone jest do jazdy westernowej – w terenie i po trudniej nawierzchni. Idealne do pokonywania wzniesień, trudnych podejść pod górę, niezastąpione na kamienistych lu leśnych drogach. Konstrukcja siodła westernowego zapewnia mu optymalny komfort, dzięki głęboko osadzonemu siedzisku. Pozwala ono wygodnie usadowić się w siodle, nie tracąc przy tym kontroli. Siodła westernowe to rodzaje siodeł dla konia, przeznaczone do wielogodzinnej jazdy. Nic dziwnego, że komfort i wygoda postawione są w nim na pierwszym miejscu. Oprócz starannie wyprofilowanego siedliska, siodło westernowe charakteryzuje się także odpowiednimi elementami, które zapewniają stabilizację na trudnym podłożu. Zaprojektowane tak, aby jego użytkowanie nie było męczące dla konia, nie powodowało otarć, odparzeń, ani innych problemów.

siodło wyścigowe
siodło wyścigowe

Odpowiedź na pytanie: jakie są rodzaje siodeł dla konia, nie byłaby pełna, gdybyśmy nie wspomnieli także o siodle wyścigowym. Wielu użytkowników powie, że jego znakiem rozpoznawczym jest to, że jest bardzo niewygodne. I nie da się z tym polemizować. Siodło wyścigowe to siodło do ścigania się. Raczej nie pokonujemy w nim wielokilometrowych tras, dlatego konstrukcja siodła w mniejszym stopniu uwzględnia wygodę. Decydującym czynnikiem są tu szybkość i dynamika. Siodło wyścigowe jest więc niezwykle lekkie i umożliwia koniowi płynną jazdę.

Inne siodła to

siodła do gry w polo i siodła do polowań,

siodła bezterlicowe.

 

 

Ile koni, tyle siodeł…

Jeśli chodzi o rodzaje końskich siodeł, na rynku znajdziemy także siodło rajdowe, używane podczas rajdów konnych na długich dystansach. Ciekawym przykładem siodła końskiego jest kulbaka, czyli siodło używane przez wojsko. Ma wysoki łęg i głębokie siedlisko. Jak widać, liczba rodzajów i zastosowań siodeł jest naprawdę spora Tylko od nas zależy, które z nich wybierzemy dla siebie.

Leave a Comment