Kury cochin

4,2/5 - (5 votes)

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność, jaką także w Polsce cieszy się hodowla drobiu ozdobnego, warto przybliżyć najpopularniejsze gatunki kur ozdobnych, jakie możemy spotkać w przydomowych hodowlach. Stanowią one dowód na to, że kura nie musi być ptactwem o wyłącznie użytkowych walorach, a jej zalety wykraczać mogą daleko poza mięso i świeże jaja. Jedną z najbardziej popularnych i cieszących się największym uznaniem, są ozdobne kury cochin, zwane popularnie kochinami olbrzymimi. Charakteryzuje je bardzo gęste i równie miękkie upierzenie, które sprawia, że kury te prezentują się wyjątkowo efektownie.

Kury ozdobne cochin

– ich pielęgnacja, hodowla i nieśność. Te i inne zagadnienia omawiamy w dalszej części naszego poradnika.

Decydując się na hodowlę drobiu ozdobnego, z pewnością mamy świadomość, że sam cel trzymania ptactwa jest inny niż w przypadku niosek lub kur mięsnych. O ile wówczas skupiamy się na stworzeniu im warunków do zniesienia jak największej liczby smacznych i pełnowartościowych jaj lub szybkiego przyrostu masy mięśniowej, o tyle hodowla kur ozdobnych nastawiona jest na walory typowo estetyczne. Choć wiele osób przyznaje, że kury cochin znoszą naprawdę smaczne i zdrowe jaja, co jest ich dodatkową zaletą. Jednak hodowcy tego drobiu szczególną uwagę muszą zwracać na zapewnienie odpowiedniej czystości, zarówno w kurniku, jak i na wybiegu dla kur. Kochiny mają efektowne upierzenie pod jednym warunkiem – że jest ono czyste. Właśnie dlatego, tak ważna jest dbałość o estetykę hodowli. Brudne, umorusane kury tracą cały swój urok.

Kury cochin – wygląd

Hodowcy, którzy w swoich gospodarstwach trzymają, kury cochin jednoznacznie przyznają, że są to ptaki o wyjątkowo przyjaznym usposobieniu. Ich łagodny charakter i wrodzona sympatia do człowieka sprawiają, że hodowla staje się łatwiejsza i daje więcej satysfakcji. Kochin olbrzymi zalicza się do ciężkich ras kur. Kogut niejednokrotnie może ważyć powyżej 5 kg. Kura będzie od niego nieco lżejsza. Niezależnie od płci, kura cochin posiada nisko osadzony tułów i szeroką klatką piersiową, która charakteryzuje się obfitym umięśnieniem. Głowa kury ozdobnej cochin, podobnie jak wieńczący ją grzebień, nie jest duża i znajduje się na krótkiej szyi. Kury te posiadają miękkie, puszyste pióra o wielobarwnym umaszczeniu. Ich barwa może być zarówno biała, jak i żółta, ale także czarna, kuropatwiana czy nakrapiana. Kolorowe ubarwienie, w połączeniu z krępą i dość masywną budową ciała sprawiają, że kochiny olbrzymie prezentują się bardzo dostojnie i szlachetnie, stanowiąc niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu.

Czytaj również  Rasy koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce

kura cochin z pisklętami

Wybieg dla kur Cochin

Hodując kury cochin, możemy odetchnąć z ulgą. Nie trzeba budować im wysokich ogrodzeń, które często prezentują się bardzo nieestetycznie, jednocześnie osłaniając kury przed światem. Nie ma też potrzeby podcinać im skrzydeł, ponieważ z uwagi na swój ciężar ciała i dość powolny styl życia, bardzo kiepsko podfruwają. Dzięki temu nasz wybieg może prezentować się atrakcyjnie dla oka, jednocześnie gwarantując kurom bezpieczeństwo.

Nieśność kur cohcin

Jak wspomnieliśmy wyżej, wiele osób wskazuje na walory zdrowotne i smakowe jaj, składanych przez kury cochin. Nieśność tych kur oczywiście odbiega od wydajności oferowanej przez kury nioski, jednak przeciętnie, kura ozdobna tej rasy jest w stanie znieść nawet do 100 jaj o masie 50-60 g. Zazwyczaj jaja znoszone są na wiosnę i na jesień. Skorupki jaj mają barwę brązowo-żółtą. Kury ozdobne cochin są także dobrymi mamkami, dlatego często wykorzystuje się je do podrzucania jaj innych ptaków na wysiadywanie. Wysiadywanie jaj kury cochin trwa równe 3 tygodnie. Po upływie 21 dni na świat wykluwają się małe, puchate kulki, całkowicie nieświadome i bezbronne. Podczas wysiadywania zimą, należy codziennie zmieniać pozycję wysiadywanych jaj, by zarodek nie przymarzł do skorupy.

Hodując kury cochin, należy wiedzieć, że mają one dużą tolerancję dla innych kur domowych, ale także dla zwierząt gospodarskich. Nie ma więc przeciwwskazań, by przebywały w otoczeniu pozostałego ptactwa na podwórzu. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu czystości populacji w naszej hodowli, nie powinniśmy dopuszczać do krzyżowania się kochinów z innymi rasami kur. Efekty takich krzyżowań są niezadowalające, a kurom daleko do szlachetnego i majestatycznego wyglądu „czystych” kochinów. Wyjściem będzie więc budowa lub adaptacja woliery specjalnie dla kur cochin. Rozwiązanie takie sprawi, że nasze kury nie będą miały kontaktu z innymi kurami z hodowli. Wspomnieliśmy na początku, że szczególnie istotna jest troska o czystość kur cochin. Wskazane jest regularne czyszczenie woliery, kurnika oraz wybiegu z błota, ziemi, odchodów oraz starej ściółki. Wszystko po to, by nasze kury nie grzebały w błocie i nie brudziły swoich gęsto upierzonych łapek.

Czytaj również  Żywienie kur niosek

kogut cochin

Żywienie kur cochin

Co jedzą ozdobne kury cochin? Żywienie tych kur nie odbiega zbytnio od karmienia kur niosek w przydomowej hodowli. Możemy podawać im typowe mieszanki żyta, kukurydzy, pszenicy, rzepaku, grochu oraz innych ziaren. Zboża stanowią główne źródło energii dla kochinów, w szczelności preferowane są te o większej zawartości węglowodanów. Kukurydze powinniśmy podawać w ograniczonych dawkach – zbyt duże ilości tego ziarna sprzyjają nagromadzaniu się tkanki tłuszczowej.

Karmiąc kochiny, z pewności zauważymy, że mają one dobry apetyt, a trzeba pamiętać, że może to sprzyjać nadwadze. Właśnie dlatego, dieta kur cochin powinna być zróżnicowana, a bardzo ważnym jej składnikiem są wszelkiego rodzaju zielonki i trawa – nie tylko ze względu na swoją niską kaloryczność. Zielone rośliny to bogactwo witamin i niezbędnych związków odżywczych, które wzmacniają odporność naszych kur. Jeśli zależy nam jajach kochinów, warto podawać im pasze, które pozytywnie wpływają na zwiększenie wydajności nieśnej.

Cena kur Chochin

Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt odmian kury cochin. Cena za koguta tej rasy może wynosić od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych.

Leave a Comment