Wiele osób bardzo dokładnie pragnie wybrać rodzaj kamieni do swojej biżuterii. Jedne ich kolory się podobają, a inne nie. Kamienie szlachetne w niebieskich zakresach barwnych są szczególnie popularne i poszukiwane. Sprawdź, jakie niebieskie kamienie szlachetne istnieją na świecie. Jeszcze dziś dowiedz się, gdzie można znaleźć oraz ile kosztują najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne.
Jak wybrać niebieskie kamienie szlachetne?
Najczęściej wybieranym niebieskim kamieniem szlachetnym jest szafir. Jednak równie pięknie głęboki niebieski kolor można znaleźć też w innych minerałach, jak cyjanit, lapis-lazuli, czy cyrkon. Istnieją też znacznie lżejsze lub bardziej miękkie niebieskie kamienie szlachetne, z których najbardziej kochane są topazy i akwamaryny. A jeśli szukasz jeszcze czegoś innego, to poznaj kamienie fioletowo-niebieskie lub zielonawo-niebieskie. Najbardziej znane fioletowo-niebieskie kamienie szlachetne to tanzanit i Iolit. Z kolei najpopularniejsze formy niebiesko-zielone to turmalin Paraiba, apatyt i fluoryt. Nadal nie są to jednak jedyne opcje wyboru, bo niebieskich kamieni szlachetnych jest więcej. Istnieje ponad 30 gatunków, rodzajów i odmian, na pewno, więc jest, w czym wybierać.
Niebieskie kamienie szlachetne – lista kamienie z opisem:
Agat – miękki niebieski kolor. Warstwowa forma kwarcu chalcedonu. Występuje w szerokiej gamie kolorów i ciekawych wzorów, w tym w wielu odcieniach od jasnego do ciemnoniebieskiego. Ma doskonałą twardość i trwałość, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych niebieskich kamieni szlachetnych. Sporo agatów poprawia się jednak sztucznie.
Akwamaryn – bardzo jasny, półprzezroczysty kolor niebieski. Forma berylu zabarwionego śladami żelaza. Ma kolor bardzo subtelny od niebieskiego do niebieskawo-zielonego. Żywiej i intensywniej wybarwione są np. topazy. Akwamaryn to jeden z niewielu naturalnie niebieskich kamieni szlachetnych, choć ciemniejsze akwamaryny mogą to zawdzięczać podgrzaniu. Ma również doskonałą twardość i trwałość. Jeśli posiada symetryczny i bardzo jasnoniebieski kolor, wtedy nazywa się go akwamarynowe kocie oko.
Amazonit – kolor morski. Jest też zwany kamieniem amazońskim, co zawdzięcza legendarnej Amazonii, która swą nazwę wzięła od południowoamerykańskiej rzeki Amazonki. Jest to kamień półszlachetny i rzadki minerał należący do krzemianów. Stanowi zieloną lub niebieskozieloną odmianę skalenia o nazwie mikroklin.
Apatyt – kolor półprzezroczysto-turkusowo-niebieski.
Składa się z fosforanu wapnia, który buduje też nasze zęby i kości. Chociaż jest powszechnym minerałem, to egzemplarze biżuteryjne są rzadkie. Apatyt występuje za to w szerokiej gamie kolorów, w tym niebiesko-zielonej jak turmalin Paraiba. Odmiana apatytu o nazwie moroksyt jest rutynowo podgrzewana dla wzmocnienia koloru. Niektóre rzadkie okazy mogą też mieć formę kocie oko (apatyt kocie oko).
Azuryt / lazuryt – turkusowo-niebieski kolor z zielonymi żyłkami na całej powierzchni. Rzadka odmiana rudy miedzi. Istnieją dwa podstawowe minerały węglanu miedzi – azuryt i malachit. Spośród nich azuryt występuje znacznie rzadziej i ma bardzo charakterystyczny, żywo-niebieski kolor podobny do lapis-lazuli. Azuryt może też być zmieszany z malachitem, tworząc atrakcyjne niebiesko-zielone kamienie szlachetne. Azuryt jest bardzo wytrzymały i twardy.
Benitoit – szafirowo-chabrowy przezroczysty kolor. Rzadki minerał odkryty dopiero w 1907 r. w Kalifornii przez Jamesa Coucha. Obecnie to oficjalny kamień szlachetny stanu Kalifornia. Drobny niebieski krzemian barowo-tytanowy, jeden z najrzadszych dostępnych obecnie kamieni szlachetnych, dlatego ma nawet wyższą ocenę, niż diament i jest znany z imponującego blasku i ognia. Chociaż mineralny benitoit został znaleziony w różnych miejscach na świecie, materiał o jakości klejnotów jest wydobywany tylko w San Benito w Kalifornii.
Chalcedon – kolor bardzo jasny i półprzezroczysty fioletowo-niebieski. Minerał kwarcowy występujący w szerokiej gamie różnych kolorów, rozmiarów i wielkości kryształów o lśniącym połysku. Jednak w jubilerstwie termin „chalcedon” jest zwykle używany tylko dla chalcedonu o półprzezroczystym, jednolitym kolorze od jasnobiałego do niebieskawego. Niedawno odkryto, że kwarc chalcedonowy jest w rzeczywistości kombinacją kwarcu i polimorfu znanego jako moganit. Najcenniejszy jest fosforyzujący chalcedon odmiany Gem Silica.
Chrysocolla – ciemnozielono-niebieski kamień z mnóstwem różnokolorowych żyłek.
Uwodniony krzemian miedzi, wyglądający podobnie jak azuryt i malachit. Chrysocolla ma intensywny kolor niebieski do cyjano-zielonego, choć występuje też w szerokiej gamie rzadkich kombinacji niebieskiego z zielonym. Kamień ten często zawiera miedź i jest mylony z turkusem. Identyfikacja tych kamieni wg składu może być bardzo trudna, bo chrysocolla nie ma ostatecznego składu chemicznego. Każdy krzemian zawierający niebieską do zieloną miedź, którego nie można inaczej zidentyfikować, to zasadniczo chrysocolla.
Cyjanit – ma ciemny bardzo bogaty kolor. Kamień słynący z wyjątkowej kolorystyki. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „niebieski”, chociaż występuje też w wielu innych kolorach. Najbardziej pożądane cyjanity mają kolor szafirowo-niebieski. Większość ma jednak wyraźne jasne i ciemne strefy, a także białe smugi i plamy. Wielkiej atrakcyjności dodaje mu szklisty lub perłowy połysk. Cyjanit jest też znany ze zmiennej twardości zależnie ciecia i szlifu (jest mniejsza przy cięciu równoległym do jego osi długiej).
Cyrkon (cyrkonia) – kolor przezroczysty niebieski od średniego do ciemnego. Niebieska cyrkonia to najjaśniejszy dostępny niebieski kamień szlachetny. Ma wyższy współczynnik załamania światła niż szafir, tanzanit i spinel. Niebieskie cyrkonie mają też bardzo wysoki poziom dyspersji (rozszczepienie światła białego). To również kamień dość twardy, choć czasem staje się, kruchy i krawędzie faset ścierają się wtedy. Niebieski cyrkon ma też lekko zielonkawy odcień. Cyrkon to minerał naturalny, a niebieska cyrkonia powstaje w wyniku ogrzewania brązowawego cyrkonu z Kambodży i Birmy. Kamieni cyrkonowych nie należy mylić ze sztucznym, syntetycznym symulantem diamentu, znanym pod nazwą cyrkonii czeskiej.
Diament – bogaty, półprzezroczysty kolor niebieski.
Diament to jeden z najdroższych i najtwardszy znany naturalny minerał na Ziemi (10 w skali Mohsa twardości mineralnej). Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „adamas”, czyli „niezwyciężony”. Diament składa się z czystego węgla, czyli tego samego materiału co grafit stosowany np. w produkcji ołówków itp. Niebieski diament jest, zwykle napromieniowywany w celu uzyskania takiego koloru Tylko bardzo rzadko diamenty mogą być całkowicie naturalnie niebieskawe. Większość niebieskich diamentów ma też wtórny zielonkawy odcień. Niebieski diament jest też ceniony za wysoki współczynnik załamania światła i dyspersję (rozszczepianie światła białego).
Fluoryt – występuje w wielu kolorach, a niebieski jest najrzadszy. Po kwarcu fluoryt to jeden z najpopularniejszych kamieni kolekcjonerskich. Po raz pierwszy opisano go w 1530 r. To także najbardziej kolorowy minerał na świecie. Od niego pochodzi też termin „fluorescencja”, ponieważ fluoryt to jeden z pierwszych zbadanych minerałów fluorescencyjnych. Jego fluorescencyjne kolory są bardzo zmienne. Najcenniejszy jest rzadki fluoryt zmieniający kolor, gdy jest oglądany w różnych warunkach oświetleniowych (niebieski w świetle dziennym i fioletowy w świetle sztucznym).
Hemimorfit – bardzo jasnoniebieski kamień o niemal białym kolorze.
Jeden z dwóch rzadkich krzemianów cynku, zwanych wcześniej kalaminą. Hemimorfit jest też ściśle związany z podobny barwnie kamieniem zwanym smithsonite. Przez wiele lat hemimorfit i smithsonite były klasyfikowane razem jako „kalamina”, ze względu na bliskie podobieństwo i właściwości gemologiczne. Hemimorfit ma słabszą twardość i występuje w różnych odcieniach niebieskiego, zielonego i białego. Większość jednak ma kolor od niebieskiego do niebiesko-zielonego, podobny do chryzokoli. Najbardziej pożądany jest hemimorfit z pasmami błękitu z białymi smugami. Hemimorfit jest głównie kamieniem kolekcjonerskim.
Jadeit – bardzo jasny, niemal biały fioletowo-niebieski kolor. Rzadki minerał zaliczany do krzemianów łańcuchowych tzw. piroksenów. Jadeit nazywany też „żad” to minerał o znacznej twardości, od tysiącleci ceniony przez wiele kultur (np. w starożytnych Chinach i w Mezoameryce). Wyrabiano z niego ozdoby, narzędzia i broń. Kamienie o znaczeniu biżuteryjnym pochodzą z Birmy i Gwatemali (tzw. żad imperialny).
Kamień księżycowy – półprzezroczysty, niemal całkowicie biały z nutą koloru niebieskiego. Najpopularniejsza odmiana skalenia potasowego ortoklazu. „Tęczowy kamień księżycowy” nie jest jednak prawdziwym kamieniem księżycowym. Tęczowy kamień księżycowy to nazwa handlowa specjalnej odmiany labradorytu, którym są skalenie plagioklazowe mające niebieskawe adularescencje podobne do ortoklazu. Dla uproszczenia oba rodzaje kamieni traktuje się więc jako jeden typ biżuteryjny. Nazwę „księżycowy”, rainbow moonstone zawdzięcza niebieskawo-białemu efektowi świetlnemu niczym blask księżyca na nocnym niebie (zjawisko adularescencji).